Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1955 nr 47 poz. 314
Wersja archiwalna od 1999-01-01 do 2005-09-24
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1955 nr 47 poz. 314
Wersja archiwalna od 1999-01-01 do 2005-09-24
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

DEKRET

z dnia 7 grudnia 1955 r.

o godle i barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz o pieczęciach państwowych.

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 1998 r., Nr 162, poz. 1126)   Pokaż wszystkie zmiany

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 1.[Godło Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej] [1] 1. Godłem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej jest wizerunek orła białego z głową zwróconą w prawo i z rozwiniętymi skrzydłami oraz z dziobem i szponami złotymi w czerwonym polu prostokątnej tarczy o dolnej krawędzi wydłużonej pośrodku.

2. Wzór godła zawiera załącznik nr 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 2.[Barwy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej] [2] Barwami Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej są kolory biały i czerwony w dwóch poziomych pasach równoległych równej szerokości i długości, z których górny jest biały a dolny czerwony, odpowiadający barwie cynobru.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 3.[Flaga państwowa] 1. Flagą państwową jest prostokątny płat tkaniny o barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

2. Stosunek szerokości flagi do jej długości wynosi 5 : 8.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 4.[Podnoszenie flagi państwowej] 1. Flagę państwową podnosi się:

1) na budynku Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej – na czas sesji Sejmu,

2) na budynkach Rady Państwa i Rady Ministrów – stale,

3) na budynku obrad rady narodowej – na czas jej sesji,

4) na budynkach organów władzy i administracji państwowej, urzędów, jednostek wojskowych, instytucji, szkół, przedsiębiorstw państwowych oraz organizacji politycznych, związków zawodowych, zrzeszeń spółdzielczych i organizacji społecznych – w dniach świąt państwowych: 1 maja i 22 lipca.

2. Prezes Rady Ministrów może określić inne okoliczności, w których istnieje obowiązek podnoszenia flagi państwowej.

3. Flagę państwową podnoszą również, polskie statki żeglugi śródlądowej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 5.[Podnoszenie flagi państwowej z godłem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej] 1. Flagę państwową z godłem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej pośrodku białego pasa flagi podnoszą:

1) polskie urzędy i instytucje państwowe za granicą w przypadkach przewidzianych zwyczajem międzynarodowym,

2) pojazdy i statki, których używają w czasie wykonywania obowiązków służbowych za granicą kierownicy przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz misji specjalnych i delegacji dyplomatycznych,

3) polskie lotniska cywilne i porty lotnicze,

4) polskie cywilne samoloty komunikacyjne za granicą.

2. Prezes Rady Ministrów może określić inne przypadki, w których istnieje obowiązek podnoszenia flagi państwowej z godłem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

3. Stosunek wysokości godła do szerokości flagi wynosi 2 : 5.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 6.[Bandera polska] 1. Polskie statki morskie podnoszą banderę polską, którą jest flaga państwowa z godłem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej określona w art. 5.

2. Wzór bandery polskiej zawiera załącznik nr 2.

3. Polskie statki morskie pełniące specjalną służbę państwową podnoszą niezależnie od bandery polskiej flagę z oznaczeniem pełnionej służby według wzoru, który określi Minister Żeglugi.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 7.[Wizerunek orła] Wizerunek orła, ustalony dla godła, używają:

1) organy władzy i administracji państwowej,

2) gminy, związki komunalne, sejmiki samorządowe oraz ich organy,

3) jednostki wojskowe,

4) sądy, prokuratura, państwowe biura notarialne i komornicy sądowi,

5) szkoły, instytucje państwowe i samorządowe,

5) inne instytucje oraz przedsiębiorstwa komunalne, jeżeli przepis szczególny uprawnia je do używania wizerunku orła.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 8.[Tablica z godłem] 1. Na budynku siedziby jednostki organizacyjnej uprawnionej do używania wizerunku orła umieszcza się tablicę z godłem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz tablicę z napisem nazwy jednostki organizacyjnej.

2. Tablica z godłem ma kształt owalny w układzie pionowym, obwódkę biało-czerwoną i tło szare, na którym jest wyobrażone godło, tablica zaś z napisem jest prostokątna w układzie poziomym, ma tło czerwone a litery napisu białe.

3. Wzory tablic z godłem i z napisem zawierają załączniki nr 3 i nr 4.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 9.[Pieczęć Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej] Pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej jest metalowa, tłoczona pieczęć okrągła średnicy 77 mm, zawierająca pośrodku wizerunek orła (art. 1), a w otoku napis „Polska Rzeczpospolita Ludowa”.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 10.[Pieczęć Sejmu, Senatu i Prezydenta] 1. Pieczęcią Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej jest metalowa, tłoczona pieczęć okrągła średnicy 62 mm, zawierająca pośrodku wizerunek orła (art. 1), a w otoku napis: „Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej”.

2. Pieczęcią Senatu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej jest metalowa, tłoczona pieczęć okrągła średnicy 62 mm, zawierająca pośrodku wizerunek orła, a w otoku napis „Senat Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej”.

3. Pieczęcią Prezydenta Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej jest metalowa, tłoczona pieczęć okrągła, średnicy 62 mm, zawierająca pośrodku wizerunek orła, a w otoku napis: „Prezydent Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej”.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 11.[Pieczęć urzędowa] 1. Pieczęcią urzędową jest metalowa, tłoczona pieczęć okrągłą zawierająca pośrodku wizerunek orła (ustalony dla godła), a w otoku napis odpowiadający nazwie jednostki organizacyjnej uprawnionej do używania pieczęci urzędowej.

2. [3] Pieczęcią urzędową gminy, powiatu, samorządu województwa lub związku samorządowego może być również pieczęć, o której mowa w ust. 1, zawierająca pośrodku, zamiast wizerunku orła, odpowiednio herb gminy, powiatu lub województwa. Odcisk pieczęci z herbem nie może być umieszczany na dokumentach urzędowych w sprawach z zakresu administracji rządowej.

3. Pieczęci urzędowej używają jednostki organizacyjne wymienione w art. 7.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Opcje

ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 12.[Delegacja] 1. Rada Ministrów wyda w drodze rozporządzenia przepisy wykonawcze i przejściowe w sprawach unormowanych w niniejszym dekrecie.

2. Przepisy te uregulują w szczególności wymiary oraz sposób umieszczenia tablic urzędowych, wymiary oraz sposób używania i strzeżenia pieczęci urzędowych, jak również wyrób pieczęci urzędowych i nadzór nad ich wyrobem.

3. Przepisy te mogą również przewidywać przypadki używania napisów i pieczęci odmiennych od określonych w niniejszym dekrecie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 13.[Kara za nieuprawnione używanie godła, flagi i bandery] [4] Kto nieprawnie używa godła Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, flagi państwowej z godłem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, bandery polskiej lub wizerunku orla określonego w niniejszym dekrecie, podlega karze aresztu do roku i karze grzywny do 10.000 zł albo jednej z tych kar.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 14.[Przepisy uchylone] Tracą moc przepisy z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach i pieczęciach (Dz. U. z 1939 r. Nr 2, poz. 8).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 15.[Wejście w życie] Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Załączniki do dekretu z dnia 7 grudnia 1955 r.

Załącznik nr 1

GODŁO PRL [5]

infoRgrafika

Załącznik nr 2

BANDERA [6]

infoRgrafika

Załącznik nr 3

TABLICA Z GODŁEM PRL [7]

infoRgrafika

Załącznik nr 4

TABLICE Z NAPISAMI NAZW JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH

infoRgrafika

[1] Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. poz. 18), art. 1 w części dotyczącej godła i barw Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej utracił moc 11 marca 1980 r.

[2] Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. poz. 18), art. 2 w części dotyczącej godła i barw Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej utracił moc 11 marca 1980 r.

[3] Art. 11 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1998 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrożeniem reformy ustrojowej państwa (Dz.U. poz. 1126). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 1999 r.

[4] Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. poz. 18; ost. zm. Dz.U. z 1985 r. poz. 100), art. 13 w części dotyczącej godła i barw Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej utracił moc 1 lipca 1985 r.

[5] Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. poz. 18), załącznik nr 1 w części dotyczącej godła i barw Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej utracił moc 11 marca 1980 r.

[6] Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. poz. 18), załącznik nr 2 w części dotyczącej godła i barw Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej utracił moc 11 marca 1980 r.

[7] Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. poz. 18), załącznik nr 3 w części dotyczącej godła i barw Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej utracił moc 11 marca 1980 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00