Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2004 nr 269 poz. 2676
Wersja archiwalna od 2007-12-25 do 2012-11-21
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2004 nr 269 poz. 2676
Wersja archiwalna od 2007-12-25 do 2012-11-21
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)

z dnia 7 grudnia 2004 r.

w sprawie wymagań weterynaryjnych dla dodatków do wzbogacania gleby

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2007 r., Nr 175, poz. 1231)   Pokaż wszystkie zmiany

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zakres przedmiotowy] Rozporządzenie określa:

1) wymagania weterynaryjne dla:

a) umieszczania na rynku, wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dodatków do wzbogacania gleby w rozumieniu przepisów Unii Europejskiej2), wytworzonych z ubocznych produktów zwierzęcych przetworzonych metodą 1, zwanych dalej „polepszaczami gleby”,

b) unieszkodliwiania polepszaczy gleby;

2) sposób wykorzystania polepszaczy gleby.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Niedopuszczalne stosowanie polepszaczy gleby] 1. Niedopuszczalne jest stosowanie polepszaczy gleby:

1) na łąkach trwałych i pastwiskach trwałych;

2) do produkcji podłoży ogrodniczych;

3) pod uprawy roślin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez ludzi, z wyjątkiem przygotowywania stanowiska pod te uprawy w roku poprzedzającym sadzenie roślin.

2. Polepszacze gleby mogą być stosowane:

1) przy zakładaniu plantacji traw;

2) przed siewem zbóż, kukurydzy, roślin motylkowatych, poplonów ścierniskowych oraz roślin przeznaczonych do celów technicznych.

3. Polepszacze gleby stosuje się w ilości do 5 ton na 1 ha uprawy, nie częściej niż raz na 2 lata.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Kontrola wykorzystania polepszaczy gleby] Powiatowy lekarz weterynarii może przeprowadzić kontrolę wykorzystania polepszaczy gleby, na podstawie analizy ryzyka dostania się ich do łańcucha pokarmowego zwierząt.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3a.[Zgłoszenie zamiaru nabycia polepszaczy gleby] 1. Podmiot nabywający polepszacze gleby zgłasza zamiar ich nabycia powiatowemu lekarzowi weterynarii właściwemu ze względu na miejsce przeznaczenia polepszacza gleby i jednocześnie:

1) okazuje:

a) dokument potwierdzający tożsamość,

b) wypis z ewidencji gruntów lub inny dokument potwierdzający wielkość uprawianego gruntu;

2) przedkłada do podpisu dwa egzemplarze oświadczenia, którego wzór jest określony w załączniku [1] do rozporządzenia.

1a. [2] Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, uprawnia do nabycia polepszacza gleby przez okres 30 dni od dnia podpisania tego oświadczenia przez powiatowego lekarza weterynarii.

2. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, sporządza podmiot nabywający w dwóch egzemplarzach, po jednym dla siebie i podmiotu zbywającego.

3. Podmiot nabywający polepszacze gleby przechowuje oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, przez 2 lata od dnia jego sporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Obowiązek podmiotu zbywającego] Podmiot zbywający polepszacze gleby niezwłocznie po ich zbyciu przekazuje powiatowemu lekarzowi weterynarii właściwemu ze względu na miejsce przeznaczenia polepszacza gleby kopię oświadczenia, o którym mowa w § 3a ust. 1 pkt 2.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Przechowanie polepszaczy gleby] 1. Podmiot nabywający polepszacze gleby przechowuje je:

1) w miejscu zabezpieczonym przed dostępem zwierząt - w przypadku opakowanych polepszaczy gleby;

2) w pomieszczeniach zabezpieczonych przed dostępem zwierząt - w przypadku nieopakowanych polepszaczy gleby.

2. Pomieszczenia, o których mowa w ust. 1 pkt 2, oczyszcza się i odkaża po zużyciu każdej partii polepszaczy gleby.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Załadunek i rozładunek] Załadunek i rozładunek polepszaczy gleby odbywa się przy wykorzystaniu sprzętu nieużywanego przy utrzymywaniu zwierząt gospodarskich, przy czym sprzęt ten powinien być przechowywany w sposób uniemożliwiający zwierzętom dostęp do niego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Postępowanie z polepszaczami gleby po ich przywiezieniu na pole oraz zabezpieczenie opakowań] 1. [3] Polepszacze gleby po przywiezieniu na pole niezwłocznie miesza się z glebą przy użyciu maszyn przeznaczonych do tego celu.

2. Opakowania po polepszaczach gleby:

1) zabezpiecza się przed dostępem zwierząt;

2) przechowuje w sposób uniemożliwiający ich kontakt ze sprzętem używanym przy utrzymywaniu zwierząt gospodarskich.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Wprowadzenie polepszaczy gleby do obrotu] 1. Polepszacze gleby mogą być umieszczane na rynku, wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli mają termin ważności nie dłuższy niż 6 miesięcy od daty produkcji.

2. Na opakowaniach polepszaczy gleby umieszcza się:

1) napis „polepszacze gleby” i adres albo zarejestrowany znak handlowy producenta;

2) nazwę gatunku zwierzęcia, z którego zostały wyprodukowane.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Dokumentacja prowadzona przez podmiot zbywający] 1. Podmiot zbywający polepszacze gleby, z zastrzeżeniem regulacji zawartych w art. 9 rozporządzenia nr 1774/2002/WE z dnia 3 października 2002 r. ustanawiającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, dodatkowo prowadzi dokumentację, która zawiera:

1) imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres oraz podpis podmiotu nabywającego;

2) ilość polepszacza gleby nabytego przez podmiot nabywający;

3) numer rejestracyjny środka transportu;

4) datę nabycia.

2. Podmiot zbywający polepszacze gleby przechowuje dokumentację, o której mowa w ust. 1, oraz oświadczenie, o którym mowa w § 3a ust. 1 pkt 2, przez 2 lata od dnia ich zbycia.

3. [4] Jeżeli podmiotem nabywającym polepszacze gleby jest osoba, o której mowa w art. 7 rozporządzenia Komisji (WE) nr 181/2006 z dnia 1 lutego 2006 r. w sprawie wykonania rozporządzenia (WE) nr 1774/2002 w odniesieniu do nawozów organicznych i dodatków do wzbogacania gleby innych niż nawóz naturalny oraz zmieniającego to rozporządzenie (Dz. Urz. UE L 29 z 02.02.2006, str. 31), osoba ta wpisuje do dokumentacji, o której mowa w tym artykule, także rodzaj znacznika użytego do oznakowania polepszacza gleby.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9a.[Informacja o zamiarze wykorzystania polepszaczy gleby] Podmiot wykorzystujący polepszacze gleby, który jednocześnie jest ich wytwórcą, każdorazowo informuje powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce przeznaczenia polepszacza gleby o zamiarze ich wykorzystania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Wymagania weterynaryjne] Wymagania weterynaryjne przy transporcie, pakowaniu i znakowaniu polepszaczy gleby są określone w rozporządzeniu, o którym mowa w § 9 ust. 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Unieszkodliwienie] Polepszacze gleby, których termin ważności upłynął, są przekazywane przez posiadający je podmiot do unieszkodliwienia poprzez spalenie w zatwierdzonych spalarniach lub współspalarniach.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Znakowanie] [5] 1. Polepszacze gleby zawierające mączki wyprodukowane z materiału wymienionego w art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 1 rozporządzenia, o którym mowa w § 9 ust. 1, znakuje się poprzez równomierne wymieszanie tej mączki z wapnem nawozowym, wymienionym w tabeli 1 pkt 1–6 i w tabeli 2 załącznika do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 maja 2004 r. w sprawie określenia typów wapna nawozowego (Dz. U. Nr 130, poz. 1384), które po zmieszaniu będzie stanowić 10–30 % wagi polepszacza gleby.

2. Dopuszcza się zastosowanie znaczników innych niż:

1) wymienione w przepisach rozporządzenia, o którym mowa w § 9 ust. 1, i

2) określone w ust. 1

– po uzyskaniu pozytywnej opinii Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa z siedzibą w Puławach.

3. Dopuszcza się oznakowanie polepszaczy gleby poprzez zmieszanie mączki wyprodukowanej z materiału wymienionego w art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 1 rozporządzenia, o którym mowa w § 9 ust. 1, ze znacznikiem w zakładzie przetwórczym kategorii 2 lub kategorii 3 w rozumieniu przepisów tego rozporządzenia, w ramach linii produkcyjnej, na której jest wytwarzany polepszacz gleby.

4. Informację o substancji użytej do znakowania polepszacza gleby umieszcza się na:

1) opakowaniu polepszacza gleby;

2) odwrocie dokumentu handlowego, wymienionego w rozdziale III załącznika II do rozporządzenia, o którym mowa w § 9 ust. 1, jeżeli polepszacz gleby jest przewożony luzem.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Załącznik do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
z dnia 7 grudnia 2004 r. (poz. 2676)

infoRgrafika

infoRgrafika

[1] Załącznik w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 września 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań weterynaryjnych dla dodatków do wzbogacania gleby (Dz.U. Nr 175, poz. 1231). Zmiana weszła w życie 25 grudnia 2007 r.

[2] § 3a ust. 1a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 września 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań weterynaryjnych dla dodatków do wzbogacania gleby (Dz.U. Nr 175, poz. 1231). Zmiana weszła w życie 25 grudnia 2007 r.

[3] § 7 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 września 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań weterynaryjnych dla dodatków do wzbogacania gleby (Dz.U. Nr 175, poz. 1231). Zmiana weszła w życie 25 grudnia 2007 r.

[4] § 9 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 września 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań weterynaryjnych dla dodatków do wzbogacania gleby (Dz.U. Nr 175, poz. 1231). Zmiana weszła w życie 25 grudnia 2007 r.

[5] § 12 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 września 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań weterynaryjnych dla dodatków do wzbogacania gleby (Dz.U. Nr 175, poz. 1231). Zmiana weszła w życie 25 grudnia 2007 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00