Aktualność
Sejm wyraził zgodę na ratyfikację Protokołu do umowy między Polską a Baliwatem Guernsey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania
Protokół do umowy z Baliwatem Guernsey ma dostosować tę umowę do minimalnych standardów ochrony w zakresie zapobiegania nadużyciom przepisów umów podatkowych, wykorzystywanych do zmniejszania lub nawet wyeliminowania opodatkowania w przypadku niektórych kategorii dochodów osób fizycznych.
Projekt BEPS – zapobieganie erozji podstawy opodatkowania
Konieczność stosowania minimalnych standardów i tym samym dokonania zmian w systemach podatkowych wynika przede wszystkim z prac prowadzonych przez OECD mających na celu zwalczanie erozji bazy podatkowej (m.in. przez wykorzystywanie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w agresywnym planowaniu podatkowym) – projekt Base Erosion and Profit Shifting (dalej: Projekt BEPS). W ramach tego projektu dążono do wypracowania mechanizmów utrudniających dokonywanie międzynarodowych transferów zysków do krajów stosujących preferencyjne opodatkowanie, a w konsekwencji zaproponowano nowe rozwiązania mające na celu dokonanie zmian w systemach podatkowych państw zaangażowanych w realizację projektu, w tym Polski.
Projekt BEPS stanowi ważną inicjatywę, która może przynieść długofalowo pozytywne skutki dla prowadzenia przez państwa działań zapobiegających utracie dochodów podatkowych na poziomie krajowym i międzynarodowym.
Konwencja MLI – minimalny standard ochrony
Instrumentem, który ma za zadanie wdrożenie wybranych rozwiązań wypracowanych w projekcie BEPS, jest Konwencja wielostronna implementująca środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku (; dalej: Konwencja MLI). Jej celem jest dokonanie automatycznej zmiany zawartych przez dane państwo umów podatkowych oraz zawiera ona propozycje odpowiednich uregulowań prawnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right