Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 czerwca 2022 r., sygn. V SA/Wa 4310/21

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Bożena Zwolenik, Sędzia WSA - Krystyna Madalińska-Urbaniak, Sędzia WSA - Konrad Łukaszewicz (spr.), , Protokolant st. specjalista - Monika Włochińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 czerwca 2022 r. sprawy ze skargi F. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia ...czerwca 2021 r. nr ... w przedmiocie opłaty od środków spożywczych oddala skargę

Uzasadnienie

Kontrolą sądowoadministracyjną w niniejszej sprawie objęte zostało postępowanie zakończone interpretacją indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (zwanego dalej: "Dyrektorem KIS") z dnia ... czerwca 2021 r. o numerze w przedmiocie opłaty od środków spożywczych.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

Spółka akcyjna F. z siedzibą w W. (zwana dalej: "Spółką" bądź "Skarżącą") wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie przepisów ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym (t. j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1956 ze zm.; zwanej dalej: "u.z.p.") w zakresie opłaty od środków spożywczych w odniesieniu do sprzedaży napojów mieszczących się w grupowaniu PKWiU 10.32, 10.89 lub w dziale 11, jak i tych objętych innymi kodami PKWiU, za pośrednictwem sklepu internetowego na rzecz konsumentów oraz przedsiębiorców.

Przedstawiając stan faktyczny wskazała, że przedmiotem jej działalności jest internetowa sprzedaż towarów wyłącznie za pośrednictwem supermarketu online F..pl. Skarżąca prowadzi m. in. obrót napojami z dodatkiem cukrów, których nie produkuje, lecz nabywa je bezpośrednio od producentów, ewentualnie od hurtowników, a następnie sprzedaje na rzecz konsumentów. Może się przy tym zdarzyć, że nabywcami towarów sprzedawanych w sklepie internetowym Skarżącej będą osoby fizyczne, które działać będą w charakterze przedsiębiorcy, tj. wniosą o wystawienie faktury VAT i oznaczą siebie, jako przedsiębiorca. Skarżąca nie będzie miała jednak możliwości zweryfikowania w jakim celu przedsiębiorcy nabywają towary, tj. czy np. w celu nieodpłatnego wydania ich pracownikom w zakładzie pracy, samodzielnego spożycia, czy wykorzystania ostatecznie jednak na cele prywatne. Co do zasady, regulamin sklepu internetowego nie przewiduje możliwości nabywania napojów od Spółki przez przedsiębiorców, w celu ich dalszej odsprzedaży konsumentom (tym bardziej, że Skarżąca prowadzi działalność detaliczną). Spółka nie może jednak wykluczyć, że wbrew jej woli i wiedzy przedsiębiorca nabywający napoje w sklepie internetowym dokona ich ewentualnej późniejszej odsprzedaży.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00