Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-11-21

firmy rodzinne

Zagrażają im lawinowy wzrost kosztów i niestabilne prawo

Koszty pracy i energii, zmienność i niska jakość przepisów, brak kapitału na inwestycje pozwalające skorzystać na przenoszeniu produkcji z Azji do Europy – to najważniejsze wyzwania

– Działamy wciąż w okolicznościach kryzysowych. Pozrywane w czasie pandemii łańcuchy dostaw nie zostały w pełni odtworzone, a już musieliśmy reagować na wojnę rosyjsko-ukraińską i dostosowywać się do reżimu sankcyjnego. Wszyscy przedsiębiorcy zmagają się z wysoką inflacją, wielkim wyzwaniem są dla nas niestabilne ceny energii, gazu. Skrajna niestabilność i niejednoznaczność przepisów w Polsce dodatkowo potęguje ryzyko związane z prowadzeniem biznesu – wylicza Jan Kalisz, prezes rodzinnej firmy FIBRAIN, członek powołanej przez redakcję DGP Rady Programowej Firm Rodzinnych. Podkreśla, że w takich warunkach trudno o długofalowe plany rozwoju przedsiębiorstw.

Pod presją kosztów

Michał Czekaj, prezes rodzinnej firmy chemicznej Dragon, zwraca uwagę, że dużym wyzwaniem w przyszłym roku będzie zharmonizowanie stale rosnących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, w tym skokowo podwyższanych wynagrodzeń pracowników, z coraz głośniejszymi żądaniami obniżenia cen produktów gotowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00