Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 lutego 2023 r., sygn. I SA/Gl 1125/22

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób prawnych

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Kandut, Sędzia WSA Dorota Kozłowska (spr.), Asesor WSA Monika Krywow, Protokolant specjalista Agnieszka Rogowska-Bil, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 lutego 2023 r. sprawy ze skargi B. Sp. z o.o. w C. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 lipca 2022 r. nr 0111-KDIB1-1.4010.242.2022.4.AND UNP: 1708310 w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: organ interpretacyjny) w dniu 13 lipca 2022 r. nr 0111-KDIB1-1.4010.242.2022.4.AND UNP: 1708310, w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

Wniosek o wydanie interpretacji został złożony przez B. Sp. z o. o. w C. (dalej: wnioskodawca, Spółka, skarżąca) w piśmie z dnia 29 marca 2022 r.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca zamierza przyjąć formę opodatkowania ryczałtem od przychodu spółek zgodnie z art. 28c i następne ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1800 z późn. zm.; dalej: u.p.d.o.p.).

W ramach działalności gospodarczej, wnioskodawca w przeważającej mierze będzie prowadzić działalność handlową (handel niewyspecjalizowany z przewagą żywności) - sklepy spożywcze. Działalność będzie prowadzona poprzez przejęcie działalności prowadzonej obecnie przez wspólników jako osoby fizyczne oraz w ramach spółki cywilnej i jawnej. Wspólnicy Spółki jednocześnie chcąc chronić majątek osobisty wspólników, a także biorąc pod uwagę, że skorzystanie z ryczałtu od przychodu spółek uniemożliwia aport nieruchomości do spółki (w kwocie powyżej 10.000 euro), zadecydowali, że Spółka nie zostanie wyposażona w majątek trwały umożliwiający jej prowadzenie działalności gospodarczej. Jednocześnie wspólnicy zadecydowali, że podsiadany przez nich majątek - 3 sklepy, pozostające we wspólności majątkowej małżeńskiej, zostaną wydzierżawione Spółce.

Wspólnicy rozważają wynajęcie zarówno sklepów opisanych powyżej, jak i wynajęcie pracowników, którzy są Spółce niezbędni celem prowadzenia obsługi w tych sklepach. Ilość zatrudnionych pracowników przez Spółkę będzie zgodna z wymaganiami zawartymi w przepisach dotyczących opodatkowania ryczałtem. Rozdzielenie zatrudnienia pomiędzy poszczególne firmy wspólników ma na celu sprawniejsze zarządzanie personelem. Umożliwi również pozostanie pracowników w podmiotach zatrudniających ich do dnia dzisiejszego (ciągłość zatrudnienia). Podstawowym zadaniem Spółki będzie wówczas skupienie w sobie całości zakupów towarów i ich sprzedaży, która to koncentracja spowoduje uzyskanie lepszych cen zakupowych dla Spółki, a tym samym jej większą rentowność. Koncentracja ta przyczyni się również do uzyskania większej zdolności kredytowej Spółki, a tym samym umożliwi dalsze inwestowanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00