Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2023-01-01
Wersja aktualna od 2023-01-01
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA RODZINY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 9 grudnia 2022 r.
w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy2)
Na podstawie art. 237 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510, 1700 i 2140) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Wzór statystycznej karty wypadku przy pracy, sposób i terminy jej sporządzania i przekazywania do właściwego urzędu statystycznego] Rozporządzenie określa wzór statystycznej karty wypadku przy pracy, sposób i terminy jej sporządzania i przekazywania do właściwego urzędu statystycznego.
§ 2.[Określenie wzoru statystycznej karty wypadku przy pracy] Określa się wzór statystycznej karty wypadku przy pracy, o symbolu Z-KW, zwanej dalej „statystyczną kartą", stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 3.[Sporządzanie statystycznej karty] Statystyczną kartę sporządza się na podstawie zatwierdzonego protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, zwanego dalej „protokołem powypadkowym", albo na podstawie karty wypadku, w których stwierdzono, że wypadek jest wypadkiem przy pracy lub wypadkiem traktowanym na równi z wypadkiem przy pracy.
§ 4.[Sposób sporządzania statystycznej karty] Statystyczną kartę sporządza się według objaśnień, klasyfikacji i oznaczeń kodowych do wypełnienia tej karty, które są określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§ 5. [Termin sporządzenia i przekazania statystycznej karty] 1. Statystyczną kartę, z wyjątkiem jej części II, uzupełniającej, pracodawca sporządza i przekazuje w terminie 14 dni roboczych od dnia, w którym został zatwierdzony protokół powypadkowy lub w którym sporządzono kartę wypadku.
2. Część II, uzupełniającą, statystycznej karty pracodawca sporządza i przekazuje nie później niż z upływem 6 miesięcy od dnia zatwierdzenia protokołu powypadkowego lub od dnia sporządzenia karty wypadku.
3. Statystyczną kartę przekazuje się w postaci elektronicznej na portal sprawozdawczy Głównego Urzędu Statystycznego.
4. Pracodawca zatrudniający nie więcej niż 5 pracujących może przekazać oryginał statystycznej karty w formie papierowej do Urzędu Statystycznego w Gdańsku.
§ 6.[Stosowanie przepisów do wypadków przy pracy zgłoszonych przed wejściem w życie rozporządzenia] Do wypadków przy pracy zgłoszonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§ 7.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 stycznia 2009 r. w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy (Dz. U. poz. 80, z 2010 r. poz. 1440 i 1612 oraz z 2019 r. poz. 1106 i 1972).
§ 8.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.
Minister Rodziny i Polityki Społecznej: M. Maląg
1) Minister Rodziny i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - praca, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rodziny i Polityki Społecznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 416).
2) Niniejsze rozporządzenie służy stosowaniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1338/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie statystyk Wspólnoty w zakresie zdrowia publicznego oraz zdrowia i bezpieczeństwa w pracy (Dz. Urz. UE L 354 z 31.12.2008, str. 70) oraz rozporządzenia Komisji (UE) nr 349/2011 z dnia 11 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania, w odniesieniu do statystyk dotyczących wypadków przy pracy, rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1338/2008 w sprawie statystyk Wspólnoty w zakresie zdrowia publicznego oraz zdrowia i bezpieczeństwa w pracy (Dz. Urz. UE L 97 z 12.04.2011, str. 3 oraz Dz. Urz. UE L 261 I z 14.10.2019, str. 11 i Dz. Urz. UE L 305 z 25.11.2022, str. 58).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej
z dnia 9 grudnia 2022 r. (Dz. U. poz. 2750)
Załącznik nr 1
WZÓR - Z-KW
Załącznik nr 2
OBJAŚNIENIA, KLASYFIKACJE I OZNACZENIA KODOWE DO WYPEŁNIENIA STATYSTYCZNEJ KARTY WYPADKU PRZY PRACY Z-KW
Statystyczną kartę wypadku przy pracy Z-KW wypełnia się na podstawie:
- zatwierdzonego protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, w którym stwierdzono, że wypadek jest wypadkiem przy pracy lub wypadkiem traktowanym na równi z wypadkiem przy pracy, sporządzonego według wzoru określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 237 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510, z późn. zm.)
lub
- karty wypadku, sporządzonej według wzoru określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2189).
Za wypadek przy pracy uważa się zdarzenie, o którym mowa w art. 3 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Liczba pracujących w jednostce lokalnej (bez przeliczenia na pełny etat) według faktycznego miejsca pracy poszkodowanego w dniu zaistnienia zdarzenia.
Do pracujących zalicza się:
1) osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy (umowa o pracę, powołanie, wybór, mianowanie) lub stosunku służbowego oraz osoby zatrudnione za granicą na rzecz jednostek krajowych;
2) pracodawców i pracujących na własny rachunek:
a) właścicieli, współwłaścicieli i dzierżawców gospodarstw indywidualnych w rolnictwie (łącznie z pomagającymi członkami ich rodzin),
b) właścicieli i współwłaścicieli (łącznie z pomagającymi członkami ich rodzin; z wyłączeniem wspólników spółek, którzy nie pracują w spółce) podmiotów prowadzących działalność gospodarczą poza gospodarstwami indywidualnymi w rolnictwie,
c) inne osoby pracujące na własny rachunek, np. osoby wykonujące wolne zawody (np. architekt, lekarz, adwokat);
3) osoby wykonujące pracę nakładczą;
4) agentów;
5) członków spółdzielni produkcji rolnej (rolniczych spółek produkcyjnych oraz powstałych na ich bazie spółdzielni o innym profilu produkcyjnym, w odniesieniu do których funkcjonuje prawo spółdzielcze), a także członków spółdzielni kółek rolniczych;
6) duchownych pełniących obowiązki duszpasterskie.
Do pracujących nie zalicza się:
1) osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego;
2) uczniów szkół oraz studentów uczelni odbywających praktyki wakacyjne lub dyplomowe;
3) osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło;
4) osób przebywających na urlopach wychowawczych w wymiarze powyżej 3 miesięcy
(nieprzerwanie);
5) osób, którym udzielono urlopów bezpłatnych w wymiarze powyżej 3 miesięcy (nieprzerwanie);
6) osób pobierających świadczenie rehabilitacyjne;
7) osób zatrudnionych na kontraktach, których umowa nie ma charakteru umowy o pracę.
Liczba pracujących - klasyfikacja i oznaczenia kodowe
Liczba pracujących | Kod |
Osoba prowadząca działalność na własny rachunek niezatrudniająca pracowników | 0 |
0-9 pracujących (bez przeliczenia na pełny etat) | 1 |
10-49 pracujących (bez przeliczenia na pełny etat) | 2 |
50-249 pracujących (bez przeliczenia na pełny etat) | 3 |
250-499 pracujących (bez przeliczenia na pełny etat) | 4 |
500 lub więcej pracujących (bez przeliczenia na pełny etat) | 5 |
Nieznana liczba pracujących | 9 |
Jednostka lokalna jest to zorganizowana całość (zakład, oddział, filia itp.) położona w miejscu zidentyfikowanym odrębnym adresem, pod którym lub z którego jest prowadzona działalność co najmniej przez jedną osobę pracującą, przy czym:
1) zakłady samodzielnie bilansujące zlokalizowane pod tym adresem są odrębnymi jednostkami lokalnymi;
2) objęte odrębną rejestracją prawną organizacyjne części podmiotów są jednostkami lokalnymi;
3) jednostki prowadzące działalność w zakresie transportu są jednostkami lokalnymi według miejsc, z których wydawane są polecenia lub organizowana jest praca;
4) jednostki prowadzące działalność w zakresie budownictwa są jednostkami lokalnymi według miejsc, w których przyjmowane są zlecenia na wykonawstwo robót budowlanych i pomocniczych albo wykonywane są prace zarządu, albo prowadzona jest organizacja pracy budowlanej i pomocniczej; tereny budowy (miejsca realizacji poszczególnych terenów budowy) nie są jednostkami lokalnymi;
5) sprzedaż obwoźna, obnośna oraz punkt sprzedaży detalicznej bez stałej lokalizacji, jak również prowadzenie usług wyłącznie u klienta jest jedną jednostką lokalną w miejscu zamieszkania osoby fizycznej, miejscu siedziby osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej.
Pozycja X1. Miejscowość (gmina), na terenie której znajduje się jednostka lokalna (oddział, filia, sklep, magazyn), według faktycznego miejsca pracy poszkodowanego - należy podać nazwę miejscowości (gminy) wraz z oznaczeniem kodowym.
Pozycja X2. Rodzaj działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) - należy podać nazwę rodzaju wykonywanej działalności przez jednostkę lokalną, która jest faktycznym miejscem pracy poszkodowanego (np. oddziału, filii, sklepu, magazynu), wraz z oznaczeniem kodowym.
Pozycja X3. Forma własności - klasyfikacja i oznaczenia kodowe
Forma własności | Kod |
SEKTOR PUBLICZNY | |
Własność Skarbu Państwa | 111 |
Własność państwowych osób prawnych | 112 |
Własność jednostek samorządu terytorialnego lub samorządowych osób prawnych | 113 |
Własność mieszana w sektorze publicznym | |
Własność mieszana w sektorze publicznym z przewagą własności Skarbu Państwa | 121 |
Własność mieszana w sektorze publicznym z przewagą własności państwowych osób prawnych | 122 |
Własność mieszana w sektorze publicznym z przewagą własności jednostek samorządu terytorialnego lub samorządowych osób prawnych | 123 |
Własność mieszana w sektorze publicznym z brakiem przewagi któregokolwiek rodzaju własności publicznej | 127 |
Własność mieszana między sektorami z przewagą własności sektora publicznego | |
Własność mieszana między sektorami z przewagą własności sektora publicznego, w tym z przewagą własności Skarbu Państwa | 131 |
Własność mieszana między sektorami z przewagą własności sektora publicznego, w tym z przewagą własności państwowych osób prawnych | 132 |
Własność mieszana między sektorami z przewagą własności sektora publicznego, w tym z przewagą własności jednostek samorządu terytorialnego lub samorządowych osób prawnych | 133 |
Własność mieszana między sektorami z przewagą własności sektora publicznego z brakiem przewagi któregokolwiek rodzaju własności publicznej | 137 |
SEKTOR PRYWATNY | |
Własność krajowych osób fizycznych | 214 |
Własność prywatna krajowa pozostała | 215 |
Własność zagraniczna | 216 |
Własność mieszana w sektorze prywatnym | |
Własność mieszana w sektorze prywatnym z przewagą własności krajowych osób fizycznych | 224 |
Własność mieszana w sektorze prywatnym z przewagą własności prywatnej krajowej pozostałej | 225 |
Własność mieszana w sektorze prywatnym z przewagą własności zagranicznej | 226 |
Własność mieszana w sektorze prywatnym z brakiem przewagi któregokolwiek rodzaju własności prywatnej | 227 |
Własność mieszana między sektorami z przewagą własności sektora prywatnego | |
Własność mieszana między sektorami z przewagą własności sektora prywatnego, w tym z przewagą własności krajowych osób fizycznych | 234 |
Własność mieszana między sektorami z przewagą własności sektora prywatnego, w tym z przewagą własności prywatnej krajowej pozostałej | 235 |
Własność mieszana między sektorami z przewagą własności sektora prywatnego, w tym z przewagą własności zagranicznej | 236 |
Własność mieszana między sektorami z przewagą własności sektora prywatnego z brakiem przewagi któregokolwiek rodzaju własności prywatnej | 237 |
BRAK PRZEWAGI SEKTOROWEJ | |
Własność mieszana między sektorami z takim samym udziałem własności sektora publicznego i prywatnego z najwyższym udziałem własności Skarbu Państwa w kapitale ogółem | 331 |
Własność mieszana między sektorami z takim samym udziałem własności sektora publicznego i prywatnego z najwyższym udziałem własności państwowych osób prawnych w kapitale ogółem | 332 |
Własność mieszana między sektorami z takim samym udziałem własności sektora publicznego i prywatnego z najwyższym udziałem własności jednostek samorządu terytorialnego lub samorządowych osób prawnych | 333 |
Własność mieszana między sektorami z takim samym udziałem własności sektora publicznego i prywatnego z najwyższym udziałem własności krajowych osób fizycznych w kapitale ogółem | 334 |
Własność mieszana między sektorami z takim samym udziałem własności sektora publicznego i prywatnego z najwyższym udziałem własności pozostałych krajowych jednostek prywatnych w kapitale ogółem | 335 |
Własność mieszana między sektorami z takim samym udziałem własności sektora publicznego i prywatnego z najwyższym udziałem własności osób zagranicznych w kapitale ogółem | 336 |
Własność mieszana między sektorami z takim samym udziałem własności sektora publicznego i prywatnego z brakiem przewagi któregokolwiek rodzaju własności w kapitale ogółem | 338 |
Pozycja 03. Obywatelstwo - klasyfikacja i oznaczenie kodowe
Obywatelstwo | Kod |
Nieznane | 0 |
Polskie | 1 |
Państwa UE innego niż Polska | 2 |
Państwa spoza UE | 3 |
Pozycja 04. Status zatrudnienia - klasyfikacja i oznaczenia kodowe
Status zatrudnienia | Kod |
Pracujący na własny rachunek | 100 |
Na postawie umowy innej niż umowa o pracę | 301 |
Na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze czasu pracy | 311 |
Na czas nieokreślony, w niepełnym wymiarze czasu pracy | 312 |
Na czas określony, w pełnym wymiarze czasu pracy | 321 |
Na czas określony, w niepełnym wymiarze czasu pracy | 322 |
Pomagający członek rodziny | 400 |
W celu przygotowania zawodowego (praktykant lub uczeń) | 500 |
Inny status zatrudnienia | 900 |
Pozycja 05. Zawód wykonywany. Należy posługiwać się klasyfikacją zawodów i specjalności zgodną z przepisami wydanymi na podstawie art. 36 ust. 8 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 690, z późn. zm.) dotyczącymi klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania. Informację o zawodzie (specjalności) wykonywanym przez osoby poszkodowane w wypadkach przy pracy opisujemy pełnym kodem tego zawodu (specjalności), tj. sześcioma cyframi, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 36 ust. 8 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Pozycja 08. Rodzaj urazu. Jeżeli poszkodowany doznał kilku urazów, umiejscowionych w różnych częściach ciała, należy wybrać najpoważniejszy uraz. Kod 120 „Liczne urazy" należy zastosować tylko w przypadkach, w których poszkodowany doznał co najmniej dwóch rodzajów urazów i nie można stwierdzić, że jeden z nich jest poważniejszy od pozostałych.
Rodzaj urazu - klasyfikacja i oznaczenia kodowe
Rodzaj urazu | Kod |
Rodzaj urazu nieznany lub nieokreślony | 000 |
Rany i powierzchowne urazy | |
Rany i urazy - powierzchowne (stłuczenia, otarcia naskórka) | 011 |
Otwarte rany | 012 |
Inne rodzaje ran i powierzchownych urazów | 019 |
Złamania kości | |
Złamania zamknięte | 021 |
Złamania otwarte | 022 |
Inne rodzaje złamań kości (np. utrata zęba lub zębów) | 029 |
Przemieszczenia, zwichnięcia, skręcenia i naderwania | |
Przemieszczenia, zwichnięcia i podwichnięcia | 031 |
Skręcenia i naderwania | 032 |
Inne rodzaje przemieszczeń, zwichnięć, skręceń i naderwań | 039 |
Amputacje urazowe (utrata części ciała) | |
Amputacje urazowe (utrata części ciała) | 040 |
Wstrząśnienia i urazy wewnętrzne | |
Wstrząśnienia i urazy śródczaszkowe | 051 |
Urazy wewnętrzne (uraz klatki piersiowej, narządy jamy brzusznej, narządy miednicy) | 052 |
Inne rodzaje wstrząśnień i urazów wewnętrznych | 059 |
Oparzenia termiczne, środkami chemicznymi i odmrożenia | |
Oparzenia termiczne | 061 |
Oparzenia chemiczne | 062 |
Odmrożenia | 063 |
Inne rodzaje oparzeń termicznych, chemicznych i odmrożeń | 069 |
Zatrucia i zakażenia | |
Ostre zatrucia | 071 |
Ostre zakażenia | 072 |
Inne rodzaje zatruć i zakażeń | 079 |
Tonięcie, duszenie z powodu braku tlenu | |
Tonięcie, duszenie z powodu braku tlenu | 080 |
Skutki działania dźwięków, wibracji i ciśnienia | |
Ostra głuchota | 091 |
Skutki działania ciśnienia (barotrauma) | 092 |
Inne rodzaje działania dźwięku, wibracji i ciśnienia | 099 |
Skutki działania skrajnych temperatur, światła oraz promieniowania | |
Udar cieplny i słoneczny | 101 |
Skutki promieniowania (nieoparzeniowe) | 102 |
Skutki działania obniżonej temperatury | 103 |
Inne skutki działania skrajnych temperatur, światła i promieniowania | 109 |
Wstrząsy (uraz psychiczny, ostra reakcja na stres spowodowana traumatycznymi wydarzeniami, wstrząs anafilaktyczny) | |
Wstrząsy (uraz psychiczny, ostra reakcja na stres spowodowana traumatycznymi wydarzeniami, wstrząs anafilaktyczny) | 110 |
Liczne urazy | |
Liczne urazy | 120 |
Inne urazy, niewymienione powyżej | 999 |
Pozycja 09. Umiejscowienie urazu - klasyfikacja i oznaczenia kodowe
Umiejscowienie urazu | Kod |
Umiejscowienie urazu nieznane lub nieokreślone | 00 |
Głowa | |
Czaszka, mózg z nerwami czaszkowymi i naczyniami krwionośnymi | 11 |
Twarz | 12 |
Oko, oczy | 13 |
Ucho, uszy | 14 |
Ząb, zęby | 15 |
Głowa, liczne miejsca | 18 |
Głowa, miejsca niewymienione w tej grupie | 19 |
Szyja wraz z kręgosłupem szyjnym | |
Szyja wraz z kręgosłupem szyjnym | 20 |
Grzbiet, łącznie z kręgosłupem | |
Grzbiet, łącznie z kręgosłupem | 30 |
Tułów i organy wewnętrzne | |
Żebra, łopatki | 41 |
Organy wewnętrzne klatki piersiowej | 42 |
Obszar miednicy, brzucha, wraz z organami wewnętrznymi | 43 |
Tułów i organy wewnętrzne, liczne miejsca urazu | 48 |
Tułów i organy wewnętrzne, miejsca niewymienione w tej grupie | 49 |
Kończyny górne | |
Bark wraz ze stawem barkowym | 51 |
Ramię wraz z łokciem | 52 |
Dłoń | 53 |
Palec, palce | 54 |
Nadgarstek | 55 |
Kończyny górne, liczne miejsca urazu | 58 |
Kończyny górne, miejsca niewymienione w tej grupie | 59 |
Kończyny dolne | |
Biodro ze stawem biodrowym | 61 |
Noga ze stawem kolanowym | 62 |
Staw skokowy | 63 |
Stopa | 64 |
Palec, palce | 65 |
Kończyny dolne, liczne miejsca urazu | 68 |
Kończyny dolne, miejsca niewymienione w tej grupie | 69 |
Całe ciało i jego różne części | |
Całe ciało (wpływ na układ) | 71 |
Urazy różnych części ciała | 78 |
Inna część ciała, niewymieniona powyżej | 99 |
Pozycja 10. Liczba osób poszkodowanych dotyczy osób uczestniczących w jednym wypadku przy pracy z danej jednostki lokalnej.
Za zbiorowy wypadek przy pracy uważa się wypadek, któremu w wyniku tego samego zdarzenia uległy co najmniej dwie osoby (dla każdego poszkodowanego sporządzana jest odrębna statystyczna karta wypadku przy pracy).
Pozycja 11. Skutki wypadku (znane w momencie wypełniania I części statystycznej karty wypadku przy pracy (Z-KW)):
1) śmierć osoby poszkodowanej - za śmiertelny wypadek przy pracy uważa się wypadek, w wyniku którego nastąpiła śmierć w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia wypadku;
2) ciężkie uszkodzenie ciała - za ciężki wypadek przy pracy uważa się wypadek, w wyniku którego nastąpiło ciężkie uszkodzenie ciała, takie jak: utrata wzroku, słuchu, mowy, zdolności rozrodczej lub inne uszkodzenie ciała albo rozstrój zdrowia, naruszające podstawowe funkcje organizmu, a także choroba nieuleczalna lub zagrażająca życiu, trwała choroba psychiczna, całkowita lub częściowa niezdolność do pracy w zawodzie albo trwałe, istotne zeszpecenie lub zniekształcenie ciała;
3) inne skutki.
Pozycja 12. Liczba dni niezdolności do pracy to liczba dni zasiłku chorobowego (związanego z wypadkiem przy pracy) osoby poszkodowanej znana w momencie wypełniania części I statystycznej karty wypadku przy pracy (Z-KW).
Pozycja 13. Straty czasu pracy innych osób (w roboczogodzinach) spowodowane są: koniecznością udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu, zabezpieczeniem miejsca wypadku, przestojami spowodowanymi koniecznością wyłączenia maszyn lub urządzeń itp. Jest to suma roboczogodzin wszystkich pracowników, którzy nie mogli wykonywać swojej pracy z powodu wypadku (bez godzin zastępstwa podczas nieobecności poszkodowanego).
Pozycja 14. Szacunkowe straty materialne spowodowane wypadkiem (w tys. zł, z jednym miejscem po przecinku, bez strat związanych ze stratami czasu pracy) to suma przewidywanych (szacunkowych) wartości uszkodzonych maszyn, urządzeń, narzędzi, surowców, wyrobów gotowych, budynków oraz ich wyposażenia itp.
Pozycja 15. Położenie geograficzne miejsca wypadku to miejscowość (gmina), na terenie której wydarzył się wypadek, określona siedmiocyfrowym kodem wyrażonym w przepisach wydanych na podstawie art. 49 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 459, z późn. zm.). Dla miejscowości położonej poza granicami kraju należy wpisać symbol „ZZZZZZZ".
Pozycja 16. Data wypadku jest to data zaistnienia wypadku, którą należy podać w formacie rok-miesiąc-dzień.
Pozycja 17. Godzina wypadku (0-23) to godzina, w której doszło do wypadku, wyrażona jako przedział czasowy w pełnych godzinach, np. godzinę 2 po południu zapisuje się jako 14 i oznaczenie to obejmuje przedział czasowy między godziną 14.00 a 14.59.
Pozycja 18. Miejsce powstania wypadku to miejsce pracy, pomieszczenie lub lokalizacja, w których przebywał poszkodowany w chwili wypadku (może to być zarówno pomieszczenie pracy, jak i inne miejsce). Pod uwagę należy brać główne przeznaczenie miejsca, a nie czynność wykonywaną przez poszkodowanego, z wyjątkiem wypadków, do których doszło podczas czynności związanych z budową, które zawsze należy kodować jako teren budowy (kody 021-029), bez względu na główne przeznaczenie miejsca pracy.
Wejścia, korytarze, schody oraz inne części do wspólnego użytku i dobudówki w miejscach opisanych poniżej uznaje się za integralne części tych miejsc i koduje w ten sam sposób.
Miejsce powstania wypadku - klasyfikacja i oznaczenia kodowe
Miejsce powstania wypadku | Kod |
Miejsca produkcji przemysłowej | |
Miejsce produkcji, fabryka, warsztat | 011 |
Miejsce konserwacji i napraw | 012 |
Miejsce przeznaczone głównie do magazynowania, załadunku, rozładunku | 013 |
Inne, niewymienione miejsca w tej grupie | 019 |
Teren budowy, kamieniołom, kopalnia odkrywkowa | |
Teren budowy - obiekt w budowie | 021 |
Teren budowy - rozbiórka lub remont obiektu budowlanego | 022 |
Kamieniołom, kopalnia odkrywkowa lub wykop, rów o innym przeznaczeniu niż pod budowę | 023 |
Teren budowy - pod ziemią | 024 |
Teren budowy - na wodzie, ponad wodą | 025 |
Teren budowy - w środowisku wysokiego ciśnienia | 026 |
Inne, niewymienione tereny w tej grupie | 029 |
Miejsca uprawy, hodowli, połowu ryb, lasy i tereny zielone | |
Miejsce hodowli | 031 |
Miejsce upraw ziemiopłodów | 032 |
Miejsce upraw drzew i krzewów | 033 |
Teren leśny | 034 |
Miejsce hodowli, połowu ryb, upraw wodnych itp. (nie na statku) | 035 |
Ogród, park, ogród botaniczny, ogród zoologiczny | 036 |
Inne, niewymienione miejsca w tej grupie | 039 |
Zakłady usługowe, biura, szkoły i inne placówki dydaktyczno-naukowe, tereny rekreacyjne i inne obszary działalności usługowej | |
Biuro, biblioteka, sala konferencyjna itp. | 041 |
Szkoła, placówka dydaktyczno-naukowa, uniwersytet, przedszkole | 042 |
Miejsce handlu (w tym handel uliczny) | 043 |
Zakład usługowy, miejsce tymczasowego zakwaterowania (np. hotel, hostel), restauracja, teren rekreacyjny (włączając muzea, stadiony itp.) | 044 |
Inne, niewymienione miejsca w tej grupie | 049 |
Placówki ochrony zdrowia | |
Placówki ochrony zdrowia, szpital, placówki opiekuńczo-pielęgnacyjne (domy pomocy społecznej, żłobki, sanatoria, uzdrowiska itp.) | 051 |
Inne, niewymienione miejsca w tej grupie | 059 |
Miejsca i środki komunikacji publicznej | |
Tereny komunikacji publicznej (np. drogi, parkingi, poczekalnie itp.) | 061 |
Środki transportu lądowego (drogowego i kolejowego) - publiczne lub prywatne (wszystkie rodzaje: pociąg, autobus, samochód itp.) | 062 |
Tereny związane z komunikacją publiczną, przeznaczone wyłącznie dla upoważnionego personelu (np. tory kolejowe, płyta lotniska, utwardzone pobocze autostrady itp.) | 063 |
Inne, niewymienione miejsca i środki w tej grupie | 069 |
Gospodarstwa domowe | |
Mieszkanie, dom jednorodzinny | 071 |
Części budynku do wspólnego użytku, dobudówki, ogród prywatny | 072 |
Inne, niewymienione miejsca w tej grupie | 079 |
Obiekty sportowe | |
Obiekty sportowe kryte - hala sportowa, sala gimnastyczna, pływalnia kryta | 081 |
Obiekty sportowe odkryte - boisko sportowe, pływalnia odkryta, trasa narciarska | 082 |
Inne, niewymienione obiekty w tej grupie | 089 |
W powietrzu, na wysokości, wyłączając tereny budowy | |
Na wysokości - na stałym poziomie (dach, taras itp.) | 091 |
Na wysokości - pylon, maszt, zawieszona platforma itp. | 092 |
W powietrzu - na pokładzie statku powietrznego | 093 |
Inne, niewymienione miejsca w tej grupie | 099 |
Pod ziemią, wyłączając tereny budowy | |
Pod ziemią - tunel | 101 |
Pod ziemią - kopalnia | 102 |
Pod ziemią - studzienki, kanały ściekowe | 103 |
Inne, niewymienione miejsca w tej grupie, wyłączając tereny budowy | 109 |
Na wodzie, ponad wodą, wyłączając tereny budowy | |
Morze lub ocean - na pokładzie wszystkich rodzajów statków, platform itp. | 111 |
Jezioro, rzeka, port - na pokładzie wszystkich rodzajów statków, platform itp. | 112 |
Inne, niewymienione miejsca w tej grupie | 119 |
W środowisku wysokiego ciśnienia, wyłączając tereny budowy | |
W środowisku wysokiego ciśnienia - pod wodą (np. nurkowanie) | 121 |
W środowisku wysokiego ciśnienia - komora | 122 |
Inne, niewymienione miejsca w tej grupie | 129 |
Inne miejsca powstania wypadku, niewymienione w klasyfikacji | 999 |
Pozycja 19. Proces pracy to podstawowy rodzaj pracy, wykonywanej przez poszkodowanego w czasie, kiedy wypadek miał miejsce.
Proces pracy - klasyfikacja i oznaczenia kodowe
Proces pracy | Kod |
Brak informacji | 00 |
Produkcja, przetwarzanie, magazynowanie | |
Produkcja, przetwarzanie | 11 |
Magazynowanie | 12 |
Inne, niewymienione procesy pracy w tej grupie | 19 |
Wydobycie i prace ziemne, budowlane, remontowe, rozbiórkowe | |
Wydobycie i prace ziemne | 21 |
Budowanie nowych budynków | 22 |
Budowanie infrastruktury, np. dróg, mostów, tam, portów itp. | 23 |
Przebudowywanie, naprawa, rozbudowywanie, konserwacja obiektów budowlanych i infrastruktury | 24 |
Prace rozbiórkowe i wyburzeniowe | 25 |
Inne, niewymienione procesy pracy w tej grupie | 29 |
Uprawy rolne, warzywnictwo, ogrodnictwo, sadownictwo, leśnictwo, hodowla zwierząt, ryb | |
Uprawa zbóż i inne uprawy rolne | 31 |
Warzywnictwo, ogrodnictwo, sadownictwo | 32 |
Chów i hodowla zwierząt | 33 |
Prace związane z leśnictwem | 34 |
Hodowla ryb, rybołówstwo | 35 |
Inne, niewymienione procesy pracy w tej grupie | 39 |
Usługi, praca umysłowa | |
Usługi, opieka, pomoc dla społeczeństwa | 41 |
Praca umysłowa - nauczanie, szkolenie, przetwarzanie danych, praca biurowa, organizowanie, zarządzanie | 42 |
Działalność handlowa - kupowanie, sprzedawanie i usługi towarzyszące | 43 |
Inne, niewymienione procesy pracy w tej grupie | 49 |
Inne prace | |
Ustawianie, przygotowywanie, instalowanie, montowanie, demontowanie, rozbieranie itp. | 51 |
Konserwacja, naprawa, regulacja | 52 |
Czyszczenie miejsc pracy, maszyn - maszynowo lub ręcznie | 53 |
Gospodarka odpadami, wywóz śmieci, wszystkie rodzaje przetwarzania odpadów itp. | 54 |
Monitorowanie, inspekcja procesów produkcyjnych, miejsc pracy, środków transportu, wyposażenia - z zastosowaniem lub bez urządzeń monitorujących | 55 |
Inne, niewymienione prace w tej grupie | 59 |
Przemieszczanie się, sport, działalność artystyczna | |
Przemieszczanie się, w tym środkami transportu | 61 |
Sport, działalność artystyczna | 62 |
Inne, niewymienione procesy pracy w tej grupie | 69 |
Inny proces pracy, niewymieniony powyżej | 99 |
Pozycja 20. Rodzaj miejsca wypadku określa miejsce zdarzenia ze względu na lokalizację stanowiska pracy w zakładzie pracy lub poza nim.
Rodzaj miejsca wypadku - klasyfikacja i oznaczenia kodowe
Rodzaj miejsca wypadku | Kod |
Nieokreślone miejsce wypadku | 0 |
Miejsce w jednostce lokalnej zakładu pracy | 1 |
Miejsce poza jednostką lokalną zakładu pracy | 2 |
Inne miejsce wypadku | 9 |
Pozycja 21. Czynność wykonywana przez poszkodowanego w chwili wypadku to czynność wykonywana przez poszkodowanego w sposób zamierzony i celowy, bezpośrednio przed wypadkiem.
Czynność wykonywana przez poszkodowanego w chwili wypadku - klasyfikacja i oznaczenia kodowe
Czynność wykonywana przez poszkodowanego w chwili wypadku | Kod |
Brak informacji | 00 |
Obsługiwanie maszyn | |
Uruchamianie lub zatrzymywanie maszyn | 11 |
Podawanie lub odbieranie materiałów, półwyrobów, wyrobów itp. | 12 |
Sterowanie pracą oraz przemieszczaniem się maszyny | 13 |
Inne, niewymienione czynności wykonywane przez poszkodowanego w chwili wypadku w tej grupie | 19 |
Prace narzędziami ręcznymi (zgodnie z ich przeznaczeniem) | |
Prace narzędziami niezmechanizowanymi | 21 |
Prace narzędziami zmechanizowanymi | 22 |
Inne, niewymienione czynności wykonywane przez poszkodowanego w chwili wypadku w tej grupie | 29 |
Kierowanie lub jazda środkami transportu lub obsługa ruchomych maszyn i innych urządzeń | |
Kierowanie środkami transportu lub obsługiwanie maszyn i innych urządzeń ruchomych, z własnym napędem | 31 |
Kierowanie środkami transportu lub obsługiwanie maszyn i innych urządzeń ruchomych, bez napędu własnego | 32 |
Jazda środkami transportu w roli pasażera | 33 |
Inne, niewymienione czynności wykonywane przez poszkodowanego w chwili wypadku w tej grupie | 39 |
Operowanie przedmiotami | |
Branie do rąk, chwytanie, trzymanie, umieszczanie - w poziomie | 41 |
Wiązanie, opasywanie lub owijanie, odrywanie, rozpinanie lub rozwiązywanie, ściskanie, skręcanie lub rozkręcanie połączeń śrubowych, wyginanie itp. | 42 |
Mocowanie, zawieszanie, unoszenie - w pionie | 43 |
Rzucanie, odrzucanie | 44 |
Otwieranie lub zamykanie pudełka, paczki itp. | 45 |
Wlewanie do, wypełnianie płynem, podlewanie, rozpylanie, wylewanie, wybieranie płynu itp. | 46 |
Otwieranie (szuflady), zamykanie (drzwi magazynu, biura, szafy) | 47 |
Inne, niewymienione czynności wykonywane przez poszkodowanego w chwili wypadku w tej grupie | 49 |
Transport ręczny | |
Transport w pionie - podnoszenie, opuszczanie przedmiotu | 51 |
Transport w poziomie - ciągnięcie, pchanie, toczenie przedmiotu | 52 |
Transport ładunku - przenoszenie ręczne przez osobę | 53 |
Inne, niewymienione czynności wykonywane przez poszkodowanego w chwili wypadku w tej grupie | 59 |
Poruszanie się | |
Chodzenie, bieganie, wchodzenie na, schodzenie z itp. | 61 |
Wchodzenie do lub wychodzenie z | 62 |
Skakanie, podskakiwanie itp. | 63 |
Czołganie, wspinanie się itp. | 64 |
Wstawanie, siadanie | 65 |
Pływanie, nurkowanie | 66 |
Ruchy w miejscu, np. podczas mycia, ubierania lub rozbierania się itp. | 67 |
Inne, niewymienione czynności wykonywane przez poszkodowanego w chwili wypadku w tej grupie | 69 |
Obecność (z wyjątkiem jazdy środkami transportu w roli pasażera) | |
Obecność (z wyjątkiem jazdy środkami transportu w roli pasażera) | 70 |
Inna czynność wykonywana przez poszkodowanego w chwili wypadku, niewymieniona powyżej | 99 |
Pozycja 22. Czynnik materialny związany z czynnością wykonywaną przez poszkodowanego w chwili wypadku to przedmiot, maszyna, narzędzie, element środowiska naturalnego lub inny obiekt używane przez poszkodowanego w czasie, gdy doszło do wypadku. Jeżeli z czynnością wykonywaną przez poszkodowanego w chwili wypadku wiąże się kilka czynników materialnych, należy wykazać ten czynnik materialny, który jest kluczowy dla wykonania czynności. Stosuje się kodowanie zawarte w klasyfikacji do pozycji 26.
Pozycja 23. Wydarzenie będące odchyleniem od stanu normalnego to zdarzenie niezgodne z właściwym przebiegiem procesu pracy, które spowodowało wypadek (wydarzenie prowadzące do urazu zewnętrznego).
Jeżeli wypadek nastąpił w wyniku szeregu następujących po sobie wydarzeń, to należy zarejestrować ostatnie z tych wydarzeń (najbardziej zbliżone w czasie do wydarzenia powodującego uraz).
Wydarzenie będące odchyleniem od stanu normalnego - klasyfikacja i oznaczenia kodowe
Wydarzenie będące odchyleniem od stanu normalnego | Kod |
Brak informacji | 00 |
Związane z elektrycznością, wybuch, pożar | |
Problem z elektrycznością wynikający z uszkodzenia wyposażenia - prowadzący do kontaktu pośredniego | 11 |
Problem z elektrycznością - prowadzący do kontaktu bezpośredniego | 12 |
Wybuch | 13 |
Pożar, zapłon | 14 |
Inne, niewymienione odchylenie w tej grupie | 19 |
Wyrzut, wyciek, emisja substancji szkodliwych | |
Wypadnięcie, wysypanie, wyrzut substancji w stanie stałym | 21 |
Przelew, wyciek, sączenie się, przepływ, rozbryzgiwanie, rozpylanie płynów | 22 |
Emisja par, aerozoli i gazów | 23 |
Emisja pyłów, dymów, kurzu - materiał proszkowy | 24 |
Inne, niewymienione odchylenie w tej grupie | 29 |
Uszkodzenie, rozerwanie, pęknięcie, ześlizgnięcie, upadek, załamanie się czynnika materialnego | |
Uszkodzenie czynnika materialnego - na łączeniu, szwie | 31 |
Uszkodzenie, rozerwanie czynnika materialnego - tworzące odłamki (drewna, szkła, metalu, kamienia, plastiku, inne) | 32 |
Ześlizgnięcie się, upadek, załamanie się czynnika materialnego - upadek czynnika z góry (uderzenie poszkodowanego przez spadający z góry czynnik materialny) | 33 |
Ześlizgnięcie się, upadek, załamanie się czynnika materialnego - do dołu (wciągnięcie poszkodowanego w dół) | 34 |
Ześlizgnięcie się, upadek, załamanie się czynnika materialnego - na tym samym poziomie | 35 |
Inne, niewymienione odchylenie w tej grupie | 39 |
Utrata kontroli nad: maszyną, środkami transportu, transportowanym ładunkiem, narzędziem, zwierzęciem, obrabianym materiałem lub przedmiotem | |
Utrata kontroli (całkowita lub częściowa) nad działaniem maszyny (łącznie z niezamierzonym uruchomieniem) lub materiałem obrabianym | 41 |
Utrata kontroli (całkowita lub częściowa) nad środkami transportu lub obsługiwanym sprzętem ruchomym (zmechanizowanym lub nie) | 42 |
Utrata kontroli (całkowita lub częściowa) nad narzędziem (zmechanizowanym lub nie) lub materiałem obrabianym tym narzędziem | 43 |
Utrata kontroli (całkowita lub częściowa) nad przedmiotem transportowanym ręcznie lub trzymanym w rękach | 44 |
Utrata kontroli (całkowita lub częściowa) nad zwierzęciem | 45 |
Inne, niewymienione odchylenie w tej grupie | 49 |
Poślizgnięcie lub potknięcie się - upadek osoby | |
Upadek osoby z wysokości - na niższy poziom | 51 |
Poślizgnięcie lub potknięcie się - prowadzące do upadku na tym samym poziomie | 52 |
Inne, niewymienione odchylenie w tej grupie | 59 |
Ruch ciała bez wysiłku fizycznego (prowadzące na ogół do urazu zewnętrznego) | |
Wejście na ostry przedmiot | 61 |
Klękanie, siadanie na, opieranie się | 62 |
Pochwycenie lub odrzucenie osoby | 63 |
Nieskoordynowane, nieumyślne, niewłaściwe lub wykonane w nieodpowiednim momencie ruchy ciała prowadzące do urazu zewnętrznego | 64 |
Inne, niewymienione odchylenie w tej grupie | 69 |
Ruch ciała związany z wysiłkiem fizycznym (prowadzący na ogół do urazu wewnętrznego) | |
Podnoszenie, przenoszenie, wstawanie, prostowanie się | 71 |
Pchanie, ciągnięcie | 72 |
Schylanie się, odkładanie na dół | 73 |
Obracanie się, skręcanie | 74 |
Złe stąpnięcie, skręcenie nogi lub kostki, poślizgnięcie nieprowadzące do upadku | 75 |
Inne, niewymienione odchylenie w tej grupie | 79 |
Wstrząs, strach, przemoc, atak, zagrożenie, obecność | |
Wstrząs, strach | 81 |
Przemoc, atak, zagrożenie - ze strony pracowników zakładu pracy (w tym poszkodowanego) | 82 |
Przemoc, atak, zagrożenie - ze strony osób spoza zakładu pracy wobec poszkodowanych wykonujących swoje obowiązki | 83 |
Agresja, potrącenie - przez zwierzę | 84 |
Obecność poszkodowanego lub osoby trzeciej w strefie zagrożenia | 85 |
Inne, niewymienione odchylenie w tej grupie | 89 |
Inne odchylenie, niewymienione powyżej | 99 |
Pozycja 24. Czynnik materialny związany z odchyleniem od stanu normalnego to przedmiot, maszyna, narzędzie, element środowiska naturalnego lub inny obiekt związany z wydarzeniem będącym odchyleniem od stanu normalnego. Jeżeli z odchyleniem jest związanych kilka czynników materialnych, to należy wykazać ostatni z tych czynników, tj. czynnik materialny najbardziej zaangażowany i najbardziej zbliżony w czasie do wydarzenia będącego odchyleniem. Stosuje się kodowanie zawarte w klasyfikacji do pozycji 26.
Pozycja 25. Wydarzenie powodujące uraz opisuje, w jaki sposób poszkodowany doznał urazu (fizycznego lub psychicznego) spowodowanego przez czynnik materialny. W przypadku, w którym nastąpiło kilka wydarzeń powodujących uraz, należy zarejestrować to wydarzenie, które spowodowało najpoważniejszy uraz.
Wydarzenie powodujące uraz - klasyfikacja i oznaczenia kodowe
Wydarzenie powodujące uraz | Kod |
Brak informacji | 00 |
Kontakt z prądem elektrycznym, temperaturą, substancjami stwarzającymi zagrożenie lub mieszaninami stwarzającymi zagrożenie oraz materiałami zawierającymi szkodliwe czynniki biologiczne | |
Pośredni kontakt z łukiem spawalniczym, iskrą, błyskawicą (bierny) | 11 |
Kontakt z elektrycznością przez dotyk bezpośredni | 12 |
Kontakt z płomieniem lub gorącym lub płonącym obiektem lub środowiskiem | 13 |
Kontakt z zimnym lub zamrożonym obiektem lub środowiskiem | 14 |
Kontakt z substancjami stwarzającymi zagrożenie lub mieszaninami stwarzającymi zagrożenie oraz materiałami zawierającymi szkodliwe czynniki biologiczne przez wdychanie nosem, ustami | 15 |
Kontakt z substancjami stwarzającymi zagrożenie lub mieszaninami stwarzającymi zagrożenie oraz materiałami zawierającymi szkodliwe czynniki biologiczne przez skórę lub oczy | 16 |
Kontakt z substancjami stwarzającymi zagrożenie lub mieszaninami stwarzającymi zagrożenie oraz materiałami zawierającymi szkodliwe czynniki biologiczne przez układ pokarmowy (połknięcie lub zjedzenie) | 17 |
Inny, niewymieniony kontakt w tej grupie | 19 |
Tonięcie, zakopanie, zamknięcie | |
Tonięcie w cieczy | 21 |
Zakopanie, zasypanie ciałem stałym | 22 |
Zamknięcie w czymś, otoczenie przez gaz, pył itp. | 23 |
Inny, niewymieniony kontakt w tej grupie | 29 |
Uderzenie w nieruchomy obiekt | |
Uderzenie w nieruchomy obiekt przez poruszającego się w ruchu pionowym poszkodowanego w wyniku upadku | 31 |
Uderzenie w nieruchomy obiekt przez poruszającego się w ruchu poziomym poszkodowanego | 32 |
Inny, niewymieniony kontakt w tej grupie | 39 |
Uderzenie przez obiekt w ruchu | |
Uderzenie - przez wyrzucony w powietrze obiekt | 41 |
Uderzenie - przez spadający obiekt | 42 |
Uderzenie - przez kołyszący się lub powracający do poprzedniego położenia obiekt | 43 |
Uderzenie - przez obracający się, poruszający się, transportowany obiekt, w tym pojazdy | 44 |
Kolizja z poruszającym się obiektem, w tym z pojazdami - kolizja z osobą (poszkodowany porusza się) | 45 |
Inny, niewymieniony kontakt w tej grupie | 49 |
Kontakt z przedmiotem ostro zakończonym, szorstkim, chropowatym lub twardym | |
Kontakt z przedmiotem ostrym (nóż, ostrze itp.) | 51 |
Kontakt z przedmiotem ze szpicą lub ostro zakończonym (gwóźdź, przebijak, szpikulec itp.) | 52 |
Kontakt z przedmiotem twardym, szorstkim lub chropowatym | 53 |
Inny, niewymieniony kontakt w tej grupie | 59 |
Uwięzienie, zmiażdżenie | |
Uwięzienie lub zmiażdżenie - wewnątrz (ruch wciągający, zgniatający, do wewnątrz) | 61 |
Uwięzienie lub zmiażdżenie - pod lub nad ruchomym czynnikiem materialnym (ruch pionowy, przyciśnięcie do poziomej powierzchni) | 62 |
Uwięzienie lub zmiażdżenie - między ruchomym czynnikiem mechanicznym a pionową powierzchnią (ruch poziomy) | 63 |
Oderwanie lub odcięcie części ciała (kończyny, dłoni, palca itp.) | 64 |
Inny, niewymieniony kontakt w tej grupie | 69 |
Obciążenie fizyczne lub psychiczne | |
Obciążenie fizyczne układu mięśniowo-szkieletowego | 71 |
Obciążenie fizyczne spowodowane oddziaływaniem promieniowania, hałasu, światła, ciśnienia | 72 |
Obciążenie psychiczne (nagły stres, szok itp.) | 73 |
Inny, niewymieniony rodzaj obciążenia w tej grupie | 79 |
Agresja ze strony człowieka lub zwierzęcia | |
Ugryzienie | 81 |
Użądlenie | 82 |
Uderzenie, kopnięcie lub duszenie | 83 |
Inny, niewymieniony przejaw agresji w tej grupie | 89 |
Inne wydarzenie powodujące uraz, niewymienione w klasyfikacji | 99 |
Pozycja 26. Czynnik materialny będący źródłem urazu to przedmiot, maszyna, narzędzie, element środowiska naturalnego lub inny obiekt, z którym kontakt stał się przyczyną urazu.
Czynnik materialny - klasyfikacja i oznaczenia kodowe
Czynnik materialny | Kod |
Czynnik materialny nie występuje | 00.01 |
Budynki, konstrukcje i ich elementy, powierzchnie - na poziomie gruntu (wewnątrz lub na zewnątrz, stałe lub ruchome, tymczasowe) | |
Budynki, konstrukcje i ich elementy - drzwi, ściany, okna, przepierzenia itp. oraz celowo zamontowane przeszkody | 01.01 |
Powierzchnie poziome na poziomie gruntu - stałe podłoże i podłogi (wewnątrz i na zewnątrz, teren gospodarstwa rolnego, obszary sportowe itp.) | 01.02 |
Powierzchnie poziome na poziomie gruntu - ruchome lub tymczasowe (kładka, ruchomy chodnik itp.) | 01.03 |
Inne budynki, konstrukcje i powierzchnie na poziomie gruntu, niewymienione w tej grupie | 01.99 |
Budynki, konstrukcje i ich elementy, powierzchnie - nad poziomem gruntu (wewnątrz lub na zewnątrz, stacjonarne lub ruchome, tymczasowe) | |
Budynki i ich elementy nad poziomem gruntu - stałe (dachy, tarasy, drzwi i okna, schody, platformy itp.) | 02.01 |
Konstrukcje, powierzchnie nad poziomem gruntu - stacjonarne (przejścia, pomosty, drabiny zamocowane na stałe, pylony, rusztowania itp.) | 02.02 |
Konstrukcje, powierzchnie nad poziomem gruntu - ruchome (rusztowania przestawne, drabiny przenośne, ruchome pomosty, podnoszone platformy itp.) | 02.03 |
Konstrukcje, powierzchnie nad poziomem gruntu - tymczasowe (rusztowania, kosze robocze, uprzęże, platformy podwieszane itp.) | 02.04 |
Obiekty, konstrukcje nad poziomem gruntu - nawodne (platformy wiertnicze, rusztowania na barkach itp.) | 02.05 |
Inne budynki, konstrukcje i powierzchnie nad poziomem gruntu, niewymienione w tej grupie | 02.99 |
Budynki, konstrukcje i ich elementy, powierzchnie - poniżej poziomu gruntu (wewnątrz lub na zewnątrz) | |
Wykopy, rowy, studnie, doły, skarpy, kanały w warsztatach samochodowych itp. | 03.01 |
Obiekty podziemne, tunele, chodniki, sztolnie itp. | 03.02 |
Obiekty, konstrukcje pod wodą | 03.03 |
Inne budynki, konstrukcje, powierzchnie poniżej gruntu, niewymienione w tej grupie | 03.99 |
Instalacja do dostarczania, dystrybucji i odprowadzania gazów, cieczy i ciał stałych, sieci rur | |
Instalacje do dostarczania i dystrybucji, sieci rur - stacjonarne do przesyłania gazu, powietrza, płynów i materiałów stałych, w tym leje lub kosze samowyładowcze | 04.01 |
Instalacje do dostarczania i dystrybucji, sieci rur - ruchome | 04.02 |
Instalacje odprowadzające, systemy kanalizacji, odpływy itp. | 04.03 |
Inne systemy dostaw i dystrybucji, sieci rur, niewymienione w tej grupie | 04.99 |
Urządzenia do wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, przesyłania i rozdzielania energii | |
Urządzenia do wytwarzania i przetwarzania energii - silniki, generatory (cieplne, elektryczne, promieniowania, w tym magazynowanie energii z odnawialnych źródeł energii) | 05.01 |
Układy przenoszenia i przechowywania energii (mechaniczne, pneumatyczne, hydrauliczne, elektryczne, włączając baterie i akumulatory itp.) | 05.02 |
Inne urządzenia do wytwarzania, przechowywania, przesyłania energii, niewymienione w tej grupie | 05.99 |
Narzędzia ręczne bez napędu | |
Narzędzia ręczne bez napędu - do piłowania | 06.01 |
Narzędzia ręczne bez napędu - do cięcia, przecinania (włączając nożyczki, sekatory) | 06.02 |
Narzędzia ręczne bez napędu - do rzeźbienia, dłutowania, grawerowania, nacinania, przycinania, strzyżenia, koszenia itp. | 06.03 |
Narzędzia ręczne bez napędu - do skrobania, szlifowania, polerowania itp. | 06.04 |
Narzędzia ręczne bez napędu - do wiercenia, toczenia, skręcania, przykręcania itp. | 06.05 |
Narzędzia ręczne bez napędu - do łączenia części (przybijania lub wbijania gwoździ, nitowania, łączenia za pomocą zszywek itp.) | 06.06 |
Narzędzia ręczne bez napędu - do szycia, haftowania lub robót dziewiarskich itp. | 06.07 |
Narzędzia ręczne bez napędu - do spajania (spawania, lutowania, zgrzewania, klejenia itp.) | 06.08 |
Narzędzia ręczne bez napędu - do wydobywania materiałów i prac ziemnych (włączając narzędzia rolnicze) | 06.09 |
Narzędzia ręczne bez napędu - do mycia, czyszczenia i sprzątania, woskowania, smarowania | 06.10 |
Narzędzia ręczne bez napędu - do malowania | 06.11 |
Narzędzia ręczne bez napędu - do chwytania, przytrzymywania w miejscu | 06.12 |
Narzędzia ręczne bez napędu - do prac kuchennych (wyłączając noże) | 06.13 |
Narzędzia ręczne bez napędu - chirurgiczne i do zabiegów medycznych - ostre, tnące | 06.14 |
Narzędzia ręczne bez napędu - chirurgiczne i do zabiegów medycznych - nietnące, inne | 06.15 |
Inne narzędzia ręczne, niewymienione w tej grupie | 06.99 |
Narzędzia zmechanizowane trzymane w ręku lub prowadzone ręcznie | |
Zmechanizowane narzędzia ręczne - do piłowania | 07.01 |
Zmechanizowane narzędzia ręczne - do cięcia, odcinania (włączając nożyce, sekatory itp.) | 07.02 |
Zmechanizowane narzędzia ręczne - do rzeźbienia, dłutowania, grawerowania, nacinania, strzyżenia, koszenia itp. | 07.03 |
Zmechanizowane narzędzia ręczne - do skrobania, szlifowania, polerowania itp. (włączając przecinarki tarczowe) | 07.04 |
Zmechanizowane narzędzia ręczne - do wiercenia, wkręcania, przykręcania itp. | 07.05 |
Zmechanizowane narzędzia ręczne - do łączenia części (przybijania, nitowania, łączenia za pomocą zszywek itp.) | 07.06 |
Zmechanizowane narzędzia ręczne - do szycia, haftowania lub robót dziewiarskich itp. | 07.07 |
Zmechanizowane narzędzia ręczne - do spajania (spawania, lutowania, zgrzewania, klejenia itp.) | 07.08 |
Zmechanizowane narzędzia ręczne - do wydobywania materiałów i prac ziemnych (włączając narzędzia rolnicze, młoty pneumatyczne) | 07.09 |
Zmechanizowane narzędzia ręczne - do mycia, czyszczenia i sprzątania, woskowania, smarowania itp. (włączając wysokociśnieniowe narzędzia do czyszczenia, odkurzacze) | 07.10 |
Zmechanizowane narzędzia ręczne - do malowania | 07.11 |
Zmechanizowane narzędzia ręczne - do chwytania, przytrzymywania w miejscu | 07.12 |
Zmechanizowane narzędzia ręczne - do prac kuchennych (wyłączając noże) | 07.13 |
Zmechanizowane narzędzia ręczne - wytwarzające ciepło (suszarki, palniki, żelazka, pistolety do oczyszczania płomieniowego itp.) | 07.14 |
Zmechanizowane narzędzia ręczne - chirurgiczne i do zabiegów medycznych - ostre, tnące | 07.15 |
Zmechanizowane narzędzia ręczne - chirurgiczne i do zabiegów medycznych - bez tnących i inne | 07.16 |
Narzędzia pneumatyczne (bez określonego przeznaczenia) | 07.17 |
Inne narzędzia zmechanizowane, niewymienione w tej grupie | 07.99 |
Maszyny i wyposażenie - przenośne lub ruchome | |
Przenośne lub ruchome maszyny - do wydobywania materiałów lub prac ziemnych - w kopalniach, kamieniołomach, na budowach i w ramach prac inżynierii lądowej i wodnej | 09.01 |
Przenośne lub ruchome maszyny do prac ziemnych w rolnictwie i leśnictwie | 09.02 |
Przenośne lub ruchome maszyny do robót budowlanych (wyłączając maszyny do robót ziemnych) | 09.03 |
Ruchome maszyny do czyszczenia podłóg | 09.04 |
Inne maszyny i urządzenia, niewymienione w tej grupie | 09.99 |
Maszyny i urządzenia stacjonarne | |
Maszyny i urządzenia górnicze lub do robót ziemnych | 10.01 |
Maszyny i urządzenia do przygotowania materiałów - do mielenia, proszkowania, filtrowania, oddzielania, mieszania, miksowania itp. | 10.02 |
Maszyny i urządzenia do przetwarzania materiałów - procesy chemiczne (procesy fermentowania, reakcje itp.) | 10.03 |
Maszyny i urządzenia do przetwarzania materiałów - procesy w podwyższonych temperaturach (piece, suszarki, piekarniki itp.) | 10.04 |
Maszyny i urządzenia do przetwarzania materiałów - procesy w niskich temperaturach (wytwarzanie zimna) | 10.05 |
Maszyny i urządzenia do przetwarzania materiałów - inne procesy | 10.06 |
Maszyny i urządzenia do formowania - poprzez prasowanie, miażdżenie, kruszenie | 10.07 |
Maszyny i urządzenia do formowania - przez kalandrowanie, walcowanie, prasy walcowe (włączając maszyny papiernicze) | 10.08 |
Maszyny i urządzenia do formowania - poprzez wtryskiwanie, wytłaczanie (tworzyw w wytłaczarkach), wydmuchiwanie, wyoblanie, topienie, odlewanie | 10.09 |
Obrabiarki - do skrawania - strugania, wyrównywania, frezowania, obróbki powierzchni, szlifowania, polerowania, toczenia, wiercenia | 10.10 |
Obrabiarki - do piłowania (pilarki stacjonarne) | 10.11 |
Obrabiarki - do cięcia, rozłupywania, przycinania, wycinania (w tym obcinaki, podstrzygarki, odcinaki, urządzenia do cięcia tlenowego, krajalnice, gilotyny) | 10.12 |
Maszyny i urządzenia do czyszczenia, mycia, suszenia, malowania, drukowania | 10.13 |
Maszyny i urządzenia do nanoszenia powłok - do galwanizowania, elektrolitycznej obróbki powierzchni, natryskiwania cieplnego itp. | 10.14 |
Maszyny i urządzenia do łączenia (spawania, lutowania, zgrzewania, klejenia, przybijania, przykręcania, nitowania, przędzenia, owijania drutem, szycia, łączenia za pomocą zszywek itp.) | 10.15 |
Maszyny i urządzenia pakujące, owijające (napełniające, plombujące, etykietujące, zamykające itp.) | 10.16 |
Inne maszyny i urządzenia do specyficznych zastosowań (np. kontroli, pomiarów, ważenia, badań, monitorowania) | 10.17 |
Specjalistyczne maszyny i urządzenia używane w rolnictwie - nieujęte w powyższych pozycjach | 10.18 |
Inne maszyny i urządzenia, niewymienione w tej grupie | 10.99 |
Systemy przesyłowe, transportowe i magazynowania | |
Stacjonarne przenośniki, urządzenia i systemy transportowe o ruchu ciągłym oraz ich elementy wyposażenia - taśmy transportowe, schody ruchome, przenośniki, liny, kable itp. | 11.01 |
Windy, podnośniki - dźwigi, pionowe przenośniki kubełkowe, dźwigniki itp. | 11.02 |
Dźwignice stacjonarne bądź ruchome, dźwignice zamontowane na pojazdach, suwnice pomostowe, urządzenia podnośnikowe z zawieszonym ładunkiem | 11.03 |
Ruchome urządzenia do przemieszczania ładunków, wózki ręczne (z napędem lub bez) - taczki, wózki paletowe itp. | 11.04 |
Sprzęt i wyposażenie pomocnicze do transportu - elementy chwytające, zawiesia, sprzęt zabezpieczający i inny sprzęt i urządzenia pomocnicze do przenoszenia (haki, liny, pasy itp.) | 11.05 |
Systemy magazynowania, pakowania, pojemniki (silosy, zbiorniki) - stacjonarne zbiorniki, kadzie itp. | 11.06 |
Systemy i urządzenia do magazynowania, pakowania, pojemniki - ruchome | 11.07 |
Akcesoria magazynowe, regały, półki, palety, stojaki do palet | 11.08 |
Różnorodne opakowania, małej i średniej wielkości, niestacjonarne (kontenery, różnorodne pojemniki, butelki, skrzynki, gaśnice itp.) | 11.09 |
Inne systemy przesyłowe, transportowe i magazynowania, niewymienione w tej grupie | 11.99 |
Pojazdy drogowe (lądowe) | |
Pojazdy - ciężkie: samochody ciężarowe, autobusy, autokary (transport pasażerski) | 12.01 |
Pojazdy - lekkie: towarowe lub pasażerskie | 12.02 |
Pojazdy - dwu-lub trójkołowe, napędzane lub nie | 12.03 |
Inne pojazdy lądowe, niewymienione w tej grupie | 12.99 |
Inne pojazdy transportowe | |
Pojazdy - szynowe (włączając jednoszynowe) do przewozu ładunków (towarów) | 13.01 |
Pojazdy - szynowe (włączając jednoszynowe) do przewozu osób | 13.02 |
Pojazdy - pływające do przewozu ładunków (towarów) | 13.03 |
Pojazdy - pływające do przewozu osób | 13.04 |
Pojazdy - pływające służące do połowu (rybackie) | 13.05 |
Pojazdy - statki powietrzne do przewozu ładunków (towarów) | 13.06 |
Pojazdy - statki powietrzne do przewozu osób | 13.07 |
Inne pojazdy, niewymienione w tej grupie | 13.99 |
Materiały, przedmioty, wyroby, części maszyn lub pojazdów, resztki, pył | |
Materiały budowlane - duże i małe (prefabrykowane powłoki budowlane, oszalowania, dźwigary, belki, cegły, płytki itp.) | 14.01 |
Części maszyn, części pojazdów (podwozie, skrzynia korbowa, dźwignie, koła itp.) | 14.02 |
Materiały lub elementy obrabiane (w tym ich fragmenty i odłamki) oraz fragmenty, części i podzespoły obrabiarek, maszyn i urządzeń | 14.03 |
Elementy montażowe (np. nakrętki, nity, kołki, śruby, gwoździe itp.) | 14.04 |
Cząstki, pył, odłamki, drzazgi, gruz i inny rozdrobniony materiał odpadowy | 14.05 |
Produkty gospodarstwa rolnego (w tym nasiona, słoma, inne produkty rolnicze) | 14.06 |
Produkty stosowane w uprawie i hodowli (włączając nawóz, paszę dla zwierząt) | 14.07 |
Przechowywane wyroby - włączając przedmioty i opakowania na obszarach magazynowania | 14.08 |
Przechowywane wyroby - w rolkach, zwojach | 14.09 |
Ładunki - przemieszczane przez zmechanizowane urządzenia transportujące, przenośniki | 14.10 |
Ładunki - zawieszone na urządzeniach podnoszących, dźwignicach | 14.11 |
Ładunki - przemieszczane ręcznie | 14.12 |
Inne materiały, przedmioty, wyroby, części maszyn, pojazdów, niewymienione w tej grupie | 14.99 |
Substancje chemiczne, promieniotwórcze, wybuchowe, biologiczne | |
Substancje - żrące, powodujące korozję (stałe, ciekłe lub gazowe) | 15.01 |
Substancje - szkodliwe, toksyczne (stałe, ciekłe lub gazowe) | 15.02 |
Substancje - łatwopalne (stałe, ciekłe lub gazowe) | 15.03 |
Substancje - wybuchowe, łatwo wchodzące w reakcje (stałe, ciekłe lub gazowe) | 15.04 |
Gazy, pary biologicznie obojętne, duszące | 15.05 |
Substancje - promieniotwórcze | 15.06 |
Substancje lub materiały biologiczne | 15.07 |
Substancje lub materiały obojętne, stałe lub ciekłe (woda, napoje) | 15.08 |
Inne substancje, niewymienione w tej grupie | 15.99 |
Urządzenia i wyposażenie związane z bezpieczeństwem | |
Urządzenia ochronne i zabezpieczające do maszyn | 16.01 |
Środki ochrony indywidualnej | 16.02 |
Urządzenia i sprzęt stosowany w przypadku awarii | 16.03 |
Inne urządzenia i wyposażenie, niewymienione w tej grupie | 16.99 |
Elementy, wyposażenie biura i gospodarstwa domowego, rzeczy osobiste, odzież, sprzęt sportowy, broń | |
Meble | 17.01 |
Sprzęt komputerowy, biurowy - do komunikowania się | 17.02 |
Sprzęt lub urządzenia do nauki, pisania, rysowania (w tym powiększalniki itp.) | 17.03 |
Sprzęt i przedmioty sportowe (w tym do gier) | 17.04 |
Broń | 17.05 |
Rzeczy osobiste, odzież | 17.06 |
Instrumenty muzyczne | 17.07 |
Urządzenia i przedmioty gospodarstwa domowego (używane zawodowo) | 17.08 |
Inne wyposażenie i sprzęt, niewymienione w tej grupie | 17.99 |
Ludzie i inne organizmy żywe | |
Rośliny (drzewa, uprawy rolne itp.) | 18.01 |
Zwierzęta - domowe, hodowlane | 18.02 |
Zwierzęta - inne (zwierzęta dzikie, owady, węże) | 18.03 |
Mikroorganizmy | 18.04 |
Wirusy (zakaźne czynniki wirusowe) | 18.05 |
Ludzie | 18.06 |
Inne, niewymienione organizmy żywe w tej grupie | 18.99 |
Odpady | |
Odpady - z surowców, produktów, materiałów, przedmiotów | 19.01 |
Odpady - z chemikaliów | 19.02 |
Odpady - z substancji biologicznych, roślin, zwierząt | 19.03 |
Inne, niewymienione odpady w tej grupie | 19.99 |
Zjawiska fizyczne i elementy środowiska naturalnego | |
Zjawiska fizyczne - hałas, promieniowanie naturalne, łuk świetlny, ciśnienie atmosferyczne (spadek lub wzrost) | 20.01 |
Elementy środowiska naturalnego i zjawiska atmosferyczne (włączając zbiorniki wodne, błoto, deszcz, grad, śnieg, lód, wiatr itp.) | 20.02 |
Klęski żywiołowe powstałe na skutek działania sił natury (fale powodziowe, trzęsienie ziemi, ogień, pożar) | 20.03 |
Inne zjawiska fizyczne, niewymienione w tej grupie | 20.99 |
Inny czynnik materialny, niewymieniony w klasyfikacji | 99.00 |
Pozycja 27. Przyczyny wypadku są to wszelkie braki i nieprawidłowości, które bezpośrednio lub pośrednio przyczyniły się do powstania wypadku, związane z czynnikami materialnymi (technicznymi), z ogólną organizacją pracy w zakładzie lub organizacją stanowiska pracy lub związane z pracownikiem.
Przyczyny wypadku - klasyfikacja i oznaczenia kodowe
Przyczyny wypadku | Kod |
Wady konstrukcyjne lub niewłaściwe rozwiązania techniczne i ergonomiczne czynnika materialnego | |
Wady konstrukcyjne czynnika materialnego będące źródłem zagrożenia | 1001 |
Niewłaściwa struktura przestrzenna czynnika materialnego | 1002 |
Nieodpowiednia wytrzymałość czynnika materialnego | 1003 |
Niewłaściwa stateczność czynnika materialnego | 1004 |
Brak lub niewłaściwe środki ochrony zbiorowej lub urządzenia zabezpieczające | 1005 |
Niewłaściwe elementy sterownicze | 1006 |
Brak lub niewłaściwa sygnalizacja zagrożeń | 1007 |
Niedostosowanie czynnika materialnego do transportu, konserwacji lub napraw | 1008 |
Brak lub niewłaściwe rozwiązania techniczne urządzenia zatrzymania awaryjnego | 1009 |
Nieprawidłowości projektowo-konstrukcyjne środków ochrony indywidualnej | 1010 |
Inne, niewymienione nieprawidłowości projektowo-konstrukcyjne | 1099 |
Niewłaściwe wykonanie czynnika materialnego | |
Zastosowanie materiałów zastępczych w produkcji czynnika materialnego | 1101 |
Niedotrzymanie wymaganych parametrów technicznych | 1102 |
Inne, niewymienione nieprawidłowości wykonania czynnika materialnego | 1199 |
Wady materiałowe czynnika materialnego | |
Ukryte wady materiałowe czynnika materialnego | 1201 |
Inne, niewymienione wady materiałowe | 1299 |
Niewłaściwa eksploatacja czynnika materialnego | |
Nadmierna eksploatacja czynnika materialnego | 1301 |
Niedostateczna konserwacja czynnika materialnego | 1302 |
Niewłaściwe naprawy i remonty czynnika materialnego | 1303 |
Inne, niewymienione nieprawidłowości związane z eksploatacją czynnika materialnego | 1399 |
Niewłaściwa organizacja pracy | |
Nieprawidłowy podział pracy lub rozplanowanie zadań (powodujący nadmierne obciążenie pracą, zbyt krótkie terminy wykonywania zadania, monotonię itp.) | 1401 |
Niewłaściwe polecenia przełożonych lub osób sprawujących nadzór (z powodu niewystarczających kompetencji lub braku wiedzy) | 1402 |
Brak nadzoru | 1403 |
Niewłaściwa koordynacja prac zbiorowych (brak ustalonych zasad współpracy z innymi pracownikami lub osobami spoza przedsiębiorstwa) | 1404 |
Wykonywanie, z polecenia przełożonych lub osób sprawujących nadzór, prac niewchodzących w zakres obowiązków pracownika | 1405 |
Brak instrukcji posługiwania się czynnikiem materialnym | 1406 |
Dopuszczenie pracownika do pracy z czynnikiem materialnym o niewłaściwym stanie technicznym spowodowanym brakiem konserwacji, przeglądów lub niedostosowaniem do wymagań bezpieczeństwa | 1407 |
Tolerowanie przez przełożonych lub osoby sprawujące nadzór łamania przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy | 1408 |
Niedostateczne przygotowanie zawodowe pracownika | 1409 |
Brak lub niewłaściwe szkolenia bhp (instruktaż ogólny i stanowiskowy) | 1410 |
Brak lub niewłaściwy instruktaż w przypadku wprowadzenia zmian na stanowisku pracy | 1411 |
Stosowanie niewłaściwej technologii w procesie pracy | 1412 |
Dopuszczenie do pracy pracownika z przeciwwskazaniami lekarskimi lub bez badań lekarskich | 1413 |
Wykonywanie pracy w zbyt małej obsadzie osobowej | 1414 |
Wykonywanie prac pomimo niewłaściwego zaopatrzenia w narzędzia, surowce (nieodpowiednie wyposażenie pracownika) | 1415 |
Brak lub niewłaściwe procedury i instrukcje bezpiecznej realizacji zadań | 1416 |
Brak lub nieprawidłowo zrealizowane działania korygujące, sformułowane w wyniku badania wcześniejszych wypadków przy pracy (niepodjęcie działań zapobiegających powtórnemu wystąpieniu zbliżonego zdarzenia) | 1417 |
Inne, niewymienione nieprawidłowości związane z organizacją pracy | 1499 |
Niewłaściwa organizacja stanowiska pracy | |
Niewłaściwe usytuowanie urządzeń na stanowisku pracy | 1501 |
Nieodpowiednie przejścia i dojścia (zbyt wąskie, niedostosowane do ruchu, bez sygnalizacji zagrożeń), brak odpowiednich ostrzeżeń o niebezpieczeństwie, zagrożeniu | 1502 |
Nieodpowiednie rozmieszczenie, składowanie lub umocowanie przedmiotów pracy (czynnika materialnego, surowców, półproduktów, produktów itp.) | 1503 |
Nieusunięcie zbędnych przedmiotów, substancji lub energii (odpadów, opakowań, resztek substancji, niewyłączenie zasilania itp.) | 1504 |
Brak lub niewłaściwy dobór środków ochrony indywidualnej | 1505 |
Inne, niewymienione nieprawidłowości organizacji stanowiska pracy | 1599 |
Niewłaściwe posługiwanie się czynnikiem materialnym przez pracownika | |
Używanie nieodpowiedniego do danej pracy czynnika materialnego | 1601 |
Wykonywanie pracy ręcznie zamiast przy użyciu czynnika materialnego | 1602 |
Użycie czynnika materialnego podczas przebywania osób w strefie zagrożenia | 1603 |
Niewłaściwe zabezpieczenie czynnika materialnego (niezaciągnięcie hamulca na postoju itp.) | 1604 |
Udostępnienie przez pracownika czynnika materialnego osobie nieupoważnionej | 1605 |
Użycie czynnika materialnego niezgodnie z jego przeznaczeniem | 1606 |
Niewłaściwe uchwycenie, trzymanie czynnika materialnego | 1607 |
Wadliwe zainstalowanie, zamocowanie, zawieszenie czynnika materialnego przez pracownika | 1608 |
Inne, niewymienione nieprawidłowości w posługiwaniu się czynnikiem materialnym | 1699 |
Nieużywanie lub używanie w nieprawidłowy sposób sprzętu ochronnego przez pracownika | |
Nieużywanie lub używanie w nieprawidłowy sposób środków ochrony indywidualnej przez pracownika | 1701 |
Nieużywanie lub używanie w nieprawidłowy sposób środków ochrony zbiorowej przez pracownika (np. przechodzenie, omijanie lub wyłączanie osłon stałych i ruchomych lub innych ograniczających i zabezpieczających środków ochrony zbiorowej) | 1702 |
Nieużywanie lub używanie w nieprawidłowy sposób innych niewymienionych sprzętów ochronnych przez pracownika | 1799 |
Niestosowanie się do poleceń oraz przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy | |
Wykonywanie pracy niewchodzącej w zakres obowiązków pracownika (bez polecenia) | 1801 |
Przechodzenie, przejeżdżanie lub przebywanie w miejscach niedozwolonych | 1802 |
Wejście, wjechanie na obszar zagrożony bez upewnienia się, czy nie ma niebezpieczeństwa | 1803 |
Wykonywanie czynności bez usunięcia zagrożenia (niewyłączenie maszyny, napięcia itp.) | 1804 |
Zbyt szybka jazda | 1805 |
Niewłaściwe operowanie kończynami w strefie zagrożenia | 1806 |
Żarty, bójki | 1807 |
Inne niewłaściwe zachowanie się pracownika | 1899 |
Stan psychofizyczny pracownika, niezapewniający bezpiecznego wykonywania pracy spowodowany | |
Nagłym zachorowaniem, niedyspozycją fizyczną | 1901 |
Przewlekłą lub ostrą chorobą psychiczną | 1902 |
Zmęczeniem | 1903 |
Zdenerwowaniem | 1904 |
Spożyciem alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych | 1905 |
Innymi przyczynami związanymi ze stanem psychofizycznym pracownika | 1999 |
Nieprawidłowe zachowanie się pracownika spowodowane | |
Nieznajomością zagrożenia | 2001 |
Nieznajomością przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy | 2002 |
Lekceważeniem zagrożenia (brawura, ryzykanctwo) | 2003 |
Lekceważeniem poleceń przełożonych (podejmowanie niebezpiecznych zachowań lub działań sprzecznych z poleceniami lub instrukcjami przełożonych) | 2004 |
Niezachowaniem wzmożonej ostrożności wymaganej w chwili wykonywania prac o zwiększonym zagrożeniu lub w utrudnionych warunkach | 2005 |
Niewłaściwym tempem pracy | 2006 |
Brakiem doświadczenia | 2007 |
Innymi przyczynami związanymi z zachowaniem się pracownika | 2099 |
Zdarzenie niezależne od pracodawcy lub pracownika, działanie osób trzecich lub zwierząt | |
Zdarzenie niezależne od pracodawcy lub pracownika, działanie osób trzecich lub zwierząt | 3000 |
Inne przyczyny, niewymienione w klasyfikacji | 9099 |
Wypełnioną część II, uzupełniającą, statystycznej karty wypadku przy pracy pracodawca przekazuje nie później niż z upływem 6 miesięcy od dnia zatwierdzenia protokołu powypadkowego lub od dnia sporządzenia karty wypadku, podając całkowitą ilość dni zasiłku chorobowego związanego z tym wypadkiem (bez świadczenia rehabilitacyjnego).
Pozycja 28. Rzeczywiste skutki wypadku (znane w momencie wypełniania części II statystycznej karty wypadku przy pracy Z-KW).
Pozycja 29. Liczba dni niezdolności do pracy (znana w momencie wypełniania części II statystycznej karty wypadku przy pracy Z-KW) jest to całkowita liczba dni zasiłku chorobowego związanego z wypadkiem przy pracy osoby poszkodowanej (bez świadczenia rehabilitacyjnego).