Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2010 nr 213 str. 1
Wersja aktualna od 2011-08-13
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2010 nr 213 str. 1
Wersja aktualna od 2011-08-13
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 724/2010

z dnia 12 sierpnia 2010 r.

ustanawiające szczegółowe przepisy dotyczące wdrażania doraźnego zamykania niektórych łowisk na Morzu Północnym i w cieśninie Skagerrak

(ostatnia zmiana: DUUEL. z 2011 r., Nr 203, poz. 7)  

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1224/2009 z dnia 20 listopada 2009 r. ustanawiające wspólnotowy system kontroli w celu zapewnienia przestrzegania przepisów wspólnej polityki rybołówstwa, zmieniające rozporządzenia (WE) nr 847/96, (WE) nr 2371/2002, (WE) nr 811/2004, (WE) nr 768/2005, (WE) nr 2115/2005, (WE) nr 2166/2005, (WE) nr 388/2006, (WE) nr 509/2007, (WE) nr 676/2007, (WE) nr 1098/2007, (WE) nr 1300/2008, (WE) nr 1342/2008 i uchylające rozporządzenia (EWG) nr 2847/93, (WE) nr 1627/94 oraz (WE) nr 1966/2006 (1), w szczególności jego art. 51 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W art. 51, 52 i 53 rozporządzenia (WE) nr 1224/2009 określono zasady i procedury dotyczące wprowadzania doraźnego zamykania łowisk przez państwa członkowskie. Zgodnie z tymi przepisami państwa członkowskie tymczasowo zamykają łowisko na danym obszarze, jeżeli został osiągnięty poziom progowy połowu szczególnych gatunków lub grupy gatunków.

(2) W uzgodnionym Protokole wniosków przyjętych przez Unię Europejską i Norwegię w dniu 3 lipca 2009 r. określono procedury i metodykę kontroli wyrywkowych dotyczące wprowadzania doraźnego zamykania łowisk na Morzu Północnym i w cieśninie Skagerrak. Przepisy te zostały transponowane do prawa unijnego w drodze rozporządzenia Rady (WE) nr 753/2009 (2), zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 43/2009 ustalające uprawnienia do połowów na 2009 rok i związane z nimi warunki dla pewnych stad ryb .

(3) Przepisy te, wprowadzone w ten sposób do rozporządzenia (WE) nr 43/2009, miały zastosowanie do dorsza, plamiaka, czarniaka i witlinka poławianych przy pomocy innych narzędzi połowowych niż włoki pelagiczne, okrężnice, pławnice dryfujące i wędy kalmarowe do połowu śledzi, makreli i ostroboków, więcierze i dragi do połowu przegrzebków i sieci skrzelowe. Ponadto w przepisach tych określono między innymi zobowiązania nadbrzeżnych państw członkowskich w odniesieniu do decyzji dotyczących doraźnego zamykania łowisk oraz informacji, które należy przekazać innym państwom członkowskim lub państwom trzecim, których to dotyczy, oraz Komisji.

(4) Zważywszy, że przepisy, o których mowa, przestały mieć zastosowanie od dnia 1 stycznia 2010 r., w celu transpozycji uzgodnionego Protokołu wniosków należy określić szczegółowe przepisy wykonujące art. 51, 52 i 53 rozporządzenia (WE) nr 1224/2009 na Morzu Północnym i w cieśninie Skagerrak.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Rybołówstwa i Akwakultury,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Przedmiot

W niniejszym rozporządzeniu wprowadza się szczegółowe przepisy dotyczące wdrażania doraźnego zamykania niektórych łowisk na Morzu Północnym i w cieśninie Skagerrak zgodnie z art. 51, 52 i 53 rozporządzenia (WE) nr 1224/2009.

Artykuł 2

Zakres zastosowania

Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie do dorsza, plamiaka, czarniaka i witlinka poławianych na Morzu Północnym i w cieśninie Skagerrak przy pomocy innych narzędzi połowowych niż:

a) włoki pelagiczne, okrężnice, sieci dryfujące i wędy kalmarowe do połowu śledzi, makreli i ostroboków;

b) więcierze;

c) dragi do połowu przegrzebków;

d) sieci skrzelowe.

Artykuł 3

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:

a) obszary ICES (Międzynarodowej Rady Badań Morza) oznaczają obszary określone w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 3880/91 (3);

b) „cieśnina Skagerrak” oznacza obszar ograniczony od zachodu linią biegnącą od latarni morskiej Hantsholm do latarni morskiej Lindesnes oraz od południa linią biegnącą od latarni morskiej Skagen do latarni morskiej Tistlarna, a stamtąd do najbliżej położonego punktu na wybrzeżu Szwecji;

c) „Morze Północne” oznacza obszar ICES IV;

d) „zaciąg” oznacza czynność między stawianiem i wyciąganiem sieci.

Artykuł 4

Poziom progowy połowu

[1] 1. Poziom połowu, po osiągnięciu którego następuje doraźne zamknięcie łowisk, o którym mowa w art. 51 rozporządzenia (WE) nr 1224/2009, wynosi 10 % młodych osobników wagowo w stosunku do łącznej masy znajdujących się w zaciągu osobników z czterech gatunków, o których mowa w art. 2.

2. Jeżeli jednak ilość dorsza w próbce przekracza 75 % w stosunku do łącznej ilości osobników tych czterech gatunków w zaciągu, poziom progowy połowu wynosi 7,5 % młodych osobników wagowo w stosunku do łącznej masy osobników tych czterech gatunków w zaciągu.

Artykuł 5

Definicja młodych osobników

Do celów niniejszego rozporządzenia „młode osobniki” oznaczają:

- osobniki dorsza mniejsze niż 35 cm,

- osobniki plamiaka mniejsze niż 30 cm,

- osobniki czarniaka mniejsze niż 35 cm,

- osobniki witlinka mniejsze niż 27 cm.

Artykuł 6

Obliczanie poziomu połowu młodych osobników

1. Dla celów obliczania poziomu połowu młodych osobników zgodnie z art. 51 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1224/2009 nadbrzeżne państwo członkowskie lub państwo członkowskie uczestniczące we wspólnej operacji w ramach wspólnego planu rozmieszczenia ustala, na których obszarach występuje ryzyko osiągnięcia poziomu progowego.

2. Na obszarach ustalonych zgodnie z ust. 1 nadbrzeżne państwo członkowskie lub państwo członkowskie uczestniczące we wspólnej operacji w ramach wspólnego planu rozmieszczenia przeprowadza inspekcje w celu zmierzenia, czy odsetek młodych osobników przekracza poziom progowy, w tym poprzez wspólne plany rozmieszczenia.

3. Przeprowadzając inspekcje, o których mowa w ust. 2, nadbrzeżne państwo członkowskie lub państwo członkowskie uczestniczące we wspólnej operacji w ramach wspólnego planu rozmieszczenia:

a) pobiera z zaciągu i mierzy próbki dorsza, plamiaka, czarniaka i witlinka zgodnie z przepisami załącznika I [2] ;

b) dokumentuje każde pobranie próbek przez wypełnienie sprawozdania z pobrania próbek zgodnie z załącznikiem II i przesyła je państwu nadbrzeżnemu.

4. Państwa członkowskie mogą zwrócić się do innych państw przeprowadzających inspekcje na danym obszarze o pobranie próbek w ich imieniu.

5. Nadbrzeżne państwo członkowskie, którego to dotyczy, niezwłocznie publikuje na swojej stronie internetowej pozycję, na której pobrano próbkę, o której mowa w ust. 3 lit. a), czas jej pobrania i ilość młodych osobników jako odsetek masy całości połowu dorsza, plamiaka, czarniaka i witlinka. Odsetek ten jest podawany zarówno w odniesieniu do poszczególnych gatunków, jak i do łącznej ilości osobników czterech gatunków.

Artykuł 7

Zamykanie łowisk

1. Jeżeli w próbce, o której mowa w art. 6 ust. 3 lit. a), odsetek młodych osobników osiąga poziom progowy, nadbrzeżne państwo członkowskie, którego to dotyczy, zakazuje prowadzenia połowów na przedmiotowym obszarze przy pomocy innych narzędzi połowowych niż:

a) włoki pelagiczne, okrężnice, sieci dryfujące i wędy kalmarowe do połowu śledzi, makreli i ostroboków;

b) więcierze;

c) dragi do połowu przegrzebków; i

d) sieci skrzelowe;

zgodnie z art. 53 rozporządzenia (WE) nr 1224/2009.

2. Obszar, który należy zamknąć zgodnie z ust. 1, określa się na podstawie następujących kryteriów:

a) obszar ten ma 4, 5 lub 6 punktów łączących;

b) punkt środkowy operacji połowowej lub operacji połowowych charakteryzujących się próbkami powyżej poziomu progowego pokrywa się z punktem środkowym obszaru zamkniętego;

c) jeżeli obszar zamknięty opiera się na jednej próbce i leży poza wodami znajdującymi się w odległości do 12 mil od linii podstawowej nadbrzeżnego państwa członkowskiego, którego to dotyczy, wynosi on wówczas 50 mil kwadratowych.

3. Doraźne zamknięcie, o którym mowa w ust. 1:

a) wchodzi w życie 12 godzin po podjęciu decyzji przez państwo członkowskie, którego to dotyczy; oraz

b) ma zastosowanie przez 21 dni, po których automatycznie przestaje obowiązywać o północy czasu UTC.

4. Jeżeli obszar, który należy zamknąć, obejmuje strefy pod jurysdykcją lub zwierzchnością sąsiednich państw trzecich, nadbrzeżne państwo członkowskie, którego to dotyczy, powiadamia o tym niezwłocznie te państwa trzecie.

Artykuł 8

Informacje

1. Do celów art. 53 ust. 5 rozporządzenia (WE) nr 1224/2009 nadbrzeżne państwo członkowskie niezwłocznie publikuje na swojej stronie internetowej szczegółowe informacje dotyczące doraźnego zamknięcia, co do którego zapadła decyzja zgodnie z art. 7, oraz powiadamia o doraźnym zamknięciu:

a) w jak największym zakresie statki znajdujące się w pobliżu danego obszaru;

b) Komisję;

c) ośrodki monitorowania rybołówstwa, o których mowa w art. 3 rozporządzenia Komisji (WE) nr 2244/2003 (4); oraz

d) pozostałe państwa członkowskie i państwa trzecie, których statki rybackie są uprawnione do prowadzenia działań na przedmiotowym obszarze.

2. Państwa członkowskie podejmują niezbędne środki w celu dopilnowania, by ich ośrodki monitorowania rybołówstwa poinformowały statki pływające pod ich banderą, których dotyczy doraźne zamknięcie.

3. Do celów art. 53 ust. 6 rozporządzenia (WE) nr 1224/2009 nadbrzeżne państwo członkowskie, którego to dotyczy, przekazuje Komisji na jej wniosek szczegółowe sprawozdania z pobrania próbek oraz uzasadnienia decyzji w sprawie doraźnego zamknięcia podjętej zgodnie z art. 7.

Artykuł 9

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 12 sierpnia 2010 r.

ZAŁĄCZNIK I

Metodyka pobierania próbek

Próbki pobiera się i mierzy zgodnie z następującymi przepisami:

1. O ile to możliwe, pobiera się próbki i dokonuje pomiarów w ścisłej współpracy z kapitanem statku rybackiego i jego załogą. Zachęca się kapitana statku rybackiego i jego załogę do udziału w tym procesie. Zachęca się ich również do dzielenia się wszelkimi informacjami, które mogą mieć znaczenie dla wyznaczania granic obszaru zamkniętego.

2. Szacuje się całkowity połów w zaciągu.

3. Próbkę pobiera się wówczas, gdy szacuje się, że w jednym zaciągu obecnych jest co najmniej 200 kg dowolnej kombinacji dorsza, plamiaka, czarniaka lub witlinka.

a) Wielkość minimalna próbki wynosi 200 kg dowolnej kombinacji dorsza, plamiaka, czarniaka lub witlinka.

b) Próbka musi być pobierana w taki sposób, aby odzwierciedlała skład połowu w odniesieniu do tych czterech gatunków.

c) W stosownych przypadkach związanych z wielkością połowu próbkę należy pobierać na początku, w środku i na końcu połowu.

4. Ilość młodych osobników jest obliczana jako odsetek poszczególnych gatunków i łącznej ilości wszystkich czterech gatunków.

5. Sprawozdanie z pobrania próbek jest odpowiednio wypełniane niezwłocznie po dokonaniu pomiarów w próbce. Sprawozdanie to wysyła się następnie do państwa nadbrzeżnego.

ZAŁĄCZNIK II

Tekst w formacie PDF

[1] Art. 4 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 783/2011 z dnia 5 sierpnia 2011 r. zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 724/2010 ustanawiające szczegółowe przepisy dotyczące wdrażania doraźnego zamykania niektórych łowisk na Morzu Północnym i w cieśninie Skagerrak (Dz.Urz.UE L 203 z 06.08.2011, str. 7). Zmiana weszła w życie 13 sierpnia 2011 r.

[2] Załącznik I w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 783/2011 z dnia 5 sierpnia 2011 r. zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 724/2010 ustanawiające szczegółowe przepisy dotyczące wdrażania doraźnego zamykania niektórych łowisk na Morzu Północnym i w cieśninie Skagerrak (Dz.Urz.UE L 203 z 06.08.2011, str. 7). Zmiana weszła w życie 13 sierpnia 2011 r.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00