Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1999 nr 82 poz. 927
Wersja archiwalna od 1999-10-29 do 2023-03-02
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1999 nr 82 poz. 927
Wersja archiwalna od 1999-10-29 do 2023-03-02
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone na podstawie art. 415 pkt 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz.U. poz. 1700) oraz zastąpione przez rozporządzenie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 marca 2023 r. w sprawie trybu i sposobu wykonywania zadań przez państwowych inspektorów sanitarnych w odniesieniu do zakładów karnych, aresztów śledczych, więcej …

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ

z dnia 21 września 1999 r.

w sprawie zasad wykonywania zadań przez inspektorów sanitarnych w odniesieniu do zakładów karnych, aresztów śledczych oraz schronisk dla nieletnich i zakładów poprawczych podległych Ministrowi Sprawiedliwości

Na podstawie art. 21 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 1998 r. Nr 90, poz. 575, Nr 106, poz. 668 i Nr 117, poz. 756 oraz z 1999 r. Nr 70, poz. 778) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zakres regulacji] 1. Rozporządzenie określa zasady wykonywania zadań przez inspektorów sanitarnych w odniesieniu do:

1) zakładów karnych, aresztów śledczych - zwanych dalej „zakładami karnymi”,

2) schronisk dla nieletnich i zakładów poprawczych - zwanych dalej „zakładami dla nieletnich”.

2. Rozporządzenie stosuje się również do gospodarstw pomocniczych, warsztatów rzemieślniczo-usługowych i placówek handlowo-gospodarczych, działających na terenie zakładów karnych lub zakładów dla nieletnich.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Imienne przepustki] 1. Prawo wstępu na teren zakładów karnych i zakładów dla nieletnich w związku z wykonywaną kontrolą mają:

1) powiatowi inspektorzy sanitarni, właściwi ze względu na położenie danego zakładu,

2) pracownicy właściwych terenowo powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, upoważnieni przez inspektora powiatowego do wykonywania określonych czynności kontrolnych i wydawania decyzji, w tym wydawania zaleceń pokontrolnych,

po przedstawieniu dokumentów potwierdzających prawo wstępu oraz imiennej przepustki.

2. Imienne przepustki wydają odpowiednio:

1) do zakładów karnych - dyrektorzy okręgowi Służby Więziennej,

2) do zakładów dla nieletnich - prezesi sądów okręgowych.

3. Imienne przepustki są wydawane na jeden rok. W przepustce należy wymienić zakłady karne lub zakłady dla nieletnich, objęte kontrolą.

4. Osoby, którym wydano imienne przepustki, zwracają je:

1) po upływie ważności przepustki,

2) przed dniem rozwiązania stosunku pracy,

3) z dniem wygaśnięcia lub cofnięcia upoważnienia do wykonywania określonych czynności kontrolnych i wydawania decyzji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Uzgodnienia dotyczące czynności kontrolnych] 1. Wojewódzcy inspektorzy sanitarni uzgadniają odpowiednio z dyrektorami okręgowymi Służby Więziennej i prezesami sądów wojewódzkich:

1) godziny, w których mogą być przeprowadzane czynności kontrolne w zakładach karnych i w zakładach dla nieletnich,

2) tryb przeprowadzania czynności kontrolnych poza ustalonymi godzinami, w okolicznościach wymagających bezzwłocznego podjęcia czynności kontrolnych.

2. O wynikach uzgodnień określonych w ust. 1 wojewódzki inspektor sanitarny zawiadamia powiatowego inspektora sanitarnego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Czynności kontrolne w zakładach karnych i w zakładach dla nieletnich] 1. Czynności kontrolne w zakładach karnych i w zakładach dla nieletnich mogą być przeprowadzane wyłącznie w obecności funkcjonariusza (pracownika) wyznaczonego przez dyrektora zakładu.

2. W czynnościach kontrolnych przeprowadzanych w zakładach karnych i w zakładach dla nieletnich może uczestniczyć przedstawiciel służby zdrowia danego zakładu, stosownie do porozumień zawartych w tej sprawie między właściwym powiatowym inspektorem sanitarnym i dyrektorem zakładu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Protokół z przeprowadzonych czynności kontrolnych] 1. Z przeprowadzonych czynności kontrolnych sporządza się protokół, który podpisuje kontrolujący i wymieniony w § 4 ust. 1 funkcjonariusz (pracownik).

2. Protokół sporządza się w 2 egzemplarzach, z których jeden pozostaje w zakładzie karnym lub w zakładzie dla nieletnich.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Sposób przeprowadzania czynności kontrolnych] 1. Osoby przeprowadzające czynności kontrolne w zakładach karnych i w zakładach dla nieletnich obowiązane są zapoznać się z regulaminami i innymi przepisami porządkowymi obowiązującymi w tych zakładach.

2. Sposób przeprowadzania czynności kontrolnych nie może naruszać regulaminów i przepisów, o których mowa w ust. 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Bieżący nadzór sanitarny nad zakładem karnym lub zakładem dla nieletnich] Wojewódzcy inspektorzy sanitarni, po porozumieniu z dyrektorami okręgowymi Służby Więziennej i prezesami sądów okręgowych, mogą ustalić tryb przekazywania do okręgowych dyrektorów Służby Więziennej i do sądów okręgowych odpisów decyzji, doraźnych wniosków i zaleceń wydanych w toku sprawowania bieżącego nadzoru sanitarnego nad danym zakładem karnym lub zakładem dla nieletnich.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej: F. Cegielska

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00