Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 28 września 2021 r., sygn. I SA/Kr 765/21

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Inga Gołowska Sędziowie: WSA Wiesław Kuśnierz (spr.) WSA Waldemar Michaldo po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 28 września 2021 r. sprawy ze skargi P. L. Sp. z o.o. z siedzibą w K. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z siedzibą w Bielsku Białej z dnia 19 kwietnia 2021 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej koszty postępowania w kwocie 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych).

Uzasadnienie

P. L. Sp. z o.o. z siedzibą w K. (dalej: Spółka, Skarżąca) wnioskiem z dnia 25 stycznia 2021 r., zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z siedzibą w B. (dalej: DKIS, organ) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy otrzymany przez Skarżącą zwrot podatku dochodowego zapłaconego przez Spółkę maltańską od zysku tej Spółki będzie stanowił dla Skarżącej dochód/przychód z udziału w zyskach osób prawnych zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1406, ze zm.; dalej: u.p.d.o.p., ustawa o CIT).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Skarżąca jest polskim rezydentem podatkowym oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Posiada większość udziałów (tzn. więcej niż 50%) w swojej spółce-córce zarejestrowanej w innym kraju UE tzn. w Republice Malty. Spółka-córka Skarżącej działa pod firmą "A. L." (dalej: Spółka maltańska) i ma siedzibę na terenie Malty. Podstawą założenia Spółki maltańskiej był akt założycielski, który określa zarówno zakres działalności tego podmiotu jak i osoby go reprezentujące. Skarżąca posiada większość udziałów w kapitale zakładowym oraz w prawach głosu Spółki maltańskiej od ponad dwóch lat. Spółka maltańska ma formę prawną osoby prawnej w związku z czym udziałowcy zasadniczo nie odpowiadają za zobowiązania Spółki maltańskiej, zaś sama Spółka maltańska jest osobnym od swoich udziałowców podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka maltańska podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terenie Malty, nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego ani podmiotowego od części lub całości swoich przychodów opodatkowanych na Malcie. Przedmiotem działalności Spółki maltańskiej jest głównie świadczenie wszelkich lub wybranych usług operacyjnych zaplecza administracyjnego, w tym m.in. świadczenie usług przez Internet oraz przetwarzanie płatności wyłącznie poprzez bramkę w imieniu podmiotów z grupy. Pozostały przedmiot działalności Spółki maltańskiej obejmuje m.in. świadczenie usług zarządzania oraz uczestniczenie w działaniach spółek zależnych i stowarzyszonych oraz działalność inwestycyjną oraz nabywanie nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00