Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 stycznia 2023 r., sygn. III SA/Wa 1115/22

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Dariusz Czarkowski, Sędziowie asesor WSA Adrianna Elżbieta Grzymska-Truksa (sprawozdawca), sędzia WSA Maciej Kurasz, Protokolant starszy referent Agnieszka Dominiak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2022 r. sprawy ze skargi Z.T. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 marca 2022 r. nr 0114-KDIP3-1.4011.3.2022.2.MZ w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz Z.T. kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Pan Z.T. (dalej również: "Strona", "Wnioskodawca", "Skarżący", "Podatnik") pismem z 14 kwietnia 2022 r. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: "Organ", "Organ interpretacyjny", "Dyrektor", "Dyrektor KIS", "Organ podatkowy") interpretację indywidualną z 15 marca 2022 r., nr 0111-KDIP3-1.4011.3.2022.2.MZ w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zaskarżona interpretacja indywidualna została wydana w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

11 stycznia 2022 r. wpłynął do Organu podatkowego wniosek Skarżącego z 5 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczący skutków podatkowych otrzymania świadczenia pieniężnego ze Szwajcarii.

We wniosku Skarżący wskazał, że jest obywatelem polskim i polskim rezydentem podatkowym; ma miejsce zamieszkania w Polsce i nigdy nie prowadził działalności gospodarczej; z wykształcenia jest [...], a swoje dotychczasowe dochody uzyskiwał z umowy o pracę z pracodawcą posiadającym siedzibę w W. ("Pracodawca"). Wnioskodawca zdecydowaną większość każdego roku podatkowego przebywał w Polsce, gdzie wykonywał pracę. W ramach zatrudnienia u Pracodawcy Wnioskodawca korzystał ze świadczeń dodatkowych, w tym z dodatkowego programu emerytalnego ("Program emerytalny") zleconego do zarządzania przez fundusz emerytalny ("Fundusz") z siedzibą w Szwajcarii. Na tę okoliczność Wnioskodawca podpisał z Funduszem umowę ("Umowa"). Program emerytalny utworzony został i działał w oparciu o przepisy dotyczące pracownicznych programów emerytalnych obowiązujące w Konfederacji Szwajcarskiej. Skarżący wskazał też, że w okresie zatrudnienia u Pracodawcy, od 5 czerwca 2013 r. do 8 września 2021 r. ("Okres zatrudnienia"), składki gromadzone na indywidualnym rachunku Wnioskodawcy ("Rachunek") były zasilane z wynagrodzenia Wnioskodawcy (poprzez potrącenie) oraz ze środków własnych Pracodawcy. Kwoty zasilające Rachunek ze środków własnych Pracodawcy stanowiły składnik miesięcznego wynagrodzenia Wnioskodawcy, od których Pracodawca odprowadzał zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (,,PIT"). Wraz z ustaniem zatrudnienia u Pracodawcy rozwiązaniu uległa również umowa Wnioskodawcy z Funduszem. Wnioskodawca na tę okoliczność złożył oświadczenie woli o wypowiedzenie umowy z Funduszem. Zarówno na moment wypłaty środków jak i złożenia niniejszego Wniosku, Podatnik nie osiągnął wieku emerytalnego wynoszącego w PoIsce 65 lat. Do dnia rozwiązania stosunku pracy na indywidualny rachunek Wnioskodawcy w Funduszu zostały wpłacone następujące kwoty: - 29.572, 28 dolarów amerykańskich ("USD") - wpłacone przez Wnioskodawcę, - 44.358, 43 USD - wpłacone przez Pracodawcę. W Okresie Zatrudnienia na indywidualnym koncie emerytalnym Wnioskodawcy w Funduszu zgromadzone zatem zostało 73.930,71 USD. W wyniku rozwiązania Umowy z Funduszem Wnioskodawca otrzymał kwotę 85.008,18 USD ("Wypłata"), w konsekwencji nadwyżka otrzymanej należności ponad sumę wpłaconych składek wyniosła 11.077,47 USD. Wnioskodawca otrzymał już Wypłatę, która nie została pomniejszona przez Pracodawcę o jakikolwiek podatek. Skarżący wskazał, że środki pieniężne ze szwajcarskiego funduszu emerytalnego otrzymał w dniu 15 listopada 2021 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00