Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 26 lutego 2020 r., sygn. I SA/Lu 680/19

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Kazubińska-Kręcisz (sprawozdawca) Sędziowie WSA Krystyna Czajecka-Szpringer WSA Ewa Kowalczyk Protokolant starszy asystent sędziego Anna Gilowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 lutego 2020 r. sprawy ze skargi S. B. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz S. B. kwotę [...]([...]) złotych z tytułu zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w dniu [...] r. wydał na wniosek S. B. interpretację indywidualną, w której uznał stanowisko wnioskodawcy (dalej także: skarżącego), przedstawione we wniosku z dnia [...] r., dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, za nieprawidłowe.

We wniosku o wydanie interpretacji przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Skarżący - osoba fizyczna, posiadająca miejsce zamieszkania w Polsce i będąca polskim rezydentem podatkowym - jest jednym z dwóch wspólników spółki D. spółki z o.o. (posiada 50% udziałów). Drugi wspólnik także mieszka w Polsce i jest rezydentem podatkowym.

W dniu [...] r. wnioskodawca zawarł umowę spółki cywilnej z M. M., a wspólnicy wnieśli do nowo powstałego podmiotu wyłącznie wkłady pieniężne. Dnia [...] r. podjęli uchwałę o przekształceniu spółki cywilnej w spółkę jawną, tj. D. spółka jawna. Wspólnicy wnieśli do spółki przekształconej wkłady niepieniężne w postaci udziałów w przedsiębiorstwie prowadzonym dotychczas pod nazwą D. spółka cywilna. Dnia [...] r. wspólnicy spółki jawnej podjęli uchwałę o przekształceniu tej spółki w spółkę z o.o. pod firmą D. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Udziały w tym podmiocie pokryto wkładami niepieniężnymi pochodzącymi z majątku spółki przekształcanej, zgodnie z wyceną składników majątku dokonaną na potrzeby przekształcenia przez biegłego rewidenta w zakresie poprawności i rzetelności. Cały majątek spółki jawnej stał się majątkiem spółki z o.o. Na nadzwyczajnym zebraniu wspólników dnia [...] r. podjęto uchwałę o przekształceniu spółki z o.o. ponownie w spółkę jawną, tj. D. sp.j. Majątek spółki jawnej pochodził wyłącznie z majątku przekształconej spółki D. spółki z o.o., a wartość majątku została określona zgodnie z wyceną składników majątku spółki przekształcanej, stanowiącej załącznik do planu przekształcenia, zbadanego przez biegłego rewidenta w zakresie poprawności i rzetelności. Dnia [...] roku wspólnicy D. spółki jawnej podjęli uchwałę o jej przekształceniu w spółkę z o.o. pod firmą D. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Kapitał zakładowy pokryty został w całości majątkiem spółki przekształcanej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00