Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2003 nr 298 str. 1
Wersja aktualna od 2006-05-23
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2003 nr 298 str. 1
Wersja aktualna od 2006-05-23
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1980/2003

z dnia 21 października 2003 r.

wykonujące rozporządzenie (WE) nr 1177/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady, dotyczące statystyk Wspólnoty w sprawie dochodów i warunków życia (EU-SILC), w odniesieniu do definicji i uaktualnionych definicji

Dziennik Urzędowy nr L 298 17/11/2003 s.1

(ostatnia zmiana: DUUEL. z 2006 r., Nr 118, poz. 3)  

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1177/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 czerwca 2003 r. dotyczące statystyk Wspólnoty w sprawie dochodów i warunków życia (EU-SILC) (1), a w szczególności jego art.15 ust. 2 lit. c,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 1177/2003 ustanowiło wspólne ramy dla systematycznego tworzenia statystyk Wspólnoty w zakresie dochodów i warunków życia, zawierających porównywalne i aktualne dane przekrojowe oraz dane dotyczące zmian w czasie dotyczące dochodu oraz poziomu i rozmieszczenia ubóstwa oraz społecznego wykluczenia na poziomie krajowym i Unii Europejskiej.

(2) Zgodnie z art. 15 ust. 2 lit. c) rozporządzenia nr 1171/2003 środki wykonujące są niezbędne do zharmonizowania definicji, w szczególności wprowadzenia do użytku definicji dochodu, definicji członków gospodarstwa domowego i byłych członków gospodarstwa domowego oraz harmonogramu włączenia różnych zmiennych dochodu.

(3) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Programu Statystycznego.

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Definicje wymagane art. 15 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 1177/2003 dotyczącego statystyk Wspólnoty w sprawie dochodów i warunków życia, w szczególności w celu wprowadzenia do użytku definicji dochodu ustalonych w jego art. 2 lit. l) i m), ustanawia się jak w załączniku I.

Warunki dostarczania danych dotyczących dochodu brutto na poziomie składników oraz włączenia różnych składników dochodu ustanawia się jak w załączniku II.

Artykuł 2

Definicje przewidziane w niniejszym rozporządzeniu, z wyjątkiem byłych członków gospodarstwa rolnego i dostarczania danych o dochodzie, stosuje się do składników przekrojowych i dotyczących zmian w czasie statystyk Wspólnoty w sprawie dochodów i warunków życia (EU-SILC).

Artykuł 3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 października 2003 r.


ZAŁĄCZNIK I

DEFINICJE CZŁONKÓW GOSPODARSTWA DOMOWEGO I BYŁYCH CZŁONKÓW GOSPODARSTWA DOMOWEGO, EMERYTUR Z INDYWIDUALNYCH SYSTEMÓW PRYWATNYCH, SKŁADEK DO INDYWIDUALNYCH PRYWATNYCH SYSTEMÓW EMERYTALNYCH, CAŁKOWITEGO DOCHODU BRUTTO I ROZPORZĄDZALNEGO DOCHODU GOSPODARSTWA DOMOWEGO, CAŁKOWITEGO ROZPORZADZALNEGO DOCHODU GOSPODARSTWA DOMOWEGO PRZED PRZELEWAMI SOCJALNYMI (Z WYJĄTKIEM ZASILKU DLA OSÓB W PODESZŁYM WIEKU I OSÓB POZOSTAŁYCH PRZY ŻYCIU) I SKŁADNIKÓW DOCHODU BRUTTO/NETTO

1. CZŁONKOWIE GOSPODARSTWA DOMOWEGO I BYLI CZŁONKOWIE GOSPODARSTWA DOMOWEGO

1.1 Członkostwo gospodarstwa domowego (1)

Następujące osoby, jeżeli mają udział w wydatkach gospodarstwa domowego, muszą być uważane za członków gospodarstwa domowego, zależnie od dalszych szczególnych warunków wymienionych poniżej:

1. osoby zwykle zamieszkujące, powiązane z innymi członkami gospodarstwa domowego;

2. osoby zwykle zamieszkujące, nie powiązane z innymi członkami gospodarstwa domowego;

3. zamieszkujący lokatorzy, którzy się stołują, lokatorzy, najemcy;

4. odwiedzający;

5. służba domowa, pomoce domowe typu „au-pairs”;

6. osoby zwykle zamieszkujące, ale czasowo nieobecne w mieszkaniu (ze względu na urlop, pracę, naukę lub podobne);

7. dzieci wchodzące w skład gospodarstwa domowego, które kształcą się daleko od domu;

8. osoby nieobecne przez długie okresy czasu, ale mające związki z gospodarstwem domowym; osoby pracujące daleko od domu;

9. osoby czasowo nieobecne, ale mające związki z gospodarstwem domowym; osoby w szpitalu, domu spokojnej starości lub innych instytucjach.

Dalsze warunki, aby uznać osobę za członka gospodarstwa domowego są następujące:

a) Kategorie 3, 4 i 5:

Takie osoby nie mogą aktualnie posiadać adresu prywatnego w innym miejscu lub ich rzeczywisty albo zamierzony okres pobytu musi wynosić co najmniej sześć miesięcy;

b) Kategoria 6:

Takie osoby nie mogą aktualnie posiadać adresu prywatnego w innym miejscu i ich rzeczywisty albo zamierzony okres pobytu musi wynosić co najmniej sześć miesięcy

Kategoria 7 i 8

Bez względu na rzeczywisty lub zamierzony okres pobytu takie osoby nie mogą posiadać aktualnie adresu prywatnego w innym miejscu, muszą być partnerem lub dzieckiem członka gospodarstwa domowego i muszą stale utrzymywać bliskie związki z gospodarstwem domowym i muszą uważać ten adres za swój główny (stały) adres zamieszkania.

c) Kategoria 9:

Taka osoba musi mieć jasne związki finansowe z gospodarstwem domowym i musi być rzeczywiście lub perspektywicznie nieobecna w gospodarstwie domowym przez okres krótszy niż sześć miesięcy.

Udział w wydatkach gospodarstwa domowego

Udział w wydatkach gospodarstwa domowego obejmuje korzystanie z wydatków (np. przez dzieci, osoby bez żadnego dochodu), jak również ponoszenie wydatków. Jeżeli osoba nie ma udziału w wydatkach, to tworzy ona oddzielne gospodarstwo domowe pod tym samym adresem.

Osoba zwykle zamieszkująca

Osobę należy uważać za zwykle zamieszkującego członka gospodarstwa domowego, jeżeli spędza większą część dnia przeznaczonego na odpoczynek w tym gospodarstwie, szacowaną w okresie ostatnich sześciu miesięcy. Osoby tworzące nowe gospodarstwa domowe lub przyłączające się do istniejących gospodarstw należy zwykle uważać za członków w nowym miejscu zamieszkania; podobnie ci członkowie, którzy opuszczają gospodarstwo, aby zamieszkać gdzie indziej, nie powinni być dłużej uważani za członków gospodarstwa, które opuścili. Wspomniane powyżej kryterium „minione sześć miesięcy” jest zastępowane zamiarem przebywania w nowym miejscu zamieszkania przez okres co najmniej sześciu miesięcy.

Zamiar przebywania przez okres co najmniej sześciu miesięcy

Należy wziąć pod uwagę to, co może być uważane za „stałe” przyłączenie się do gospodarstwa domowego lub jego opuszczenie. Dlatego osoba, która przyłączyła się do gospodarstwa domowego na nieokreślony okres lub z zamiarem pozostania przez okres co najmniej sześciu miesięcy jest uważana za członka gospodarstwa domowego, chociaż osoba nie przebywała jeszcze w tym gospodarstwie przez sześć miesięcy i w rzeczywistości spędziła większość tego czasu w innym miejscu zamieszkania. Podobnie, osoba, która opuściła gospodarstwo domowe w celu zamieszkania w innym miejscu, z zamiarem przebywania tam przez okres sześciu miesięcy lub dłużej, nie jest dłużej uważana za członka poprzedniego gospodarstwa domowego.

Osoba czasowo nieobecna w prywatnym lokalu mieszkalnym

Jeżeli osoba, czasowo nieobecna, znajduje się w prywatnym lokalu mieszkalnym, to stwierdzenie czy jest ona członkiem tego (czy innego) gospodarstwa domowego zależy od długości okresu nieobecności. Wyjątkowo, pewne kategorie osób, które mają bliskie związki z gospodarstwem domowym, mogą być zaliczane do członków gospodarstwa niezależnie od długości nieobecności, pod warunkiem, że nie są uważane za członków innego gospodarstwa domowego.

Intencją stosowania tych kryteriów jest minimalizacja ryzyka, że osoba, która ma dwa prywatne adresy pod którymi potencjalnie mogłaby zostać spisana, nie zostanie podwójnie policzona w operacie losowania. Podobną intencją stosowania tych kryteriów jest minimalizacja ryzyka, że niektóre osoby zostaną wyłączone z członkostwa jakiegokolwiek gospodarstwa domowego, nawet wtedy, gdy w rzeczywistości należą do sektora prywatnych gospodarstw domowych

1.2 Były członek gospodarstwa domowego

Termin „były członek gospodarstwa domowego” odnosi się do osoby, która nie jest aktualnym członkiem gospodarstwa domowego i nie została zarejestrowana jako członek tego gospodarstwa domowego podczas poprzedniej fali (tury) badania, ale która żyła w tym gospodarstwie domowym przez co najmniej trzy miesiące podczas okresu odniesienia dochodu. Byli członkowie gospodarstwa domowego są wliczani jedynie do składnika wzdłużnego EU-SILC.

2 SKŁADNIKI DOCHODU BRUTTO

2.1 Dochód pracownika

Dochód pracownika jest określony jako całkowite wynagrodzenie, w gotówce lub w naturze, płacone pracownikowi przez pracodawcę w zamian za wykonaną przez pracownika pracę podczas okresu odniesienia dochodu.

Na dochód pracownika składają się:

1. Dochód pracownika brutto w formie pieniężnej lub zbliżonej do pieniężnej (PY010G);

2. Dochód pracownika brutto w formie niepieniężnej (PY020G);

3. Składki na ubezpieczenia społeczne płacone przez pracodawcę (PY030G);

2.1.1. Dochód pracownika brutto w formie pieniężnej lub zbliżonej do pieniężnej (PY010G);

Odnosi się do pieniężnego składnika wynagrodzenia pracownika w gotówce wypłacanego przez pracodawcę pracownikowi. Obejmuje wartość dowolnych składek na ubezpieczenia społeczne i podatki dochodowe wpłacanych przez pracownika lub pracodawcę w imieniu pracownika do systemów ubezpieczeń społecznych i urzędów podatkowych.

Dochód pracownika brutto w formie pieniężnej lub zbliżonej do pieniężnej obejmuje następujące elementy:

– wynagrodzenia płacone w gotówce za czas przepracowany lub pracę wykonaną w głównym, dodatkowym lub doraźnym miejscu pracy

– wynagrodzenie za czas nieprzepracowany (np. zapłata za urlop);

– zwiększone stawki wynagrodzenia za nadgodziny;

– honoraria płacone dyrektorom spółek handlowych;

– płacę akordową;

– dodatki na przybrane dzieci/wychowanków;

– prowizje, napiwki, wynagrodzenia za drobne usługi;

– dodatkowe wypłaty (np. tzw. „trzynastki”);

– udział w zysku i premie wypłacane w gotówce;

– dodatkowe wypłaty zależne od wydajności;

– dodatki za pracę z dala od miejsca zamieszkania (stanowiące część warunków pracy)

– dodatki na dojazd do pracy;

– dodatkowe dopłaty dokonywane przez pracodawców na rzecz swoich pracowników lub byłych pracowników i innych kwalifikujących się osób w celu uzupełnienia wypłat, z systemów ubezpieczeń społecznych,

– związanych z chorobą, niezdolnością do pracy, urlopem macierzyńskim lub wypłat pośmiertnych dla osób pozostałych przy życiu, gdy takie wypłaty nie mogą być jednoznacznie i indywidualnie zidentyfikowane jako zasiłki socjalne;

– wypłaty dokonywane przez pracodawców na rzecz pracowników w zamian za płace poprzez system ubezpieczeń społecznych, gdy nie są oni zdolni do pracy ze względu na chorobę, niesprawność lub urlop macierzyński, jeżeli takie wypłaty nie mogą być jednoznacznie i indywidualnie zidentyfikowane jako zasiłki socjalne.

Pozycja ta nie obejmuje następujących elementów:

– zwrotu przez pracodawcę wydatków związanych z wykonywaniem pracy (np. koszty podróży służbowej);

– odpraw i wypłat związanych z zakończeniem pracy, aby zrekompensować pracownikom rozwiązanie umowy o pracę zanim pracownik osiągnął normalny wiek emerytalny na danym stanowisku lub odpraw wynikających ze zwolnienia z pracy (które są objęte pozycją „Zasiłki dla bezrobotnych” (PY090G));

– dodatków na wydatki bezpośrednio związane z pracą, takie jak wydatki dotyczące podróży służbowej, kosztów utrzymania lub odzieży ochronnej,

– ryczałtowej wypłaty w dniu normalnego przejścia na emeryturę (włączona do pozycji „Zasiłki dla osób w podeszłym wieku” (PY100G)),

– wypłata ze związku zawodowego za okres strajku.

2.1.2 Dochód pracownika brutto w formie niepieniężnej (PY020G);

Pozycja ta odnosi się do niepieniężnych składników dochodu, które mogą być zapewniane przez pracodawcę bezpłatnie lub po zaniżonej cenie na rzecz pracownika, jako część „pakietu” zawartego w umowie o pracę (2).

Niepieniężny dochód brutto pracownika obejmuje:

– samochód służbowy i związane z nim wydatki (np. bezpłatne paliwo, ubezpieczenie, samochodu, podatki i cła, zależnie od uzgodnień) udostępniony do użytku prywatnego lub użytku zarówno prywatnego, jak i służbowego,

– bezpłatne lub subsydiowane posiłki, talony obiadowe;

– zwrot ponoszonych wydatków lub opłacanie wydatków związanych z mieszkaniem (np. koszty gazu, energii elektrycznej, wody oraz rachunki za telefon stacjonarny lub komórkowy),

– inne towary i usługi zapewniane przez pracodawcę bezpłatnie lub po obniżonej cenie na rzecz pracownika, jeżeli stanowią one znaczący składnik dochodu na poziomie krajowym lub jeżeli stanowią one znaczący składnik dochodu określonej grupy gospodarstw domowych.

Wartość zapewnianych bezpłatnie towarów i usług należy obliczać według wartości rynkowej tych towarów lub usług. Wartość towarów i usług zapewnianych po obniżonej cenie należy obliczać jako różnicę między wartością rynkową i wartością płaconą przez pracownika.

W skład tej pozycji nie wchodzą:

– koszty zapewnienia dowolnych z tych towarów lub usług ponoszony przez pracodawcę, jeżeli są niezbędne wyłącznie w celu umożliwienia wykonania pracy przez pracownika,

– usługi mieszkaniowe w miejscu pracy, które nie mogą być wykorzystywane przez gospodarstwa domowe do których pracownicy należą,

– mieszkanie zapewnione pracownikom przez pracodawcę bezpłatnie lub z obniżonym czynszem jako główne miejsce zamieszkania gospodarstwa domowego (imputowana (przypisana) wartość zakwaterowania zapewnionego bezpłatnie lub z obniżonym czynszem jest włączona do pozycji „Imputowany czynsz” (HY030G)),

– zakwaterowanie zapewnione pracownikom bezpłatnie lub z obniżonym czynszem jako pomocnicze miejsce zamieszkania gospodarstwa domowego,

– dodatki płacone pracownikom na zakup narzędzi, sprzętu, odzieży itd., potrzebnych wyłącznie lub przede wszystkim do wykonywania pracy,

– specjalne posiłki lub napoje wymuszone przez wyjątkowe warunki pracy,

– dowolne towary lub usługi na rzecz pracowników zapewnione w miejscu pracy lub wymagane ze względu na charakter ich pracy (np. badania lekarskie wymagane do podjęcia pracy).

2.1.3 Składki na ubezpieczenia społeczne płacone przez pracodawcę (PY030G)

Składki płacone przez pracodawcę są określane jako płatności dokonywane, podczas okresu odniesienia dochodu, przez pracodawcę dla dobra swoich pracowników do instytucji ubezpieczeniowych (funduszy ubezpieczeń społecznych i prywatnych funduszy ubezpieczeniowych) zapewniające pokrycie ustawowych, konwencjonalnych lub umownych składek ubezpieczeniowych związanych z ubezpieczeniem przeciw różnym rodzajom ryzyka społecznego.

Obejmują one:

– składki płacone przez pracodawcę do prywatnych systemów emerytalnych,

– składki płacone przez pracodawcę do prywatnych systemów ubezpieczeń zdrowotnych,

– składki płacone przez pracodawcę do systemów ubezpieczeń na życie,

– składki płacone przez pracodawcę do innych systemów ubezpieczeń pracowników (np. od niezdolności do pracy),

– składki płacone przez pracodawcę do rządowych systemów ubezpieczeń (ubezpieczenia społeczne) – włączając podatki nałożone na płace dla celów ubezpieczeń społecznych.

2.2 Dochód osoby pracującej na własny rachunek

Dochód osoby pracującej na własny rachunek jest określany jako dochód uzyskany w okresie odniesienia dochodu przez te osoby dla siebie lub członków swojej rodziny w wyniku aktualnego lub poprzedniego zaangażowania w wykonywanie pracy na własny rachunek. Prace wykonywane na własny rachunek są to prace w przypadku których wynagrodzenie jest bezpośrednio zależne od zysków (lub potencjalnych zysków) pochodzących z wyprodukowanych towarów i usług (przy czym własna konsumpcja jest uważana za część zysków). Osoba pracująca na własny rachunek podejmuje decyzje operacyjne wpływające na przedsiębiorstwo, lub deleguje takie decyzje, jednak ponosząc odpowiedzialność za pomyślność przedsiębiorstwa. (W tym kontekście termin „przedsiębiorstwo” obejmuje działalność jednej osoby). Wynagrodzenie otrzymywane za prace związane z hobby uważa się za pracę na własny rachunek.

Jeżeli dochód uzyskany lub obliczony odpowiada wcześniejszemu okresowi czasu niż okres odniesienia, należy przeprowadzić podstawowe korekty , aby zaktualizować dane w relacji do okresu odniesienia dochodu.

Dochód osoby pracującej na własny rachunek dzieli się następująco:

1. Pieniężne zyski lub straty brutto z pracy na własny rachunek (włączając tantiemy)(PY050G);

2. Wartość wyrobów wyprodukowanych do własnej konsumpcji (PY070G).

2.2.1 Pieniężne zyski lub straty brutto z pracy na własny rachunek (włączając tantiemy)(PY050G)

Pozycja obejmuje:

– zysk lub stratę operacyjną netto przypisaną pracującym właścicielom, lub wspólnikom, w „przedsiębiorstwie” nie posiadającym osobowości prawnej, minus odsetki od kredytów na działalność gospodarczą,

– tantiemy pobierane za napisane utwory, wynalazki, itp., nie włączone do zysku/straty „przedsiębiorstwa” bez osobowości prawnej;

– opłaty za wynajem budynków do celów biznesowych, środków transportu, sprzętu itd., nie włączone do zysku/straty „przedsiębiorstw” bez osobowości prawnej, po odliczeniu kosztów uzyskania takich jak odsetki od kredytów związanych z działalnością oraz opłaty za naprawy, konserwacje i ubezpieczenia.

Pozycja nie obejmuje:

– honorariów dyrektorów uzyskiwanych przez właścicieli przedsiębiorstwa posiadających osobowość prawną (które są objęte pozycją „Dochód pracownika brutto w formie pieniężnej lub zbliżonej do pieniężnej” (PY010G),

– dywidend płaconych przez przedsiębiorstwa posiadające osobowość prawną (które są ujęte w pozycji „Odsetki, dywidendy, zyski z inwestycji kapitałowych w przedsiębiorstwach bez osobowości prawnej” (HY090G));

– zysków z kapitału zainwestowanego w przedsiębiorstwo bez osobowości prawnej w którym dana osoba nie pracuje („cichy wspólnik”) (te zyski są ujęte w pozycji „Odsetki, dywidendy, zyski z inwestycji kapitałowych w przedsiębiorstwach bez osobowości prawnej” (HY090G));

– opłaty otrzymywane za dzierżawę gruntu oraz opłaty od lokatorów i lokatorów stołujących się (które są uwzględnione w pozycji „”Dochód z wynajmu majątku lub gruntu” (HY040G)).

– opłaty otrzymywane za wynajem lokali mieszkalnych nie włączone do zysku/straty przedsiębiorstw bez osobowości prawnej (które są ujęte w pozycji „Dochód z wynajmu majątku lub gruntu” (HY040G).

Dochód z pracy na własny rachunek jest obliczany w następujący sposób:

– produkcja rynkowa (przychód brutto w stosunku do całkowitego obrotu, włączając wartość towarów wyprodukowanych przez przedsiębiorstwo, ale skonsumowanych przez osobę pracującą na własny rachunek lub jej gospodarstwo domowe),

– plus wartość rynkowa towarów i usług zakupionych dla przedsiębiorstwa nie posiadającego osobowości prawnej, ale skonsumowanych przez przedsiębiorcę i członków jego gospodarstwa domowego,

– plus dochód z majątku uzyskiwany w związku z finansowymi lub innymi aktywami należącymi do przedsiębiorstwa,

– minus zużycie pośrednie (koszty surowców, koszt sprzedaży, koszty dystrybucji, koszty konserwacji, koszty administracyjne itd.);

– minus wynagrodzenie dla zatrudnionych (płace, składki na ubezpieczenia społeczne dla pracowników),

– minus podatki związane z produkcją i podatki importowe,

– minus odsetki płacone od kredytów na działalność gospodarczą,

– minus opłaty za dzierżawę gruntu i inne nieprodukcyjne aktywa materialne wynajęte przez przedsiębiorstwo,

– minus zużycie majątku trwałego,

– plus subsydia.

W praktyce, gdy osoba pracująca na własny rachunek lub przedsiębiorstwo przygotowuje roczne sprawozdania w celach podatkowych, zyski/straty brutto obliczane są jako zysk/strata operacyjna netto pokazana w sprawozdaniu do celów podatkowych za ostatni okres dwunastomiesięczny, przed odliczeniem podatków od dochodu i obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne.

Przy braku rocznych sprawozdań, albo do celów podatkowych albo jako sprawozdanie gospodarcze, innym podejściem w celu zmierzenia dochodu uzyskiwanego z pracy na własny rachunek jest pozyskanie informacji o wielkości pieniędzy (i towarów) pobranych z przedsiębiorstwa do użytku własnego (do konsumpcji lub w celu oszczędności, włączając wartość rynkową towarów wyprodukowanych lub zakupionych, ale zużytych do celów osobistych).

2.2.2 Wartość wyrobów wyprodukowanych do własnej konsumpcji (PY070G)

Wartość wyrobów wyprodukowanych do własnej konsumpcji odnosi się do wartości żywności i napojów wytworzonych i skonsumowanych w ramach tego samego gospodarstwa domowego.

Wartość wyrobów wyprodukowanych do własnej konsumpcji należy obliczać według wartości rynkowej wyprodukowanych wyrobów po odliczeniu wszystkich kosztów związanych z produkcją.

Wartość żywności i napojów powinna być włączona jeżeli stanowi ona znaczący składnik dochodu na poziomie krajowym lub stanowi znaczący składnik dochodu określonej grupy gospodarstw domowych.

Ta wartość nie obejmuje:

- wartości usług gospodarstw domowych,

- dowolnej produkcji na sprzedaż i podjęcie pieniędzy z przedsiębiorstwa przez osobę pracującą na własny rachunek (te wartości są objęte pozycją „Zyski lub straty brutto z pracy na własny rachunek (włączając tantiemy)” (PY050G).

2.3 Czynsz przypisany (HY030G)

Czynsz przypisany odnosi się do wartości przypisanej wszystkim gospodarstwom domowym, które nie deklarują płacenia pełnego czynszu, ponieważ albo są właścicielami zajmowanych lokali mieszkalnych albo żyją w lokalach wynajętych po cenie niższej od ceny rynkowej albo otrzymane mieszkanie nie wymaga płacenia czynszu. Czynsz przypisany należy szacować tylko dla tych mieszkań (i dowolnych powiązanych z nimi budynków, jak np. garaż), które używane są przez gospodarstwa domowe jako główne miejsce zamieszkania.

Wartość przypisana powinna być równoważna wartości czynszu rynkowego, którą należy zapłacić za podobny lokal mieszkalny, jak ten zajmowany przez gospodarstwo domowe, minus jakakolwiek wartość płaconego czynszu (w przypadku, gdy mieszkanie jest wynajmowane po cenie niższej niż cena rynkowa) minus subsydia otrzymywane od rządu lub z instytucji o celu niezarobkowym (jeżeli mieszkanie zajmowane jest przez właściciela lub jest wynajmowane po cenie niższej od ceny rynkowej) minus dowolne wydatki na drobne naprawy lub renowacje, które wykonują zwykle gospodarstwa domowe będące właścicielami zajmowanych mieszkań, takiego rodzaju, jak te zwykle wykonywane przez właścicieli wynajmujących mieszkania.

Czynsz rynkowy jest czynszem należnym za prawo używania nieumeblowanego lokalu mieszkalnego na rynku prywatnym, wyłączając opłaty za ogrzewanie, wodę, elektryczność itd.

2.4 Dochód z własności

Dochód z majątku jest określony jako dochód uzyskany minus narosłe koszty, podczas okresu odniesienia dochodu, przez właściciela aktywów finansowych lub nieprodukcyjnych aktywów materialnych (gruntów) w zamian za dostarczenie funduszy lub udostępnienie nieprodukcyjnych aktywów materialnych innemu podmiotowi.

Dochód z majątku dzieli się na:

1. Odsetki, dywidendy, zyski z inwestycji kapitałowych w przedsiębiorstwa bez osobowości prawnej (HY090G);

2. Dochód z wynajmu majątku lub gruntu (HY040G).

2.4.1 Odsetki, dywidendy, zyski z inwestycji kapitałowych w przedsiębiorstwa bez osobowości prawnej (HY090G)

Odsetki (nie włączone do zysku/straty przedsiębiorstwa bez osobowości prawnej), dywidendy i zyski z inwestycji kapitałowych w przedsiębiorstwa bez osobowości prawnej odnoszą się do wielkości odsetek z aktywów takich jak rachunek bankowy, certyfikaty depozytowe, obligacje itp.; oraz dywidend i zysków z inwestycji kapitałowych w przedsiębiorstwo bez osobowości prawnej w którym dana osoba nie pracuje, uzyskane podczas okresu odniesienia dochodu, minus narosłe koszty.

2.4.2 Dochód z wynajmu nieruchomości lub gruntów(HY040G)

Dochód z wynajmu nieruchomości lub gruntów odnosi się do dochodu, uzyskanego podczas okresu odniesienia dochodu, z wynajmu nieruchomości (na przykład wynajmowanie mieszkania nie wchodzącego do zysku/straty przedsiębiorstwa bez osobowości prawnej, przychody/wpływy od stołowników lub lokatorów lub opłata otrzymywanych za dzierżawiony grunt) po odliczeniu kosztów takich jak spłaty odsetek hipotecznych, drobne naprawy, konserwacje, ubezpieczenia i inne obciążenia.

2.5 Aktualnie otrzymywane transfery

2.5.1 Świadczenia socjalne

Świadczenia socjalne (3) są określane jako bieżące przelewy otrzymywane przez gospodarstwa domowe podczas okresu odniesienia dochodu (4), przeznaczone do zmniejszenia ciężarów finansowych związanych z wieloma nieprzewidywanymi sytuacjami lub potrzebami, dokonywane w ramach wspólnie organizowanych systemów lub poza tymi systemami przez organy rządowe i instytucje typu non-profit świadczące usługi na rzecz gospodarstw domowych (NPISH).

Obejmują wartość dowolnych składek na ubezpieczenia społeczne lub podatku dochodowego płaconego od tych świadczeń przez beneficjenta systemom ubezpieczeń społecznych lub władzom podatkowym. Aby zostać potraktowany jako świadczenie społeczne, przelew musi spełnić jedno z dwóch kryteriów:

– objęcie tym świadczeniem jest obowiązkowe (zgodnie z prawem, przepisami lub układem zbiorowym miedzy pracodawcami i związkami zawodowymi) dla rozpatrywanej grupy,

– jest oparty na zasadzie solidarności społecznej (tzn. jeżeli jest to emerytura wynikająca z ubezpieczenia, składka i uprawnienia nie są proporcjonalne do indywidualnego narażenia na ryzyko zabezpieczonej osoby).

Świadczenia społeczne dzielą się na:

1. Dodatki rodzinne / związane z dziećmi (HY050G);

2. Dodatki mieszkaniowe (HY070G);

3. Zasiłki dla bezrobotnych (PY090G);

4. Zasiłki wieku podeszłego (PY100G);

5. Świadczenia w razie śmierci żywiciela (PY110G);

6. Świadczenia w razie choroby (PY120G);

7. Zasiłki inwalidzkie (PY130G);

8. Zasiłki związane ze zdobywaniem wykształcenia (PY140G);

9. Wykluczenie społeczne, gdzie indziej nie sklasyfikowane (HY060G).

Świadczenia społeczne nie obejmują:

– świadczeń płaconych z systemów w których świadczeniobiorcy dokonywali jedynie dobrowolnych wpłat, niezależnie od pracodawcy lub rządu (które są ujęte w pozycji „Emerytury z indywidualnych systemów prywatnych (innych niż te objęte przez ESSPROS (europejski system statystyk ochrony socjalnej) (PY080G)).

2.5.1.1 Dodatki rodzinne / związane z dziećmi (HY050G)

Dodatki rodzinne / związane z dziećmi odnoszą się świadczeń, które:

– dostarczają wsparcia finansowego gospodarstwom domowym w celu wychowania dzieci,

– dostarczają pomocy finansowej ludziom, którzy utrzymują członków rodziny nie będących dziećmi.

Pozycja obejmuje:

– świadczenie wspomagające dochód w przypadku urodzenia się dziecka: wypłaty o stawce zryczałtowanej lub zależnej od dochodów, przeznaczonej do wyrównania rodzicom utraty zarobków ze względu na nieobecność w pracy w związku z urodzeniem dziecka przez okres przed i/lub po porodzie lub w związku z adopcją,

– zasiłek macierzyński: świadczenie zwykle płacone jako suma zryczałtowana lub w ratach w przypadku urodzenia dziecka lub adopcji,

– świadczenie związane z urlopem rodzicielskim (macierzyńskim): świadczenie wypłacane matce lub ojcu w przypadku przerwania pracy lub zmniejszenia czasu pracy, aby wychować dziecko, zwykle w młodym wieku,

– dodatek rodzinny lub na dziecko: okresowe wypłaty dla członka gospodarstwa domowego z dziećmi na utrzymaniu, aby pomóc w wychowaniu dzieci,

– inne świadczenia pieniężne: świadczenia płacone niezależnie od zasiłków rodzinnych, aby wesprzeć gospodarstwa domowe i pomóc pokryć określone koszty, takie jak wydatki wynikające ze specjalnych potrzeb rodzin z samotnym ojcem lub matką oraz rodzin z upośledzonymi dziećmi. Te świadczenia mogą być wypłacane okresowo lub ryczałtem.

Pozycja nie obejmuje:

– płatności dokonywanych przez pracodawcę na rzecz pracownika zamiast płac poprzez system ubezpieczeń społecznych, jeżeli pracownik nie jest w stanie pracować ze względu na urlop macierzyński, jeżeli takie płatności nie mogą być oddzielnie i wyraźnie zdefiniowane jako świadczenia socjalne (te płatności są włączone do pozycji „dochód pracownika brutto w formie pieniężnej lub zbliżonej do pieniężnej” (PY010G)),

– dodatkowe płatności dokonywane przez pracodawcę na rzecz pracownika , aby uzupełnić płatności związane z urlopem macierzyńskim należne z systemu ubezpieczeń społecznych, gdy takie płatności nie mogą być oddzielnie i wyraźnie zidentyfikowane jako świadczenia socjalne (te płatności są włączone do pozycji „dochód pracownika brutto w formie pieniężnej lub zbliżonej do pieniężnej” (PY010G)).

2.5.1.2 Dodatki mieszkaniowe (HY070G)

Funkcja mieszkaniowa oznacza interwencję władz publicznych w celu wspomożenia gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów mieszkania. Zasadniczym kryterium dla określenia zakresu zasiłku mieszkaniowego jest istnienie ankiety, dotyczącej środków utrzymania, kwalifikującej do przyznania zasiłku.

Pozycja ta obejmuje:

– świadczenie czynszowe: bieżący przelew przyznany, w oparciu o ankietę dotyczącą środków utrzymania, przez władze publiczne na rzecz wynajmujących mieszkanie, czasowo lub na stałe, aby wspomóc ich przy pokryciu kosztów czynszu,

– świadczenie na rzecz właściciela zajmującego mieszkanie: przelew przyznany, w oparciu o ankietę, dotyczącą środków utrzymania, przez władze publiczne na rzecz właściciela zajmującego mieszkanie, aby zmniejszyć bieżące koszty mieszkaniowe: w praktyce często, aby pomóc w ponoszeniu kosztów kredytu hipotecznego i/lub kosztów odsetek.

Pozycja nie obejmuje:

– polityki w zakresie społecznego budownictwa mieszkaniowego organizowanego poprzez system fiskalny (tzn. ulgi podatkowe),

– wszystkich transferów kapitałowych (w szczególności dotacji inwestycyjnych).

2.5.1.3 Zasiłki dla bezrobotnych (PY090G)

Świadczenia dla bezrobotnych dotyczą takich świadczeń, które zastępują w całości lub w części dochód stracony przez pracownika w wyniku straty zyskownego zatrudnienia, dostarczają dochodu umożliwiającego egzystencję (lub lepszego) osobom wchodzącym lub powracającym na rynek pracy, wyrównują stratę zarobków za względu na częściowe zatrudnienie, zastępują w całości lub w części dochód stracony przez starszych pracowników, którzy odchodzą od zyskownego zatrudnienia przed ustawowym wiekiem emerytalnym ze względu na redukcje miejsc pracy z powodów ekonomicznych, pokrywają w części koszty kształcenia lub kształcenia związanego ze zmianą zawodu ludzi szukających zatrudnienia, lub pomagają osobom bezrobotnym w ponoszeniu kosztów dojazdu lub zmiany miejsca zamieszkania w celu otrzymania zatrudnienia.

Pozycja obejmuje:

– pełne zasiłki dla bezrobotnych: świadczenia kompensujące stratę zarobków, gdy osoba jest zdolna świadczyć pracę i jest dostępna w celu świadczenia pracy, ale nie może znaleźć odpowiedniego zatrudnienia, włączając osoby, które nie były poprzednio zatrudnione,

– częściowy zasiłek dla bezrobotnych: świadczenia wyrównujące stratę zarobków ze względu na formalne umowy skracające czas pracy i/lub przejściowe harmonogramy pracy, bez względu na ich przyczynę (recesja lub zwolnienie gospodarki, awaria sprzętu, warunki klimatyczne, wypadki itd.) i gdy relacja pracownik/pracodawca trwa w dalszym ciągu,

– świadczenia przedemerytalne z przyczyn wynikających z rynku pracy: okresowe wypłaty na rzecz starszych pracowników, którzy opuszczają pracę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego ze względu na brak możliwości zatrudnienia lub redukcje miejsc pracy spowodowane decyzjami gospodarczymi takim jak restrukturyzacja sektora przemysłowego lub przedsiębiorstwa handlowego. Te wypłaty zwykle są przerywane, gdy beneficjant uzyskuje uprawnienia do normalnej emerytury zawiązanej z osiągnięciem wieku emerytalnego.

– zasiłki związane z kształceniem zawodowym: wypłaty z funduszy ubezpieczeń społecznych lub z agencji publicznych na rzecz określonych grup osób należących do siły roboczej , które biorą udział w planach kształcenia mających na celu rozwinięcie ich potencjału zatrudnieniowego,

– mobilność i przesiedlenie: wypłaty przez fundusze ubezpieczeń społecznych lub agencje publiczne na rzecz bezrobotnych osób, aby zachęcić je do przeniesienia się do innej miejscowości lub zmiany zawodu, aby ułatwić znalezienie pracy lub ją otrzymać,

– odprawa albo wypłaty związane z zakończeniem zatrudnienia (świadczenia wyrównujące pracownikowi fakt zakończenia zatrudnienia przed osiągnięciem przez pracownika ustawowego wieku emerytalnego dla tego rodzaju pracy),

– rekompensata za zwolnienie związane z nadmiernym zatrudnieniem: kwoty kapitału płacone pracownikom, którzy zostali zwolnieni, nie z własnej winy, przez przedsiębiorstwo, które zaprzestaje działalności lub ją ogranicza,

– inne świadczenia pieniężne: inna pomoc finansowa, szczególnie wypłaty na rzecz osób pozostających bez zatrudnienia przez długi okres.

Pozycja nie obejmuje:

– dodatków rodzinnych płaconych na dzieci pozostające na utrzymaniu (które są objęte pozycją „Zasiłki rodzinne/ związane z dziećmi (HY050G).

2.5.1.4 Zasiłki wieku podeszłego (PY100G)

Funkcja związana z podeszłym wiekiem odnosi się do zapewnienia zabezpieczenia społecznego przed zagrożeniami związanym z podeszłym wiekiem, utratą dochodu, niewystarczającym dochodem, brakiem samodzielności przy wykonywaniu codziennych zadań, zmniejszonym uczestnictwem w życiu społecznym itd.

Zasiłki wieku podeszłego obejmują świadczenia, które zapewniają dochód zastępczy, gdy osoba w podeszłym wieku odchodzi z rynku pracy lub gwarantują pewien dochód, gdy osoba osiągnęła wiek ustawowy.

Pozycja obejmuje:

– emerytura: okresowe płatności mające na celu utrzymanie dochodu beneficjenta po odejściu z zyskownego zatrudnienia w wieku ustawowym lub wsparcie dochodu osób w starszym wieku,

– świadczenia przedemerytalne podeszłego wieku: okresowe płatności mające na celu utrzymanie dochodu beneficjenta, który odchodzi z pracy przed osiągnięciem wieku określonego w odpowiednim systemie emerytalnym lub w systemie referencyjnym. To może być powodować lub nie zmniejszenie normalnej emerytury.

– częściowe wypłaty emerytur: okresowe płatności części lub całości emerytury na rzecz pracowników w podeszłym wieku, którzy kontynuują świadczenie pracy, ale zmniejszają jej wymiar lub których dochód z działalności zawodowej znajduje się poniżej pewnego poziomu,

– zasiłek pielęgnacyjny: świadczenie wypłacane ludziom w podeszłym wieku, którzy potrzebują częstej lub stałej pomocy, aby ulżyć im w ponoszeniu zwiększonych kosztów opieki (innych niż opieka medyczna), kiedy świadczenie nie jest stanowi zwrotu poświadczonych kosztów,

– świadczenia dla osób pozostałych przy życiu płacone po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego,

– świadczenia pieniężne, związane z niesprawnością, płacone po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego,

– płatności ryczałtowe po osiągnięciu terminu ustawowej emerytury,

– inne świadczenia pieniężne: inne świadczenia płacone okresowo lub ryczałtem po osiągnięciu emerytury lub ze względu na podeszły wiek, takie jak kwoty kapitału wypłacane ludziom, którzy nie w pełni spełniają wymagania związane z przyznaniem okresowej płatnej emerytury lub które były członkami systemu emerytalnego skonstruowanego tak, aby zapewnić jedynie pewną kwotę kapitału po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Pozycja nie obejmuje:

– dodatków rodzinnych na dzieci pozostające na utrzymaniu (które są objęte pozycją „dodatki rodzinne / związane z dziećmi” (HY050G),

– świadczeń przedemerytalnych płaconych ze względu na rynek pracy lub w przypadku zmniejszonych zdolności do pracy (są one objęte odpowiednio pozycjami „Zasiłki dla bezrobotnych (PY090G) lub „Zasiłki inwalidzkie” (PY130G)),

– świadczeń płaconych ludziom w podeszłym wieku, którzy potrzebują częstej lub stałej pomocy, aby ulżyć im w ponoszeniu dodatkowych kosztów opieki, gdy świadczenia są zwracane na podstawie poświadczonych wydatków.

2.5.1.5 Świadczenia w razie śmierci żywiciela (PY110G)

Świadczenia w razie śmierci żywiciela dotyczą świadczeń, które zapewniają czasowy lub stały dochód ludziom poniżej wieku emerytalnego po śmierci małżonka(-ki), partnera lub najbliższego krewnego, zwykle, gdy ta osoba pełniła funkcję jedynego żywiciela dla beneficjenta.

Osobą pozostałą przy życiu uprawnioną do pobierania świadczenia może być małżonek lub były małżonek zmarłej osoby, jego lub jej dzieci, wnuki, rodzice lub inni członkowie rodziny. W pewnych przypadkach świadczenie może być wypłacane osobie nie należącej do rodziny.

Świadczenia w razie śmierci żywiciela są zwykle przyznawane na podstawie praw nabytych, tzn. prawa, które pierwotnie przysługiwało innej osobie, której śmierć jest warunkiem przyznania świadczenia.

Pozycja obejmuje:

– renta rodzinna: okresowa płatność na rzecz ludzi, których uprawnienia wynikają z ich pokrewieństwa ze zmarłą osobą chronioną przez pewien system (wdowy, wdowcy, sieroty itp.),

– świadczenie w razie śmierci: jednorazowa płatność na rzecz osoby, której uprawnienie wynika z jej pokrewieństwa z osobą zmarłą (wdowy, wdowcy, sieroty itp.),

– inne świadczenia pieniężne: inne płatności okresowe lub ryczałtowe dokonywane ze względu na nabyte prawa osoby, która pozostała przy życia.

Pozycja nie obejmuje:

– zasiłków rodzinnych na dzieci pozostające na utrzymaniu (które są objęte pozycją „zasiłki rodzinne/związane z dziećmi” (HY050G),

– wydatków związanych z pogrzebem,

– dodatkowych płatności dokonywanych przez pracodawców na rzecz innych uprawnionych osób, aby uzupełnić uprawnienie do wypłaty świadczeń w razie śmierci żywiciela z systemu ubezpieczenia społecznego, gdy takie płatności nie mogą być w sposób jasny i pewny zidentyfikowane jako świadczenia socjalne (te płatności są objęte przez pozycję „Dochód pracownika brutto w formie pieniężnej lub zbliżonej do pieniężnej”(PY010G)),

– świadczenia w razie śmierci żywiciela płaconych po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego (te świadczenia ujęte są w pozycji „Zasiłki dla osób w podeszłym wieku”(PY100G)).

2.5.1.6 Świadczenia w razie choroby (PY120G)

Świadczenia w razie choroby odnoszą się do świadczeń pieniężnych, które zastępują w całości lub w części utratę zarobków podczas czasowej niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub odniesione obrażenia.

Świadczenia w razie choroby obejmują:

– płatny urlop chorobowy: płatności zryczałtowane lub zależne od zarobków mające na celu wyrównanie zabezpieczonej osobie w całości lub w części utratę wynagrodzenia spowodowaną przez czasową niezdolność do pracy ze względu na chorobę lub odniesione obrażenia. Te świadczenia mogą być wypłacane z niezależnych programów zabezpieczenia społecznego, ale mogą być również zapewnione przez pracodawcę w postaci nieprzerwanego wypłacania wynagrodzenia podczas okresu choroby,

– płatny urlop w przypadku choroby lub obrażeń poniesionych przez dziecko pozostające na utrzymaniu,

– inne świadczenia pieniężne: różnorodne płatności realizowane na rzecz zabezpieczonych osób w związku z chorobą lub odniesionymi obrażeniami.

Pozycja nie obejmuje:

– zasiłków pieniężnych, które zastępują utratę zarobków podczas czasowej niezdolności do pracy w wyniku ciąży (te świadczenia są objęte pozycją „Dodatki rodzinne / związane z dziećmi”(HY050G)

– zasiłków pieniężnych, które zastępują utratę zarobków podczas czasowej niezdolności do pracy w wyniku niesprawności (te świadczenia są włączone do „Zasiłki inwalidzkie” (PY130G)),

– wypłaty dokonywane przez pracodawców na rzecz pracownika, zamiast wynagrodzenia, poprzez system ubezpieczeń społecznych, gdy jest on niezdolny do pracy z powodu choroby, gdy taka wyplata nie może być oddzielnie i wyraźnie zidentyfikowana jako świadczenie socjalne (te wypłaty są włączone do pozycji „Dochód pracownika brutto w formie pieniężnej lub zbliżonej do pieniężnej” (PY010G)),

– dodatkowe płatności dokonywane przez pracodawcę na rzecz pracownika w celu uzupełnienia wypłaty z systemu ubezpieczeń społecznych w związku z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim, gdy takie płatności nie mogą być oddzielnie i wyraźnie zidentyfikowane jako świadczenia socjalne (te płatności są włączone do pozycji „Dochód pracownika brutto w formie pieniężnej lub zbliżonej do pieniężnej” (PY010G)).

2.5.1.7 Zasiłki inwalidzkie (PY130G)

Zasiłki inwalidzkie odnoszą się do świadczeń, które zapewniają dochód osobie poniżej wieku emerytalnego, której zdolność do pracy i zarabiania została obniżona poniżej minimalnego poziomu ustalonego w ramach ustawodawstwa w wyniku upośledzenia fizycznego lub umysłowego.

Inwalidztwo polega na pełnej lub częściowej niezdolności do zaangażowania się w działalność gospodarczą lub do prowadzenia normalnego życia ze względu na umysłowe lub fizyczne upośledzenie, które prawdopodobnie stanie się stałe lub będzie trwało poza minimalny przypisany okres czasu.

Pozycja obejmuje:

– rentę inwalidzką: okresową płatność przeznaczoną do utrzymywania lub wspierania dochodu osoby poniżej standardowego wieku emerytalnego, która cierpi z powodu inwalidztwa, które ogranicza jej zdolność do pracy lub zarobków poza minimalny poziom ustalony ustawowo,

– wcześniejsze przejście na emeryturę w przypadku zmniejszonej zdolności do pracy: okresowe wypłaty na rzecz starszych pracowników, którzy odchodzą z pracy przed osiągnięciem standardowego wieku emerytalnego w wyniku ograniczonej zdolności do pracy. Renty tego typu zwykle przestają być wypłacane, gdy beneficjent staje się uprawniony do emerytury wynikającej z osiągniętego wieku,

– zasiłek pielęgnacyjny: świadczenie wypłacane na rzecz upośledzonych osób poniżej standardowego wieku emerytalnego, które wymagają częstej lub stałej opieki, aby pomóc im ponosić dodatkowe koszty opieki (różne od kosztów opieki medycznej). Świadczenia nie mogą polegać na zwrocie poświadczonych kosztów.

– ekonomiczna integracja upośledzonych: zasiłki płacone osobom upośledzonym, gdy podejmują one pracę dostosowaną do ich możliwości, zwykle w zakładach pracy chronionej lub przechodzą szkolenie zawodowe,

– renty inwalidzkie dla upośledzonych dzieci, bez względu na to czy są na utrzymaniu czy nie,

– inne świadczenia pieniężne: wypłaty okresowe lub w postaci zryczałtowanej nie objęte przez powyższe pozycje, takie jak okazjonalne wsparcie dochodu itp.

Pozycja nie obejmuje:

– świadczeń zapewnionych dla zastąpienia w części lub w całości zarobków podczas czasowej niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub odniesione obrażenia (te świadczenia objęte są pozycją „Zasiłki chorobowe” (PY120G),

– zasiłków rodzinnych płaconych otrzymującym rentę inwalidzką (te zasiłki są włączone do pozycji „Dodatki rodzinne / związane z dziećmi” (HY050G),

– świadczeń wypłacanych pozostałym przy życiu osobom będącym na utrzymaniu osób niesprawnych, takich jak renty (te świadczenia są włączone do pozycji „Świadczenia w razie śmierci żywiciela” (PY110G),

– świadczenia, które stanowią zwrot poświadczonych kosztów,

– świadczenia pieniężne związane z inwalidztwem płacone po osiągnięciu standardowego wieku emerytalnego (te świadczenia są objęte przez „Zasiłki dla osób w podeszłym wieku” (PY100G),

– wypłaty dokonywane przez pracodawców na rzecz pracownika lub byłego pracownika zamiast płac poprzez system ubezpieczeń społecznych, gdy nie może podjąć pracy ze względu na inwalidztwo, gdy taka płatność nie może zostać oddzielnie i wyraźnie zidentyfikowana jako świadczenie socjalne (te płatności są włączone do pozycji „Dochód pracownika brutto w formie pieniężnej lub zbliżonej do pieniężnej” (PY010G)).

– dodatkowe płatności dokonywane przez pracodawców na rzecz pracownika lub byłego pracownika w celu uzupełnienia wypłat w okresie inwalidztwa z systemu ubezpieczeń społecznych, gdy taka płatność nie może zostać oddzielnie i wyraźnie zidentyfikowana jako świadczenie socjalne (te płatności są włączone do pozycji „Dochód pracownika brutto w formie pieniężnej lub zbliżonej do pieniężnej” (PY010G)).

2.5.1.8 Zasiłki związane ze zdobywaniem wykształceniem (PY140G)

Zasiłki edukacyjne dotyczą dotacji, stypendiów i innych rodzajów pomocy otrzymywanej przez studentów, aby ułatwić im zdobycie wykształcenia.

2.5.1.9 Wykluczenie społeczne, gdzie indziej nie sklasyfikowane (HY060G)

Świadczenia socjalne w funkcji „wykluczenia społeczne gdzie indziej nie sklasyfikowane” dotyczą „osób wykluczonych ze społeczeństwa” lub „osób zagrożonych wykluczeniem ze społeczeństwa”. Mimo tak ogólnego sformułowania grupy docelowe mogą zostać (między innymi) zidentyfikowane jako osoby bez środków do życia, migranci, uchodźcy, narkomani, alkoholicy lub ofiary rozboju kryminalnego.

Pozycja obejmuje:

– wsparcie dochodu: okresowe wypłaty dla ludzi bez wystarczających środków do życia. Warunki uzyskania uprawnienia do tych świadczeń mogą być związane nie tylko z osobistymi zasobami, ale zależeć także od obywatelstwa, miejsca zamieszkania, wieku, gotowości do pracy i statusu rodzinnego. Świadczenia mogą być ograniczone lub nieograniczone czasowo; mogą być płacone określonej osobie lub rodzinie i mogą być zapewniane przez rząd centralny lub samorząd.

– inne świadczenia pieniężne: wsparcie dla osób bez środków do życia lub słabych społecznie, aby pomóc im w uniknięciu nędzy lub trudnych sytuacji. Te świadczenia mogą być płacone przez prywatne organizacje o celu niezarobkowym

2.5.2 Regularnie otrzymywane przelewy pieniężne pomiędzy gospodarstwami domowymi (HY080G)

Regularnie otrzymywane przelewy pieniężne pomiędzy gospodarstwami domowymi odnoszą się do regularnych kwot pieniężnych otrzymywanych podczas okresu odniesienia dochodu od innych gospodarstw domowych lub osób.

Pozycja obejmuje:

– obowiązkowe alimenty i zasiłek dla dziecka,

– nieobowiązkowe alimenty i zasiłek dla dziecka otrzymywane w sposób regularny,

– regularny zasiłek pieniężny od osób innych niż członkowie rodziny,

– regularny zasiłek pieniężny od rodzin w innych krajach.

Pozycja nie obejmuje:

– Bezpłatnego lub subsydiowanego lokalu mieszkalnego zapewnianego przez inne gospodarstwo domowe (co jest ujęte w pozycji „Czynsz przypisany” (HY030G)).

2.6 Pozostałe uzyskiwane dochody

2.6.1 Dochód uzyskiwany przez osoby w wieku poniżej 16 lat (HY110G)

Dochód uzyskiwany przez osoby w wieku poniżej 16 lat jest określany jako dochód brutto uzyskiwany przez wszystkich członków gospodarstwa domowego w wieku poniżej 16 lat podczas okresu odniesienia dochodu.

Pozycja nie obejmuje:

– przelewów między członkami gospodarstwa domowego,

– dochodu uzyskiwanego na poziomie gospodarstwa domowego (tzn. HY040G, HY050G, HY060G, HY070G, HY080G i HY090G).

2.7 Płatności odsetek

2.7.1 Odsetki hipoteczne (HY100G)

Odsetki hipoteczne dotyczą całkowitej kwoty brutto, przed odliczeniem dowolnego kredytu podatkowego lub ulgi podatkowej, odsetek hipotecznych dotyczących głównego miejsca zamieszkania gospodarstwa domowego podczas okresu odniesienia dochodu.

Pozycja nie obejmuje:

– żadnych innych płatności związanych z hipoteką, czy to odsetek czy sumy kapitału, dokonywanych w tym samym czasie, takich jak ubezpieczenie ochronne hipoteki lub ubezpieczenie domu i jego wyposażenia,

– wypłat z drugiego kredytu hipotecznego, aby uzyskać pieniądze na cele mieszkaniowe (np. naprawy, renowacje, konserwacje, itp.) lub dla innych celów,

- spłat sumy głównej lub sumy kapitału.

2.8 Zapłacone bieżące przelewy

Zapłacone bieżące przelewy dzielą się na:

1. Podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne (HY140G),

2. Stałe podatki majątkowe (HY120G);

3. Składki na ubezpieczenia społeczne płacone przez pracodawców (PY030G);

4. Stałe przelewy pieniężne płacone między gospodarstwami domowymi (HY130G).

2.8.1 Podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne (HY140G)

Podatek dochodowy odnosi się do podatków od: dochodu, zysków i zysków kapitałowych. Obliczane są one według rzeczywistych i przewidywanych dochodów osób indywidualnych, gospodarstw domowych lub jednostek podatkowych. Obejmują podatki nakładane na aktywa w postaci majątku, gruntu lub nieruchomości, jeżeli te aktywa są używane do oszacowania dochodu ich właścicieli.

Podatki dochodowe obejmują:

– podatki od dochodu osób indywidualnych, gospodarstw domowych lub jednostek podatkowych (dochodu uzyskanego z zatrudnienia, majątku, działalności innowacyjnej, emerytury itd.) włączając podatki odliczane przez pracodawców (podatki typu „płać, gdy zarabiasz”), inne podatki pobierane u źródła i podatki od dochodu właścicieli przedsiębiorstw nie mających osobowości prawnej płacone podczas okres odniesienia dochodu,

– w drodze wyjątku, Państwa Członkowskie używające danych z rejestrów, i inne Państwa Członkowskie dla których jest to najbardziej odpowiednie podejście, mogą składać sprawozdania podatkowe odnośnie „uzyskanego dochodu” w roku odniesienia dochodu, jeżeli to jedynie marginalnie wpływa na porównywalność,

– dowolne spłaty podatku otrzymane podczas okresu odniesienia dochodu dotyczące podatku płaconego od dochodu uzyskanego podczas okresu odniesienia dochodu lub poprzedniego roku. Wartość ta powinna być uwzględniona jako obniżenie płaconego podatku;

– dowolne odsetki naliczane za opóźnienia w zapłacie należnych podatków i dowolne kary nakładane przez władze podatkowe.

Podatki dochodowe nie obejmują:

– opłat związanych z uzyskaniem prawa do polowania, strzelania i łowienia ryb.

Składki na ubezpieczenia społeczne odnoszą się do składek pracowników najemnych, pracowników pracujących na własny rachunek, pracowników bezrobotnych, składek emerytalnych i innych składek (jeżeli mają zastosowanie) płaconych podczas okresu odniesienia dochodu do systemów ubezpieczeń społecznych określonych jako obowiązkowe przez rząd lub systemów ustanowionych przez pracodawcę (emerytura, zdrowie itd.).

2.8.2 Stałe podatki majątkowe (HY120G)

Stałe podatki majątkowe odnoszą się do podatków płatnych okresowo od własności lub korzystania z gruntu lub budynków przez właścicieli i bieżących podatków płaconych od majątku netto i innych aktywów (biżuteria, inne zewnętrzne oznaki bogactwa). Stałe podatki majątkowe, które maja zostać ujęte w sprawozdaniach, są to podatki płacone w okresie odniesienia dochodu.

Pozycja nie obejmuje:

– niepowtarzalnych podatków takich jak podatek spadkowy, opłaty spadkowe lub podatki od darowizn między żyjącymi osobami,

– nakładanych podatków od aktywów w postaci majątku, gruntu lub nieruchomości, gdy te aktywa używane są jako podstawa do oszacowania dochodu ich właścicieli (te podatki są objęte pozycją „Podatek od dochodu i składki na ubezpieczenia społeczne” (HY140G)),

– podatków od gruntu, budynków i innych aktywów posiadanych lub wynajmowanych przez przedsiębiorstwa i używanych przez nie do celów produkcyjnych (te podatki uważane są za podatki od produkcji i są odliczane od dochodu z produkcji rynkowej przedsiębiorcy pracującego na własny rachunek w celu zbudowania składnika o nazwie „Pieniężne zyski lub straty brutto z pracy na własny rachunek (włączając tantiemy)) (PY050G))

2.8.3 Składki na ubezpieczenia społeczne płacone przez pracodawców (PY030G)

Składki na ubezpieczenia społeczne płacone przez pracodawców są określone w dochodzie pracownika.

2.8.4 Stałe przelewy pieniężne płacone między gospodarstwami domowymi (HY140G)

Stałe przelewy pieniężne płacone między gospodarstwami domowymi odnoszą się do stałej kwoty pieniężnej płaconej, w okresie odniesienia dochodu, na rzecz innych gospodarstw domowych.

Stałe przelewy pieniężne płacone między gospodarstwami domowymi obejmują:

- obowiązkowe alimenty lub dodatki na dzieci,

- nieobowiązkowe alimenty lub dodatki na dzieci płacone w sposób regularny,

- regularne wparcie pieniężne dla osób nie będących członkami gospodarstwa domowego,

- regularne wparcie pieniężne dla gospodarstw domowych w innych krajach.

3. SKŁADNIKI DOCHODU NETTO

Składniki dochodu netto są uzyskiwane z odpowiadających im składników brutto po odliczeniu podatku dochodowego płaconego u źródła i składek na ubezpieczenia społeczne.

Składniki netto mogą być występować w następujących formach:

1. Bez podatku płaconego u źródła i składek na ubezpieczenia społeczne,

2. Bez podatku płaconego u źródła,

3. Bez składek na ubezpieczenia społeczne.

4. CAŁKOWITY DOCHÓD BRUTTO I ROZPORZĄDZALNY GOSPODARSTWA DOMOWEGO

4.1 Całkowity dochód brutto gospodarstwa domowego (HY010) jest obliczany jako:

Suma składników dochodu osobistego brutto dla wszystkich członków gospodarstwa domowego (Dochód pracownika brutto w formie pieniężnej lub zbliżonej do pieniężnej (PY010G); dochód pracownika brutto w formie niepieniężnej (PY020G); składki na ubezpieczenia społeczne płacone przez pracodawcę (PY030G); pieniężne zyski lub straty brutto z pracy na własny rachunek (włączając tantiemy) (PY050G); wartość wyrobów wyprodukowanych do własnej konsumpcji (PY070G); zasiłki dla bezrobotnych (PY090G); zasiłki wieku podeszłego (PY100G); świadczenia w razie śmierci żywiciela (PY110G); świadczenia w razie choroby (PY120G); zasiłki inwalidzkie (PY130G); zasiłki związane ze zdobywaniem wykształcenia (PY140G)) plus składniki dochodu brutto na poziomie gospodarstwa domowego (czynsz przypisany (HY030G); dochód z wynajmu majątku lub gruntu (HY040G); dodatki rodzinne / związane z dziećmi (HY050G); wykluczenie społeczne, gdzie indziej nie sklasyfikowane (HY060G); dodatki mieszkaniowe (HY070G); regularnie otrzymywane przelewy pieniężne między gospodarstwami domowymi (HY080G); odsetki, dywidendy, zyski z inwestycji kapitałowych w przedsiębiorstwa bez osobowości prawnej (HY090G); dochód uzyskiwany przez osoby w wieku poniżej 16 lat (HY110G) minus odsetki hipoteczne (HY100G).

4.2 Całkowity rozporządzalny dochód gospodarstwa domowego (HY020) można obliczyć następująco:

Suma składników dochodu osobistego brutto dla wszystkich członków gospodarstwa domowego (Dochód pracownika brutto w formie pieniężnej lub zbliżonej do pieniężnej (PY010G); dochód pracownika brutto w formie niepieniężnej (PY020G); składki na ubezpieczenia społeczne płacone przez pracodawcę (PY030G); pieniężne zyski lub straty brutto z pracy na własny rachunek (włączając tantiemy) (PY050G); wartość wyrobów wyprodukowanych do własnej konsumpcji (PY070G); zasiłki dla bezrobotnych (PY090G); zasiłki wieku podeszłego (PY100G); świadczenia w razie śmierci żywiciela (PY110G); świadczenia w razie choroby (PY120G); zasiłki inwalidzkie (PY130G); zasiłki związane ze zdobywaniem wykształcenia (PY140G)) plus składniki dochodu brutto na poziomie gospodarstwa domowego (czynsz przypisany (HY030G); dochód z wynajmu majątku lub gruntu (HY040G); dodatki rodzinne / związane z dziećmi (HY050G); wykluczenie społeczne, gdzie indziej nie sklasyfikowane (HY060G); dodatki mieszkaniowe (HY070G); regularnie otrzymywane przelewy pieniężne między gospodarstwami domowymi (HY080G); odsetki, dywidendy, zyski z inwestycji kapitałowych w przedsiębiorstwa bez osobowości prawnej (HY090G); dochód uzyskiwany przez osoby w wieku poniżej 16 lat (HY110G) minus (składki na ubezpieczenia społeczne płacone przez pracodawcę (PY030G); odsetki hipoteczne (HY100G); stałe podatki majątkowe (HY120G); regularne przelewy pieniężne płacone między gospodarstwami domowymi (HY130G); podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne (HY140G)).

Zmienna HY140G obejmuje spłaty/zwroty związane z korektą podatku dochodowego, podatek dochodowy u źródła i składki na ubezpieczenia społeczne (jeżeli maja zastosowanie).

Lub następująco:

Suma składników dochodu osobistego netto (bez podatku dochodowego płaconego u źródła i składek na ubezpieczenia społeczne) dla wszystkich członków gospodarstwa domowego (Dochód pracownika brutto w formie pieniężnej lub zbliżonej do pieniężnej (PY010N); dochód pracownika brutto w formie niepieniężnej (PY020N); pieniężne zyski lub straty brutto z pracy na własny rachunek (włączając tantiemy) (PY050N); wartość wyrobów wyprodukowanych do własnej konsumpcji (PY070N); zasiłki dla bezrobotnych (PY090N); zasiłki wieku podeszłego (PY100N); świadczenia w razie śmierci żywiciela (PY110N); świadczenia w razie choroby (PY120N); zasiłki inwalidzkie (PY130N); zasiłki związane ze zdobywaniem wykształcenia (PY140N)) plus składniki dochodu netto (bez podatku dochodowego płaconego u źródła i składek na ubezpieczenia społeczne) na poziomie gospodarstwa domowego (czynsz przypisany (HY030G); dochód z wynajmu majątku lub gruntu (HY040N); dodatki rodzinne/związane z dziećmi (HY050N); wykluczenie społeczne, gdzie indziej nie sklasyfikowane (HY060N); dodatki mieszkaniowe (HY070N); regularnie otrzymywane przelewy pieniężne między gospodarstwami domowymi (HY080N); odsetki, dywidendy, zyski z inwestycji kapitałowych w przedsiębiorstwa bez osobowości prawnej (HY090N); dochód uzyskiwany przez osoby w wieku poniżej 16 lat (HY110N) minus (odsetki hipoteczne (HY100N); stałe podatki majątkowe (HY120N); regularne przelewy pieniężne płacone między gospodarstwami domowymi (HY130N); spłaty/zwroty związane z korektą podatku (HY145N)).

Lub następująco:

Suma składników dochodu osobistego dla wszystkich członków gospodarstwa domowego plus składniki dochodu na poziomie gospodarstwa domowego, z których niektóre są brane netto (bez podatku dochodowego, bez składek na ubezpieczenia społeczne lub bez obu tych elementów), a inne brutto, lub wszystkie z nich brane są netto, ale niektóre bez podatku u źródła, inne bez składek na ubezpieczenia lub bez obu tych elementów, gdy tylko podatek od dochodu i składki na ubezpieczenia społeczne (HY140N), stałe podatki majątkowe, regularnie otrzymywane przelewy pieniężne miedzy gospodarstwami domowymi i składki na ubezpieczenia społeczne płacone przez pracodawcę zostaną odliczone.

W tym przypadku HY140N może zawierać spłaty/zwroty związane z korektą podatku, podatek dochodowy u źródła i składki na ubezpieczenia społeczne dla niektórych składników dochodu.

4.3 Całkowity rozporządzalny dochód gospodarstwa domowego, przed przelewami socjalnymi, z wyłączeniem zasiłków wieku podeszłego i świadczeń w razie śmierci żywiciela (HY022) jest określony jako:

Całkowity rozporządzalny dochód (HY020) minus całkowite przelewy netto plus zasiłki dla wieku podeszłego (PY100N) i świadczenia w razie śmierci żywiciela (PY110N) (tzn. całkowity rozporządzalny dochód (HY020) minus zasiłki dla bezrobotnych (PY090N); świadczenia w razie choroby (PY120N); zasiłki inwalidzkie (PY130N); zasiłki związane ze zdobywaniem wykształcenia (PY140N); dodatki rodzinne / związane z dziećmi (HY050N); wykluczenie społeczne, gdzie indziej nie sklasyfikowane (HY060N); dodatki mieszkaniowe (HY070N).

4.4 Całkowity rozporządzalny dochód gospodarstwa domowego, przed przelewami socjalnymi, obejmujący zasiłki wieku podeszłego i świadczenia w razie śmierci żywiciela (HY023) jest określony jako:

Całkowity rozporządzalny dochód (HY020) minus całkowite przelewy netto (zasiłki dla bezrobotnych (PY090N); zasiłki wieku podeszłego (PY100N); świadczenia w razie śmierci żywiciela (PY110N); świadczenia w razie choroby (PY120N); zasiłki inwalidzkie (PY130N); zasiłki związane ze zdobywaniem wykształcenia (PY140N); dodatki rodzinne / związane z dziećmi (HY050N); wykluczenie społeczne, gdzie indziej nie sklasyfikowane (HY060N) i dodatki mieszkaniowe (HY070N)).

5. INNE POZYCJE NIE UWAŻANE ZA CZĘŚĆ DOCHODU

5.1 Składki wpłacane do indywidualnych prywatnych systemów emerytalnych (PY035G)

Składki wpłacane do indywidualnych prywatnych systemów emerytalnych, w okresie odniesienia dochodu, odnoszą się do polityki emerytalnej wybranej przez gospodarstwa domowe z własnej inicjatywy i dla własnego dobra, niezależnie od ich pracodawców lub rządu i poza dowolnym systemem ubezpieczeń społecznych.

Te składki stanowią odpowiedniki powiązane z emeryturami z indywidualnych planów prywatnych (innych niż te objęte ESSPROS) (PY080G).

Pozycja obejmuje: składki do indywidualnych programów emerytalnych związanych z podeszłym wiekiem, świadczeniami w razie śmierci żywiciela, świadczeniami w razie choroby, niezdolności do pracy i brakiem zatrudnienia.

5.2 Emerytury z indywidualnych prywatnych planów (innych niż objętych przez ESSPROS) (PY080G)

Regularne emerytury z planów prywatnych (innych niż te objęte przez ESSPROS) odnoszą się do emerytur i rent dożywotnich otrzymywanych, w okresie odniesienia dochodu, w postaci dochodu z odsetek lub dywidend z indywidualnych prywatnych systemów ubezpieczeń, tzn. w pełni zorganizowanych systemów, w których składki zależą od wpłacającego, niezależnie od jego pracodawcy lub rządu.

Pozycja obejmuje:

– emerytury związane z podeszłym wiekiem, osobą pozostałą przy życiu, chorobą, niezdolnością do pracy i bezrobociem otrzymywanych w postaci odsetek lub dywidend z indywidualnych systemów ubezpieczenia prywatnego.

Pozycja nie obejmuje:

– emerytur z obowiązkowych systemów rządowych,

– emerytur z obowiązkowych systemów zorganizowanych przez pracodawców.


TABELA 1

Zmienne celu dochodu brutto na poziomie składnika

Składniki dochodu

Nazwa zmiennej

Zmienna celu

2.1 Dochód pracownika brutto

PY010G

Dochód pracownika brutto w formie pieniężnej lub zbliżonej do pieniężnej (1)

PY020G

Dochód pracownika brutto w formie niepieniężnej

PY030G

Składki na ubezpieczenia społeczne płacone przez pracodawcę

2.2 Dochód z pracy na własny rachunek

PY050G

Pieniężne zyski lub straty brutto z pracy na własny rachunek (włączając tantiemy)

PY070G

Wartość wyrobów wyprodukowanych do własnej konsumpcji

2.3 Czynsz przypisany

HY030G

Czynsz przypisany

2.4 Dochód z własności

HY090G

Odsetki, dywidendy, zyski z inwestycji kapitałowych w przedsiębiorstwa bez osobowości prawnej

HY040G

Dochód z wynajmu majątku lub gruntu

2.5 Otrzymane bieżące przelewy

Świadczenia socjalne

HY050G

Dodatki rodzinne /związane z dziećmi

HY060G

Wykluczenie społeczne, gdzie indziej nie sklasyfikowane

HY070G

Dodatki mieszkaniowe

PY090G

Zasiłki dla bezrobotnych

PY100G

Zasiłki wieku podeszłego

PY110G

Świadczenia w razie śmierci żywiciela

PY120G

Świadczenia w razie choroby

PY130G

Zasiłki inwalidzkie

PY140G

Zasiłki związane ze zdobywaniem wykształcenia

Regularnie otrzymywane przelewy pieniężne między gospodarstwami domowymi

HY080G

Regularne otrzymywane przelewy pieniężne między gospodarstwami domowymi

2.6 Inny uzyskany dochód

HY110G

Dochód uzyskiwany przez osoby w wieku poniżej 16 lat

2.7 Płatności odsetek

HY100G

Odsetki hipoteczne

2.8 Bieżące płacone przelewy

HY140G

Podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne

HY120G

Stałe podatki majątkowe

PY030G

Składki na ubezpieczenia społeczne płacone przez pracodawcę

HY130G

Regularne przelewy pieniężne płacone między gospodarstwami domowymi

(1) Ze względów praktycznych niektóre składniki dochodu mogą zostać włączone w inne (na przykład samochód służbowy, który jest początkowo włączony do niepieniężnego dochodu pracownika, może być ujęty w pozycji dochód pieniężny pracownika).

TABELA 2

Zmienne celu dochodu netto na poziomie składnika

Składniki dochodu

Nazwa zmiennej

Zmienna celu

2.1 Dochód pracownika netto

PY010N

Dochód pracownika netto w formie pieniężnej lub zbliżonej do pieniężnej (1)

PY020N

Dochód pracownika netto w formie niepieniężnej

2.2 Dochód z pracy na rachunek własny

PY050N

Pieniężne zyski lub straty netto z pracy na własny rachunek (włączając tantiemy)

PY070N = PY070G

Wartość wyrobów wyprodukowanych do własnej konsumpcji

2.3 Czynsz przypisany

HY030N = HY070G

Czynsz przypisany

2.4 Dochód z własności

HY090N

Odsetki, dywidendy, zyski z inwestycji kapitałowych w przedsiębiorstwa bez osobowości prawnej

HY040N

Dochód z wynajmu majątku lub gruntu

2.5 Otrzymane bieżące przelewy

Świadczenia socjalne

HY050N

Dodatki rodzinne/związane z dziećmi

HY060N

Wykluczenie społeczne, gdzie indziej nie sklasyfikowane

HY070N

Dodatki mieszkaniowe

PY090N

Zasiłki dla bezrobotnych

PY100N

Zasiłki wieku podeszłego

PY110N

Świadczenia w razie śmierci żywiciela

PY120N

Świadczenia w razie choroby

PY130N

Zasiłki inwalidzkie

PY140N

Zasiłki związane ze zdobywaniem wykształcenia

Regularnie otrzymywane przelewy pieniężne między gospodarstwami domowymi

HY080G

Regularne przelewy pieniężne otrzymywane między gospodarstwami domowymi

2.6 Inny uzyskany dochód

HY110G

Dochód uzyskiwany przez osoby w wieku poniżej 16 lat

2.7 Płatności odsetek

HY100G

Odsetki hipoteczne

2.8 Bieżące płacone przelewy

HY140G

Podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne

HY145N

Spłaty/zwroty związane z korektą podatku

HY120N = HY120G

Stałe podatki majątkowe

HY130G

Regularne przelewy pieniężne płacone między gospodarstwami domowymi

(1) Ze względów praktycznych niektóre składniki dochodu mogą zostać włączone w inne (na przykład samochód służbowy, który jest początkowo włączony do niepieniężnego dochodu pracownika, może być ujęty w pozycji dochód pieniężny pracownika).

Jeżeli od składnika dochodu nie odliczono u źródła ani podatków ani składek na ubezpieczenia społeczne, to ten składnik dochodu jest uważany za składnik „brutto”.

TABELA 3

Inne elementy nie uważane za część dochodu

Inne elementy nie uważane za część dochodu

Nazwa zmiennej

Zmienna celu

Składki i emerytury z osobistych prywatnych systemów emerytalnych (1)

Składki do osobistych prywatnych systemów emerytalnych

PY035G = PY035N

Składki do osobistych prywatnych systemów emerytalnych

Emerytury z osobistych systemów prywatnych

PY080G

Emerytury z osobistych systemów prywatnych (brutto)

Emerytury z osobistych systemów prywatnych

PY080N

Emerytury z osobistych systemów prywatnych (netto)

(1) Te zmienne będą obowiązkowe od początku działania EU-SILC.


(1) Państwa Członkowskie używające w EU-SILC zwykłych definicji gospodarstwa domowego, określonych w swoim systemie statystycznym, mogą określać „członkostwo gospodarstwa domowego” zgodnie ze swoimi definicjami.

(2) Jeżeli dowolne towary lub usługi są przewidziane zarówno dla prywatnego jak i służbowego użytku, to należy oszacować stosunek ich wykorzystania do celów prywatnych do ich wykorzystania służbowego, a następnie stosunek ten odnieść do wartości całkowitej.

(3) Świadczenia socjalne włączone do EU-SILC, z wyjątkiem świadczeń mieszkaniowych, ograniczone są do świadczeń pieniężnych.

(4) Aby otrzymać bliższą miarę zamożności gospodarstwa domowego, zryczałtowana suma świadczeń otrzymanych podczas okresu odniesienia dochodu jest traktowana zgodnie z zaleceniami technicznymi Eurostatu. W ten sam sposób, ryczałtowa kwota otrzymana przed okresem odniesienia dochodu może być wzięta pod uwagę i imputowana (przypisana) zgodnie z zaleceniami Eurostatu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ZAŁĄCZNIK II

DOSTARCZANIE DANYCH DOTYCZĄCYCH DOCHODU [1]

1. Kluczowym celem EU-SILC jest dostarczenie solidnych i porównywalnych danych na temat całkowitego rozporządzalnego dochodu gospodarstwa domowego, całkowitego rozporządzalnego dochodu gospodarstwa domowego przed przelewami (innymi niż zasiłki dla osób w podeszłym wieku i osób pozostałych przy życiu oraz z uwzględnieniem zasiłków wieku podeszłego i świadczeń w razie śmierci żywiciela), całkowitego dochodu brutto i dochodu brutto na poziomie składnika.

2. Cel ten ma zostać osiągnięty w dwu krokach, tak by Państwa Członkowskie mogły opóźnić dostarczanie niektórych z powyższych danych aż upłynie pierwszy rok działania systemu. Jedyne dane, których dostarczanie nie będzie obowiązkowe poczynając od pierwszego roku działania systemu są następujące:

– Niepieniężne składniki dochodu pracownika (z wyjątkiem samochodów służbowych, które należy obliczać poczynając od pierwszego roku działania systemu) i dochód z pracy na własny rachunek, imputowany czynsz i płatności odsetkowe. Te pozycje będą opcjonalne od pierwszego roku działania systemu, ale obowiązkowe poczynając od roku 2007,

– Składki brutto na ubezpieczenia społeczne płacone przez pracodawcę zostaną włączone począwszy od roku 2007, jeżeli wyniki studium wykonalności okażą się pozytywne.

3. W drodze odstępstwa od wymagań pkt 2, Grecja, Hiszpania, Francja, Włochy, Portugalia, Polska i Łotwa mogą nie dostarczać żadnych danych dotyczących dochodu brutto, począwszy od pierwszego roku działania systemu. Jednakże kraje te dostarczą wymienione dane tak szybko, jak to tylko możliwe i w każdym razie nie później niż w 2007 r.

W międzyczasie Komisja wykona dokładne studia wykonalności dotyczące tego tematu we współpracy z krajami i zapewni początkowo pomoc techniczną, aby pomóc krajom spełnić wymagania odnośnie danych brutto.

Kraje powiadamiają każdego roku w swoich sprawozdaniach dotyczących jakości o postępie prac w zakresie konwersji między wartościami i netto/brutto.

4. Jeżeli Grecja, Hiszpania, Francja, Włochy lub Portugalia nie będą mogły dostarczyć składnika danych dotyczącego dochodu brutto począwszy od pierwszego roku działania systemu, będzie wymagany odpowiadający mu składnik dochodu netto.

W ten sposób składnik dochodu będzie zawsze rejestrowany w tej samej formie (brutto, bez podatku dochodowego u źródła i składek na ubezpieczenia społeczne, bez podatku płaconego u źródła, bez składek na ubezpieczenia społeczne) zgodnie ze zwykłą specyfikacją dotyczącą tego składnika dochodu w danym kraju.

[1] Załącznik II w brzmieniu ustalonym przez art. 1 rozporządzenia Komisji (WE) nr 676/2006 z dnia 2 maja 2006 r. zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1980/2003 wykonujące rozporządzenie (WE) nr 1177/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące statystyk Wspólnoty w sprawie dochodów i warunków życia (EU-SILC) w odniesieniu do definicji i uaktualnionych definicji (Dz.Urz.UE L 118 z 03.05.2006, str. 3). Zmiana weszła w życie 23 maja 2006 r.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00