Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2009 nr 63 str. 15
Wersja archiwalna od 2020-12-17 do 2021-04-19
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2009 nr 63 str. 15
Wersja archiwalna od 2020-12-17 do 2021-04-19
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA KOMISJI

z dnia 31 października 2008 r.

wdrażająca dyrektywę Rady 2006/88/WE w odniesieniu do programów nadzoru i eliminowania chorób oraz statusu państw członkowskich, stref i enklaw wolnych od choroby

(notyfikowana jako dokument nr C(2008) 6264)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2009/177/WE)

(ostatnia zmiana: DUUEL. z 2020 r., Nr 427, poz. 10)   Pokaż wszystkie zmiany

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 2006/88/WE z dnia 24 października 2006 r. w sprawie wymogów w zakresie zdrowia zwierząt akwakultury i produktów akwakultury oraz zapobiegania niektórym chorobom zwierząt wodnych i zwalczania tych chorób (1), w szczególności jej art. 44 ust. 1 akapit pierwszy, art. 44 ust. 2 akapit pierwszy, art. 44 ust. 3, art. 49 ust. 1, art. 50 ust. 2 lit. a), art. 50 ust. 3, art. 51 ust. 2, art. 59 ust. 2, art. 61 ust. 3 i art. 64,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa 2006/88/WE ustanawia minimalne środki zapobiegawcze mające na celu zwiększenie poziomu świadomości i gotowości właściwych organów, operatorów przedsiębiorstw produkcyjnych sektora akwakultury i innych podmiotów związanych z tym przemysłem na wystąpienie chorób zwierząt akwakultury, a także minimalne środki zwalczania chorób, jakie należy stosować w przypadku podejrzenia wystąpienia lub wystąpienia ognisk niektórych chorób zwierząt wodnych. Wspomniana dyrektywa uchyla i zastępuje, z dniem 1 sierpnia 2008 r., dyrektywę Rady 91/67/EWG z dnia 28 stycznia 1991 r. dotyczącą warunków zdrowotnych zwierząt, obowiązujących przy wprowadzaniu na rynek zwierząt i produktów akwakultury (2).

(2) Artykuł 44 ust. 1 dyrektywy 2006/88/WE stanowi, że w przypadku gdy państwo członkowskie, co do którego brak informacji o zakażeniu, lecz nieuznane za wolne od jednej lub więcej chorób nieegzotycznych wymienionych w części II załącznika IV do tej dyrektywy, opracuje program nadzoru w celu osiągnięcia statusu państwa wolnego od co najmniej jednej ze wspomnianych chorób, państwo to przedkłada ten program do zatwierdzenia zgodnie z procedurą regulacyjną.

(3) Artykuł 44 ust. 1 dyrektywy 2006/88/WE stanowi również, że w przypadku gdy wspomniany program nadzoru obejmuje poszczególne enklawy lub strefy, które stanowią mniej niż 75 % terytorium państwa członkowskiego, zaś strefa lub enklawa obejmuje obszar zlewni, który nie jest wykorzystywany wspólnie z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim, należy postępować zgodnie z inną procedurą, włączając w to wzór formularzy, jakie należy przedłożyć Stałemu Komitetowi ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt („Komitetowi”), zgodnie z art. 50 ust. 2 dyrektywy 2006/88/WE.

(4) Artykuł 44 ust. 2 dyrektywy 2006/88/WE stanowi, że w przypadku gdy państwo członkowskie, co do którego istnieją informacje o zakażeniu jedną lub więcej chorobą nieegzotyczną wymienioną w części II załącznika IV do tej dyrektywy, opracuje program eliminowania chorób dla jednej lub więcej spośród tych chorób, państwo to przedkłada ten program do zatwierdzenia zgodnie z procedurą regulacyjną.

(5) W przypadku gdy państwo członkowskie pragnie osiągnąć status państwa wolnego od co najmniej jednej z chorób nieegzotycznych wymienionych w części II załącznika IV do wspomnianej dyrektywy w odniesieniu do całego swojego terytorium zgodnie z art. 49 ust. 1 dyrektywy 2006/88/WE, przedkłada dowody, by zostać uznanym za wolne od choroby zgodnie z procedurą regulacyjną.

(6) Artykuł 50 ust. 1 dyrektywy 2006/88/WE stanowi, że państwo członkowskie może wydać oświadczenie o uznaniu strefy lub enklawy na swoim terytorium za wolną od jednej lub większej ilości chorób nieegzotycznych wymienionych w części II załącznika IV do tej dyrektywy w określonych warunkach. Państwo członkowskie składające tego rodzaju oświadczenie przedkłada je Komitetowi zgodnie z procedurą określoną w ust. 2 wspomnianego artykułu.

(7) Ponadto art. 50 ust. 3 dyrektywy 2006/88/WE stanowi, że jeżeli przedmiotowa strefa lub enklawa stanowi ponad 75 % terytorium państwa członkowskiego lub obejmuje obszary zlewni, które są wykorzystywane wspólnie z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim, wówczas procedurę, o której mowa w art. 50 ust. 2 wspomnianej dyrektywy, zastępuje się procedurą regulacyjną.

(8) Konieczne jest ustanowienie szczegółowych przepisów w celu określenia, w jakich przypadkach programy nadzoru i oświadczenia o przyznaniu statusu obszaru wolnego od choroby powinny zostać zatwierdzone zgodnie z procedurą regulacyjną.

(9) Powinno się sporządzić wykazy państw członkowskich, stref lub enklaw objętych programami nadzoru lub eliminowania chorób zatwierdzonymi zgodnie z procedurą regulacyjną, lub tych, w odniesieniu do których status obszaru wolnego od choroby został zatwierdzony.

(10) Powinno się ustanowić wzory formularzy do celów przedkładania programów nadzoru do zatwierdzenia oraz do celów oświadczeń w sprawie tego rodzaju programów. Powinno się także sporządzić wzór formularza dla państw członkowskich do celów składania sprawozdań w sprawie rozwoju niektórych programów eliminowania chorób i niektórych programów nadzoru. Ponadto powinno się ustanowić wzór formularza do celów przedkładania wniosków o przyznanie statusu obszaru wolnego od choroby do zatwierdzenia oraz oświadczeń o przyznaniu obszarowi takiego statusu.

(11) Załącznik V do decyzji Komisji 2008/425/WE z dnia 25 kwietnia 2008 r. ustanawiającej standardowe wymagania w zakresie przedkładania przez państwa członkowskie krajowych programów zwalczania, kontroli i monitorowania niektórych chorób zwierząt i chorób odzwierzęcych w celu uzyskania finansowania wspólnotowego (3) zawiera szczegółową analizę kosztów programów, dla których państwa członkowskie pragną uzyskać wkład finansowy. Dla zachowania spójności prawodawstwa wspólnotowego, wzór formularza do celów przedkładania programów eliminowania chorób do zatwierdzenia zgodnie z decyzją 2006/88/WE powinien być zgodny ze wzorem określonym we wspomnianym załączniku.

(12) Niezbędne są coroczne informacje przekazywane przez państwa członkowskie do celów dokonania oceny rozwoju zatwierdzonych programów nadzoru, jak również zatwierdzonych programów eliminowania chorób nieobjętych finansowaniem wspólnotowym. Dla osiągnięcia tego celu powinno się corocznie przedkładać Komisji sprawozdanie. Ponieważ programy eliminowania chorób objęte finansowaniem wspólnotowym wchodzą w zakres decyzji Rady 90/424/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. w sprawie wydatków w dziedzinie weterynarii (4), państwa członkowskie mają składać sprawozdania dotyczące zagadnień technicznych i finansowych w odniesieniu do wspomnianych programów zgodnie ze wspomnianą decyzją.

(13) Oświadczenia w sprawie programów nadzoru oraz oświadczenia o przyznaniu statusu obszaru wolnego od choroby, przedłożone Komitetowi przez państwa członkowskie, powinny być dostępne dla Komisji i dla pozostałych państw członkowskich drogą elektroniczną. Informacyjna strona internetowa jest pod względem technicznym najbardziej praktycznym rozwiązaniem, gdyż zapewnia łatwy dostęp do tego rodzaju oświadczeń.

(14) Zgodnie z dyrektywą 91/67/EWG obszary wolne od choroby, hodowle ryb oraz programy na rzecz uzyskania statusu obszaru wolnego od choroby zostały zatwierdzone następującymi decyzjami: decyzja Komisji 2002/308/WE z dnia 22 kwietnia 2002 r. ustanawiająca wykaz zatwierdzonych stref i zatwierdzonych hodowli w zakresie jednej lub więcej chorób ryb: wirusowej posocznicy krwotocznej (VHS) i zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego (IHN) (5), decyzja Komisji 2002/300/WE z dnia 18 kwietnia 2002 r. ustanawiająca listę stref zatwierdzonych odnośnie do Bonamia ostreae i/lub Marteilia refringens (6), decyzja Komisji 2003/634/WE z dnia 28 sierpnia 2003 r. zatwierdzająca programy w celu uzyskania statusu zatwierdzonych stref i zatwierdzonych hodowli w strefach niezatwierdzonych w odniesieniu do wirusowej posocznicy krwotocznej (VHS) i zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN) (7), a także decyzja Komisji 94/722/WE z dnia 25 października 1994 r. zatwierdzająca program dotyczący bonamiozy i marteiliozy przedłożony przez Francję (8).

(15) Kryteria dotyczące statusu obszaru wolnego od choroby, zawarte w dyrektywie 2006/88/WE, są równoważne z kryteriami określonymi w dyrektywie 91/67/EWG w odniesieniu do zatwierdzania całego terytorium państw członkowskich, stref lądowych i gospodarstw w strefach niezatwierdzonych.

(16) W związku z powyższym stref lądowych i gospodarstw, zatwierdzonych na mocy dyrektywy 91/67/EWG, nie powinien dotyczyć wymóg zgłaszania ich do Komitetu zgodnie z dyrektywą 2006/88/WE. Powinno się je również uwzględnić w wykazie stref i enklaw dostępnym na stronach internetowych utworzonych na podstawie niniejszej decyzji.

(17) Pojęcie strefy przybrzeżnej nie jest jednak przewidziane w dyrektywie 2006/88/WE. Obszary zatwierdzone jako strefy przybrzeżne wolne od choroby na mocy dyrektywy 91/67/EWG powinny być zatem poddane ponownej ocenie przez państwa członkowskie, powinno się również przedłożyć nowy wniosek lub, w stosownych wypadkach, nowe oświadczenie, zgodnie z dyrektywą 2006/88/WE.

(18) Decyzje 2002/300/WE i 2002/3008/WE powinny zatem zostać uchylone z dniem 1 sierpnia 2009 r., co tym samym zapewniłoby państwom członkowskim wystarczającą ilość czasu na przedłożenie nowych oświadczeń lub wniosków odnoszących się do wspomnianych stref przybrzeżnych.

(19) Różnica pomiędzy programami nadzoru i eliminowania chorób nie została przewidziana w dyrektywie 91/67/EWG. Ponieważ jednak wymogi odnoszące się do tego rodzaju programów są równoważne, programy zatwierdzone na mocy decyzji 2003/6 34/WE i 94/722/WE powinno się uznać za zgodne z dyrektywą 2006/88/WE. W celu określenia, które ze wspomnianych programów powinno się uznać za programy nadzoru lub eliminowania chorób oraz uwzględnić w odpowiednich wykazach określonych w niniejszej decyzji, państwa członkowskie powinny przekazać Komisji informacje dotyczące tych programów do dnia 30 kwietnia 2009 r.

(20) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

SEKCJA 1

PRZEDKŁADANIE PROGRAMÓW NADZORU I OŚWIADCZEŃ O PRZYZNANIU STATUSU OBSZARU WOLNEGO OD CHOROBY DO ZATWIERDZENIA

Artykuł 1

Warunki przedkładania programów nadzoru do zatwierdzenia

1. Programy nadzoru przedkłada się do zatwierdzenia, zgodnie z art. 44 ust. 1 akapit pierwszy dyrektywy 2006/88/WE, jedynie w przypadku gdy dotyczą one:

a) całego terytorium państwa członkowskiego;

b) enklaw lub ich grup, stanowiących ponad 75 % obszaru przybrzeżnego danego państwa członkowskiego, w odniesieniu do chorób dotyczących jedynie gatunków słonowodnych;

c) stref i enklaw lub ich grup, stanowiących ponad 75 % obszaru lądowego danego państwa członkowskiego, w odniesieniu do chorób dotyczących jedynie gatunków słodkowodnych;

d) stref i enklaw lub ich grup, stanowiących ponad 75 % obszaru lądowego i obszaru przybrzeżnego danego państwa członkowskiego, w odniesieniu do chorób dotyczących zarówno gatunków słodkowodnych, jak i słonowodnych; lub

e) stref i enklaw obejmujących obszary zlewni, które są wykorzystywane wspólnie z innym państwem członkowskim lub państwem trzecim.

2. Do celów niniejszej decyzji przyjmuje się, że enklawa lub grupa enklaw w obszarze przybrzeżnym obejmuje ponad 75 % obszaru przybrzeżnego państwa członkowskiego, jeżeli obejmuje ona ponad 75 % linii brzegowej mierzonej wzdłuż linii podstawowej wybrzeża.

Artykuł 2

Warunki przedkładania oświadczeń o przyznaniu statusu obszaru wolnego od choroby do zatwierdzenia

Oświadczenia o przyznaniu statusu obszaru wolnego od choroby przedkłada się do zatwierdzenia, zgodnie z art. 50 ust. 3 dyrektywy 2006/88/WE, jedynie w przypadku gdy oświadczenie jest zgodne z jednym z warunków określonych w art. 1 ust. 1 niniejszej decyzji.

SEKCJA 2

WYKAZY PAŃSTW CZŁONKOWSKICH, STREF I ENKLAW OBJĘTYCH ZATWIERDZONYMI PROGRAMAMI NADZORU I ELIMINOWANIA CHORÓB ORAZ OBSZARÓW WOLNYCH OD CHOROBY

Artykuł 3

Państwa członkowskie, strefy i enklawy objęte zatwierdzonymi programami nadzoru

Państwa członkowskie, strefy i enklawy objęte programem nadzoru zatwierdzonym zgodnie z art. 44 ust. 1 akapit pierwszy dyrektywy 2006/88/WE, zostały wymienione w drugiej i czwartej kolumnie tabeli w części A załącznika I do niniejszej decyzji w odniesieniu do chorób wyszczególnionych we wspomnianej tabeli.

Artykuł 4

Państwa członkowskie, strefy i enklawy objęte zatwierdzonymi programami eliminowania chorób

Państwa członkowskie, strefy i enklawy objęte programem eliminowania chorób zatwierdzonym zgodnie z art. 44 ust. 2 akapit pierwszy dyrektywy 2006/88/WE, zostały wymienione w drugiej i czwartej kolumnie tabeli w części B załącznika I do niniejszej decyzji w odniesieniu do chorób wyszczególnionych we wspomnianej tabeli.

Artykuł 5

Państwa członkowskie, strefy i enklawy wolne od choroby

Państwa członkowskie uznane za wolne od choroby zgodnie z art. 49 ust. 1 dyrektywy 2006/88/WE, jak również strefy i enklawy uznane za wolne od choroby zgodnie z art. 50 ust. 3 wspomnianej dyrektywy, zostały wymienione w drugiej i czwartej kolumnie tabeli w części C załącznika I do niniejszej decyzji w odniesieniu do chorób wyszczególnionych we wspomnianej tabeli.

SEKCJA 3

WZORY FORMULARZY DO CELÓW PRZEDKŁADANIA OŚWIADCZEŃ I WNIOSKÓW

Artykuł 6

Wzory formularzy w odniesieniu do programów nadzoru

1. Wnioski w sprawie zatwierdzenia programów nadzoru, zgodnie z art. 44 ust. 1 akapit pierwszy dyrektywy 2006/88/WE, są zgodne z wzorami formularzy określonymi w załącznikach II i III do niniejszej decyzji.

2. Wnioski dotyczące oświadczeń w sprawie programów nadzoru, zgodnie z art. 44 ust. 1 akapit czwarty dyrektywy 2006/88/WE, są zgodne ze wzorem formularza określonym w załączniku II do niniejszej decyzji.

Artykuł 7

Wzór formularza w odniesieniu do programów eliminowania chorób

Wnioski w sprawie zatwierdzenia programów eliminowania chorób, zgodnie z art. 44 ust. 2 akapit pierwszy dyrektywy 2006/88/WE, są zgodne ze wzorem formularza określonym w załączniku V do decyzji 2008/425/WE.

Artykuł 8

Wzory formularzy do celów składania wniosków dotyczących statusu obszaru wolnego od choroby

1. Wnioski w sprawie zatwierdzenia statusu obszaru wolnego od choroby, zgodnie z art. 49 ust. 1 i art. 50 ust. 3 dyrektywy 2006/88/WE, są zgodne ze wzorami formularzy określonymi w załącznikach IV i V do niniejszej decyzji.

2. Wnioski dotyczące oświadczeń o przyznaniu strefom lub enklawom statusu obszaru wolnego od choroby, zgodnie z art. 50 ust. 2 dyrektywy 2006/88/WE, są zgodne ze wzorami formularzy określonymi w załącznikach IV i V do niniejszej decyzji.

3. W drodze odstępstwa od ust. 1 i 2, w przypadku gdy status obszaru wolnego od choroby ma być uzyskany zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a), b) lub pkt 1 części I załącznika V do dyrektywy 2006/88/WE, od państw członkowskich nie wymaga się przedłożenia wzorów formularzy określonych w załączniku V do niniejszej decyzji.

SEKCJA 4

ZOBOWIĄZANIA W ODNIESIENIU DO SPRAWOZDAŃ I INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH W INTERNECIE

Artykuł 9

Sprawozdawczość

Najpóźniej do dnia 30 kwietnia każdego roku państwa członkowskie przedkładają Komisji sprawozdanie dotyczące:

a) programów nadzoru zatwierdzonych zgodnie z art. 44 ust. 1 akapit pierwszy dyrektywy 2006/88/WE;

b) programów eliminowania chorób nieobjętych finansowaniem wspólnotowym i zatwierdzonych zgodnie z art. 44 ust. 2 akapit pierwszy wspomnianej dyrektywy.

Sprawozdanie jest zgodne ze wzorem formularza określonym w załączniku VI do niniejszej decyzji.

Artykuł 10

Informacyjne strony internetowe

1. Państwa członkowskie tworzą i aktualizują informacyjne strony internetowe do celów:

a) sporządzania oświadczeń w sprawie programów nadzoru, przedłożonych Stałemu Komitetowi ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt („Komitetowi”) zgodnie z art. 44 ust. 1 akapit czwarty i art. 50 ust. 2 dyrektywy 2006/88/WE, dostępnych Komisji i pozostałym państwom członkowskim;

b) sporządzania oświadczeń o przyznaniu statusu obszaru wolnego od choroby, przedkładanych Komitetowi zgodnie z art. 50 ust. 2 wspomnianej dyrektywy, dostępnych Komisji i pozostałym państwom członkowskim;

c) powszechnego udostępnienia wykazu stref lub enklaw uznanych za objęte zatwierdzonym programem nadzoru lub za wolne od chorób, zgodnie z art. 50 ust. 2 wspomnianej dyrektywy.

2. W przypadku gdy państwa członkowskie publikują na informacyjnych stronach internetowych oświadczenia, o których mowa w ust. 1 lit. a) i b), niezwłocznie powiadamiają o tym Komisję.

3. Państwa członkowskie przekazują Komisji adresy internetowe informacyjnych stron internetowych, o których mowa w ust. 1.

SEKCJA 5

PRZEPISY PRZEJŚCIOWE

Artykuł 11

Przepisy przejściowe dotyczące obszarów wolnych od choroby

1. Strefy lądowe, uznane za zatwierdzone w odniesieniu do wirusowej posocznicy krwotocznej (VHS) i zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego (IHN) na mocy decyzji 2002/308/WE oraz ujęte w wykazie w załączniku I do tej decyzji, są traktowane jako strefy zgodne z wymogami odnoszącymi się do stref wolnych od choroby, określonymi w załączniku V do dyrektywy 2006/88/WE.

2. Hodowle ryb, uznane za zatwierdzone w odniesieniu do VHS i IHN na mocy decyzji 2002/308/WE i ujęte w wykazie w załączniku II do tej decyzji, są traktowane jako enklawy zgodne z wymogami odnoszącymi się do enklaw wolnych od choroby, określonymi w załączniku V do dyrektywy 2006/88/WE.

3. Strefy lądowe i hodowle ryb, o których mowa w ust. 1 i 2 niniejszego artykułu, zostają włączone do wykazu stref i enklaw ustanowionego zgodnie z art. 10 ust. 1 lit. c).

4. W drodze odstępstwa od art. 50 ust. 2 dyrektywy 2006/88/WE od państw członkowskich nie wymaga się przedłożenia Komitetowi oświadczeń w sprawie stref lądowych i hodowli ryb, określonych w ust. 1 i 2 niniejszego artykułu.

Artykuł 12

Przepisy przejściowe dotyczące zatwierdzonych programów

1. W drodze odstępstwa od art. 44 dyrektywy 2006/88/WE od państw członkowskich nie wymaga się przedkładania programów nadzoru i eliminowania chorób, które zostały zatwierdzone w celu uzyskania statusu strefy zatwierdzonej w odniesieniu do:

a) VHS i IHN na mocy decyzji 2003/634/WE;

b) bonamiozy i marteiliozy na mocy decyzji 94/722/WE.

2. Najpóźniej do dnia 30 kwietnia 2009 r. państwa członkowskie, których to dotyczy, przedkładają Komisji sprawozdanie w sprawie programów określonych w ust. 1, które zawiera co najmniej:

a) informacje dotyczące wytyczenia zasięgu geograficznego programów;

b) informacje wymagane na mocy załącznika VI za ostatnie cztery lata wdrażania programów.

SEKCJA 6

PRZEPISY KOŃCOWE

Artykuł 13

Uchylenie

Decyzje 2002/300/WE i 2002/308/WE uchyla się z dniem 1 sierpnia 2009 r.

Artykuł 14

Zastosowanie

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 listopada 2008 r.

Artykuł 15

Adresaci

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 31 października 2008 r.

(1) Dz.U. L 328 z 24.11.2006, s. 14.

(2) Dz.U. L 46 z 19.2.1991, s. 1.

(3) Dz.U. L 159 z 18.6.2008, s. 1.

(4) Dz.U. L 224 z 18.8.1990, s. 19.

(5) Dz.U. L 106 z 23.4.2002, s. 28.

(6) Dz.U. L 103 z 19.4.2002, s. 24.

(7) Dz.U. L 220 z 3.9.2003, s. 8.

(8) Dz.U. L 288 z 9.11.1994, s. 47.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ZAŁĄCZNIK I

Państwa członkowskie, strefy i enklawy objęte programami [1]

CZĘŚĆ A

Państwa członkowskie, strefy i enklawy objęte zatwierdzonymi programami nadzoru

Choroba

Państwo członkowskie

Kod ISO

Zasięg geograficzny obszaru objętego
programem nadzoru (państwo członkowskie,
strefy lub enklawy)

Wirusowa posocznica krwotoczna (VHS)

Estonia

EE

Całe terytorium

Finlandia

FI

Prowincja Åland

Zakaźna martwica układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN)

Estonia

EE

Całe terytorium z wyjątkiem enklawy obejmującej hodowlę ryb Neli Elementi OÜ (numer zatwierdzenia 05/VV/KK01)

Zakażenie herpeswirusem koi (KHV)

(uchylone)

Węgry

HU

Całe terytorium

Zakaźna anemia łososi (ISA)

Zakażenie wywoływane przez Marteilia refringens

Zakażenie wywoływane przez Bonamia ostreae

Choroba wywoływana przez Whispovirus (White spot disease)

CZĘŚĆ B

Państwa członkowskie, strefy i enklawy objęte zatwierdzonymi programami eliminowania chorób

Choroba

Państwo członkowskie

Kod ISO

Zasięg geograficzny obszaru objętego programem
eliminowania chorób (państwo członkowskie,
strefy lub enklawy)

Wirusowa posocznica krwotoczna (VHS)

(uchylone)

(uchylone)

Zakaźna martwica układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN)

Estonia

EE

Enklawa obejmująca hodowlę ryb Neli Elementi OÜ (numer zatwierdzenia 05/VV/KK01)

Zakażenie herpeswirusem koi (KHV)

Niemcy

DE

Kraj związkowy Saksonia

Zakażenie wywoływane przez Marteilia refringens

Zakażenie wywoływane przez Bonamia ostreae

Choroba wywoływana przez Whispovirus (White spot disease)

CZĘŚĆ C

Państwa członkowskie (*), strefy i enklawy uznane za wolne od choroby

horoba

Państwo członkowskie

Kod ISO

Zasięg geograficzny obszaru wolnego od choroby (państwo członkowskie, strefy lub enklawy)

Wirusowa posocznica krwotoczna (VHS)

Dania

DK

całe terytorium kontynentalne

Irlandia

IE

całe terytorium

Cypr

CY

wszystkie obszary lądowe na terytorium kraju

Finlandia

FI

wszystkie lądowe i przybrzeżne obszary na terytorium kraju z wyjątkiem prowincji Åland

Szwecja

SE

całe terytorium

Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna)

UK(NI)

Irlandia Północna

Zakaźna martwica układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN)

Dania

DK

całe terytorium

Irlandia

IE

całe terytorium

Cypr

CY

wszystkie obszary lądowe na terytorium kraju

Finlandia

FI

całe terytorium z wyjątkiem przybrzeżnej enklawy w Ii, Kuivaniemi oraz następujących obszarów zlewni rzeki: 14.72 Virmasvesi, 14.73 Nilakka, 4.74 obszar Saarijärvi i 4.41 obszar Pielinen

Szwecja

SE

całe terytorium

Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna)

UK(NI)

Irlandia Północna

Zakażenie herpeswirusem koi (KHV)

Irlandia

IE

całe terytorium

Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna)

UK(NI)

Irlandia Północna

Zakaźna anemia łososi (ISA)

Belgia

BE

całe terytorium

Bułgaria

BG

całe terytorium

Republika Czeska

CZ

całe terytorium

Dania

DK

całe terytorium

Niemcy

DE

całe terytorium

Estonia

EE

całe terytorium

Irlandia

IE

całe terytorium

Grecja

EL

całe terytorium

Hiszpania

ES

całe terytorium

Francja

FR

całe terytorium

Włochy

IT

całe terytorium

Cypr

CY

całe terytorium

Łotwa

LV

całe terytorium

Litwa

LT

całe terytorium

Luksemburg

LU

całe terytorium

Węgry

HU

całe terytorium

Malta

MT

całe terytorium

Niderlandy

NL

całe terytorium

Austria

AT

całe terytorium

Polska

PL

całe terytorium

Portugalia

PT

całe terytorium

Rumunia

RO

całe terytorium

Słowenia

SI

całe terytorium

Słowacja

SK

całe terytorium

Finlandia

FI

całe terytorium

Szwecja

SE

całe terytorium

Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna)

UK/NI

Irlandia Północna

Zakażenie wywoływane przez Marteilia refringens

Irlandia

IE

całe terytorium

Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna)

UK/NI

cała linia brzegowa Irlandii Północnej z wyjątkiem Belfast Lough i zatoki Dundrum

Zakażenie wywoływane przez Bonamia ostreae

Irlandia

IE

cała linia brzegowa Irlandii z wyjątkiem:

1. portu Cork

2. zatoki Galway

3. portu Ballinakill

4. zatoki Clew

5. cieśniny Achill

6. Loughmore, zatoki Blacksod

7. Lough Fole

8. Lough Swilly

9. zatoki Kilkieran

Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna)

UK(NI)

cała linia brzegowa Irlandii Północnej z wyjątkiem Lough Foyle i Strangford Lough

Choroba wywoływana przez Whispovirus (White spot disease)”

*) Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, a w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, do celów niniejszego załącznika odniesienia do państw członkowskich obejmują „Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej”.

ZAŁĄCZNIK II

Wzór do celów przedkładania programów nadzoru do zatwierdzenia oraz oświadczeń w sprawie programów nadzoru

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

ZAŁĄCZNIK IV

Wzór do celów składania wniosków o przyznanie statusu obszaru wolnego od choroby i oświadczeń o przyznaniu statusu obszaru wolnego od choroby

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

ZAŁĄCZNIK V

Wzór informacji, jakie należy przedłożyć w związku z przedłożeniem wniosków o przyznanie statusu obszaru wolnego od choroby i oświadczeń o przyznaniu statusu obszaru wolnego od choroby (oddzielna tabela na każdy rok wdrażania)

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

ZAŁĄCZNIK VI

WZÓR SPRAWOZDANIA

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

[1] Załącznik I w brzmieniu ustalonym przez art. 1 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2020/2110 z dnia 16 grudnia 2020 r. zmieniającej część C w załączniku I do decyzji 2009/177/WE w zakresie statusu obszaru wolnego od choroby dla Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do Irlandii Północnej w przypadku niektórych chorób zwierząt wodnych (Dz.Urz.UE L 427 z 17.12.2020, str. 10). Zmiana weszła w życie 17 grudnia 2020 r.

Na podstawie art. 2 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2020/2110 z dnia 16 grudnia 2020 r. zmieniającej część C w załączniku I do decyzji 2009/177/WE w zakresie statusu obszaru wolnego od choroby dla Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do Irlandii Północnej w przypadku niektórych chorób zwierząt wodnych (Dz.Urz.UE L 427 z 17.12.2020, str. 10) załącznik I w brzmieniu nadanym ww. decyzją ma zastosowanie od 1 stycznia 2021 r.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00