Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 57
Wersja aktualna od 2021-01-11
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 57
Wersja aktualna od 2021-01-11
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW

z dnia 10 grudnia 2002 r.

w sprawie szczegółowych zasad przydziału, opróżniania i norm zaludnienia lokali mieszkalnych oraz tymczasowych kwater przeznaczonych dla funkcjonariuszy Agencji Wywiadu

z dnia 10 grudnia 2002 r. (Dz.U. z 2002 r., Nr 215, poz. 1820)

t.j. z dnia 4 kwietnia 2014 r. (Dz.U. z 2014 r., poz. 442)

t.j. z dnia 11 stycznia 2021 r. (Dz.U. z 2021 r., poz. 57)

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Definicje] Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) „ustawie” – rozumie się przez to ustawę z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu;

2) „funkcjonariuszu” – rozumie się przez to funkcjonariusza Agencji Wywiadu;

3) „terenie zamkniętym” – rozumie się przez to teren, o którym mowa w art. 3 pkt 15 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333, 2127 i 2320 oraz z 2021 r. poz. 11).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Kolejność funkcjonariuszy przy przydziale lokalu mieszkalnego] 1. Przy przydziale lokalu mieszkalnego uwzględnia się w pierwszej kolejności funkcjonariuszy w służbie stałej:

1) nieposiadających samodzielnego lokalu mieszkalnego;

2) przeniesionych z urzędu do służby w innej miejscowości.

2. W pozostałych przypadkach funkcjonariuszom w służbie stałej przydziela się lokal mieszkalny w kolejności wynikającej z daty złożenia wniosku o przydzielenie lokalu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Opcje

ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Przydział lokalu mieszkalnego] Funkcjonariuszowi w służbie stałej przydziela się lokal mieszkalny o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej przysługującym normom zaludnienia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Opcje

ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Norma zaludnienia] 1. Norma zaludnienia wynosi 10 m2 powierzchni mieszkalnej.

2. Powierzchnią mieszkalną jest powierzchnia pokoi.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Normy zaludnienia przysługujące funkcjonariuszowi] Funkcjonariuszowi przysługują następujące normy zaludnienia:

1) posiadającemu rodzinę – po jednej normie zaludnienia dla niego i każdego członka rodziny, a ponadto:

a) powołanemu albo mianowanemu na stanowisko służbowe zaszeregowane do grupy od A do C2 – dodatkowo dwie normy zaludnienia,

b) mianowanemu na stanowisko służbowe zaszeregowane do grupy od D1 do I2 lub posiadającemu stopień majora, podpułkownika albo pułkownika – dodatkowo jedna norma zaludnienia,

c) pozostającemu w związku małżeńskim, bezdzietnemu – dodatkowo jedna norma zaludnienia;

2) samotnemu:

a) powołanemu albo mianowanemu na stanowisko służbowe zaszeregowane do grupy od A do C2 – trzy normy zaludnienia,

b) innemu niż określony w lit. a bez względu na zajmowane przez niego stanowisko służbowe i grupę zaszeregowania – dwie normy zaludnienia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Przydział lokalu mieszkalnego o powierzchni mieszkalnej mniejszej lub większej od przysługującej zgodnie z normami zaludnienia] 1. Funkcjonariuszowi w służbie stałej może być przydzielony lokal mieszkalny o powierzchni mieszkalnej mniejszej od przysługującej zgodnie z normami zaludnienia, jeżeli wyrazi na to pisemną zgodę lub na jego pisemny wniosek. Przydział takiego lokalu nie pozbawia tego funkcjonariusza prawa do uzyskania lokalu mieszkalnego o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej przysługującym normom zaludnienia.

2. W szczególnie uzasadnionym przypadku funkcjonariuszowi w służbie stałej może być przydzielony lokal mieszkalny o powierzchni mieszkalnej większej od przysługującej zgodnie z normami zaludnienia.

3. Za lokal mieszkalny o powierzchni mieszkalnej większej od przysługującej zgodnie z normami zaludnienia uważa się lokal, w którym występuje nadwyżka powierzchni mieszkalnej stanowiąca przynajmniej jeden pokój, jeżeli powierzchnia mieszkalna pozostałych pokoi odpowiada przysługującym normom zaludnienia mnożonym przez 10 m2.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Przydział lokalu mieszkalnego znajdującego się w należytym stanie technicznym i sanitarnym] Funkcjonariuszowi w służbie stałej przydziela się lokal mieszkalny znajdujący się w należytym stanie technicznym i sanitarnym umożliwiającym zamieszkanie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Organ uprawniony do wydania decyzji w sprawie przydziału i opróżnienia lokalu mieszkalnego] Decyzję w sprawie przydziału i opróżnienia lokalu mieszkalnego oraz tymczasowej kwatery wydaje Szef Agencji Wywiadu lub upoważniony przez niego funkcjonariusz, zwani dalej „organem”.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Wniosek o przydział lokalu] 1. Lokal mieszkalny przydziela się funkcjonariuszowi w służbie stałej na jego wniosek, złożony bezpośrednio do organu.

2. Wzór wniosku o przydział lokalu mieszkalnego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Decyzja o opróżnieniu lokalu mieszkalnego] 1. Decyzję o opróżnieniu lokalu mieszkalnego wydaje się w przypadkach:

1) gdy funkcjonariusz lub jego małżonek nie zwolnił zajmowanego poprzednio lokalu mieszkalnego pozostającego w dyspozycji Szefa Agencji Wywiadu;

2) uzyskania przez funkcjonariusza lub jego małżonka w miejscowości, w której pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej, innego lokalu mieszkalnego lub domu o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej co najmniej przysługującym funkcjonariuszowi i członkom jego rodziny normom zaludnienia;

3) zajmowania przez funkcjonariusza lokalu mieszkalnego bez tytułu prawnego.

2. Decyzję o opróżnieniu lokalu mieszkalnego można wydać w przypadkach:

1) udostępnienia, bez zgody organu, lokalu mieszkalnego w całości lub w części na podstawie umowy o odpłatne używanie lokalu;

2) zajmowania przez funkcjonariusza zwolnionego ze służby lub pozostałych po funkcjonariuszu członków rodziny lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie zamkniętym;

3) wykorzystywania lokalu mieszkalnego niezgodnie z jego przeznaczeniem;

4) gdy funkcjonariusz lub osoba wspólnie z nim zamieszkująca w sposób rażący lub uporczywy wykracza przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku;

5) jeżeli funkcjonariusz nie zamieszkuje w lokalu mieszkalnym przez okres dłuższy niż sześć miesięcy, chyba że zachodzą okoliczności uzasadniające czasowy pobyt funkcjonariusza poza miejscem zamieszkania;

6) nieuiszczania przez funkcjonariusza czynszu z tytułu zajmowania lokalu mieszkalnego przez trzy kolejne pełne okresy płatności.

3. Decyzja o opróżnieniu lokalu mieszkalnego dotyczy wszystkich osób zamieszkujących w lokalu mieszkalnym.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Przydział innego lokalu mieszkalnego] 1. W przypadku, o którym mowa w § 10 ust. 2 pkt 2, przydziela się inny lokal mieszkalny o powierzchni mieszkalnej nie mniejszej od dotychczas posiadanej, w miejscowości, w której funkcjonariusz pełnił służbę, lub w miejscowości pobliskiej.

2. W przypadkach, o których mowa w § 10 ust. 2 pkt 3–6, można przydzielić inny lokal mieszkalny o obniżonym wyposażeniu technicznym i o powierzchni mieszkalnej mniejszej od przysługującej zgodnie z normami zaludnienia, nie mniejszej jednak niż 5 m2 na osobę, a w przypadku funkcjonariusza samotnego – 10 m2.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Zamiana zajmowanego lokalu mieszkalnego] Funkcjonariusz w służbie stałej może zamienić zajmowany lokal mieszkalny za zgodą organu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.[Rozwód małżonków] 1. Były małżonek funkcjonariusza w służbie stałej zachowuje prawo do zamieszkiwania w przydzielonym lokalu mieszkalnym do czasu uzyskania przez niego innego lokalu mieszkalnego lub domu.

2. Organ, na wniosek rozwiedzionych małżonków, może wyrazić zgodę na ich rozkwaterowanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego we własnym zakresie.

3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach rozwiedzionemu funkcjonariuszowi w służbie stałej organ może przydzielić inny lokal mieszkalny niż dotychczas zajmowany, o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej przysługującym mu normom zaludnienia, lub zrzec się dyspozycji takim lokalem na rzecz byłego małżonka niebędącego funkcjonariuszem.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.[Przydział tymczasowej kwatery] 1. Funkcjonariuszowi w służbie przygotowawczej można przydzielić tymczasową kwaterę, jeżeli on sam lub członkowie jego rodziny, określeni w art. 103 ustawy, nie mają tytułu prawnego do zajmowania lokalu mieszkalnego lub domu w miejscowości, w której pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej.

2. Wzór wniosku o przydział tymczasowej kwatery określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.[Powierzchnia mieszkalna tymczasowej kwatery] 1. Funkcjonariuszowi, któremu przydziela się tymczasową kwaterę, przysługują normy zaludnienia:

1) w przypadku, o którym mowa w § 15:

a) posiadającemu rodzinę – po jednej normie zaludnienia dla niego i każdego członka rodziny,

b) samotnemu – dwie normy zaludnienia;

2) w przypadku, o którym mowa w art. 110 ust. 4 ustawy – przysługujące mu normy zaludnienia, bez uwzględnienia zamieszkałych z nim członków rodziny.

2. Do przydzielania tymczasowej kwatery funkcjonariuszowi w służbie przygotowawczej przepisy § 6 stosuje się odpowiednio.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.[Decyzja o opróżnieniu tymczasowej kwatery] Decyzję o opróżnieniu tymczasowej kwatery wydaje się w przypadku:

1) zwolnienia funkcjonariusza ze służby albo przeniesienia do służby w innej miejscowości;

2) wystąpienia okoliczności, o których mowa w § 10 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz ust. 2 pkt 1 i 3–6.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 18.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)


1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 listopada 2001 r. w sprawie trybu postępowania, szczegółowych zasad przydzielania i opróżniania, norm zaludnienia i gospodarowania lokalami mieszkalnymi oraz tymczasowymi kwaterami przeznaczonymi dla funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa (Dz. U. poz. 1496), zachowanym w mocy na podstawie art. 232 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. poz. 676).

Załączniki do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 10 grudnia 2002 r.

Załącznik nr 1

WZÓR – WNIOSEK O PRZYDZIAŁ LOKALU MIESZKALNEGO

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik nr 2

WZÓR – WNIOSEK O PRZYDZIAŁ TYMCZASOWEJ KWATERY

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00