Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2012 nr 39 str. 133
Wersja aktualna od 2012-02-14
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2012 nr 39 str. 133
Wersja aktualna od 2012-02-14
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 101/2012

z dnia 6 lutego 2012 r.

zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi (1), w szczególności jego art. 19 ust. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 338/97 zawiera wykazy gatunków zwierząt i roślin objętych ograniczeniem lub kontrolą handlu. Wykazy te obejmują wykazy wymienione w dodatkach do Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES), zwanej dalej „konwencją”.

(2) Ostatnio załącznikiem III do konwencji objęto następujące gatunki: Calyptocephalella gayi na wniosek Chile; Agrias amydon boliviensis, Morpho godartii lachaumei oraz Prepona praeneste buckleyana na wniosek Boliwii; Cedrela fissilis oraz Cedrela lilloi (obydwa opatrzone adnotacją) na wniosek Boliwii; Cedrela odorata (opatrzony adnotacją) na wniosek Boliwii i Brazylii; Lodoicea maldivica na wniosek Seszeli; Pinus koraiensis na wniosek Rosji.

(3) Lamna nasus jest objęty środkami ochrony i zarządzania na terenie Unii, w szczególności środkami ustanowionymi rozporządzeniem Rady (UE) nr 57/2011 z dnia 18 stycznia 2011 r. ustalającym uprawnienia do połowów na 2011 rok dla pewnych stad ryb i grup stad ryb, stosowane na wodach UE oraz w odniesieniu do statków UE na niektórych wodach nienależących do UE (2). W celu wspierania międzynarodowej współpracy na rzecz kontroli handlu okazami gatunku Lamna nasus, Komisja zamierza zaproponować, aby państwa członkowskie umieściły ten gatunek w załączniku III do konwencji; Należy zatem włączyć gatunek Lamna nasus do załącznika C w załączniku do rozporządzenia (WE) nr 338/97, a włączenie to należy stosować od momentu wejścia w życie włączenia do załącznika III do konwencji.

(4) Zmiany wprowadzone do załącznika III do konwencji powodują zatem konieczność wprowadzenia zmian do załącznika C załącznika do rozporządzenia (WE) nr 338/97.

(5) Stwierdzono, że wprowadzenie żywych okazów należących do jednego z trzech gatunków wiewiórek (Callosciurus erythraeus, Sciurus carolinensis oraz Sciurus niger) do naturalnego środowiska w Unii stanowiłoby zagrożenie ekologiczne dla zagrożonych wyginięciem rodzimych dzikich gatunków żyjących na terenie Unii. Zagrożenia lub potencjalne zagrożenia dla występującej w Europie i Azji wiewiórki rudej (Sciurus vulgaris) oraz dla zbiorowisk roślin i siedlisk zostały wykazane lub są przewidywane w kilku przeprowadzonych ad hoc analizach i badaniach. Zagrożenia dla występującej w Europie i Azji wiewiórki rudej są następstwem konkurencyjnego wypierania (związanego z dostępem do pokarmu lub siedliska) oraz odporności na choroby. Zagrożenia dla siedlisk obejmują wyjadanie jaj ptasich i piskląt oraz konkurowanie z ptakami leśnymi o dostęp do miejsc gniazdowania i pokarmu, oraz szkody wyrządzane w lasach i uprawach leśnych na skutek spałowania. Okazy tych trzech gatunków inwazyjnych są obecnie przedmiotem handlu na terenie Unii i z tego względu należy je włączyć do załącznika B załącznika do rozporządzenia (WE) nr 338/97 zgodnie z jego art. 3 ust. 2 lit. d).

(6) Należy monitorować handel okazami gatunku Haliotis midae. Gatunek ten powinien zatem zostać włączony do załącznika D załącznika do rozporządzenia (WE) nr 338/97.

(7) Należy dodać definicję terminu „kultywar” do załącznika do rozporządzenia (WE) nr 338/97 w celu wdrożenia rezolucji Konferencji CITES 11.11 (Rev. CoP 15) dotyczącej rozporządzenia w sprawie handlu roślinami.

(8) Aby możliwe było rozróżnienie okazów gatunku Tillandsia xerographica rozmnożonych w naturze od okazów rozmnożonych sztucznie, gatunek ten, włączony do załącznika B, należy opatrzyć adnotacją precyzującą, że handel sztucznie rozmnożonymi okazami tego gatunku jest dozwolony jedynie w przypadku tych okazów, które posiadają pewne rozpoznawalne właściwości morfologiczne (tzw. cataphylls).

(9) Należy skorygować niespójności w nomenklaturze dotyczącej rodziny Gerrhosauridae w załączniku D załącznika do rozporządzenia (WE) nr 338/97.

(10) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 338/97. W związku z zakresem zmian właściwe jest, dla celów przejrzystości, zastąpienie całego załącznika do tego rozporządzenia.

(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Handlu Dziką Fauną i Florą ustanowionego na podstawie art. 18 rozporządzenia (WE) nr 338/97,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Załącznik do rozporządzenia (WE) nr 338/97 zastępuje się tekstem załącznika do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 6 lutego 2012 r.

W imieniu Komisji

José Manuel BARROSO

Przewodniczący


(1) Dz.U. L 61 z 3.3.1997, s. 1.

(2) Dz.U. L 24 z 27.1.2011, s. 1.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00