Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2008 nr 246 str. 1
Wersja aktualna od 2008-10-05
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2008 nr 246 str. 1
Wersja aktualna od 2008-10-05
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DYREKTYWA KOMISJI 2008/58/WE

z dnia 21 sierpnia 2008 r.

dostosowująca po raz trzydziesty do postępu technicznego dyrektywę Rady 67/548/EWG w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do klasyfikacji, pakowania i etykietowania substancji niebezpiecznych

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 67/548/EWG z dnia 27 czerwca 1967 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do klasyfikacji, pakowania i etykietowania substancji niebezpiecznych (1), w szczególności jej art. 28,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Załącznik I do dyrektywy 67/548/EWG zawiera wykaz substancji niebezpiecznych, razem z danymi szczegółowymi dotyczącymi klasyfikacji oraz etykietowania każdej substancji. Wykaz ten należy zaktualizować w celu włączenia nowych zgłoszonych substancji i istniejących substancji oraz w celu dostosowania niektórych pozycji do postępu technicznego. Ponadto należy wykreślić z tego załącznika pozycje dotyczące niektórych substancji. Klasyfikację i sposób etykietowania substancji zawierających benzen należy zmienić w sposób uwzględniający fakt, iż benzen jest sklasyfikowany jako mutagen. Niektóre pozycje należy podzielić, ponieważ nowo dodana lub zmieniona klasyfikacja fizyko-chemiczna nie odnosi się już do wszystkich substancji wymienionych w tych pozycjach.

(2) Klasyfikacja i etykietowanie substancji wymienionych w dyrektywie powinny być poddawane przeglądowi w przypadku pojawienia się nowych faktów naukowych. W związku z tym, mając na uwadze nowe wstępne, niepełne i niepoddane wzajemnej weryfikacji informacje przekazane przez przedstawicieli branży, należy zwrócić szczególną uwagę na dalsze wyniki badań epidemiologicznych dotyczących boranów objętych dyrektywą, w tym na wyniki badań prowadzonych obecnie w Chinach oraz wyniki dyskusji prowadzonej na forum Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), dotyczącej klasyfikacji substancji zawierających nikiel, a także na wszelkie istotne nowe naukowe ustalenia lub interpretacje danych, na podstawie których sformułowano obecne propozycje dotyczące związków niklu objętych dyrektywą.

(3) Należy zmienić i dodać pewne uwagi w przedmowie do załącznika I w celu wyjaśnienia obowiązków producentów, dystrybutorów i importerów pewnych substancji poprzez wskazanie, że poza innymi rodzajami wpływu benzen został zaklasyfikowany jako substancja mutagenna oraz że zawarte w załączniku I klasyfikacja i oznakowanie w odniesieniu do właściwości fizyko-chemicznych nie muszą być stosowane, jeśli testy wykażą, że dana postać wprowadzanej na rynek substancji ma inne właściwości fizyko-chemiczne. Uwaga 6 w przedmowie do załącznika I powinna zostać wykreślona, ponieważ jej przepisy przestają mieć zastosowanie od dnia wejścia w życie dyrektywy Komisji 2001/60/ WE (2). W związku z tym odniesienia do uwagi 6 powinny zostać wykreślone z niektórych wpisów w załączniku. Należy dodać nową uwagę 7 do przedmowy do załącznika I w celu wskazania, że stopy zawierające nikiel należy klasyfikować pod względem działania uczulającego na podstawie tempa uwalniania niklu, a nie na podstawie jego stężenia.

(4) Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Komitetu ds. Dostosowania do Postępu Technicznego Dyrektyw w celu Usunięcia Barier Technicznych w Handlu Niebezpiecznymi Substancjami i Preparatami,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł 1

W załączniku I do dyrektywy 67/548/EWG wprowadza się następujące zmiany:

1) w przedmowie wprowadza się następujące zmiany:

a) uwagę H zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku 1A;

b) uwagę J zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku 1B;

c) uwagę P zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku 1C;

d) tekst znajdujący się w załączniku 1D zostaje dodany jako uwaga T;

e) skreśla się uwagę 6;

f) tekst znajdujący się w załączniku 1E zostaje dodany jako uwaga 7;

2) pozycje odpowiadające pozycjom określonym w załączniku 1F zastępuje się tekstem znajdującym się w tym załączniku;

3) dodaje się pozycje znajdujące się w załączniku 1G do niniejszej dyrektywy zgodnie z kolejnością pozycji wymienionych w załączniku I do dyrektywy 67/548/EWG;

4) skreśla się pozycje wymienione w załączniku 1H do niniejszej dyrektywy.

Artykuł 2

1. Państwa członkowskie wprowadzają w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy najpóźniej do dnia 1 czerwca 2009 r. Państwa członkowskie niezwłocznie przekazują Komisji tekst tych przepisów oraz tabelę korelacji między tymi przepisami a niniejszą dyrektywą.

Przepisy przyjęte przez państwa członkowskie zawierają odesłanie do niniejszej dyrektywy lub odesłanie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez państwa członkowskie.

2. Państwa członkowskie przekazują Komisji teksty podstawowych przepisów prawa krajowego przyjętych w dziedzinie objętej niniejszą dyrektywą.

Artykuł 3

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł 4

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 sierpnia 2008 r.

W imieniu Komisji

Stavros DIMAS

Członek Komisji

(1) Dz.U. L 196 z 16.8.1967, s. 1.

(2) Dz.U. L 226 z 22.8.2001, s. 5.

ZAŁĄCZNIK 1A

„Uwaga H:

Klasyfikacja i etykieta wskazane dla tej substancji odnoszą się do niebezpiecznych właściwości oznaczonych zwrotem wskazującym rodzaj zagrożenia w połączeniu ze wskazaną kategorią (kategoriami) niebezpieczeństwa. Producenci, dystrybutorzy i importerzy tej substancji mają obowiązek przeprowadzić badania w celu uzyskania informacji na temat istotnych i dostępnych danych dotyczących wszystkich pozostałych właściwości, aby sklasyfikować i etykietować substancję. Ostateczna etykieta powinna być zgodna z wymaganiami sekcji 7 załącznika VI do niniejszej dyrektywy.”

ZAŁĄCZNIK 1B

„Uwaga J:

Klasyfikacji jako substancja rakotwórcza lub mutagenna nie stosuje się, jeśli można wykazać, że substancja zawiera mniej niż 0,1 % wagowych benzenu (Einecs nr 200-753-7). Niniejszą uwagę stosuje się jedynie do niektórych złożonych substancji węglo- i ropopochodnych wymienionych w załączniku I.”

ZAŁĄCZNIK 1C

„Uwaga P:

Klasyfikacji jako substancja rakotwórcza lub mutagenna nie stosuje się, jeśli można wykazać, że substancja zawiera mniej niż 0,1 % wagowych benzenu (Einecs nr 200-753-7).

Jeżeli substancja jest sklasyfikowana jako rakotwórcza lub mutagenna, stosuje się również uwagę E.

Jeżeli substancja nie jest sklasyfikowana jako rakotwórcza lub mutagenna, powinny mieć zastosowanie co najmniej oznaczenia S (2-)23-24-62.

Niniejszą uwagę stosuje się jedynie do niektórych złożonych substancji ropopochodnych wymienionych w załączniku I.”

ZAŁĄCZNIK 1D

„Uwaga T:

Substancja może być wprowadzona do obrotu w formie, która nie posiada właściwości fizyko-chemicznych wskazanych przez klasyfikację w pozycji zamieszczonej w załączniku I. Jeżeli wyniki odnośnej metody (metod) badania określonej (określonych) w załączniku V wykazują, że dana forma substancji wprowadzana do obrotu nie posiada tej lub tych właściwości, substancję klasyfikuje się zgodnie z wynikami tego badania lub tych badań. Arkusz danych dotyczących bezpieczeństwa powinien zawierać odnośną informację włącznie z odniesieniem do odpowiedniej(-ich) metod(-y) badania lub badań określonych w załączniku V.”

ZAŁĄCZNIK 1E

„Uwaga 7:

Stopy zawierające nikiel klasyfikuje się pod względem uczulającego na skórę działania w przypadku przekroczenia szybkości uwalniania 0,5 μg Ni/cm2/tydzień, zmierzonej referencyjną metodą badania zgodnie z normą europejską EN 1811.”

ZAŁĄCZNIK 1H

W załączniku I skreśla się pozycje o następujących numerach:

607-443-00-4, 607-472-00-2 i 606-080-00-9.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00