Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 24 lutego 2023 r., sygn. I SA/Lu 48/23

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Niezgoda (sprawozdawca) Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz WSA Grzegorz Wałejko Protokolant Starszy inspektor sądowy Marta Ścibor po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 lutego 2023 r. sprawy ze skargi K. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 listopada 2022 r. nr 0111-KDIB2-1.4010.540.2022.1.AR w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych -oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją indywidualną z dnia 14 listopada 2022 r., sprostowaną postanowieniem z dnia 8 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, dalej także: "organ", "organ interpretacyjny", uznał za nieprawidłowe stanowisko "A" sp. z o.o. z siedziną w S., dalej: "spółka", "strona", "skarżąca", przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2022 r. dotyczące obowiązku rozpoznania dochodu z tytułu ukrytych zysków.

W zawartym we wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej opisie stanu faktycznego wskazano, że spółka prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym. Spółka posiada siedzibę oraz nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Jej działalność dotyczy w szczególności produkcji wyrobów z mięsa. W trakcie 2021 r. dokonała ona skutecznego zgłoszenia, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 7 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm.), dalej: "u.p.d.o.p." Na moment złożenia wniosku jest zatem opodatkowana na zasadach przewidzianych w rozdziale 6b u.p.d.o.p., tj. ryczałtem od dochodów spółek. Pierwszy rok opodatkowania spółki ryczałtem przypadł na okres od 1 czerwca 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. Spółka prowadzi księgi rachunkowe z uwzględnieniem art. 28d u.p.d.o.p. Na dzień złożenia wniosku spółka nadal spełnia warunki do kontynuowania tej formy opodatkowania. W sprawozdaniu finansowym za 2021 r. wykazała ona stratę bilansową, wygenerowaną zarówno w roku podatkowym/obrotowym poprzedzającym pierwszy rok opodatkowania ryczałtem, tj. od 1 stycznia 2021 r. do 31 maja 2021 r., jak i w pierwszym roku opodatkowania ryczałtem. Wspólnikami spółki są dwie osoby fizyczne pełniące jednocześnie w niej funkcje członków zarządu. W związku z wykonywaniem obowiązków służbowych, wspólnicy korzystają z samochodów osobowych będących własnością spółki (dalej: "pojazdy"). Wspólnicy wykorzystują pojazdy również do celów prywatnych, w ten sposób że od wydatków związanych z ich eksploatacją spółka odlicza wyłącznie 50% podatku od towarów i usług naliczonego. Strata bilansowa za pierwszy rok opodatkowania ryczałtem jest na tyle duża, że nawet gdyby spółka w ogóle nie ponosiła kosztów używania pojazdów, to strata i tak by wystąpiła.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00