Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 1996 nr 310 str. 1
Wersja aktualna od 2013-07-01
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 1996 nr 310 str. 1
Wersja aktualna od 2013-07-01
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 2223/96

z dnia 25 czerwca 1996 r.

w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych we Wspólnocie

(ostatnia zmiana: DUUEL. z 2013 r., Nr 158, poz. 1)   Pokaż wszystkie zmiany

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 213,

uwzględniając projekt rozporządzenia przedstawiony przez Komisję,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego (1),

uwzględniając opinię Europejskiego Instytutu Walutowego (2),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (3),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Urzeczywistnianie i nadzór Unii Gospodarczej i Walutowej wymaga porównywalnej, aktualnej i wiarygodnej informacji o strukturze i rozwoju sytuacji gospodarczej każdego kraju i regionu.

(2) Komisja musi uczestniczyć w zarządzaniu Unia Gospodarczą i Walutową, w szczególności informować Radę o postępie Państw Członkowskich w wypełnianiu ich zobowiązań dla osiągnięcia Unii Gospodarczej i Walutowej.

(3) Rachunki gospodarcze są podstawowym narzędziem analizy sytuacji gospodarczej kraju lub regionu pod warunkiem, że są one sporządzane na podstawie jednego zestawu zasad, które nie są przedmiotem różnych interpretacji.

(4) Komisja musi stosować agregaty rachunków narodowych, w szczególności dla wspólnotowych kalkulacji administracyjnych i budżetowych.

(5) W 1970 r. opublikowano dokument urzędowy pod tytułem „Europejski system zintegrowanych rachunków gospodarczych” (ESA), obejmujący dziedzinę regulowaną niniejszym rozporządzeniem, który został sporządzony wyłącznie przez Urząd Statystyczny Wspólnot Europejskich i na jego wyłączną odpowiedzialność; dokument ten był wynikiem kilkuletnich prac Urzędu Statystycznego Wspólnot Europejskich przy współpracy krajowych instytucji statystycznych Państw Członkowskich, którego celem było zaprojektowanie systemu rachunków narodowych, spełniającego wymagania gospodarczej i społecznej polityki Wspólnot Europejskich; stanowi on wspólnotową wersję Systemu Rachunków Narodowych Organizacji Narodów Zjednoczonych, która do tego momentu była stosowana przez Wspólnotę;

(6) W celu uaktualnienia oryginalnego tekstu opublikowano w 1979 r. drugie wydanie (zwane dalej jako „Drugie wydanie ESA”) (4).

(7) Komisja Statystyczna ONZ przyjęła w lutym 1993 r. nowy System rachunków narodowych (SRN), umożliwiający porównywanie w skali międzynarodowej wyników we wszystkich Państwach Członkowskich.

(8) W przypadku rachunków dotyczących ochrony środowiska, należy zwrócić uwagę na informację przekazaną przez Komisję Parlamentowi Europejskiemu i Radzie w dniu 21 grudnia 1994 r. pod tytułem „Wskazówki dla Unii Europejskiej w sprawie wskaźników ochrony środowiska i nowej rachunkowości krajowej” .

(9) Wspólnota współpracuje z państwami trzecimi dla osiągnięcia wzajemnych korzyści, szczególnie z państwami Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

(10) Należy stworzyć Europejski System Rachunków, który sprosta wymaganiom Unii Gospodarczej i Walutowej i będzie stosowany dla sporządzania rachunków krajowych i regionalnych przewidzianych przez ustawodawstwo wspólnotowe.

(11) Wyniki rachunków i tabel dotyczących wszystkich Państw Członkowskich sporządzonych zgodnie z systemem ustanowionym niniejszym rozporządzeniem, muszą być udostępnione przez Komisję użytkownikom w dokładnie określonych terminach, w szczególności w odniesieniu do monitorowania konwergencji ekonomicznej i osiągnięcia najściślejszej koordynacji polityki gospodarczej Państw Członkowskich.

(12) System ustanowiony niniejszym rozporządzeniem będzie stopniowo zastępował wszystkie inne systemy jako punkt odniesienia dla wspólnych standardów, definicji, klasyfikacji i zasad rachunkowości przy sporządzaniu rachunków Państw Członkowskich zgodnie z wymogami Wspólnoty dla uzyskania wyników, które będą porównywalne między Państwami Członkowskimi.

(13) Wyniki statystyczne muszą być dostępne dla obywateli zgodnie z zasadą przejrzystości.

(14) System ustanowiony niniejszym rozporządzeniem, stanowiący wersję SRN przyjętą dla struktur gospodarek Państw Członkowskich, musi odpowiadać układowi SRN dla zapewnienia porównywalności danych wspólnotowych z danymi opracowanymi przez jej głównych partnerów międzynarodowych.

(15) Dane należy grupować według szerokiej kategorii rachunków i tabel; tylko informacja istotna dla wymogów Wspólnoty musi być przetworzona i przekazana Komisji w dokładnych terminach.

(16) Jednakże z punktu widzenia objętości i rozmiaru rachunków, poziomu szczegółowości i zakresu geograficznego jak również sytuacji w tym zakresie w Państwach Członkowskich, dodatkowe terminy przekazywania danych zostaną przyznane wyjątkowo i tymczasowo niektórym Państwom Członkowskim, które nie są, obiektywnie rzecz biorąc, w stanie sprostać nieprzekraczalnym terminom ustalonym niniejszym rozporządzeniem.

(17) W późniejszym terminie podjęta zostanie decyzja w sprawie sposobu podziału usług pośrednictwa finansowego mierzonych pośrednio (FISIM).

(18) Zgodnie z zasadą subsydiarności stworzenie wspólnych standardów statystycznych, umożliwiających porównywanie informacji, jest zadaniem, które można skutecznie rozwiązać na poziomie wspólnotowym; standardy takie będą stosowane w każdym Państwie Członkowskim pod egidą organizacji i instytucji odpowiedzialnych za opracowywanie oficjalnych danych statystycznych.

(19) Niezbędne jest stworzenie procedury stosowania i uaktualniania przepisów niniejszego rozporządzenia we współpracy z Komitetem Programu Statystycznego Wspólnoty Europejskiej (SPC), utworzonego decyzją Rady 89/382/EWG, Euratom (5); niniejsza procedura dostosowania zostanie ograniczona do zmian, które nie powodują zwiększenia przychodów własnych.

(20) Komitet Programu Statystycznego i Komitet ds. statystyki pieniężnej, finansowej i bilansu płatniczego (CMFB), ustanowione decyzją 91/115/EWG (6), opowiedziały się na rzecz projektu niniejszego rozporządzenia.

(21) Dyrektywa Rady 89/130/EWG, Euratom z dnia 13 lutego 1989 r. w sprawie harmonizacji obliczania produktu narodowego brutto w cenach rynkowych (GNPmp) (7) określa, że GNPmp może być porównywalny tylko wówczas, jeśli stosowane są definicje i zasady rachunkowości Europejskiego Systemu Zintegrowanych Rachunków Gospodarczych; rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 z dnia 29 maja 1989 r. w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (8) stanowi, iż w celu obliczenia średniej ważonej stawki VAT, podział transakcji podlegających opodatkowaniu zostanie dokonany przy pomocy rachunków narodowych przygotowanych zgodnie z Europejskim Systemem Zintegrowanych Rachunków Gospodarczych; dla tych instrumentów i w kontekście rozporządzenia Rady (WE) nr 3605/93 z dnia 22 listopada 1993 r. w sprawie stosowania Protokołu w sprawie procedury nadmiernego deficytu (9), decyzji Rady 94/728/WE, Euratom z dnia 31 października 1994 r. w sprawie systemu przychodów własnych Wspólnot Europejskich (10) i decyzji Rady 94/729/WE z dnia 31 października 1994 r. w sprawie dyscypliny budżetowej (11), ustala się okres przejściowy dla stosowania systemu ustanowionego niniejszym rozporządzeniem,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Cel

1. Celem niniejszego rozporządzenia jest ustanowienie Europejskiego Systemu Rachunków 1995 r., zwanego dalej „ESA 95”, który przewiduje:

a) metodologię wspólnych standardów, definicji, klasyfikacji i zasad księgowości, które należy stosować przy sporządzaniu rachunków i tabel na porównywalnych podstawach dla celów Wspólnoty łącznie z wynikami wymaganymi na podstawie warunków art. 3;

b) program przekazywania do celów Wspólnoty dokładnych danych o rachunkach i tabelach sporządzonych zgodnie z ESA 95.

2. Uwzględniając art. 7 i 8, niniejsze rozporządzenie stosuje się do wszystkich aktów prawnych Wspólnoty, które odnoszą się do ESA lub jego definicji.

3. Niniejsze rozporządzenie nie zobowiązuje żadnego Państwa Członkowskiego do stosowania ESA przy sporządzaniu rachunków do jego własnych celów.

Artykuł 2

Metodologia

1. Metodologia ESA 95, określona w art. 1 ust. 1 lit. a), jest wymieniona w załączniku A.

2. Zmiany metodologii ESA 95, których celem jest wyjaśnienie i poprawa jej treści, są przyjmowane przez Komisję przy założeniu, że nie zmieniają one podstawowych koncepcji, nie wymagają dodatkowych zasobów dla ich stosowania i nie powodują wzrostu przychodów własnych. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia, między innymi poprzez uzupełnienie go, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 4 ust. 2.

3. Zgodnie z odnośnymi postanowieniami Traktatu, Rada, nie później niż do dnia 31 grudnia 1997 r., podejmie decyzję w sprawie wprowadzenia systemu podziału usług pośrednictwa finansowego mierzonych pośrednio (FISIM) opisanych w załączniku I do załącznika A i przyjmie, w miarę potrzeb, niezbędne środki dla jego stosowania.

Artykuł 3

Przekazywanie do Komisji

1. Państwa członkowskie przekazują Komisji (Eurostat) rachunki i tablice przedstawione w załączniku B w terminach wyznaczonych dla każdej tablicy, z zastrzeżeniem odstępstw określonych w tym załączniku.

2. Państwa Członkowskie przekażą wyniki zawarte w załączniku B, włączając dane, które zostały uznane jako poufne przez Państwa Członkowskie zgodnie z ustawodawstwem krajowym lub praktyką dotyczącą poufności danych statystycznych na podstawie przepisów rozporządzenie Rady (Euratom, EWG) nr 1588/90 z dnia 11 czerwca 1990 r. w sprawie przekazywania do Urzędu Statystycznego Wspólnot Europejskich danych statystycznych objętych zasadą poufności (12), który ustala zasady poufność w traktowaniu informacji.

W granicach ustalonych w art. 2 ust. 2 wszelkie zmiany – nowe tabele, państwa lub regiony – dotyczące danych wymaganych od państw członkowskich są przyjmowane przez Komisję. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia, między innymi poprzez uzupełnienie go, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 4 ust. 2.

Artykuł 4

1. Komisja jest wspierana przez Komitet ds. Programu Statystycznego (zwany dalej „Komitetem”).

2. W przypadku odesłania do niniejszego ustępu stosuje się art. 5a ust. 1–4 oraz art. 7 decyzji 1999/468/WE, z uwzględnieniem jej art. 8.

Artykuł 5

Zadania Komitetu

Komitet bada wszelkie kwestie zgłoszone przez przewodniczącego odnośnie stosowania niniejszego rozporządzenia z inicjatywy własnej lub na żądanie Państwa Członkowskiego.

Artykuł 6

Współpraca z innymi Komitetami

1. We wszystkich kwestiach podlegających kompetencji Komitetu ds. Statystyki Pieniężnej, Finansowej i Bilansu Płatniczego (CMFB), Komisja zwróci się do tego Komitetu o wydanie opinii zgodnie z art. 2 decyzji 91/115/EWG.

2. Komisja przekaże Komitetowi ds. Produktu Krajowego Brutto, ustanowionego dyrektywą 89/130/EWG, Euratom, wszelkie informacje dotyczące stosowania niniejszego rozporządzenia, które są niezbędne dla wykonywania jego obowiązków.

Artykuł 7

Termin stosowania i pierwsze przekazanie danych

1. ESA 95 stosuje się po raz pierwszy do danych sporządzonych zgodnie z załącznikiem B, które winny być przekazane w kwietniu 1999 r.

2. Dane zostaną przekazane Komisji (Urząd Statystyczny) zgodnie z terminami ustanowionymi w załączniku B.

3. Zgodnie z ust. 1, do momentu pierwszego przekazania danych na podstawie ESA 95, Państwa Członkowskie będą nadal przesyłać do Komisji (Urząd Statystyczny) rachunki i tabele opracowane na podstawie drugiego wydania ESA.

4. Z zastrzeżeniem przepisów art. 19 rozporządzenia Rady (EWG, Euratom) nr 1552/89 z dnia 29 maja 1989 r. (13) wykonującego decyzję 88/376/EWG, Euratom w sprawie systemu zasobów własnych Wspólnot, Komisja i zainteresowane Państwo Członkowskie sprawdzą, czy niniejsze rozporządzenie jest stosowane i przekażą wyniki tej kontroli Komitetowi zgodnie z art. 4 ust. 1 niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 8

Przepisy przejściowe

1. Do celów zasobów budżetowych i własnych oraz na zasadzie odstępstwa od art. 1 ust. 2 i art. 7, obowiązujący Europejski system zintegrowanych rachunkowości gospodarczych w rozumieniu art. 1 ust. 1 dyrektywy 89/130/EWG, Euratom i aktów prawnych odnoszących się do niniejszego, w szczególności rozporządzenia (EWG, Euratom) nr 1552/89 i nr 1553/89 oraz decyzji 94/728/WE, Euratom i 94/729/WE, oznacza drugie wydanie ESA, natomiast decyzja 94/728/EWG, Euratom nadal pozostaje w mocy.

1a. Do celów określania zasobów własnych opartych na VAT i na zasadzie odstępstwa od ust. 1 Państwa Członkowskie mogą wykorzystywać dane oparte na nowym Europejskim Systemie Zintegrowanych Rachunków Gospodarczych (ESA 95), podczas gdy decyzja 94/728/WE, Euratom pozostaje w mocy.

2. Do celów sprawozdań Państw Członkowskich przekazywanych do Komisji w ramach procedury nadmiernego deficytu publicznego ustanowionej rozporządzeniem (WE) nr 3605/93, stosuje się Europejski system zintegrowanych rachunkowości gospodarczych, drugie wydanie ESA do sprawozdań składanych do dnia 1 września 1999 r.

3. Stosowanie drugiego wydania ESA, jak ustalono w ust. 1 i 2 niniejszego artykułu, jest zapewnione przez dostosowanie danych otrzymanych na mocy art. 7 ust. 1 na podstawie ESA 95 celem uwzględnienia zmian wynikających z jakichkolwiek różnic w pojęciach, definicjach czy nomenklaturach między drugim wydaniem ESA a ESA 95.

Wprowadzenie niniejszej zasady nastąpi zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 6 dyrektywy Rady 89/130/EWG, Euratom najpóźniej do grudnia 1996 r.

Artykuł 9

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 25 czerwca 1996 r.


(1) Dz.U. C 287 z 30.10.1995, str. 114.

(2) Opinia wydana dnia 21 czerwca 1995 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(3) Dz.U. C 133 z 31.5.1995, str. 2.

(4) Eurostat: "Europejski System Zintegrowanych Rachunków Gospodarczych" (ESA), drugie wydanie, Urząd Statystyczny Wspólnot Europejskich, Luksemburg, 1979 r.

(5) Dz.U. L 181 z 28.6.1989, str. 47.

(6) Dz.U. L 59 z 6.3.1991, str. 19.

(7) Dz.U. L 49 z 21.2.1989, str. 26. Dyrektywa ostatnio zmieniona Aktem Przystąpienia z 1994 r.

(8) Dz.U. L 155 z 7.6.1989, str. 9.

(9) Dz.U. L 332 z 31.12.1993, str. 7.

(10) Dz.U. L 293 z 12.11.1994, str. 9.

(11) Dz.U. L 293 z 12.11.1994, str. 14.

(12) Dz.U. L 151 z 15.6.1990, str. 1. Rozporządzenie zmienione Aktem Przystąpienia z 1994 r.

(13) Dz.U. L 155 z 7.6.1989, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG, Euratom) 2729/94 (Dz.U. L 293 z 12.11.1994, str. 5).

ZAŁĄCZNIK A

Europejski system rachunków

SPIS TREŚCI

ROZDZIAŁ 1.

ZASADY OGÓLNE

STOSOWANIA ESA

Ramy dla analiz i polityki

Osiem cech charakterystycznych koncepcji ESA

ESA 95 a SRN 93

ESA 95 a ESA 70

ESA JAKO SYSTEM

Jednostki statystyczne i ich grupowanie

Jednostki i sektory instytucjonalne

Lokalne jednostki rodzaju działalności oraz gałęzie

Rezydenci i nierezydenci, gospodarka ogółem i zagranica

Przepływy i zasoby

Przepływy

Transakcje

Własności transakcji

Współpraca a transakcje wewnętrzne

Transakcje pieniężne i niepieniężne

Transakcje z i bez odpowiednika

Korygowanie transakcji

Zmiana zaklasyfikowania transakcji

Podział transakcji na części

Uznanie podstawowego partnera transakcji

Przypadki graniczne

Inne zmiany aktywów

Inne zmiany wolumenu aktywów i pasywów

Zyski i straty z tytułu posiadania aktywów

Zasoby

System rachunków i agregaty

Zasady księgowe

Terminologia opisu obu stron rachunków

Zapis podwójny/poczwórny

Wycena

Szczególne zasady wyceny produktów

Wycena w cenach stałych

Czas rejestracji

Konsolidacja i saldowanie

Konsolidacja

Saldowanie

Rachunki, pozycje bilansujące i agregaty

Kolejność rachunków

Bilans płatności bieżących według towarów i usług

Rachunek rozliczeń z zagranicą

Pozycje bilansujące

Agregaty

Układ przepływów międzygałęziowych

ROZDZIAŁ 2.

JEDNOSTKI I ICH GRUPOWANIE

GRANICE GOSPODARKI NARODOWEJ

JEDNOSTKI INSTYTUCJONALNE

SEKTORY INSTYTUCJONALNE

Spółki niefinansowe (S.11)

Podsektor: Spółki niefinansowe publiczne (S.11001)

Podsektor: Spółki niefinansowe prywatne krajowe (S.11002)

Podsektor: Spółki niefinansowe kontrolowane przez podmioty zagraniczne (S.11003)

Spółki finansowe (S.12)

Podsektor: Bank Centralny (S.121)

Podsektor: Pozostałe finansowe instytucje pieniężne (S.122)

Podsektor: Pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego, z wyjątkiem instytucji ubezpieczeniowych i funduszy emerytalnych (S.123)

Podsektor: Pomocnicze spółki finansowe (S.124)

Podsektor: Instytucje ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne (S.125)

Instytucje rządowe i samorządowe (S.13)

Podsektor: Instytucje rządowe na poziomie centralnym (S.1311)

Podsektor: Instytucje rządowe i samorządowe na poziomie regionalnym (S.1312)

Podsektor: Instytucje samorządowe na poziomie lokalnym (S.1313)

Podsektor: Fundusze zabezpieczenia społecznego (S.1314)

Gospodarstwa domowe (S.14)

Podsektor: Pracodawcy w tym pracujący na własny rachunek (S.141 + S.142)

Podsektor: Osoby fizyczne pracujące najemnie (S.143)

Podsektor: Osoby fizyczne uzyskujące dochody z tytułuwłasności (S.1441)

Podsektor: Emeryci i renciści (S.1442)

Podsektor: Osoby fizyczne uzyskujące dochody z innych niezarobkowych źródeł (S.1443)

Podsektor: Pozostałe osoby (S.145)

Instytucje nie nastawione na przynoszenie dochodu obsługujące gospodarstwa domowe (S.15)

Zagranica (S.2)

Klasyfikacja jednostek producentów według sektorów i według głównych form organizacyjno-prawnych

LOKALNA JEDNOSTKA RODZAJU DZIAŁALNOŚCI ORAZ GAŁĘZIE

Lokalna jednostka rodzaju działalności

Gałąź

KLASYFIKACJA GAŁĘZI

JEDNOSTKI JEDNORODNEJ PRODUKCJI I JEDNORODNE BRANŻE

Jednostka jednorodnej produkcji

Jednorodna branża

KLASYFIKACJA JEDNORODNYCH BRANŻ

ROZDZIAŁ 3.

TRANSAKCJE DOTYCZĄCE PRODUKTÓW

PRODUKCJA I PRODUKCJA GLOBALNA

Działalność podstawowa, drugorzędna i pomocnicza

Produkcja globalna (P.l)

Czas rejestracji i wycena produkcji globalnej

ZUŻYCIE POŚREDNIE (P.2)

Czas rejestracji i wycena zużycia pośredniego

SPOŻYCIE OSTATECZNE (P.3, P.4)

Wydatki na spożycie (P.3)

Spożycie ostateczne skorygowane (P.4)

Czas rejestracji i wycena wydatków na spożycie

Czas rejestracji i wycena spożycia skorygowanego

INWESTYCJE BRUTTO (P.5)

Środki trwałe brutto (P.51)

Czas rejestracji i wycena środków trwałych brutto

Zmiany zapasów (P.52)

Czas rejestracji i wycena rzeczowych środków obrotowych

Nabycie pomniejszone o sprzedaż aktywów o wyjątkowej wartości (P.53)

PRZYWÓZ I WYWÓZ TOWARÓW I USŁUG (P.6 i P.7)

Przywóz i wywóz towarów (P.61 i P.71)

Przywóz i wywóz usług (P.62 i P.72)

TRANSAKCJE DOTYCZĄCE TOWARÓW UŻYWANYCH

ROZDZIAŁ 4.

TRANSAKCJE PODZIAŁU

WYNAGRODZENIE PRACOWNICZE (D.l)

Wynagrodzenia (D.11)

Wynagrodzenia pieniężne

Wynagrodzenia płatne w naturze

Składki na zabezpieczenia społeczne płacone przez pracodawców (D.12)

Składki faktyczne na zabezpieczenia społeczne płacone przez pracodawców (D.121)

Zakładane wstępnie składki na zabezpieczenia społeczne płacone przez pracodawców (D.122)

PODATKI ZWIĄZANE Z PRODUKCJĄ I PRZYWOZEM (D.2)

Podatki od produktów (D.21)

Podatki typu podatku od towarów i usług (VAT) (D.211)

Podatki i cła przywozowe z wyjątkiem VAT (D.212)

Podatki od produktów z wyjątkiem VAT podatków związanych z przywozem) (D.214)

Pozostałe podatki od produkcji (D.29)

Podatki związane z produkcją i przywozem płacone do Instytucji Unii Europejskiej

SUBSYDIA (D.3)

Subsydia do produktów (D.31)

Subsydia związane z przywozem (D.311)

Pozostałe subsydia do produktów (D.319)

Pozostałe subsydia produkcyjne (D.39)

DOCHODY Z TYTUŁUWŁASNOŚCI (D.4)

Odsetki (D.41)

Odsetki od depozytów, pożyczek i należności oraz zobowiązań zapłacenia

Odsetki od papierów wartościowych

Odsetki od bonów i podobnych instrumentów krótkoterminowych

Odsetki od obligacji i skryptów dłużnych

Stopy odsetkowe i terminowe kontrakty finansowe dotyczące przyszłych stóp procentowych

Odsetki od leasingu finansowego

Pozostałe odsetki

Czas rejestracji

Dochód podzielony przedsiębiorstw i instytucji finansowych (D.42)

Dywidendy (D.421)

Wypłaty z dochodu spółek ułomnych (D.422)

Reinwestowane dochody z inwestycji zagranicznych bezpośrednich (D.43)

Dochody z tytułuwłasności przypisane posiadaczom polis ubezpieczeniowych (D.44)

Renty (D.45)

Renty gruntowe

Opłaty za korzystanie z zasobów złóż naturalnych

PODATKI OD DOCHODÓW, MAJĄTKU ITP. (D.5)

Podatek dochodowy (D.51)

Pozostałe podatki (D.59)

SKŁADKI NA ZABEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ŚWIADCZENIA SPOŁECZNE (D.6)

Składki na zabezpieczenia społeczne (D.61)

Składki faktyczne na zabezpieczenia społeczne (D.611)

Zakładane wstępnie składki na zabezpieczenia społeczne (D.612)

Świadczenia społeczne inne niż transfery socjalne w naturze (D.62)

Świadczenia pieniężne z tytułu zabezpieczenia społecznego (D.621)

Świadczenia z prywatnych kapitałowych systemów zabezpieczenia społecznego (D.622)

Świadczenia z niekapitałowych systemów zabezpieczenia społecznego (D.623)

Świadczenia z pomocy społecznej pieniężne (D.624)

Transfery socjalne w naturze (D.63)

Świadczenia społeczne w naturze (D.631)

Świadczenia z tytułu zabezpieczenia społecznego, refundowane (D.6311)

Pozostałe świadczenia z tytułu zabezpieczenia społecznego w naturze (D.6312)

Świadczenia z pomocy społecznej w naturze (D.6313)

Transfery indywidualnych nierynkowych towarów i usług (D.632)

POZOSTAŁE TRANSFERY BIEŻĄCE (D.7)

Składki ubezpieczeniowe netto na ubezpieczenia inne niż na życie (D.71)

Odszkodowania z tytułu ubezpieczeń innych niż na życie (D.72)

Bieżące transfery wewnętrzne instytucji rządowych i samorządowych (D.73)

Bieżąca współpraca międzynarodowa (D.74)

Różne transfery bieżące (D.75)

Transfery bieżące do INKgd

Transfery bieżące pomiędzy gospodarstwami domowymi

Grzywny i kary

Gry loteryjne i hazardowe

Wypłaty kompensat

Czwarta część środków własnych określona na bazie PNB

Pozostałe

KOREKTA Z TYTUŁU ZMIANY UDZIAŁÓW NETTO GOSPODARSTW DOMOWYCH W REZERWACH FUNDUSZY EMERYTALNYCH (D.8)

TRANSFERY KAPITAŁOWE (D.9)

Podatki od kapitału (D.91)

Dotacje do inwestycji (D.92)

Pozostałe transfery kapitałowe (D.99)

ROZDZIAŁ 5.

TRANSAKCJE FINANSOWE

KLASYFIKACJA TRANSAKCJI FINANSOWYCH

Złoto monetarne i Specjalne Prawa Ciągnienia (SDR-y) (F.l)

Złoto monetarne (F.11)

Specjalne Prawa Ciągnienia (SDR-y) (F.12)

Gotówka i depozyty (F.2)

Gotówka (F.21)

Depozyty zbywalne (F.22)

Pozostałe depozyty (F.29)

Papiery wartościowe inne niż akcje (F.3)

Papiery wartościowe inne niż akcje, z wyjątkiem instrumentów pochodnych (F.33)

Krótkoterminowe papiery wartościowe inne niż akcje, poza instrumentami pochodnymi (F.331)

Długoterminowe papiery wartościowe inne niż akcje, z wyjątkiem instrumentów pochodnych (F.332)

Instrumenty pochodne (F.34)

Pożyczki (F.4)

Pożyczki krótkoterminowe (F.41)

Pożyczki długoterminowe (F.42)

Akcje i inne udziały kapitałowe (F.5)

Akcje i inne udziały kapitałowe, z wyjątkiem udziałów w funduszach wspólnego inwestowania (F.51)

Akcje notowane, poza udziałami w funduszach wspólnego inwestowania (F.511), oraz akcje nienotowane, poza udziałami w funduszach wspólnego inwestowania (F.512)

Pozostałe udziały kapitałowe (F.513)

Udziały w funduszach wspólnego inwestowania (F.52)

Rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe (F.6)

Udziały netto gospodarstw domowych w rezerwach ubezpieczeń na życie i w rezerwach funduszy emerytalnych (F.61)

Udziały netto gospodarstw domowych w rezerwach ubezpieczeń na życie (F.611)

Udziały netto gospodarstw domowych w rezerwach ubezpieczeń na życie (F.611)

Przedpłaty składek ubezpieczeniowych i rezerwy na niewypłacone odszkodowania i świadczenia (F.62)

Pozostałe należności/zobowiązania (F.7)

Kredyty kupieckie i zaliczki (F.71)

Pozostałe należności/zobowiązania, z wyjątkiem kredytów kupieckich i zaliczek (F.79)

Pozycja uzupełniająca: inwestycje zagraniczne bezpośrednie (F.m)

ZASADY KSIĘGOWANIA TRANSAKCJI FINANSOWYCH

Wycena

Czas rejestracji

Zestawianie transakcji finansowych na podstawie zmian w bilansach

Załącznik 5.1: Powiązania z miernikami pieniądza

ROZDZIAŁ 6.

POZOSTAŁE PRZEPŁYWY

ZUŻYCIE ŚRODKÓW TRWAŁYCH (K.l)

NABYCIE POMNIEJSZONE O SPRZEDAŻ NIEFINANSOWYCH AKTYWÓW NIEWYTWORZONYCH (K.2)

POZOSTAŁE ZMIANY AKTYWÓW (K.3-K.12)

POZOSTAŁE ZMIANY WOLUMENU (K.3-K.10 i K.12)

GOSPODARCZE POJAWIENIE SIĘ AKTYWÓW NIEWYTWORZONYCH (K.3)

GOSPODARCZE POJAWIENIE SIĘ AKTYWÓW WYTWORZONYCH (K.4)

NATURALNY WZROST NIEKULTYWOWANYCH ZASOBÓW BIOLOGICZNYCH (K.5)

GOSPODARCZE ZANIKANIE AKTYWÓW NIEWYTWORZONYCH (K.6)

STRATY Z TYTUŁU KLĘSK ŻYWIOŁOWYCH (K.7)

WYWŁASZCZENIE BEZ WYNAGRODZENIA (K.8)

POZOSTAŁE ZMIANY WOLUMENU AKTYWÓW NIEFINANSOWYCH, GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE (K.9)

POZOSTAŁE ZMIANY WOLUMENU AKTYWÓW I PASYWÓW FINANSOWYCH, GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE (K.10)

ZMIANY W KLASYFIKACJI I STRUKTURZE (K.12)

Zmiany w klasyfikacji i strukturze sektora (K.12.1)

Zmiany w klasyfikacji aktywów i pasywów (K.12.2)

NOMINALNE ZYSKI / STRATY Z TYTUŁU POSIADANIA AKTYWÓW (K.1)

Neutralne zyski/straty z tytułu posiadania aktywów (K.11.1)

Realne zyski/straty z tytułu posiadania aktywów (K.11.2)

Zyski z tytułu posiadania aktywów według typów aktywów finansowych

Gotówka i depozyty (AF.2)

Pożyczki (AF.4) i pozostałe należności/zobowiązania (AF.7)

Papiery wartościowe inne niż akcje (AF.3)

Akcje i pozostałe udziały kapitałowe (AF.5)

Rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe (AF.6)

Aktywa finansowe w walucie obcej

ROZDZIAŁ 7.

BILANSE

RODZAJE AKTYWÓW

Niefinansowe aktywa wytworzone (AN.l)

Niefinansowe aktywa niewytworzone (AN.2)

Aktywa i pasywa finansowe (AF)

WYCENA POZYCJI W BILANSACH

Ogólne zasady wyceny

AKTYWA NIEFINANSOWE (AN)

Aktywa wytworzone (AN.1)

Środki trwałe (AN.11)

Rzeczowe aktywa trwałe (AN.111)

Wartości niematerialne i prawne wytworzone (AN.112)

Rzeczowe środki obrotowe (AN.12)

Aktywa o wyjątkowej wartości (AN.13)

Aktywa niewytworzone (AN.2)

Rzeczowe aktywa niewytworzone (AN.21)

Grunty (AN.211)

Zasoby złóż naturalnych (AN.212)

Inne aktywa naturalne (AN.213 i AN.214)

Wartości niematerialne i prawne niewytworzone (AN.22)

Aktywa i pasywa finansowe (AF)

Złoto monetarne i SDR-y (AF.l)

Gotówka i depozyty (AF.2)

Papiery wartościowe inne niż akcje (AF.3)

Pożyczki (AF.4)

Akcje i pozostałe kapitałowe (AF.5)

Rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe (AF.6)

Pozostałe należności/zobowiązania (AF.7)

Pozycje uzupełniające

Towary konsumpcyjne trwałego użytku (AN.m)

Inwestycje zagraniczne bezpośrednie (AF.m)

Bilanse finansowe

Załącznik 7.1: Definicje poszczególnych kategorii aktywów

Załącznik 7.2: Mapa zapisów z bilansu otwarcia do bilansu zamknięcia

ROZDZIAŁ 8.

KOLEJNOŚĆ RACHUNKÓW ORAZ POZYCJE BILANSUJĄCE

KOLEJNOŚĆ RACHUNKÓW

Rachunki bieżące

Rachunek produkcji (I)

Rachunki podziału i wykorzystania dochodów (II)

Rachunki podziału pierwotnego dochodów (II.1)

Rachunek tworzenia dochodów (II.1.1)

Pierwotny podział na koncie dochodów (II.1.2)

Rachunek dochodu przedsiębiorcy (II.1.2.1)

Rachunek podziału pozostałych dochodów pierwotnych (II.1.2.2)

Rachunek wtórnego podziału dochodu (II.2)

Rachunek redystrybucji dochodów w naturze (II.3)

Rachunek wykorzystania dochodów (II.4)

Rachunek wykorzystania dochodów do dyspozycji (II.4.1)

Rachunek wykorzystania skorygowanych dochodów do dyspozycji (II.4.2)

Rachunki akumulacji (III)

Bilans płatności kapitałowych (III.l)

Rachunek zmiany wartości netto wynikającej z oszczędności i transferów kapitałowych (III.1.1)

Rachunek nabycia aktywów niefinansowych (III.1.2)

Rachunek finansowy (III.2)

Rachunek innych zmian aktywów (III.3)

Rachunek innych zmian wolumenu aktywów (III.3.1)

Rachunek przeszacowań (III.3.2)

Rachunek neutralnych zysków i strat z tytułu posiadania aktywów (III.3.2.1)

Rachunek realnych zysków i strat z tytułu posiadania aktywów (III.3.2.2)

Bilanse (IV)

Bilans otwarcia (IV.1)

Zmiany w bilansie (IV.2)

Bilans zamknięcia (IV.3)

RACHUNKI ROZLICZEŃ Z ZAGRANICĄ (V)

Rachunki bieżące

Rachunek zewnętrzny towarów i usług (V.I)

Rachunek zewnętrzny dochodów pierwotnych i transferów bieżących (V.II)

Rachunki zewnętrzne akumulacji (V.III)

Bilans płatności kapitałowych (V.III.l)

Rachunek finansowy (V.III.2)

Rachunek innych zmian aktywów (V.III.3)

Bilanse (V.IV)

BILANS PŁATNOŚCI BIEŻĄCYCH WEDŁUG TOWARÓW I USŁUG (0)

ZINTEGROWANE RACHUNKI EKONOMICZNE

AGREGATY

Produkt krajowy brutto w cenach rynkowych (PKB)

Nadwyżka operacyjna gospodarki ogółem

Dochód mieszany gospodarki ogółem

Dochód przedsiębiorcy gospodarki ogółem

Dochód narodowy (w cenach rynkowych)

Dochód narodowy do dyspozycji

Oszczędności

Zewnętrzne saldo bieżące

Wierzytelności (+) lub zadłużenie (-) netto gospodarki ogółem

Wartość netto gospodarki ogółem

PREZENTACJA MACIERZOWA

Prezentacja macierzowa rachunków ESA

Własności macierzy rachunkowych

Zastosowanie macierzy w zredukowanym formacie do specyficznych rodzajów analiz

ROZDZIAŁ 9.

UKŁAD PRZEPŁYWÓW MIĘDZYGAŁĘZIOWYCH

TABELE PODAŻY I WYKORZYSTANIA

TABELE ŁĄCZĄCE TABELE PODAŻY I WYKORZYSTANIA Z RACHUNKAMI SEKTORÓW

SYMETRYCZNE TABELE PRZEPŁYWÓW MIĘDZYGAŁĘZIOWYCH

ROZDZIAŁ 10.

POMIARY CEN I WOLUMENU

ZAKRES INDEKSÓW CEN I WOLUMENU W SYSTEMIE RACHUNKÓW

Zintegrowany system indeksów cen i wolumenu

Indeksy cen i wolumenu dla pozostałych agregatów

OGÓLNE ZASADY POMIARÓW INDEKSÓW CEN I WOLUMENU

Definicja cen i wolumenu produktów rynkowych

Rozbieżności w jakości i różnicach cen

Zasady dotyczące usług nierynkowych

Zasady dotyczące wartości dodanej i PKB

PROBLEMY Z ZASTOSOWANIEM ZASAD OGÓLNYCH

Stosowanie ogólne

Stosowanie do konkretnych przepływów

Przepływy towarów i usług rynkowych

Przepływy usług nierynkowych

Podatki od produktów i subsydia do produktów i subwencje przywozowe

Zużycie środków trwałych

Wynagrodzenie pracownicze

Zasoby aktywów trwałych produkowanych i zapasy

Pomiary realnych dochodów dla gospodarki ogółem

WYBÓR FORMUŁY INDEKSU I ROKU BAZOWEGO

MIĘDZYPRZESTRZENNE INDEKSY CEN I WOLUMENU

ROZDZIAŁ 11.

LUDNOŚĆ I NAKŁADY PRACY

LUDNOŚĆ OGÓŁEM

LUDNOŚĆ CZYNNA GOSPODARCZO

ZATRUDNIENIE

Pracownicy

Osoby pracujące na własny rachunek

Zatrudnienie i stałe miejsce zamieszkania

BEZROBOCIE

KONTRAKTY

Praca kontraktowa i stałe miejsce zamieszkania

GODZINY PRZEPRACOWANE OGÓŁEM

RÓWNOWAŻNOŚĆ PEŁNEGO ETATU

NAKŁAD PRACY PRACOWNIKA WYRAŻONY STAŁYM WYNAGRODZENIEM

ROZDZIAŁ 12.

KWARTALNE RACHUNKI EKONOMICZNE

ROZDZIAŁ 13.

RACHUNKI REGIONALNE

TERYTORIUM REGIONALNE

JEDNOSTKI I SIEDZIBA

METODY REGIONALIZACJI

AGREGATY WEDŁUG GAŁĘZI

RACHUNKI SEKTORA GOSPODARSTW DOMOWYCH

ZAŁĄCZNIKI

I. USŁUGI POŚREDNICTWA FINANSOWEGO MIERZONE POŚREDNIO (FISIM)

Zmiany, jakie należy dokonać w rozdziałach ESA, jeżeli FISIM ma być rozdzielony

II. LEASING I KUPNO NA RATY TOWARÓW TRWAŁEGO UŻYTKU

Definicje

Leasing

Leasing operacyjny

Leasing finansowy

Kupno na raty

Ujmowanie w rachunkach

Leasing operacyjny

Leasing finansowy

Kupno na raty

III. UBEZPIECZENIA

Wstęp

Definicje

Zabezpieczenia społeczne

Systemy zabezpieczenia społecznego gwarantowane przez rząd

Prywatne kapitałowe systemy zabezpieczenia społecznego

Niekapitałowe systemy zabezpieczenia społecznego zorganizowane przez pracodawców

Pozostałe ubezpieczenia

Pozostałe ubezpieczenia na życie

Pozostałe ubezpieczenia inne niż na życie

Reasekuracja

Pomocnicze instytucje ubezpieczeniowe

Sposób ujęcia w rachunkach

Zabezpieczenia społeczne

Systemy zabezpieczenia społecznego gwarantowane przez rząd

Prywatne kapitałowe systemy zabezpieczenia społecznego

Niekapitałowe systemy zabezpieczenia społecznego zorganizowane przez pracodawców

Pozostałe ubezpieczenia

Pozostałe ubezpieczenia na życie

Pozostałe ubezpieczenia inne niż na życie

Reasekuracja

Pomocnicze usługi ubezpieczeniowe

Ubezpieczenia: przykłady liczbowe

IV. KLASYFIKACJE I RACHUNKI

Klasyfikacje

Klasyfikacja sektorów instytucjonalnych (S)

Klasyfikacja transakcji i innych przepływów

Klasyfikacja pozycji bilansujących (B)

Klasyfikacja aktywów (A)

Grupowanie i kodowanie gałęzi (A), produktów (P) oraz inwestycji (nakładów na środki trwałe) (Pi)

Klasyfikacja Spożycia Ostatecznego Według Przeznaczenia (COICOP)

Klasyfikacja Celów Instytucji Niedochodowych Obsługujących Gospodarstwa Domowe (COPNI)

Rachunki

V. DEFINICJA DEFICYTU SEKTORA PUBLICZNEGO DO CELÓW PROCEDURY NADMIERNEGO DEFICYTU

Tabele

2.1

Sektory i podsektory

2.2

Typy producentów, podstawowe działalności i funkcje według sektorów

2.3

Klasyfikacja jednostek producentów według sektorów i według głównych form organizacyjno – prawnych

3.1

Rozróżnienie pomiędzy jednostkami instytucjonalnymi będącymi producentami rynkowymi, producentami na ostateczne wykorzysta­nie na własne cele a pozostałymi producentami nierynkowymi

3.2

Jednostki instytucjonalne, lokalne JRD i produkcja globalna oraz odpowiednie podziały na rynkowe, na ostateczne wykorzystanie na własne cele i pozostałe nierynkowe

3.3

Wyróżnienie rynkowych, na ostateczne wykorzystanie na własne cele i pozostałych nierynkowych lokalnych JRD oraz ich produkcji globalnej

3.4

Ujęcie transportu towarów przeznaczonych na wywóz

3.5

Ujęcie transportu towarów przeznaczonych do przywozu

5.1

Klasyfikacja transakcji finansowych

8.1

Zbiorcza prezentacja rachunków, pozycji bilansujących oraz głównych agregatów

8.2

Rachunek I: Rachunek produkcji

8.3

Rachunek II. 1.1: Rachunek tworzenia dochodów

8.4

Rachunek II. 1.2: Pierwotny podział na koncie dochodów

8.5

Rachunki II. 1.2.1: Dochód przedsiębiorcy oraz II. 1.2.2: Podział pozostałych dochodów pierwotnych

8.6

Rachunek II.2: Rachunek wtórnego podziału dochodu

8.7

Rachunek II. 3: Rachunek redystrybucji dochodów w naturze

8.8

Rachunek II.4.1: Rachunek wykorzystania dochodów do dyspozycji

8.9

Rachunek II.4.2: Rachunek wykorzystania skorygowanych dochodów do dyspozycji

8.10

Rachunek III. 1.1: Rachunek zmiany wartości netto wynikającej z oszczędności i transferów kapitałowych

8.11

Rachunek III. 1.2: Rachunek nabycia aktywów niefinansowych

8.12

Rachunek III. 2: Rachunek finansowy

8.13

Rachunek III.3.1: Rachunek innych zmian wolumenu aktywów

8.14

Rachunek III.3.2: Rachunek przeszacowań

8.15

Rachunek IV: Bilanse

8.16

Pełna kolejność rachunków dla zagranicy (rachunek transakcji zewnętrznych)

8.17

Rachunek O: Bilans płatności bieżących według towarów i usług

8.18

Zintegrowane rachunki ekonomiczne

8.19

Prezentacja macierzowa pełnej kolejności rachunków i pozycji bilansujących dla gospodarki ogółem

8.20

Schemat Macierzy Rachunkowości Społecznej

8.21

Przykład bardziej szczegółowej Macierzy Rachunkowości Społecznej

8.22

Przykład szczegółowej sub-macierzy: wartość dodana netto (ceny bazowe)

9.1

Uproszczona tabela podaży

9.2

Uproszczona tabela wykorzystania

9.3

Uproszczona połączona tabela podaży i wykorzystania

9.4

Uproszczona symetryczna tabela przepływów międzygałęziowych (w układzie produkt na produkt)

9.5

Tabela podaży w cenach bazowych, łącznie z przejściem na ceny nabycia

9.6

Tabela wykorzystania w cenach nabycia

9.7

Prosta tabela marży: handlowej i transportowej

9.8

Prosta tabela podatków od produktów pomniejszonych o subsydia do produktów

9.9

Tabela wykorzystania dla przywozu

9.10

Tabela wykorzystania w cenach bazowych dla produkcji globalnej krajowej

9.11

Tabela łącząca tabele podaży i wykorzystania z rachunkami sektorów

9.12

Symetryczna tabela przepływów międzygałęziowych w cenach bazowych (w układzie produkt na produkt)

9.13

Symetryczna tabela przepływów międzygałęziowych dla produkcji globalnej krajowej (w układzie produkt na produkt)

A.I.1

Skutki przydzielenia FISIM-u do sektorów instytucjonalnych, łącznie ze zmianami dla producentów nierynkowych

A.I.2

Skutki przydzielenia FISIM-u tylko do umownego sektora

A.III.1

Systemy zabezpieczenia społecznego gwarantowane przez rząd

A.III.2

Prywatne kapitałowe systemy zabezpieczenia społecznego

A.III.3

Niekapitałowe systemy zabezpieczenia społecznego zorganizowane przez pracodawców

A.III.4

Pozostałe ubezpieczenia na życie

A.III.5

Pozostałe ubezpieczenia inne niż na życie

A.IV.1

Rachunek O: Bilans płatności bieżących według towarów i usług.

A.IV.2

Pełna kolejność rachunków dla gospodarki ogółem

A.IV.3

Pełna kolejność rachunków dla spółek niefinansowych

A.IV.4

Pełna kolejność rachunków dla spółek finansowych

A.IV.5

Pełna kolejność rachunków dla instytucji rządowych i samorządowych

A.IV.6

Pełna kolejność rachunków dla gospodarstw domowych

A.IV.7

Pełna kolejność rachunków dla instytucji nie nastawionych na przynoszenie dochodu obsługujących gospodarstwa domowe

Dokument w formacie PDF

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ZAŁĄCZNIK B

Program przekazywania danych z zakresu rachunków narodowych [1]

Dokument w formacie PDF

[1] Załącznik B w brzmieniu ustalonym przez art. 1 ust. 1 lit. i) rozporządzenia Rady (UE) nr 517/2013 z dnia 13 maja 2013 r. dostosowującego niektóre rozporządzenia i decyzje w takich dziedzinach, jak swobodny przepływ towarów, swobodny przepływ osób, prawo spółek, polityka konkurencji, rolnictwo, bezpieczeństwo żywności, polityka weterynaryjna i fitosanitarna, polityka transportowa, energia, podatki, statystyka, sieci transeuropejskie, wymiar sprawiedliwości i prawa podstawowe, sprawiedliwość, wolność i bezpieczeństwo, środowisko, unia celna, stosunki zewnętrzne, polityka zagraniczna, bezpieczeństwa i obrony oraz instytucje w tej dziedzinie, w związku z przystąpieniem Republiki Chorwacji (Dz.Urz.UE L 158 z 10.06.2013, str. 1). Zmiana weszła w życie 1 lipca 2013 r.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00