Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2012-07-11

Nota korygująca

Nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą albo oznaczeniem towaru lub usługi, może wystawić notę korygującą.

Korekta błędów

Nie można notą korygującą zmienić całkowicie nazwy nabywcy. Można nią jedynie skorygować błędy, np. w nazwie, adresie czy NIP.

Należy stwierdzić, iż nie można poprzez wystawienie noty korygującej zmieniać podmiotu umowy sprzedaży. W przypadku bowiem, gdy błędne są wszystkie dane nabywcy towaru lub usługi wskazane na fakturze, wówczas nie jest dopuszczalne jej korygowanie przez nabywcę notą korygującą. Faktura wystawiona na innego podatnika dokumentuje czynności, które faktycznie nie zostały wykonane.

(...) Skorygowanie błędu nazwy i adresu nabywcy towaru, polegającego na wpisaniu innego podmiotu gospodarczego istniejącego na rynku, na fakturze VAT, winno być dokonane przez dostawcę (jako wystawcę faktury) za pomocą faktury korygującej (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 30 lipca 2010 r., nr ILPP1/443-516/10-2/AI).

Noty korygującej nie może wystawić sprzedawca. Nie może on poprawiać wystawianych przez siebie faktur notami korygującymi. Powinien w tym celu wystawić fakturę korygującą. Właściwym trybem dla dokonania poprawy faktury było w tym przypadku wystawienie faktury korygującej. Skoro bowiem pierwotne faktury nie odpowiadały rzeczywistości, doprowadzenie do tej zgodności może nastąpić poprzez wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej. Zarówno faktury korygujące, jak i noty korygujące są fakturami VAT, jednak ich tryb wystawiania został ściśle określony. Jeśli z literalnego brzmienia przepisu wynika, że nota korygująca może zostać wystawiona jedynie przez nabywcę towarów lub usług, to nie można twierdzić, jak czyni to autor skargi kasacyjnej, że dopuszczalne jest jej wystawienie przez sprzedawcę. Stanowisko powyższe jest tym bardziej uzasadnione, że przepisy umożliwiają korygowanie faktury poprzez wystawienie faktury korygującej (wyrok NSA z 17 listopada 2009 r., sygn. akt I FSK 1179/08).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00