Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2014 poz. 1629
Wersja archiwalna od 2014-11-23 do 2022-12-05
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2014 poz. 1629
Wersja archiwalna od 2014-11-23 do 2022-12-05
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone na podstawie art. 17 ustawy z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1997) oraz zastąpione przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2 grudnia 2022 r. w sprawie komisji do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych (Dz.U. poz. 2494). 

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU1)

z dnia 21 listopada 2014 r.

w sprawie komisji do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych

Na podstawie art. 57d ust. 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2014 r. poz. 600 i 970) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:

1) szczegółową organizację i tryb działania komisji do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych stosowanych na egzaminie państwowym oraz na egzaminach, o których mowa w art. 33 ust. 1 pkt 7, art. 58 ust. 1 pkt 7 i art. 117 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, zwanej dalej „komisją”;

2) szczegółowe zasady zgłaszania propozycji scenariuszy, wizualizacji i opisów wchodzących w skład pytań egzaminacyjnych oraz wzory dokumentów stosowanych w tych sprawach;

3) szczegółowy sposób, tryb i terminy przeprowadzania weryfikacji pytań egzaminacyjnych przez komisję oraz wzory dokumentów z tym związane;

4) rodzaje kosztów prowadzenia działalności komisji i jej obsługi oraz sposób ich ustalania;

5) wysokość wynagrodzenia członków komisji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Skład komisji] W skład komisji wchodzą:

1) przewodniczący;

2) sekretarz;

3) 35 członków, w tym:

a) 6 osób posiadających uprawnienia egzaminatora w zakresie prawa jazdy kategorii A, B, C i D albo A, B i C, oraz co najmniej trzyletnie doświadczenie w przeprowadzaniu egzaminów państwowych,

b) 6 osób posiadających uprawnienia instruktora, o którym mowa w art. 33 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, w zakresie prawa jazdy kategorii A, B, C i D albo A, B i C, oraz co najmniej trzyletnie doświadczenie w szkoleniu osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami,

c) 3 osoby posiadające uprawnienia instruktora techniki jazdy, o którym mowa w art. 117 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, w zakresie prawa jazdy kategorii A, B, C i D od co najmniej trzech lat,

d) 5 osób będących ekspertami w dziedzinie przepisów ruchu drogowego, transportu drogowego, o kierujących pojazdami i o czasie pracy kierowców,

e) 2 osoby posiadające uprawnienia w zakresie medycyny ratunkowej,

f) 2 osoby, które posiadają ukończone studia wyższe w zakresie psychologii,

g) 3 osoby, które posiadają ukończone studia wyższe na kierunku obejmującym swoim zakresem wiedzę i umiejętności z zakresu dydaktyki i metodyki nauczania,

h) 3 osoby, które posiadają ukończone studia wyższe w zakresie filologii polskiej,

i) 1 osobę posiadającą znajomość języka angielskiego udokumentowaną certyfikatem na poziomie co najmniej C1,

j) 1 osobę posiadającą znajomość języka niemieckiego udokumentowaną certyfikatem na poziomie co najmniej C1,

k) 3 osoby znające polski język migowy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Siedmioosobowe zespoły przygotowujące lub weryfikujące] 1. Przewodniczący komisji spośród członków komisji, o których mowa w § 2 pkt 3, powołuje siedmioosobowe zespoły przygotowujące lub weryfikujące scenariusze, wizualizacje i opisy wchodzące w skład pytań egzaminacyjnych oraz pytania egzaminacyjne, zwane dalej „zespołami weryfikującymi”.

2. Skład zespołu weryfikującego powołuje się odpowiednio do zakresu merytorycznego przygotowywanych lub weryfikowanych scenariuszy, wizualizacji i opisów wchodzących w skład pytań egzaminacyjnych oraz pytań egzaminacyjnych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Przekazywanie scenariuszy, wizualizacji i opisów wchodzących w skład pytań egzaminacyjnych] 1. Podmioty zewnętrzne oraz osoby prywatne przekazują ministrowi właściwemu do spraw transportu propozycje scenariuszy, wizualizacji i opisów wchodzących w skład pytań egzaminacyjnych przyporządkowując ich treść działom wchodzącym w skład struktury pytań egzaminacyjnych stosowanych na egzaminie państwowym określonej w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

2. Scenariusze, wizualizacje i opisy wchodzące w skład pytań egzaminacyjnych są przekazywane w postaci elektronicznej za pośrednictwem dedykowanej platformy internetowej lub w postaci papierowej, z wykorzystaniem formularza przekazania pytania egzaminacyjnego określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

3. Wizualizację wchodzącą w skład pytania egzaminacyjnego przekazuje się w postaci elektronicznej według specyfikacji określonej w załączniku nr 3 do rozporządzenia.

4. Przekazane materiały, w tym nośniki danych, nie podlegają zwrotowi.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Termin weryfikacji scenariuszy, wizualizacji i opisów wchodzących w skład pytań egzaminacyjnych] Komisja weryfikuje scenariusze, wizualizacje i opisy wchodzące w skład pytań egzaminacyjnych w terminie trzech miesięcy od dnia ich otrzymania przez ministra właściwego do spraw transportu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Rejestr] 1. Sekretarz komisji prowadzi rejestr, który zawiera:

1) scenariusze, wizualizacje i opisy wchodzące w skład pytań egzaminacyjnych przekazane do weryfikacji, w którym umieszcza dane wskazane w załączniku nr 2 do rozporządzenia, oraz imię i nazwisko albo nazwę podmiotu przekazującego i jego adres, numer zgłoszenia i datę jego otrzymania;

2) pytania egzaminacyjne stosowane na egzaminie państwowym oraz na egzaminach, o których mowa w art. 33 ust. 1 pkt 7, art. 58 ust. 1 pkt 7 i art. 117 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami;

3) pytania egzaminacyjne przygotowane przez komisję.

2. Rejestr, o którym mowa w ust. 1, służy wewnętrznym celom ewidencyjnym.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Lista zarejestrowanych scenariuszy, wizualizacji i opisów przekazanych do weryfikacji] Po zarejestrowaniu scenariuszy, wizualizacji i opisów wchodzących w skład pytań egzaminacyjnych przekazanych do weryfikacji sekretarz komisji przekazuje przewodniczącemu komisji ich listę.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Przydział scenariuszy, wizualizacji i opisów podlegających weryfikacji odpowiednim członkom zespołu weryfikującego] Przewodniczący komisji, za pośrednictwem sekretarza komisji, przydziela scenariusze, wizualizacje i opisy wchodzące w skład pytań egzaminacyjnych podlegające weryfikacji odpowiednim członkom zespołu weryfikującego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Przypadek o którym mowa w art. 57a ust. 7 ustawy o kierujących pojazdami] 1. W przypadku, o którym mowa w art. 57a ust. 7 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, przewodniczący komisji wystawia zaświadczenie o zatwierdzeniu przez ministra właściwego do spraw transportu scenariusza, wizualizacji i opisu wchodzącego w skład pytania egzaminacyjnego według wzoru określonego w załączniku nr 4 do rozporządzenia.

2. W przypadku negatywnej weryfikacji przekazanego scenariusza, wizualizacji i opisu wchodzącego w skład pytania egzaminacyjnego przewodniczący komisji, za pośrednictwem sekretarza komisji, przesyła podmiotowi przekazującemu informację o niewłączeniu tego scenariusza, wizualizacji i opisu do stosowania na egzaminie państwowym.

3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, dane podmiotu przekazującego scenariusz, wizualizację i opis wchodzący w skład pytania egzaminacyjnego podlegają niezwłocznemu usunięciu z rejestru, o którym mowa w § 6 ust. 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Raport członków zespołu weryfikującego z wykonanej pracy] 1. Każdy z członków zespołu weryfikującego przygotowuje raport z wykonanej przez siebie pracy i przekazuje go przewodniczącemu komisji.

2. Przewodniczący komisji po otrzymaniu raportów, o których mowa w ust. 1:

1) podejmuje na ich podstawie decyzję o zarekomendowaniu scenariuszy, wizualizacji i opisów wchodzących w skład pytań egzaminacyjnych do zatwierdzenia ministrowi właściwemu do spraw transportu;

2) przekazuje scenariusze, wizualizacje i opisy, o których mowa w pkt 1, do zatwierdzenia ministrowi właściwemu do spraw transportu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Zlecenie członkom zespołu weryfikującego przygotowania nowych pytań egzaminacyjnych] 1. Stosownie do zaistniałych potrzeb przewodniczący komisji, za pośrednictwem sekretarza komisji, zleca członkom zespołu weryfikującego przygotowanie nowych pytań egzaminacyjnych.

2. Przewodniczący komisji zleca weryfikację przygotowanych pytań egzaminacyjnych pozostałym członkom zespołu weryfikującego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Wątpliwości co do poprawności treści pytania egzaminacyjnego zatwierdzonego przez ministra] W przypadku wystąpienia wątpliwości co do poprawności treści pytania egzaminacyjnego zatwierdzonego przez ministra właściwego do spraw transportu przewodniczący komisji, za pośrednictwem sekretarza komisji, zleca powtórną weryfikację tego pytania zespołowi weryfikującemu w innym składzie osobowym.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.[Zmiana przepisów określających zakres pytań egzaminacyjnych] 1. W przypadku zmiany przepisów określających zakres pytań egzaminacyjnych stosowanych na egzaminie państwowym lub na egzaminach, o których mowa w art. 33 ust. 1 pkt 7, art. 58 ust. 1 pkt 7 i art. 117 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, sekretarz komisji przygotowuje listę pytań egzaminacyjnych podlegających weryfikacji.

2. Na podstawie listy, o której mowa w ust. 1, przewodniczący komisji, za pośrednictwem sekretarza komisji, zleca członkom zespołu weryfikującego weryfikację pytań egzaminacyjnych zatwierdzonych przez ministra właściwego do spraw transportu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.[Wycofanie pytania ze stosowania na egzaminie] 1. Jeżeli w wyniku weryfikacji, o której mowa w § 12 oraz w § 13 ust. 2, pytanie egzaminacyjne zostanie wycofane ze stosowania na egzaminie państwowym lub na egzaminach, o których mowa w art. 33 ust. 1 pkt 7, art. 58 ust. 1 pkt 7 i art. 117 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, sekretarz komisji przygotowuje wykaz działów tematycznych, z których wycofano pytania, ze wskazaniem przepisów, na podstawie których zostały one przygotowane.

2. Na podstawie wykazu, o którym mowa w ust. 1, przewodniczący komisji zleca członkom zespołu weryfikującego przygotowanie nowych pytań egzaminacyjnych w ramach działów tematycznych, z których pytania wycofano.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.[Termin wykonania zadania] W przypadkach, o których mowa w § 11, § 12, § 13 ust. 2 i § 14 ust. 2, przewodniczący komisji wyznacza członkom zespołu weryfikującego termin wykonania zadania, który nie może być dłuższy niż dwa miesiące.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.[Stosowanie przepisów rozporządzenia] W przypadkach, o których mowa w § 11–14, przepisy § 10 stosuje się odpowiednio.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.[Użycie aplikacji komputerowej] Weryfikację oraz przygotowanie pytań egzaminacyjnych stosowanych na egzaminach państwowych przeprowadza się przy użyciu aplikacji komputerowej wchodzącej w skład systemu teleinformatycznego stosowanego w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego do przeprowadzania egzaminów państwowych, pozwalającej na wprowadzenie zatwierdzonych pytań egzaminacyjnych do stosowania podczas egzaminu państwowego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 18.[Koszty] 1. Koszty prowadzenia działalności komisji obejmują faktycznie poniesione koszty obsługi komisji oraz faktycznie poniesione wydatki na wynagrodzenie osób wchodzących w skład komisji.

2. Wynagrodzenie członka komisji ustala się na podstawie raportu z wykonanej pracy.

3. Wynagrodzenie przewodniczącego komisji i sekretarza komisji ustala się na podstawie wyliczeń związanych z ustaleniem wynagrodzeń dla członków komisji. Koszty obsługi komisji inne niż wynagrodzenie przewodniczącego komisji i sekretarza komisji ustala się na podstawie dokumentów potwierdzających poniesione wydatki, w szczególności faktur i rachunków.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 19.[Wynagrodzenie] 1. Przewodniczącemu komisji i sekretarzowi komisji przysługuje wynagrodzenie za każdy scenariusz, wizualizację i opis wchodzący w skład pytań egzaminacyjnych oraz pytanie egzaminacyjne zweryfikowane lub przygotowane przez członków komisji w wysokości:

1) przewodniczący – 10 zł;

2) sekretarz – 4 zł.

2. Członkowi komisji przysługuje wynagrodzenie za zweryfikowanie jednego pytania egzaminacyjnego w wysokości 10 zł.

3. Członkowi komisji przysługuje wynagrodzenie za przygotowanie jednego pytania egzaminacyjnego w wysokości:

1) 100 zł – za przygotowanie pytania z wizualizacją w postaci filmu;

2) 50 zł – za przygotowanie pytania bez wizualizacji albo z wizualizacją w postaci zdjęcia, animacji komputerowej albo rysunku;

3) 10 zł – za przetłumaczenie pytania egzaminacyjnego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 20.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 23 listopada 2014 r.

Minister Infrastruktury i Rozwoju: M. Wasiak


1) Minister Infrastruktury i Rozwoju kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Rozwoju (Dz. U. poz. 1257).

Załączniki do rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju
z dnia 21 listopada 2014 r. (poz. 1629)

Załącznik nr 1

STRUKTURA PYTAŃ EGZAMINACYJNYCH STOSOWANYCH NA EGZAMINIE PAŃSTWOWYM

Liczba działów

Kod działu

Opis działu i temat

W__

Zakres egzaminu teoretycznego dla wszystkich kategorii pojazdów (20 pytań z wiedzy podstawowej)

Wa_

Zasady i przepisy służące bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej

1

Wa11

Znaki ostrzegawcze

2

Wa12

Znaki zakazu, nakazu

3

Wa13

Znaki informacyjne, kierunku i miejscowości, uzupełniające

4

Wa2

Znaki drogowe poziome

5

Wa3

Sygnały świetlne, sygnały dawane przez kierującego ruchem

6

Wa41

Włączanie się do ruchu, skrzyżowania równorzędne

7

Wa42

Skrzyżowania ze znakami określającymi pierwszeństwo przejazdu

8

Wa43

Skrzyżowania z sygnalizacją świetlną

9

Wa44

Skrzyżowania lub przejścia dla pieszych z kierujących ruchem, miejsca przystanków komunikacji publicznej

10

Wa51

Pozycja pojazdu na drodze, wjazd i zjazd ze skrzyżowania, zatrzymanie i postój

11

Wa52

Zmiana pasa ruchu, zmiana kierunku jazdy

12

Wa53

Wyprzedzanie

13

Wa54

Omijanie, wymijanie, cofanie

14

Wa6

Używanie świateł zewnętrznych i sygnałów pojazdu

Wb_

Zagrożenia związane z ruchem drogowym

15

Wb1

Znaczenie zachowania szczególnej ostrożności w stosunku do innych użytkowników drogi, wysiadanie z pojazdu, zabezpieczenie pojazdu

16

Wb2

Zachowanie wobec pieszego, wobec osoby o ograniczonej możliwości poruszania się

17

Wb3

Zachowanie wobec rowerzysty i dzieci

18

Wb4

Zachowanie na przejazdach kolejowych i tramwajowych

Wc_

Postępowanie w sytuacjach nadzwyczajnych

19

Wc1

Ogólne zasady określające zachowanie kierowcy w momencie awarii lub wypadku, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej

20

Wc2

Spostrzeganie, ocena sytuacji i podejmowanie decyzji, szczególnie w zakresie czasu reakcji oraz zmian w zachowaniu za kierownicą, spowodowanych wpływem alkoholu, leków i produktów leczniczych, stanem świadomości i zmęczeniem

B__

Dodatkowy zakres egzaminu teoretycznego dla kategorii B prawa jazdy (12 pytań z wiedzy specjalistycznej)

Ba_

Zasady i przepisy służące bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej

1

Ba1

Dopuszczalne prędkości pojazdu, ograniczenia

2

Ba2

Wyposażenie pojazdu związane z bezpieczeństwem, korzystanie z pasów, zagłówków i fotelików

Bb_

Zagrożenia związane z ruchem drogowym

3

Bb1

Odstępy i hamowanie pojazdu

4

Bb2

Czynniki ryzyka związane z różnymi warunkami drogowymi, w szczególności ze zmianą tych warunków w zależności od pogody i pory dnia lub nocy, właściwości różnych typów dróg i związane z tym obowiązujące wymagania

5

Bb3

Różne pola widzenia kierowców

6

Bb4

Technika kierowania pojazdem

Bc_

Obowiązki kierowcy i posiadacza pojazdu

7

Bc1

Czynniki bezpieczeństwa odnoszące się do pojazdu, ładunku i przewożonych osób

8

Bc2

Obowiązki właściciela/posiadacza pojazdu, ubezpieczenia, wymagane dokumenty

9

Bc3

Aspekty mechaniczne związane z zachowaniem bezpieczeństwa na drodze

10

Bd1

Akcje ratunkowe

A__

Dodatkowy zakres egzaminu teoretycznego dla kategorii A prawa jazdy (12 pytań z wiedzy specjalistycznej)

Aa_

Zasady i przepisy służące bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej

1

Aa1

Dopuszczalne prędkości pojazdu, ograniczenia

2

Aa2

Wyposażenie pojazdu związane z bezpieczeństwem, wykorzystanie środków ochronnych, takich jak rękawice, obuwie, ubranie i kask

Ab_

Zagrożenia związane z ruchem drogowym

3

Ab1

Odstępy i hamowanie pojazdu

4

Ab2

Czynniki ryzyka związane z różnymi warunkami drogowymi, w szczególności ze zmianą tych warunków w zależności od pogody i pory dnia lub nocy, właściwości różnych typów dróg i związane z tym obowiązujące wymagania

5

Ab3

Różne pola widzenia kierowców, widoczność kierowców motocykli

6

Ab4

Technika kierowania pojazdem

Ac_

Obowiązki kierowcy i posiadacza pojazdu

7

Ac1

Czynniki bezpieczeństwa odnoszące się do pojazdu, ładunku i przewożonych osób

8

Ac2

Obowiązki właściciela/posiadacza pojazdu, ubezpieczenia, wymagane dokumenty

9

Ac3

Aspekty mechaniczne związane z zachowaniem bezpieczeństwa na drodze

10

Ad1

Akcje ratunkowe

T__

Dodatkowy zakres egzaminu teoretycznego dla kategorii T prawa jazdy (12 pytań z wiedzy specjalistycznej)

Ta_

Zasady i przepisy służące bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej

1

Ta1

Dopuszczalne prędkości pojazdu, ograniczenia

2

Ta2

Wyposażenie pojazdu związane z bezpieczeństwem

Tb_

Zagrożenia związane z ruchem drogowym

3

Tb1

Odstępy i hamowanie pojazdu, korzystanie z drogi

4

Tb2

Czynniki ryzyka związane z różnymi warunkami drogowymi, w szczególności ze zmianą tych warunków w zależności od pogody i pory dnia lub nocy, właściwości różnych typów dróg i związane z tym obowiązujące wymagania

5

Tb3

Różne pola widzenia kierowców, technika kierowania pojazdem

Tc_

Obowiązki kierowcy i posiadacza pojazdu

6

Tc1

Czynniki bezpieczeństwa odnoszące się do pojazdu, ładunku i przewożonych osób

7

Tc2

Obowiązki właściciela/posiadacza pojazdu, ubezpieczenia, wymagane dokumenty

8

Tc3

Aspekty mechaniczne związane z zachowaniem bezpieczeństwa na drodze

9

Td1

Akcje ratunkowe

C__

Dodatkowy zakres egzaminu teoretycznego dla kategorii C prawa jazdy (12 pytań z wiedzy specjalistycznej)

Ca_

Zasady i przepisy służące bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej

1

Ca1

Dopuszczalne prędkości pojazdu, ograniczenia

2

Ca2

Wyposażenie pojazdu związane z bezpieczeństwem, masy i wymiary pojazdu

3

Ca3

Zasady odnoszące się do rodzaju transportu, czas pracy i odpoczynku kierowcy, wykorzystanie tachografów

Cb_

Zagrożenia związane z ruchem drogowym

4

Cb1

Odstępy i hamowanie pojazdu

5

Cb2

Czynniki ryzyka związane z różnymi warunkami drogowymi, w szczególności ze zmianą tych warunków w zależności od pogody i pory dnia lub nocy, właściwości różnych typów dróg i związane z tym obowiązujące wymagania, różne pola widzenia kierowców

6

Cb3

Technika kierowania pojazdem

Cc_

Obowiązki kierowcy i posiadacza pojazdu

7

Cc1

Czynniki bezpieczeństwa odnoszące się do pojazdu, ładunku i przewożonych osób, załadunek i rozładunek pojazdu, odpowiedzialność kierowcy/posiadacza pojazdu

8

Cc2

Dokumenty dotyczące pojazdu i transportowe, wymagane w krajowym i międzynarodowym przewozie rzeczy i osób

9

Cc3

Aspekty mechaniczne związane z zachowaniem bezpieczeństwa na drodze, konserwacja i naprawy bieżące

10

Cd1

Postępowanie w sytuacjach nadzwyczajnych – akcje ratunkowe po wypadku

D__

Dodatkowy zakres egzaminu teoretycznego dla kategorii D prawa jazdy (12 pytań z wiedzy specjalistycznej)

Da_

Zasady i przepisy służące bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej

1

Da1

Dopuszczalne prędkości pojazdu, ograniczenia

2

Da2

Wyposażenie pojazdu związane z bezpieczeństwem, masy i wymiary pojazdu

3

Da3

Zasady odnoszące się do rodzaju transportu, czas pracy i odpoczynku kierowcy, wykorzystanie tachografów

Db_

Zagrożenia związane z ruchem drogowym

4

Db1

Odstępy i hamowanie pojazdu

5

Db2

Czynniki ryzyka związane z różnymi warunkami drogowymi, w szczególności ze zmianą tych warunków w zależności od pogody i pory dnia lub nocy, właściwości różnych typów dróg i związane z tym obowiązujące wymagania, różne pola widzenia kierowców

6

Db3

Technika kierowania pojazdem

Dc_

Obowiązki kierowcy i posiadacza pojazdu

7

Dc1

Czynniki bezpieczeństwa odnoszące się do pojazdu, ładunku i przewożonych osób, odpowiedzialność kierowcy/posiadacza pojazdu

8

Dc2

Dokumenty dotyczące pojazdu i transportowe, wymagane w krajowym i międzynarodowym przewozie rzeczy i osób

9

Dc3

Aspekty mechaniczne związane z zachowaniem bezpieczeństwa na drodze, konserwacja i naprawy bieżące

10

Dd1

Postępowanie w sytuacjach nadzwyczajnych – akcje ratunkowe po wypadku

P__

Zakres egzaminu teoretycznego dla pozwolenia do kierowania tramwajem (20 pytań z wiedzy podstawowej)

Pa_

Zasady i przepisy służące bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej

Pa1

Znaki drogowe pionowe i poziome

1

Pa11

Znaki ostrzegawcze, nakazu, zakazu, informacyjne, kierunku i miejscowości, uzupełniające i znaki poziome

2

Pa12

Dodatkowe znaki drogowe dla kierującego tramwajem

3

Pa2

Sygnały świetlne, sygnały dawane przez kierującego ruchem

Pa3

Pierwszeństwo przejazdu pojazdów

4

Pa31

Włącznie się do ruchu, wjazd i wyjazd z zajezdni/pętli tramwajowej, skrzyżowania równorzędne

5

Pa32

Skrzyżowania ze znakami określającymi pierwszeństwo przejazdu

6

Pa33

Skrzyżowania z sygnalizacją świetlną

7

Pa34

Skrzyżowania lub przejścia dla pieszych z kierującym ruchem

Pa4

Manewry na drodze

9

Pa41

Pozycja pojazdu na drodze, wjazd i zjazd ze skrzyżowania, zatrzymywanie i postój

10

Pa42

Zmiana kierunku jazdy

11

Pa43

Wyprzedzanie, wymijanie, cofanie

12

Pa5

Używanie świateł zewnętrznych i sygnałów pojazdu

Pb_

Zagrożenia związane z ruchem drogowym

13

Pb1

Znaczenie zachowania szczególnej ostrożności i stosunku do innych użytkowników drogi

14

Pb2

Zachowanie wobec pieszego, wobec osoby o ograniczonej możliwości poruszania się

15

Pb3

Zachowanie wobec rowerzysty i dzieci

16

Pb4

Wysiadanie z pojazdu, zabezpieczenie pojazdu

Pc_

Postępowanie w sytuacjach nadzwyczajnych

17

Pc1

Ogólne zasady określające zachowanie kierowcy w momencie awarii lub wypadku, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej

18

Pc2

Spostrzeganie, ocena sytuacji i podejmowanie decyzji, szczególnie w zakresie czasu reakcji oraz zmian w zachowaniu za kierownicą, spowodowanych wpływem alkoholu, leków i produktów leczniczych, stanem świadomości i zmęczeniem

PD__

Dodatkowy zakres egzaminu teoretycznego dla pozwolenia do kierowania tramwajem

PDa_

Zasady i przepisy służące bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej

1

PDa1

Dopuszczalne prędkości pojazdu, ograniczenia

2

PDa2

Wyposażenie pojazdu związane z bezpieczeństwem

PDb_

Zagrożenia związane z ruchem drogowym

3

PDb1

Odstępy i hamowanie pojazdu

4

PDb2

Czynniki ryzyka związane z różnymi warunkami drogowymi, w szczególności ze zmianą tych warunków w zależności od pogody i pory dnia lub nocy

5

PDb3

Różne pola widzenia motorniczego

6

PDb4

Technika kierowania pojazdem

PDc_

Obowiązki motorniczego i właściciela pojazdu

7

PDc1

Czynniki bezpieczeństwa odnoszące się do pojazdu, ładunku i przewożonych osób

8

PDc2

Obowiązki właściciela/posiadacza pojazdu, ubezpieczenia, wymagane dokumenty

9

PDc3

Aspekty mechaniczne związane z zachowaniem bezpieczeństwa na drodze

10

PDd1

Akcje ratunkowe

Załącznik nr 2

FORMULARZ PRZEKAZANIA SCENARIUSZA, WIZUALIZACJI I OPISU WCHODZĄCEGO W SKŁAD PYTANIA EGZAMINACYJNEGO

Objaśnienia:

1. W rubryce „IMIĘ I NAZWISKO” należy wpisać imię i nazwisko osoby prywatnej lub nazwę innego podmiotu przekazującego pytanie.

2. W rubryce „DATA” należy wpisać datę wypełnienia formularza.

3. W rubryce „ADRES” należy wpisać adres osoby prywatnej lub adres innego podmiotu przekazującego pytanie.

4. W rubryce „KOD DZIAŁU” należy wpisać numer kodu zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 21 listopada 2014 r. w sprawie komisji do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych (Dz. U. poz. 1629).

5. W rubryce „TYP PYTANIA” należy wpisać czy jest to pytanie z wiedzy podstawowej (20 pytań) czy z wiedzy specjalistycznej (12 pytań), o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2014 r. poz. 600, z późn. zm.).

6. W rubryce „SPOSÓB PREZENTACJI PYTANIA” należy doprecyzować czy prezentacja pytania będzie obejmowała wizualizację. W przypadku gdy prezentacja pytania będzie obejmowała wizualizację należy wskazać sposób wizualizacji.

7. W rubryce „KATEGORIA PRAWA JAZDY” należy wpisać kategorię prawa jazdy, której dotyczy pytanie.

8. W rubryce „TEMAT” należy wpisać temat, którego dotyczy pytanie zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 21 listopada 2014 r. w sprawie komisji do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych, wraz ze szczegółowym doprecyzowaniem zakresu tego tematu.

9. W rubryce „TREŚĆ PYTANIA” należy wpisać treść pytania do weryfikacji.

10. W rubryce „TREŚĆ ODPOWIEDZI” należy wpisać treść proponowanych odpowiedzi na pytanie z zaznaczeniem odpowiedzi prawidłowych.

11. W rubryce „WIZUALIZACJA” należy wstawić nazwę pliku, w którym wizualizacja jest przekazywana.

12. W rubryce „PODSTAWA PRAWNA LUB LITERATURA” należy wpisać podstawę prawną lub literaturę, na podstawie której pytanie zostało przygotowane. Należy szczegółowo wskazać w literaturze (wydanie, rocznik, autora, stronę, akapit) oraz dokładny przypis stanowiący podstawę zadania pytania i podstawę do udzielenia odpowiedzi.

Załącznik nr 3

SPECYFIKACJA WIZUALIZACJI WCHODZĄCEJ W SKŁAD PYTANIA EGZAMINACYJNEGO

1. Film albo animacja komputerowa: format plików .wmv, proporcje 16:9, rozdzielczość 1024 × 576.

Długość filmu albo animacji do 10 sekund i ostatnia klatka powinna kończyć się stopklatką długości < 0,5 sekundy.

2. Zdjęcie albo rysunek: format plików .jpg, rozdzielczość 1024 × 576

Załącznik nr 4

WZÓR – ZAŚWIADCZENIE O ZATWIERDZENIU PRZEZ MINISTRA WŁAŚCIWEGO DO SPRAW TRANSPORTU SCENARIUSZA, WIZUALIZACJI, OPISU WCHODZĄCEGO W SKŁAD PYTANIA EGZAMINACYJNEGO

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00