Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2023-03-05

Komentarz do PIT 2023 - Art. 5a

I. Wprowadzenie

[Rodzaje wykładni] Wykładnia prawa polega na wyjaśnieniu sensu przepisów prawnych, ustaleniu właściwego ich rozumienia, przypisaniu im odpowiedniego znaczenia bądź wyznaczeniu ich zakresu. Przez wykładnię rozumie się określone czynności podjęte w celu ustalenia znaczenia i zakresu wyrażeń języka prawnego. Rodzaje wykładni to:

● wykładnia językowa - polega na ustaleniu znaczenia i zakresu wyrażeń tekstu prawnego ze względu na język, w którym zostały sformułowane,

● wykładnie pozajęzykowe, tj.:

- wykładnia celowościowa,

- wykładnia systemowa,

- wykładnia funkcjonalna.

Wykładnia prawa podatkowego jest utrudniona ze względu na problem w precyzyjnym i wyczerpującym sformułowaniu przepisów, a także dużą liczbę zmian ustawodawczych. Stosowania prawa podatkowego nie ułatwia również duża liczba podmiotów uprawnionych do jego wykładni. Są to liczne organy administracyjne, sądy administracyjne oraz Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Często na wykładnię prawa podatkowego wpływa również wykładnia innych gałęzi prawa dokonywana przez sądy powszechne, w szczególności Sąd Najwyższy.

Wprowadzenie definicji ustawowych służy czytelnej wykładni prawa. Definicja legalna jest zawarta w ustawie i ma na celu wiążąco ustalić znaczenie danego pojęcia na potrzeby konkretnego aktu prawnego, w którym dana definicja się znajduje. Definicja legalna ma wyeliminować sytuację różnego interpretowania zwrotów i pojęć używanych w danym akcie prawnym. W ustawie o PIT ustawodawca wprowadził kilkadziesiąt definicji, które mają na celu ułatwienie stosowania przepisów tej ustawy.

II. Inwestycje [art. 5a pkt 1]

[Definicja inwestycji] Za inwestycje w ustawie o PIT przyjmuje się środki trwałe w budowie w rozumieniu ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.).

Zgodnie z definicją określoną w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości - przez środki trwałe rozumie się rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Zalicza się do nich w szczególności:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00