Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 1998 nr 164 poz. 1167
Wersja aktualna od 2022-03-05
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1998 nr 164 poz. 1167
Wersja aktualna od 2022-03-05
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW

z dnia 28 grudnia 1998 r.

w sprawie trybu zgłaszania kandydatów na członków Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, regulaminu Rady Nadzorczej i zasad wynagradzania jej członków.

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2022 r., poz. 420)   Pokaż wszystkie zmiany

Na podstawie art. 75 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 i Nr 162, poz. 1118 i 1126) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Powoływanie członków Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych] 1. [1] Członkowie Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są powoływani przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, złożony co najmniej na trzy miesiące przed upływem aktualnej kadencji Rady Nadzorczej, zwanej dalej "Radą".

1a. [2] Organizacje, o których mowa w art. 75 ust. 1 pkt 2-4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 423, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą", przekazują ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego zgłoszenia kandydatów na członków Rady w terminie czterech miesięcy przed upływem aktualnej kadencji Rady.

2. [3] Wniosek, o którym mowa w ust. 1, oraz zgłoszenia, o których mowa w ust. 1a, wraz z uzasadnieniem i zgodą kandydatów na kandydowanie, składa się na piśmie.

3. [4] Organizacje, o których mowa w:

1) art. 75 ust. 1 pkt 2 ustawy, po uzgodnieniu między sobą kandydatów na członków Rady, przekazują wspólnie zgłoszenia, o których mowa w ust. 1a;

2) art. 75 ust. 1 pkt 3 ustawy, po uzgodnieniu między sobą kandydatów na członków Rady, przekazują wspólnie zgłoszenia, o których mowa w ust. 1a.

4. [5] W przypadku nieuzgodnienia kandydatów, o których mowa w ust. 3, organizacje, o których mowa w ust. 3, przekazują ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego kandydatury zgłoszone przez te organizacje, w terminie, o którym mowa w ust. 1a.

5. [6] Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego niezwłocznie dokonuje wyboru kandydatów spośród kandydatur zgłoszonych przez organizacje, o których mowa w ust. 3, biorąc pod uwagę kompetencje zgłoszonych kandydatów, i składa wniosek, o którym mowa w ust. 1.

6. [7] Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, załącza się zgłoszenia, o których mowa w ust. 1a.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Zwoływanie pierwszego posiedzenia Rady] Pierwsze posiedzenie Rady zwołuje przewodniczący Rady nie później niż w ciągu 21 dni od dnia powołania Rady.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Zastępcy przewodniczącego] Rada może wybrać spośród swoich członków dwóch zastępców przewodniczącego Rady.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Przewodniczący Rady] 1. Pracami Rady kieruje przewodniczący Rady.

2. Przewodniczący Rady reprezentuje Radę na zewnątrz.

3. Do zadań przewodniczącego Rady należy w szczególności:

1) ustalanie tematyki i terminu posiedzeń Rady,

2) zawiadamianie o terminie posiedzenia Rady,

3) przewodniczenie obradom Rady,

4) inicjowanie i organizowanie prac Rady,

5) nadzór merytoryczny nad działalnością Biura Rady.

4. Przewodniczącego Rady, w razie jego nieobecności, zastępuje jego zastępca, a w razie jego braku upoważniony inny członek Rady.

5. (uchylony).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Tryb pracy Rady] 1. Rada podejmuje uchwały w sprawach należących do jej zadań na posiedzeniach plenarnych.

2. Rada odbywa posiedzenia plenarne nie rzadziej niż raz na kwartał.

3. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów, w głosowaniu jawnym, w obecności co najmniej połowy członków Rady. W razie równego podziału głosów decyduje głos osoby prowadzącej posiedzenie.

4. We wszystkich sprawach personalnych uchwały zapadają w głosowaniu tajnym.

5. Na umotywowany wniosek członka Rady Rada może zarządzić głosowanie tajne lub odtajnić głosowanie, o którym mowa w ust. 4.

6. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący Rady może zarządzić głosowanie w trybie:

1) pisemnym lub

2) przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

7. [8] Uchwała podjęta w trybie, o którym mowa w ust. 6, jest ważna, gdy wszyscy członkowie Rady zostali powiadomieni o treści projektu uchwały oraz co najmniej połowa członków Rady wzięła udział w podejmowaniu uchwały.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Posiedzenia] 1. Posiedzenia plenarne Rady zwołuje przewodniczący Rady.

2. Nadzwyczajne posiedzenie plenarne zwołuje przewodniczący Rady z własnej inicjatywy, na wniosek Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub na wniosek co najmniej 5 członków Rady.

3. O terminie i tematyce posiedzenia przewodniczący Rady zawiadamia członków Rady oraz, w razie potrzeby, inne osoby, instytucje i organy, nie później niż 7 dni przed terminem posiedzenia, doręczając równocześnie materiały dotyczące tematyki obrad. W uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać skrócony do 3 dni.

4. Posiedzenia Rady prowadzi przewodniczący Rady, w razie jego nieobecności - zastępca, a w przypadku jego braku upoważniony inny członek Rady.

5. Posiedzenia Rady są protokołowane. Protokół określa w szczególności porządek obrad, nazwiska obecnych, ilość oddanych głosów za poszczególnymi uchwałami oraz zdania odrębne.

5a. [9] W przypadku zastosowania formy posiedzenia, o której mowa w § 6a ust. 2, w protokole odnotowuje się, które osoby brały udział w posiedzeniu w tej formie.

6. Do protokołu załącza się teksty podjętych uchwał.

7. Uchwały Rady podpisuje przewodniczący Rady.

8. Protokół posiedzenia Rady podpisują protokolant i przewodniczący Rady, a w razie jego nieobecności osoba, która go zastępuje.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6a.[Odbywanie posiedzeń Rady] [10] 1. Posiedzenia Rady odbywają się w miejscu wyznaczonym przez przewodniczącego Rady, z zastrzeżeniem ust. 2-7.

2. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący Rady może zdecydować o odbyciu posiedzenia w formie telekonferencji, wideokonferencji lub w innej formie pozwalającej na wielostronne komunikowanie się na odległość w czasie rzeczywistym.

3. Jeżeli forma, o której mowa w ust. 2, ma być wyłączną dopuszczalną formą uczestniczenia w posiedzeniu, wówczas miejsca posiedzenia nie wyznacza się.

4. Decyzja, o której mowa w ust. 2, powinna zostać podjęta z uwzględnieniem:

1) istnienia technicznych warunków uczestniczenia w posiedzeniu w tej formie przez członków Rady i inne osoby, których udział w posiedzeniu jest niezbędny, w szczególności pozwalających członkom Rady na swobodny udział w dyskusji i w głosowaniach;

2) zapewnienia odpowiednich zabezpieczeń przed ingerencją w przebieg posiedzenia przez osoby nieuprawnione;

3) zapewnienia odpowiedniego poziomu ochrony informacji przekazywanych na posiedzeniu.

5. Decyzja, o której mowa w ust. 2, jest niezwłocznie przekazywana członkom Rady wraz z niezbędnymi informacjami dotyczącymi sposobu, w jaki mogą oni wziąć udział w posiedzeniu w tej formie.

6. W przypadku stwierdzenia w czasie trwania posiedzenia w formie, o której mowa w ust. 2, braku spełnienia co najmniej jednego z warunków, o których mowa w ust. 4, osoba prowadząca posiedzenie zarządza przerwę w obradach. Dokończenie posiedzenia następuje po przywróceniu wszystkich warunków, o których mowa w ust. 4.

7. Do podejmowania uchwał na posiedzeniu odbywającym się w formie, o której mowa w ust. 2, stosuje się przepisy § 5 ust. 3-5. Głosowania tajne przeprowadza się, o ile zapewnione są techniczne warunki zachowania tajności głosowania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Zespoły problemowe] 1. Rada może powoływać stałe lub doraźne zespoły problemowe w celu opracowania projektu opinii lub stanowiska Rady w określonych sprawach.

2. Pracą każdego zespołu kieruje, powoływany przez Radę, jego przewodniczący.

3. Przewodniczący Rady może powoływać ekspertów w celu opracowania opinii lub ekspertyzy w sprawach rozpatrywanych przez Radę.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Zadania zespołów problemowych] Do zadań zespołów problemowych należy w szczególności:

1) wnikliwe badanie spraw należących do sfery nadzoru Rady, na podstawie sprawozdań i informacji przedstawianych Radzie przez Zarząd Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,

2) przedstawianie Radzie wniosków wynikających z działalności zespołów,

3) opracowywanie projektów uchwał, wniosków oraz opinii Rady.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Wspólne posiedzenia zespołów] 1. W razie potrzeby rozpatrzenia problemów wchodzących w zakres zainteresowania więcej niż jednego zespołu, mogą być organizowane wspólne posiedzenia zespołów.

2. Wspólne posiedzenia zespołów zwołują ich przewodniczący, informując przewodniczącego Rady o zamiarze odbycia wspólnego posiedzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Posiedzenia zespołu stałego] 1. Posiedzenia zespołów stałych są zwoływane w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż co 2 miesiące.

2. Posiedzenia zespołu stałego zwołuje jego przewodniczący co najmniej na 7 dni przed terminem posiedzenia, doręczając równocześnie materiały dotyczące tematyki obrad. W uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać skrócony do 3 dni.

3. [11] Przepisy § 5 ust. 3-5, § 6 ust. 5-8 i § 6a stosuje się odpowiednio.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Odpowiednie stosowanie przepisów] [12] Do zespołów doraźnych stosuje się odpowiednio przepisy § 5 ust. 3-5, § 6 ust. 5-8, § 6a i § 10 ust. 2.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Należności przysługujące członkom Rady] 1. Członkom Rady, z wyjątkiem przewodniczącego Rady i jego zastępców, w okresie pełnienia funkcji przysługuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 0,3 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, zwanego dalej "przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem", a przewodniczącym zespołów - miesięczne wynagrodzenie w wysokości 0,5 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

2. Przewodniczącemu Rady w okresie pełnienia funkcji przysługuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości jednego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a jego zastępcom - miesięczne wynagrodzenie w wysokości 0,75 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

3. Wynagrodzenie ustalone zgodnie z ust. 1 i 2 przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło ogłoszenie przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.[Wypłata należnego wynagrodzenia] Wynagrodzenie, o którym mowa w § 12 ust. 1 i 2, należne za dany miesiąc, jest wypłacane nie później niż ostatniego dnia tego miesiąca.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.[Wyłączenie] Terminu, o którym mowa w § 1 ust. 1, nie stosuje się w przypadku powołania na pierwszą kadencję.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.

[1] § 1 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 lutego 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu zgłaszania kandydatów na członków Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, regulaminu Rady Nadzorczej i zasad wynagradzania jej członków (Dz.U. poz. 420). Zmiana weszła w życie 5 marca 2022 r.

[2] § 1 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 lutego 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu zgłaszania kandydatów na członków Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, regulaminu Rady Nadzorczej i zasad wynagradzania jej członków (Dz.U. poz. 420). Zmiana weszła w życie 5 marca 2022 r.

[3] § 1 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 lutego 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu zgłaszania kandydatów na członków Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, regulaminu Rady Nadzorczej i zasad wynagradzania jej członków (Dz.U. poz. 420). Zmiana weszła w życie 5 marca 2022 r.

[4] § 1 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 1 lit. d) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 lutego 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu zgłaszania kandydatów na członków Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, regulaminu Rady Nadzorczej i zasad wynagradzania jej członków (Dz.U. poz. 420). Zmiana weszła w życie 5 marca 2022 r.

[5] § 1 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 1 lit. d) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 lutego 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu zgłaszania kandydatów na członków Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, regulaminu Rady Nadzorczej i zasad wynagradzania jej członków (Dz.U. poz. 420). Zmiana weszła w życie 5 marca 2022 r.

[6] § 1 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 1 lit. d) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 lutego 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu zgłaszania kandydatów na członków Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, regulaminu Rady Nadzorczej i zasad wynagradzania jej członków (Dz.U. poz. 420). Zmiana weszła w życie 5 marca 2022 r.

[7] § 1 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 1 lit. d) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 lutego 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu zgłaszania kandydatów na członków Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, regulaminu Rady Nadzorczej i zasad wynagradzania jej członków (Dz.U. poz. 420). Zmiana weszła w życie 5 marca 2022 r.

[8] § 5 ust. 7 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 lutego 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu zgłaszania kandydatów na członków Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, regulaminu Rady Nadzorczej i zasad wynagradzania jej członków (Dz.U. poz. 420). Zmiana weszła w życie 5 marca 2022 r.

[9] § 6 ust. 5a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 lutego 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu zgłaszania kandydatów na członków Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, regulaminu Rady Nadzorczej i zasad wynagradzania jej członków (Dz.U. poz. 420). Zmiana weszła w życie 5 marca 2022 r.

[10] § 6a dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 lutego 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu zgłaszania kandydatów na członków Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, regulaminu Rady Nadzorczej i zasad wynagradzania jej członków (Dz.U. poz. 420). Zmiana weszła w życie 5 marca 2022 r.

[11] § 10 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 lutego 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu zgłaszania kandydatów na członków Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, regulaminu Rady Nadzorczej i zasad wynagradzania jej członków (Dz.U. poz. 420). Zmiana weszła w życie 5 marca 2022 r.

[12] § 11 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 lutego 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu zgłaszania kandydatów na członków Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, regulaminu Rady Nadzorczej i zasad wynagradzania jej członków (Dz.U. poz. 420). Zmiana weszła w życie 5 marca 2022 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00