Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-05-28

Czy zatrzymanie przez kontrahenta kaucji gwarancyjnej wpływa na powstanie obowiązku podatkowego u podatnika rozliczającego VAT metodą kasową

Klient jest małym podatnikiem rozliczającym VAT metodą kasową. Z jednym z kontrahentów podpisał umowę, że zamawiający ma prawo zatrzymać z wynagrodzenia netto wykonawcy 10% tytułem kaucji gwarancyjnej. Kaucja ta będzie zatrzymywana z każdej faktury. 50% kaucji zostanie zwrócone przy bezproblemowym odbiorze robót, a druga połowa po upływie pięcioletniego okresu gwarancji (jeżeli w tym okresie nie będzie zastrzeżeń do wykonanych robót). Kiedy w zakresie zatrzymanej jako kaucja kwoty powinnam rozpoznawać obowiązek podatkowy u klienta?

PROBLEM

RADA

Mimo zatrzymania części wynagrodzenia obowiązek podatkowy powstanie od całej należnej kwoty w dniu otrzymania zapłaty, która nie stanowi kaucji gwarancyjnej. Część organów podatkowych i sądów reprezentuje jednak odmienne, korzystne stanowisko. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy o VAT mali podatnicy mogą wybrać rozliczanie VAT tzw. metodą kasową. Istotą tej metody jest powstawanie obowiązku podatkowego z tytułu dokonywanych dostaw towarów i świadczenia usług z dniem otrzymania całości lub części zapłaty. Obowiązek podatkowy powstaje bowiem bezwzględnie:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00