Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2004 nr 32 poz. 279
Wersja archiwalna od 2004-05-01 do 2005-08-25
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2004 nr 32 poz. 279
Wersja archiwalna od 2004-05-01 do 2005-08-25
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone na podstawie art. 111 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie i uchyleniu niektórych ustaw w związku z uzyskaniem przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej (Dz.U. Nr 96, poz. 959) oraz zastąpione przez rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 25 lipca 2005 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności więcej …

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)

z dnia 5 lutego 2004 r.

w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności przeprowadzanych w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do podejmowania lub wykonywania działalności pilota wycieczek

Na podstawie art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 10 maja 2002 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do podejmowania lub wykonywania niektórych działalności (Dz. U. Nr 71, poz. 655 oraz z 2003 r. Nr 190, poz. 1864) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1. Rozporządzenie określa:

1) warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad odbywaniem stażu oraz oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności;

2) warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny wykazanych przez wnioskodawcę umiejętności;

3) sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego i przeprowadzania testu umiejętności oraz tryb ich ponoszenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) stażu - oznacza to staż adaptacyjny, o którym mowa w art. 2 pkt 16 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954, z 2002 r. Nr 71, poz. 655 oraz z 2003 r. Nr 190, poz. 1864);

2) teście - oznacza to test umiejętności, o którym mowa w art. 2 pkt 17 ustawy wymienionej w pkt 1;

3) zespole - oznacza to zespół przygotowujący i przeprowadzający test umiejętności;

4) organie prowadzącym postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji - oznacza to ministra właściwego do spraw turystyki;

5) odrębnych przepisach - oznacza to przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz. U. z 2001 r. Nr 55, poz. 578 oraz z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 i Nr 203, poz. 1966);

6) Biuletynie Informacji Publicznej - oznacza to Biuletyn w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 oraz z 2002 r. Nr 153, poz. 1271).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.1. W przypadku wystąpienia okoliczności, o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych, organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji wydaje postanowienie o konieczności odbycia stażu albo przeprowadzenia testu.

2. Wnioskodawca po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w ust. 1, występuje do organu prowadzącego postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji z wnioskiem o odbycie stażu albo przeprowadzenie testu. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.Organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji przekazuje postanowienie, o którym mowa w § 3 ust. 1, wraz z kopią wniosku o odbycie stażu lub przeprowadzenie testu zgodnie z wyborem wnioskodawcy oraz informacjami o posiadanych przez wnioskodawcę kwalifikacjach odpowiednio:

1) przedsiębiorcy, o którym mowa w § 7;

2) zespołowi.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.Organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji podaje do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej właściwej dla organu prowadzącego postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji:

1) informacje o wymogach kwalifikacyjnych dla pilotów wycieczek;

2) zakresy programowe testu dla pilota wycieczek;

3) numer rachunku, na który wnoszone są opłaty, o których mowa w rozdziale 3.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.Uprawnienia do podejmowania lub wykonywania działalności pilota wycieczek nadawane są zgodnie z odrębnymi przepisami.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 2

Staż adaptacyjny

§ 7. 1. Staż adaptacyjny może odbywać się u przedsiębiorców krajowych prowadzących w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej co najmniej przez trzy lata działalność gospodarczą polegającą na organizowaniu imprez turystycznych oraz na pośredniczeniu na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych zgodnie z odrębnymi przepisami.

2. Organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji ogłasza w drodze obwieszczenia listę przedsiębiorców uprawnionych do przeprowadzenia stażu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.1. Wnioskodawca wraz z wnioskiem o odbycie stażu składa:

1) formularz zgłoszeniowy, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia;

2) dokument zawierający zobowiązanie przedsiębiorcy, o którym mowa w § 7, do nawiązania z wnioskodawcą stosunku prawnego, określonego w art. 2 pkt 16 ustawy wymienionej w § 2 pkt 1.

2. W formularzu zgłoszeniowym wnioskodawca wskazuje przedsiębiorcę, który zobowiązał się nawiązać z nim stosunek prawny w celu odbywania stażu.

3. W dokumencie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, przedsiębiorca określa:

1) rodzaj stosunku prawnego;

2) termin, w jakim nawiąże stosunek prawny;

3) okres, na jaki nawiąże stosunek prawny;

4) informację o obowiązkach, jakie powierzy wnioskodawcy;

5) koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.1. Koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu są ustalane kwotowo przez przedsiębiorcę w oparciu o rzeczywiste wydatki związane z odbywaniem stażu, a także z uwzględnieniem długości okresu, o którym mowa w § 8 ust. 3 pkt 3.

2. Opłata z tytułu kosztów odbywania przez wnioskodawcę stażu jest uiszczana jednorazowo albo miesięcznie w równych częściach, na rachunek bankowy przedsiębiorcy. W przypadku odbywania stażu w ramach stosunku pracy albo na podstawie odpłatnej umowy cywilnoprawnej, opłata z tytułu odbywania przez wnioskodawcę stażu może być, za zgodą wnioskodawcy wyrażoną na piśmie, potrącana z jego wynagrodzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.1. Staż odbywa się pod nadzorem opiekuna wskazanego przez przedsiębiorcę, o którym mowa w § 7, w porozumieniu z organem prowadzącym postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji.

2. Opiekun stażu wnioskodawcy ubiegającego się o uznanie kwalifikacji do podejmowania lub wykonywania działalności pilota wycieczek powinien spełniać następujące kryteria:

1) posiadać wykształcenie wyższe;

2) posiadać uprawnienia pilota wycieczek oraz wykazać się pięcioletnią czynną działalnością jako pilot wycieczek.

3. W przypadku gdy opiekun wskazany przez przedsiębiorcę nie będzie mógł sprawować tej funkcji lub w przypadku umotywowanej prośby wnioskodawcy, przedsiębiorca wyznacza kolejnego opiekuna, jeżeli czas odbytego już przez wnioskodawcę stażu nie przekroczył 40% okresu, na jaki był ustalony.

4. Opiekun sprawuje nadzór nad przebiegiem stażu wnioskodawcy, w szczególności poprzez:

1) kontrolę realizacji programu stażu;

2) kontrolę obecności wnioskodawcy w okresie stażu;

3) gromadzenie informacji o przebiegu stażu.

5. Opiekun sporządza raport z przebiegu stażu i opinię o przebiegu stażu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.1. Staż jest realizowany na podstawie programu.

2. Program i okres stażu ustala indywidualnie dla każdego wnioskodawcy organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji.

3. W programie uwzględnia się w szczególności kwalifikacje wnioskodawcy, dotychczasowe doświadczenie zawodowe oraz program szkolenia pilotów wycieczek określony w odrębnych przepisach.

4. Program, o którym mowa w ust. 2, otrzymują wnioskodawca, opiekun i przedsiębiorca, o którym mowa w § 7.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.Po odbyciu stażu wnioskodawca przedstawia organowi prowadzącemu postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji raport i opinię, o których mowa w § 10 ust. 5.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.Organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji dokonuje, na podstawie raportu i opinii, oceny stażu i wydaje decyzję o uznaniu lub odmowie uznania kwalifikacji do podejmowania lub wykonywania działalności pilota wycieczek.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 3

Test umiejętności

§ 14. Test obejmuje odpowiedni zakres programowy ustalony indywidualnie dla każdego wnioskodawcy przez organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji. Przepis § 11 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.1. Do przeprowadzania testu organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji powołuje trzyosobowy zespół w składzie: przewodniczący oraz dwaj członkowie.

2. W skład zespołu, o którym mowa w ust. 1, wchodzą przedstawiciele stowarzyszeń zrzeszających pilotów wycieczek.

3. Testy przeprowadzane są trzy razy do roku.

4. O terminie i miejscu przeprowadzenia testu organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji zawiadamia wnioskodawcę oraz podaje tę informację do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej ministra właściwego do spraw turystyki, nie później niż na 30 dni przed terminem testu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.1. W zawiadomieniu, o którym mowa w § 15 ust. 4, wskazuje się wysokość opłaty z tytułu kosztów przeprowadzenia testu.

2. Koszty przeprowadzenia testu są ustalane kwotowo przez organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji w oparciu o rzeczywiste wydatki ponoszone przez organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji w związku z przeprowadzeniem testu.

3. Koszty, o których mowa w ust. 2, nie mogą być wyższe niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ogłaszanego zgodnie z art. 2 ust. 4 lub ustalanego zgodnie z art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679).

4. Opłata za przeprowadzenie testu wnoszona jest przez wnioskodawcę na rachunek bieżący organu prowadzącego postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji.

5. W przypadku nieprzystąpienia wnioskodawcy do testu zwraca się połowę wniesionej przez niego opłaty.

6. Wnioskodawca przedstawia dowód dokonania opłaty, o której mowa w ust. 1, przed przystąpieniem do testu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.1. Test przeprowadzany jest w formie pisemnej i trwa 120 minut.

2. Test składa się z nie więcej niż 50 zagadnień lub pytań, w tym nie więcej niż 10% o charakterze opisowym. Każde z zagadnień lub pytań niemające charakteru opisowego powinno zawierać nie mniej niż trzy możliwości odpowiedzi, z których tylko jedna może być prawidłowa.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 18.Do zadań zespołu należy przygotowanie zestawów pytań lub zagadnień do testu, ocena testu, sporządzenie protokołu z przebiegu testu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 19.Test odbywa się w języku polskim.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 20.Przy ocenie testu uwzględnia się w szczególności następujące zasady:

1) za każdą prawidłową odpowiedź na zagadnienie lub pytanie, niemające charakteru opisowego, ustala się jednakową liczbę punktów;

2) za każde prawidłowe rozwiązanie zagadnienia lub pytania o charakterze opisowym ustala się jednakową liczbę punktów;

3) za każdą błędną odpowiedź lub brak odpowiedzi ustala się zero punktów;

4) zaliczenie testu następuje w przypadku, gdy wnioskodawca uzyska więcej niż 66% punktów możliwych do uzyskania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 21.Z przebiegu testu sporządza się protokół, który podpisują członkowie zespołu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 22.Informacje o wyniku testu przekazuje się wnioskodawcy w terminie 7 dni od dnia sporządzenia protokołu, pod adresem wskazanym przez wnioskodawcę.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 23.Na podstawie protokołu z przebiegu testu organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji wydaje decyzję o uznaniu lub odmowie uznania kwalifikacji do podejmowania lub wykonywania działalności pilota wycieczek.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 4

Przepis końcowy

§ 24. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.

Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej: J. Hausner

1) Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - turystyka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).

Załączniki do rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy
i Polityki Społecznej z dnia 5 lutego 2004 r. (póz. 279)

Załącznik nr 1

infoRgrafika

Załącznik nr 2

infoRgrafika

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00