Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 19 marca 2019 r., sygn. I SA/Łd 815/18

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tomasz Adamczyk Sędziowie: Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda Sędzia NSA Bogusław Klimowicz (spr.) Protokolant: Sekretarz sądowy Anna Jaworska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 marca 2019 r. sprawy ze skargi L. W. na interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 października 2018 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.514.2018.1.KS w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej (po jego uzupełnieniu) L. W. wskazał, że był wspólnikiem spółki komandytowej. Przedmiotem wkładu do tej spółki była zorganizowana część przedsiębiorstwa, w skład której wchodziły m. in. akcje. Wkład pieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa został wniesiony do spółki komandytowej w dacie jej zawiązania (2014 r.).

Spółka uległa rozwiązaniu mocą uchwały wspólników bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. W wyniku podziału majątku spółki wspólnik otrzymał między innymi akcje spółek akcyjnych będące w posiadaniu spółki komandytowej w dacie jej rozwiązania. Wnioskodawca jest obecnie osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Nabyte w wyniku rozwiązania spółki komandytowej akcje spółki akcyjnej nie były wprowadzone jako majątek do prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca zamierza zbyć posiadane przez siebie akcje.

Przy tak przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawca sformułował pytanie:

W jaki sposób Wnioskodawca powinien ustalić koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji spółek akcyjnych, które Wnioskodawca otrzymał w wyniku rozwiązania spółki komandytowej jako jej wspólnik, jeżeli zbycie nastąpi przed upływem 6 lat od dnia rozwiązania spółki komandytowej?

Zdaniem Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji otrzymanych przez Wnioskodawcę w wyniku rozwiązania spółki komandytowej przed upływem 6 lat od dnia ich nabycia należy ustalić zgodnie z art. 22 ust. 1f w związku z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym określić je w wysokości wartości wkładu określonego w statucie (umowie spółki komandytowej), a w razie jego braku, wartości wkładu określonego w innym dokumencie o podobnym charakterze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00