Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2014 poz. 1782
Wersja archiwalna od 2014-12-11 do 2022-11-05
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2014 poz. 1782
Wersja archiwalna od 2014-12-11 do 2022-11-05
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)

z dnia 5 sierpnia 2004 r.

w sprawie szczegółowych sposobów postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzeniania się grzyba Synchytrium endobioticum2)

z dnia 5 sierpnia 2004 r. (Dz.U. z 2004 r., Nr 183, poz. 1891)

t.j. z dnia 11 grudnia 2014 r. (Dz.U. z 2014 r., poz. 1782)

Na podstawie art. 8 ust. 5 i art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (Dz. U. z 2014 r. poz. 621, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Definicje] Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:

1) sadzenie – każdą czynność, mającą na celu umieszczenie roślin w sposób umożliwiający ich wzrost, reprodukcję lub rozmnożenie;

2) rośliny przeznaczone do sadzenia – rośliny:

a) posadzone, które mają pozostać w podłożu uprawowym lub być przesadzone, lub

b) nieposadzone w dniu wprowadzania do obrotu lub przemieszczania, lecz przeznaczone do późniejszego sadzenia;

3) odmiana odporna – odmianę, która w badaniach przeprowadzonych zgodnie ze Standardami w zakresie Środków Fitosanitarnych wydawanymi przez Europejską i Śródziemnomorską Organizację Ochrony Roślin [1] reaguje w każdych warunkach na porażenie czynnikiem patogenicznym w taki sposób, że nie istnieje możliwość wtórnego porażenia, wykazując pełną odporność laboratoryjną i polową na określone patotypy grzyba Synchytrium endobioticum;

4) (uchylony).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Stwierdzenie występowania grzyba Synchytrium endobioticum] W przypadku stwierdzenia występowania grzyba Synchytrium endobioticum wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa, zwany dalej „wojewódzkim inspektorem”:

1) wyznacza strefę porażenia,

2) może wyznaczyć strefę bezpieczeństwa wokół strefy porażenia w celu ochrony sąsiadujących gruntów przed rozprzestrzenieniem się grzyba Synchytrium endobioticum

mając w szczególności na uwadze warunki lokalne, ukształtowanie terenu, występowanie naturalnych granic gruntów, możliwość stworzenia sztucznych granic między gruntem skażonym i sąsiadującymi gruntami oraz wspólne użytkowanie sprzętu rolniczego lub środków transportu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Wyznaczenie strefy porażenia na gruntach uprawnych] Strefę porażenia wyznacza się na gruntach uprawnych:

1) na których stwierdzono występowanie objawów choroby – raka ziemniaka, powodowanej przez grzyba Synchytrium endobioticum na co najmniej jednej roślinie ziemniaka, lub

2) z których pochodzą rośliny ziemniaka z objawami tej choroby, lub

3) na których stwierdzono obecność żywych zarodni przetrwalnikowych grzyba Synchytrium endobioticum, w wyniku przeprowadzonych badań laboratoryjnych próbek gleby pobranych na tych gruntach lub próbek podłoża towarzyszącego roślinom uprawianym na tych gruntach.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Postępowanie z roślinami i bulwami ziemniaka z objawami choroby] 1. Rośliny ziemniaka, w tym bulwy ziemniaka, pochodzące z partii, w której wykryto rośliny z objawami choroby powodowanej przez grzyba Synchytrium endobioticum lub w której w podłożu towarzyszącym roślinom stwierdzono obecność żywych zarodni przetrwalnikowych grzyba Synchytrium endobioticum, lub pochodzące z gruntów znajdujących się w strefie porażenia:

1) nie mogą być przeznaczane do sadzenia, kopcowania, przechowywania, składowania lub kompostowania na innych gruntach;

2) pod nadzorem wojewódzkiego inspektora mogą być:

a) zniszczone w sposób gwarantujący zniszczenie grzyba Synchytrium endobioticum lub

b) przeznaczone do przerobu przemysłowego, po ich uprzednim oczyszczeniu, jeżeli technologia przerobu gwarantuje zniszczenie grzyba Synchytrium endobioticum oraz jeżeli nie istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się tego grzyba, lub

c) przeznaczone na konsumpcję lub paszę po uprzednim ich uparowaniu albo ugotowaniu.

2. Inne rośliny niż rośliny ziemniaka, o których mowa w ust. 1, pochodzące z partii, w której w podłożu towarzyszącym roślinom stwierdzono obecność żywych zarodni przetrwalnikowych grzyba Synchytrium endobioticum lub pochodzące z gruntów znajdujących się w strefie porażenia:

1) nie mogą być przeznaczane do sadzenia, kopcowania, przechowywania, składowania lub kompostowania na innych gruntach;

2) mogą być przeznaczone do celów innych niż wymienione w pkt 1, po uprzednim ich oczyszczeniu z towarzyszącego im podłoża; podłoże to poddaje się zabiegowi gwarantującemu zniszczenie grzyba Synchytrium endobioticum lub pozostawia się w strefie porażenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Zakazy w strefie porażenia] 1. W strefie porażenia:

1) niedopuszczalne jest:

a) prowadzenie uprawy ziemniaków oraz innych roślin przeznaczonych do sadzenia, kopcowania, składowania lub przechowywania na innych gruntach,

b) kompostowanie, kopcowanie, składowanie lub przechowywanie w gruncie materiału roślinnego,

c) wywożenie poza strefę porażenia roślin i produktów roślinnych z przylegającą do nich glebą;

2) niszczy się łęty ziemniaka i samosiewy ziemniaka oraz chwasty z rodziny psiankowatych.

2. Jeżeli w strefie porażenia, wyznaczonej na gruntach, o których mowa w § 3 pkt 3, w wyniku badania gleby, przeprowadzonego zgodnie ze Standardami w zakresie Środków Fitosanitarnych wydawanymi przez Europejską i Śródziemnomorską Organizację Ochrony Roślin, stwierdzono mniej niż 5 żywych zarodni przetrwalnikowych grzyba Synchytrium endobioticum na 1 g gleby oraz w wyniku przeprowadzonych testów biologicznych nie stwierdzono objawów chorobowych raka ziemniaka, w strefie tej dopuszcza się uprawę ziemniaków odmian odpornych na występujący patotyp grzyba Synchytrium endobioticum, jeżeli ziemniaki te zostaną przeznaczone do przerobu przemysłowego lub na konsumpcję, lub na paszę, w sposób określony w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. b i c.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Uprawa w strefie bezpieczeństwa] 1. W strefie bezpieczeństwa, z zastrzeżeniem ust. 2:

1) nie uprawia się roślin przeznaczonych do sadzenia, kopcowania, składowania lub przechowywania na innych gruntach;

2) nie kompostuje się, nie kopcuje, nie składuje i nie przechowuje w gruncie materiału roślinnego;

3) nie wywozi się poza tę strefę roślin i produktów roślinnych z przylegającą do nich glebą.

2. W strefie bezpieczeństwa dopuszcza się uprawę ziemniaków odmian odpornych na patotyp grzyba Synchytrium endobioticum, występujący w strefie porażenia, pod warunkiem że ziemniaki te zostaną przeznaczone do przerobu przemysłowego lub na konsumpcję, lub na paszę, w sposób określony w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. b i c.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Oczyszczanie i odkażanie sprzętu rolniczego, środków transportu, miejsc przechowywania, opakowania oraz innych przedmiotów ze strefy porażenia i strefy bezpieczeństwa] Sprzęt rolniczy, środki transportu, miejsca przechowywania, opakowania oraz inne przedmioty mające kontakt z roślinami, produktami roślinnymi i przedmiotami pochodzącymi ze strefy porażenia i strefy bezpieczeństwa, pod nadzorem wojewódzkiego inspektora, oczyszcza się i odkaża w sposób uniemożliwiający rozprzestrzenianie się grzyba Synchytrium endobioticum.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Wyrejestrowanie z listy gruntów skażonych] Jeżeli na podstawie urzędowej kontroli, przeprowadzonej zgodnie ze Standardami w zakresie Środków Fitosanitarnych wydawanymi przez Europejską i Śródziemnomorską Organizację Ochrony Roślin, wojewódzki inspektor stwierdzi, że na gruntach uprzednio skażonych nie występuje grzyb Synchytrium endobioticum, na gruntach tych nie przeprowadza się działań, o których mowa w § 4–7, i wyrejestrowuje się je z listy gruntów skażonych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8a.[Przesłanka wydania paszportu roślin dla sadzeniaka ziemniaka] Wojewódzki inspektor wydaje paszport roślin dla sadzeniaków ziemniaka, jeżeli w wyniku przeprowadzonych badań laboratoryjnych próbek gleby stwierdzi, że są one wolne od grzyba Synchytrium endobioticum.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Powiaty szczególnie zagrożone] 1. Wykaz powiatów, które są szczególnie zagrożone rozprzestrzenianiem się grzyba Synchytrium endobioticum, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

2. Uprawa na otwartej przestrzeni roślin przeznaczonych do sadzenia na innych gruntach jest dopuszczalna w powiatach, o których mowa w ust. 1, na gruntach, na których wojewódzki inspektor stwierdzi w wyniku przeprowadzonej urzędowej kontroli, że są one wolne od grzyba Synchytrium endobioticum; wymóg ten nie dotyczy sadzeniaków ziemniaka, nasion oraz roślin przeznaczonych do wykorzystania w tym samym miejscu produkcji, w którym zostały wyprodukowane.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10. (uchylony).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11. (uchylony).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12. (uchylony).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13. (uchylony).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14. (uchylony).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15. (uchylony).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych sposobów postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzeniania się grzyba Synchytrium endobioticum (Dz. U. Nr 83, poz. 774).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.


1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1261).

2) Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy Rady 69/464/EWG z dnia 8 grudnia 1969 r. w sprawie zwalczania raka ziemniaczanego (Dz. Urz. WE L 323 z 24.12.1969, str. 1; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 1, str. 172).

Załączniki do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
z dnia 5 sierpnia 2004 r.

Załącznik nr 1

WYKAZ POWIATÓW, KTÓRE SĄ SZCZEGÓLNIE ZAGROŻONE ROZPRZESTRZENIANIEM SIĘ GRZYBA SYNCHYTRIUM ENDOBIOTICUM

Województwo

Powiat

małopolskie

nowotarski, suski, tatrzański

Załącznik nr 2

(uchylony)

[1] Standardy w zakresie Środków Fitosanitarnych wydawane przez Europejską i Śródziemnomorską Organizację Ochrony Roślin na podstawie Konwencji w sprawie utworzenia Europejskiej i Śródziemnomorskiej Organizacji Ochrony Roślin, podpisanej w Paryżu dnia 18 kwietnia 1951 r. (Dz. U. z 1959 r. Nr 33, poz. 191 oraz z 1963 r. Nr 38, poz. 219).

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00