Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 1993 nr 250 str. 1
Wersja archiwalna od 1993-07-06 do 2014-11-04
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 1993 nr 250 str. 1
Wersja archiwalna od 1993-07-06 do 2014-11-04
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

DYREKTYWA KOMISJI 93/48/EWG

z dnia 23 czerwca 1993 r.

określająca wykaz wskazujący warunki, jakie mają być spełnione przez materiał rozmnożeniowy roślin owocowych i rośliny owocowe przeznaczone do produkcji owoców, zgodnie z dyrektywą Rady 92/34/EWG

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając dyrektywę Rady 92/34/EWG z dnia 28 kwietnia 1992 r. w sprawie obrotu materiałem rozmnożeniowym roślin owocowych oraz roślinami owocowymi przeznaczonymi do produkcji owoców(1), w szczególności jej art. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

przy stosowaniu przepisów niniejszej dyrektywy właściwe jest uwzględnianie cykli produkcyjnych różnych materiałów;

stosownie do art. 11 (i) dyrektywy 92/34/EWG, wymagania odnoszące się do dokumentu dostawcy towarzyszącemu materiałowi rozmnożeniowemu CAC i roślinom owocowym ustala się w wykazie ustanowionym stosownie do art. 4;

system certyfikacji takiego materiału został (w odniesieniu do pewnych gatunków) opracowany lub jest w trakcie opracowywania na poziomie międzynarodowym przez Europejską Organizację Ochrony Roślin (EPPO);

warunki ustanowione w niniejszej dyrektywie muszą być traktowane jako minimalna norma dopuszczalna na obecnym etapie, biorąc pod uwagę bieżące warunki produkcji we Wspólnocie; warunki te będą stopniowo rozwijane i udoskonalane w celu osiągnięcia ostatecznie wysokich norm jakości;

środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Materiału Rozmnożeniowego oraz Roślin Rodzajów i Gatunków Owocowych,



PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł 1

1. Niniejsza dyrektywa ustanawia wykaz, określony w art. 4 dyrektywy 92/34/EWG oraz określa wymagania dotyczące etykietowania i plombowania określonego w art. 11 tej dyrektywy.

2. Wykaz stosuje się do upraw i materiału rozmnożeniowego (włączając podkładki) oraz pochodzących z nich roślin owocowych wszystkich rodzajów i gatunków, określonych w załączniku II do dyrektywy 92/34/EWG, oraz do podkładek innych rodzajów i gatunków, określonych w art. 4 ust. 1 (iii) tej dyrektywy, niezależnie od stosowanego systemu rozmnażania, zwanych dalej „materiałem”.

3. Przepisy niniejszej dyrektywy stosuje się stopniowo, z uwzględnieniem cykli produkcyjnych materiału określonego w ust. 2.

Artykuł 2

Materiał, gdzie stosowne, spełnia odpowiednie warunki zdrowia roślin, ustanowione w dyrektywie Rady 77/93/EWG(2).

Artykuł 3

1. Bez uszczerbku dla przepisów art. 2, w przypadku materiału CAC materiał ten musi, co najmniej na podstawie kontroli wzrokowej, być uznany za rzeczywiście wolny od organizmów szkodliwych i chorób obniżających jakość lub wolny od jakichkolwiek oznak albo objawów występowania organizmów szkodliwych i chorób obniżających użyteczność materiału rozmnożeniowego lub roślin owocowych oraz w szczególności wolny od organizmów i chorób wymienionych w załączniku do niniejszej dyrektywy w odniesieniu do danego rodzaju lub gatunku.

2. Każdy materiał wykazujący w fazie uprawy widoczne oznaki lub objawy występowania organizmów szkodliwych lub chorób, określonych w ust. 1, zostaje poddany właściwemu zabiegowi, niezwłocznie po ich wystąpieniu lub, gdzie stosowne, zostaje usunięty.

3. W przypadku materiału owoców cytrusowych są także spełnione następujące wymagania:

(i) materiał ten pochodzi z materiału wyjściowego, który:

— został sprawdzony i uznany za niewykazujący żadnych objawów występowania danych wirusów, organizmów wirusopodobnych lub chorób wymienionych w załączniku do niniejszej dyrektywy,

— został poddany indywidualnemu badaniu przy zastosowaniu metod odpowiednich do wykrywania takich wirusów, organizmów wirusopodobnych lub chorób i został uznany za wolny od nich;

(ii) materiał ten został skontrolowany i za rzeczywiście wolny od takich wirusów, organizmów wirusopodobnych lub chorób od początku ostatniego cyklu wegetacyjnego; oraz

(iii) w przypadku szczepienia, materiał zostaje zaszczepiony na podkładki inne niż te wrażliwe na wiroidy.

Artykuł 4

1. Materiał CAC posiada właściwą tożsamość i czystość odpowiednio do danych rodzajów lub gatunków a także, bez uszczerbku dla przepisów art. 9 ust. 1 zdanie drugie dyrektywy 92/34/EWG, posiada odpowiednią tożsamość i czystość odmianową.

2. W przypadku powszechnie znanych odmian, określonych w art. 9 ust. 2 (i) dyrektywy 92/34/EWG, dostawca stosuje urzędową nazwę odmiany.

3. W przypadku odmian, które są już przedmiotem wniosku o prawo hodowcy roślin lub urzędowej rejestracji, określonej w art. 9 ust. 2 (i) dyrektywy 92/34/EWG, musi być stosowane oznaczenie lub nazwa proponowana przez hodowcę, dopóki nie zostanie udzielone odpowiednie zezwolenie.

4. W przypadku odmian wprowadzonych do wykazów posiadanych przez dostawców stosownie do art. 9 ust. 2 (ii) dyrektywy 92/34/EWG, wymaganie określone w ust. 1 w odniesieniu do odmiany opiera się na szczegółowych opisach podanych w wykazach posiadanych przez dostawców.

Artykuł 5

Materiał CAC jest rzeczywiście wolny od jakichkolwiek wad mogących ewentualnie obniżyć jego jakość jako materiału rozmnożeniowego lub jako roślin owocowych.

Artykuł 6

W przypadku wstępnego elitarnego, elitarnego i kwalifikowanego materiału, wymagania określone w art. 3, art. 4 ust. 1 oraz w art. 5 niniejszej dyrektywy stosuje się tylko wtedy, gdy systemy certyfikacji określone w art. 7 niniejszego dokumentu nie nakładają bardziej rygorystycznych warunków.

Artykuł 7

W oczekiwaniu na ustanowienie wspólnotowego systemu certyfikacji, materiałwstępny elitarny, elitarny i kwalifikowany spełnia warunki dla każdej odpowiedniej kategorii ustanowione w krajowych systemach certyfikacji, pod warunkiem, że są one dostosowane, o ile jest to możliwe, do istniejących międzynarodowych systemów certyfikacji.

Artykuł 8

1. Dokument dostawcy w odniesieniu do materiału CAC, określonego w art. 11 (i) dyrektywy 92/34/EWG, sporządzany jest na odpowiednim nieużywanym uprzednio formularzu i drukowany jest, w co najmniej jednym z urzędowych języków Wspólnoty. Dokument zawiera następujące pozycje:

(i) oznaczenie „jakość EWG”;

(ii) oznaczenie kodu EWG Państwa Członkowskiego;

(iii) oznaczenie właściwego organu lub jego kod odróżniający;

(iv) numer rejestracyjny lub przypisany;

(v) nazwa dostawcy;

(vi) indywidualny numer seryjny, tygodniowy lub numer partii;

(vii) data wystawienia dokumentu dostawcy;

(viii) nazwa botaniczna;

(ix) nazwa odmiany: w przypadku podkładek, nazwa odmiany lub jej opis;

(x) ilość;

(xi) kategoria;

(xii) w przypadku przywozu z państw trzecich stosownie do art. 16 ust. 2 dyrektywy 92/34/EWG, nazwa kraju, w którym dokonano zbioru.

2. W przypadku, gdy materiał jest zaopatrzony w paszport roślin, zgodnie z dyrektywą Komisji 92/105/EWG(3) paszport roślin może, na życzenie dostawcy, stanowić dokument dostawcy określony w ust. 1. Niemniej jednak, musi być podane oznaczenie „jakość EWG” oraz oznaczenia dotyczące właściwego organu w związku z dyrektywą 92/34/EWG, a także odniesienie do nazwy odmiany lub podkładki oraz kategoria. W przypadku przywozu z państw trzecich, zgodnie z art. 16 ust. 2 dyrektywy 92/34/EWG, musi być także podana nazwa kraju, w którym dokonano zbioru materiału. Informacja ta może być umieszczona na tym samym dokumencie co paszport roślin, ale jest wyraźnie oddzielona.

Artykuł 9

1. Wymagania dotyczące etykietowania i plombowania materiału zakwalifikowanego jako materiał, elitarny lub kwalifikowany, stosownie do art. 11 (ii) dyrektywy 92/34/EWG, są takie same jak ustanowione w krajowych systemach certyfikacji, określonych w art. 7 niniejszej dyrektywy.

2. Niemniej jednak, Państwa Członkowskie zapewniają, że w przypadku, gdy taka urzędowa etykieta nie zawiera wszystkich informacji ustanowionych w art. 8 ust. 1 niniejszej dyrektywy, z wyjątkiem pozycji z (iv), (v) i (vii), informacje takie zostają dodane. Ponadto, podaje się także informację, czy materiał jest „wolny od wirusów” lub czy jest „badany na obecność wirusów”.

Artykuł 10

1. Nie później niż do dnia 31 grudnia 1993 r. Państwa Członkowskie wprowadzą w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy i niezwłocznie powiadomią o tym Komisję.

Przepisy przyjęte przez Państwa Członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez Państwa Członkowskie.

2. Państwa Członkowskie przekażą Komisji teksty podstawowych przepisów prawa krajowego przyjętych w dziedzinie objętej niniejszą dyrektywą.

Artykuł 11

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.


Sporządzono w Brukseli, dnia 23 czerwca 1993 r.

W imieniu Komisji
René STEICHEN
Członek Komisji



(1) Dz.U. nr L 157 z 10.6.1992, str. 10.

(2) Dz.U. nr L 26 z 31.1.1977, str. 20.

(3) Dz.U. nr L 4 z 8.1.1993, str. 22.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ OKREŚLONYCH ORGANIZMÓW SZKODLIWYCH I CHORÓB ZNACZĄCO OBNIŻAJĄCYCH JAKOŚĆ

Rodzaje lub gatunki

Określone organizmy szkodliwe i choroby

— Citrus aurantifolia (Christm) Swing

Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

— Citrus Limon L. Burm. F

— Citrus paradisi Macf

Aleurothrixus floccosus (Mashell)

— Citrus reticulata Blanco

Meloidogyne spp.

— Citrus sinensis (L.) Osbeck

Parabemisia myricae (Kuwana)

Tylenchulus semipenetrans

Grzyby

Phytophthora spp.

Wirusy i organizmy wirusopodobne, w szczególności

— Wirus szorstkości liści cytrusowych

— Choroby, które wywołują młode liście objawy takie jak: psorosis, ring spot, cristacortis,impietratura, concave gum

— Przebarwienia infekcyjne

— Wiroidy takie jak exocortis, cachexiaxyloporosis

— Corylus avellana

Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

— Epidiaspis leperii

— Eriophis avellanae

— Pseudaulacaspis pentagona

— Quadraspidiotus perniciosus

Bakterie

Agrobacterium tumefaciens

Xanthomonas campestris pv. corylina

Grzyby

— Armillariella mellea

— Chondrostereum purpureaum

— Nectria galligena

— Phyllactinia guttata

Verticillium spp.

Wirusy i organizmy wirusopodobne, w szczególności

— Wirus mozaiki jabłoni,

Hazel maculatura lineare fitoplazma

Cydonia Miller

Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

Pyrus communis L.

— Anarsia lineatella

— Eriosoma lanigerutn

— Owady tarcznikowate, w szczególności:

Epidiaspis leperii, Pseudaulacaspis pentagona, Quadraspidiotus perniciosus

Bakterie

— Agrobacterium tumefaciens

Pseudomonas syringae pv. syringae

Grzyby

— Armillariella mellea

— Chondrostereum purpureum

— Nectria galligena

— Phytophthora spp.

— Rosellinia necatrix

— Verticillium spp.

Wirusy i organizmy wirusopodobne

Wszystkie

Fragaria x ananassa duch

Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

Aphelenchoides spp.

— Ditylenchus dipsaci

— Tarsonemidae

Grzyby

— Phytophthora cactorum

— Verticillium spp.

Wirusy i organizmy wirusopodobne, w szczególności

— Fitoplazma zielenienia płatków truskawki

Juglans regia L.

Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

— Owady tarcznikowate, w szczególności:

Epidiaspis leperii, Pseudaulacaspis pentagona, Quadraspidiotus perniciosus

Bakterie

— Agrobacterium tumefaciens

Xanthomonas campestris pv. juglandi

Grzyby

— Armillariella mellea

— Nectria galligena

— Chondrostereum purpureum

Phytophthora spp.

Wirusy i organizmy wirusopodobne, w szczególności

— Wirus liściozwoju czereśni

Malus Miller

Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

— Anarsia lineatella

— Eriosoma lanigerum

— Owady tarcznikowate, w szczególności

Epidiaspis leperii, Pseudaulacaspis pentagona, Quadraspidiotus perniciosus

Bakterie

Agrobacterium tumefaciens

Pseudomonas syringae pv. syringae

Grzyby

— Armillariella mellea

— Chondrostereum purpureum

— Nectria galligena

— Phytophthora cactorum

— Rosellinia necatrix

Venturia spp.

Verticillium spp.

Wirusy i organizmy wirusopodobne

Wszystkie

Olea europea

Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

— Eusophera pinguis

Meloidogyne spp.

Saissetia oleae

Bakterie

Pseudomonas syringae pv. savastanoi

Grzyby

Verticillium dahliae

Wirusy i organizmy wirusopodobne

Wszystkie

Pistacia vera

Grzyby

Verticillium spp.

Wirusy i organizmy wirusopodobne

Wszystkie

Prunus domestica L.

Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

— Śliwa salicina

— Aculops fockeui

— Capnodis tenebrionis

— Eriophyes similis

Meloidogyne spp.

— Owady tarcznikowate, w szczególności:

Epidiaspis leperii, Pseudaulacaspis pentagona, Quadraspidiotus perniciosus

Bakterie

Agrobacterium tumefaciens

Pseudomonas syringae pv. mors prunorum

Pseudomonas syringae pv. syringae

Grzyby

— Armillariella mellea

— Chondrostereum purpureum

— Nectria galligena

— Rosellinia necatrix

— Verticillium spp.

Wirusy i organizmy wirusopodobne, w szczególności

— Wirus karłowatości śliwy

— Wirus nekrotycznej pirścieniowatej plamistości śliwy

Prunus armeniaca (L.)

Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

Prunus amygdalus Batsch

— Anarsia lineatella

Prunus persica (L.) Batsch

— Capnodis tenebrionis

Meloidogyne spp.

— Owady tarcznikowate, w szczególności:

Epidiaspis leperii, Pseudaulacaspis pentagona, Quadraspidiotus perniciosus

Bakterie

Agrobacterium tumefaciens

Pseudomonas syringae pv. mors prunorum

Pseudomonas syringae pv. syringae

Grzyby

— Armillariella mellea

— Chondrostereum purpureum

— Nectria galligena

— Rosellinia necatrix

— Taphrina deformans

Verticillium spp.

Wirusy i organizmy wirusopodobne, w szczególności

— Wirus karłowatości śliwy

— Wirus nekrotycznej pierścieniowatej plamistości śliwy

Prunus avium L.,

Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

Prunus cerasus

Capnodis tenebrionis

Meloidogyne spp.

— Owady tarcznikowate, w szczególności:

Epidiaspis leperii, Pseudaulacaspis pentagona, Quadraspidiotus perniciosus

Bakterie

Agrobacterium tumefaciens

Pseudomonas syringae pv. mors prunorum

Pseudomonas syringae pv. syringae

Grzyby

— Armillariella mellea

— Chondrostereum purpureum

— Nectria galligena

— Rosellinia necatrix

— Verticillium spp.

Wirusy i organizmy wirusopodobne, w szczególności

Wirus karłowatości śliwy

Wirus nekrotycznej pierścieniowatej plamistości śliwy

— Ribes

Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

— Aphelenchoides spp.

— Cecidophyopsis ribis

Bakterie

Agrobacterium tumefaciens

Grzyby

— Armillariella mellea

— Nectria cinnabarina

— Rosellinia necatrix

— Verticillium spp.

Wirusy i organizmy wirusopodobne, w szczególności

— Rewersja czarnej porzeczki

— Czynnik zakaźnej pstrości czarnej porzeczki

Rubus

Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

Aceria essigi

Bakterie

— Agrobacterium rhizogenes

— Agrobacterium tumefaciens

— Rhodococcus fascians

Grzyby

— Armillariella mellea

— Didymelia applanata

— Peronospora rubi

— Phytophthora fragariae var. rubi

— Verticillium spp.

Wirusy i organizmy wirusopodobne, w szczególności

— Wirus krzaczastej karłowatości maliny

Wirus kędzierzwki maliny,

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00