Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2013 nr 303 str. 10
Wersja archiwalna od 2013-11-15 do 2023-12-21
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2013 nr 303 str. 10
Wersja archiwalna od 2013-11-15 do 2023-12-21
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 1143/2013

z dnia 13 listopada 2013 r.

zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1031/2010 w sprawie harmonogramu, kwestii administracyjnych oraz pozostałych aspektów sprzedaży na aukcji uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na mocy dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie, w szczególności w celu umieszczenia w wykazie platformy aukcyjnej, która ma być wyznaczona przez Niemcy

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. ustanawiającą system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie oraz zmieniającą dyrektywę Rady 96/61/WE (1), w szczególności jej art. 3d ust. 3 i art. 10 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Państwa członkowskie, które nie uczestniczą we wspólnym działaniu przewidzianym w art. 26 ust. 1 i 2 rozporządzenia Komisji (UE) nr 1031/2010 z dnia 12 listopada 2010 r. w sprawie harmonogramu, kwestii administracyjnych oraz pozostałych aspektów sprzedaży na aukcji uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na mocy dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie (2), mogą wyznaczyć własne platformy aukcyjne w odniesieniu do sprzedaży na aukcji swojej części wolumenu uprawnień objętych rozdziałami II i III dyrektywy 2003/87/WE. Zgodnie z art. 30 ust. 5 akapit trzeci rozporządzenia (UE) nr 1031/2010 wyznaczenie takiej platformy aukcyjnej podlega warunkowi wpisania danej platformy aukcyjnej do wykazu w załączniku III do tego rozporządzenia.

(2) Zgodnie z art. 30 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 1031/2010 Niemcy poinformowały Komisję o decyzji dotyczącej nieuczestniczenia we wspólnym działaniu przewidzianym w art. 26 ust. 1 i 2 tego rozporządzenia oraz o wyznaczeniu własnej platformy aukcyjnej.

(3) W dniu 15 marca 2013 r. Niemcy poinformowały Komisję o zamiarze wyznaczenia European Energy Exchange AG („EEX” ) jako platformy aukcyjnej, o której mowa w art. 30 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1031/2010.

(4) Dnia 20 marca 2013 r. Niemcy przedstawiły zgłoszenie Komitetowi ds. Zmian Klimatu ustanowionemu na mocy art. 9 decyzji nr 280/2004/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. dotyczącej mechanizmu monitorowania emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie oraz wykonania Protokołu z Kioto (3).

(5) W celu zapewnienia, aby proponowane wyznaczenie EEX jako platformy aukcyjnej, o której mowa w art. 30 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1031/2010, spełniało wymogi wspomnianego rozporządzenia i było zgodne z celami określonymi w art. 10 ust. 4 dyrektywy 2003/87/WE, konieczne jest nałożenie na EEX pewnych warunków i obowiązków.

(6) Zgodnie z art. 35 ust. 3 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 1031/2010 wyznaczona platforma aukcyjna jest zobowiązana zapewnić pełny, uczciwy i sprawiedliwy dostęp do składania ofert na aukcjach przez małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) oraz dostęp do składania ofert na aukcjach przez małe podmioty uczestniczące w systemie. W tym celu EEX powinna dostarczać MŚP oraz małym podmiotom uczestniczącym w systemie przejrzystych, kompleksowych i aktualnych informacji dotyczących możliwości dostępu do aukcji prowadzonych przez EEX dla Niemiec, w tym wszelkich niezbędnych praktycznych wskazówek na temat tego, w jaki sposób w pełni korzystać z takich możliwości. Tego rodzaju informacje powinny być dostępne publicznie na stronie internetowej EEX. Ponadto EEX powinna składać sprawozdania monitorującemu aukcje, wyznaczonemu zgodnie z art. 24 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1031/2010, na temat uzyskanego zasięgu, w tym poziomu uzyskanego zasięgu geograficznego, oraz w jak największym stopniu uwzględniać w tym względzie zalecenia monitorującego aukcje, tak aby zapewnić wypełnienie swoich obowiązków wynikających z art. 35 ust. 3 lit. a) i b) wspomnianego rozporządzenia.

(7) Zgodnie z art. 35 ust. 3 lit. e) rozporządzenia (UE) nr 1031/2010 przy wyznaczaniu platformy aukcyjnej państwa członkowskie muszą wziąć pod uwagę zakres, w jakim platforma aukcyjna będąca kandydatem jest w stanie uniknąć zakłóceń konkurencji na rynku wewnętrznym, w tym na rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla. W szczególności platforma aukcyjna nie powinna mieć możliwości wykorzystywania wyznaczającej ją umowy w celu zwiększenia konkurencyjności prowadzonej przez nią innej działalności, zwłaszcza w zakresie rynku wtórnego, który organizuje. Platforma aukcyjna powinna zapewnić oferentom możliwość dopuszczenia do składania ofert na aukcjach bez wymogu członkostwa lub uczestnictwa w rynku wtórnym organizowanym przez nią lub w jakiejkolwiek innej platformie handlu zarządzanej przez nią lub jakąkolwiek osobę trzecią.

(8) Zgodnie z art. 35 ust. 3 lit. h) rozporządzenia (UE) nr 1031/2010 przy wyznaczaniu platformy aukcyjnej państwo członkowskie musi uwzględnić zakres, w jakim zapewniono odpowiednie przepisy zobowiązujące platformę aukcyjną do przekazania wszystkich aktywów materialnych i niematerialnych niezbędnych następcy danej platformy aukcyjnej do prowadzenia aukcji. Przepisy te powinny być określone w sposób jasny i terminowy w strategii wyjścia, która powinna zostać poddana przeglądowi przez monitorującego aukcje. Nie tylko EEX jako platforma wyznaczona przez Niemcy, ale wszystkie platformy aukcyjne powinny opracować taką strategię wyjścia i w jak najwyższym stopniu uwzględniać w niej opinię monitorującego aukcje.

(9) W świetle zdobytego doświadczenia należy zmienić przepisy rozporządzenia (UE) nr 1031/2010 dotyczące procedur zamówień w odniesieniu do wyznaczenia platform aukcyjnych i monitorującego aukcje oraz przeprowadzania aukcji.

(10) Ponieważ uprawnienia muszą zostać dostarczone w ciągu pięciu dni od przeprowadzenia aukcji i są one wymienne, produkt sprzedawany na aukcji nie musi mieć wymiennego charakteru.

(11) Czasami platforma aukcyjna ma obowiązek zasięgnięcia opinii monitorującego aukcje. Odpowiedzi na takie konsultacje pociągają za sobą odpowiedzialność monitorującego aukcje. W celu zmniejszenia takiej odpowiedzialności, w szczególności w nagłych przypadkach, platforma aukcyjna dokonująca konsultacji powinna mieć możliwość przeprowadzenia planowanego środka jeszcze przez uzyskaniem opinii monitorującego aukcje. Należy utrzymać zobowiązanie platformy aukcyjnej do uwzględnienia w jak największym stopniu opinii monitorującego aukcje, jeśli została ona wydana.

(12) Należy również poddać przeglądowi przepisy dotyczące określania kalendarzy aukcji. Po pierwsze określanie kalendarzy aukcji już w lutym i marcu roku poprzedniego nie jest ani praktyczne, ani niezbędne. Po drugie wolumeny, które mają być sprzedane na aukcji w sierpniu, powinny być o połowę mniejsze niż wolumeny sprzedawane na aukcji w pozostałych miesiącach, co można osiągnąć poprzez organizowanie mniejszej liczby aukcji oraz sprzedaż na aukcji mniejszych wolumenów. Po trzecie w art. 3d dyrektywy 2003/87/WE określono wolumeny i przydziały dla państw członkowskich w odniesieniu do uprawnień do emisji lotniczych sprzedawanych na aukcji, a przepis rozporządzenia (UE) nr 1031/2010 dotyczący rocznych wolumenów uprawnień do emisji lotniczych sprzedawanych na aukcji powinien uwzględniać brak pewności związany z niektórymi czynnikami leżącymi u podstaw określania tych wolumenów i przydziałów. Ponadto biorąc pod uwagę niepewność wyniku międzynarodowych negocjacji, uzasadnione jest wprowadzenie większej elastyczności, jeśli chodzi o rozłożenie wolumenu uprawnień do emisji lotniczych, które mają być sprzedane na aukcji w danym roku kalendarzowym. Po czwarte w przypadku następujących po sobie kolejno unieważnień aukcji, uprawnienia należy rozłożyć na większą liczbę aukcji niż cztery najbliższe zaplanowane aukcje. Wreszcie należy dodać przepisy w odniesieniu do kalendarza aukcji w przypadku aukcji prowadzonych przez wspólną platformę aukcyjną dla państwa członkowskiego, które postanowiło nie przyłączyć się do wspólnego działania, ale musi korzystać ze wspólnej platformy aukcyjnej w oczekiwaniu na wyznaczenie własnej platformy aukcyjnej. Przepisy te powinny odzwierciedlać przepis dotyczący kalendarzy aukcji określanych przez platformy aukcyjne wyznaczone przez takie państwa członkowskie.

(13) Dopuszczenie do aukcji nie jest uzależnione od członkostwa lub uczestnictwa w rynku wtórnym organizowanym przez platformę aukcyjną lub w jakiejkolwiek innej platformie handlu zarządzanej przez platformę aukcyjną lub jakąkolwiek osobę trzecią. Wymóg ten powinien mieć zastosowanie do każdej platformy aukcyjnej, a nie tylko do platform aukcyjnych wyznaczonych przez państwa członkowskie nieuczestniczące we wspólnym działaniu prowadzącym do wyznaczenia wspólnych platform aukcyjnych.

(14) Platforma aukcyjna może oferować jedną lub więcej alternatywnych możliwości dostępu do swoich aukcji, jeśli główne środki dostępu do nich będą niedostępne z jakiejkolwiek przyczyny, pod warunkiem że takie alternatywne możliwości dostępu są bezpieczne i niezawodne, a korzystanie z nich nie powoduje dyskryminacji któregokolwiek oferenta. W celu uniknięcia wątpliwości należy wyjaśnić, że państwa członkowskie mogą wymagać, aby platforma aukcyjna oferowała takie alternatywne możliwości.

(15) Stosowanie przepisu zakazującego państwom członkowskim udostępniania osobom pracującym dla prowadzącego aukcję informacji wewnętrznych może być niepraktyczne lub mieć negatywny wpływ na skuteczność działania wyznaczonego prowadzącego aukcję lub osób dla niego pracujących. Rola prowadzących aukcje w prowadzeniu aukcji jest ograniczona, przy czym istnieje szereg środków mających na celu zapobieganie ryzyku wykorzystywania informacji wewnętrznych, w tym środków dotyczących sytuacji, w której prowadzący aukcje lub osoby pracujące dla niego mają dostęp do informacji wewnętrznych. W tym kontekście całkowity zakaz jest nieproporcjonalny. Jednakże państwa członkowskie powinny być odpowiedzialne za zapewnienie, aby przed ujawnieniem informacji wewnętrznych wyznaczony prowadzący aukcje dysponował stosownymi środkami w celu zapobiegania ich wykorzystywaniu.

(16) Powiadomienie przez państwo członkowskie nieuczestniczące we wspólnym działaniu prowadzącym do wyznaczenia wspólnej platformy aukcyjnej dotyczące platformy aukcyjnej, którą zamierza wyznaczyć, nie może zawierać pełnego kalendarza aukcji, ale powinno zawierać stosowne informacje dotyczące koordynacji kalendarzy aukcji na późniejszym etapie.

(17) Przegląd rozporządzenia (UE) nr 1031/2010 powinien uwzględnić sprawozdanie monitorującego aukcje dotyczące aukcji przeprowadzonych w 2014 r., które powinno zostać przedstawione na początku kolejnego roku.

(18) Rozporządzenie (UE) nr 1031/2010 stanowi, że platforma aukcyjna musi być rynkiem regulowanym. Aby skorzystać z odpowiedniego doświadczenia i fachowej wiedzy oraz ograniczyć ryzyko związane z prowadzeniem aukcji, stosowne jest wyjaśnienie, że powinien to być rynek regulowany, którego operator organizuje rynek uprawnień lub instrumentów pochodnych bazujących na uprawnieniach.

(19) Jako że monitorujący aukcje może otrzymywać wynagrodzenie z przychodów ze sprzedaży na aukcji, może być wskazane, aby platforma aukcyjna działała jako podmiot wypłacający w odniesieniu do kosztów monitorującego aukcje.

(20) Ograniczona procedura udzielenia zamówienia mająca na celu wyznaczenie monitorującego aukcje nie doprowadziła do zawarcia umowy, ponieważ żaden kandydat nie przedłożył wniosku o dopuszczenie do udziału w tym postępowaniu o udzielenie wspólnego zamówienia. Nowa procedura będzie wymagała rozstrzygnięcia szeregu złożonych kwestii – np. jeśli chodzi o wybór procedury przetargowej, formę umowy i dokładny opis zadań – co wymaga czasu. Brak monitorującego aukcje nie pociąga za sobą jednak zagrożenia dla przebiegu aukcji w stopniu wymagającym ich wstrzymania do czasu wyznaczenia monitorującego aukcje.

(21) Platforma aukcyjna może zezwolić na składanie elektronicznych wniosków o dopuszczenie do składania ofert, ale należy również zezwolić na wprowadzenie przez nią wymogu składania takich wniosków w formie papierowej.

(22) W przypadku gdy platforma aukcyjna wyznaczona przez państwo członkowskie nieuczestniczące we wspólnym działaniu prowadzącym do wyznaczenia wspólnej platformy aukcyjnej nie jest w stanie prowadzić aukcji, zainteresowane państwo członkowskie powinno zwrócić się do wspólnej platformy aukcyjnej o sprzedaż na aukcji jego przydziału wolumenu uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji. Należy wyjaśnić, że ustalenia między wspólną platformą aukcyjną a prowadzącymi aukcje wyznaczonymi przez takie państwa członkowskie muszą zostać zawarte przed taką sprzedażą na aukcji na wspólnej platformie aukcyjnej, lecz nie wcześniej, niż zajdzie taka potrzeba.

(23) Wszystkie platformy aukcyjne powinny określić strategię wyjścia i zasięgnąć opinii monitorującego aukcje w tej sprawie. Obowiązek ten nie powinien mieć zastosowania wyłącznie do platform aukcyjnych wyznaczonych przez państwa członkowskie nieuczestniczące we wspólnym działaniu mającym na celu wyznaczenie wspólnej platformy aukcyjnej.

(24) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Zmian Klimatu.

(25) Umowa pomiędzy Niemcami a EEX jako przejściową platformą aukcyjną opt-out traci moc w grudniu 2013 r. W celu zapewnienia przewidywalnego i zgodnego z harmonogramem dalszego prowadzenia aukcji przez EEX niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie w trybie pilnym.

(26) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 1031/2010,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W rozporządzeniu (UE) nr 1031/2010 wprowadza się następujące zmiany:

1) art. 4 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„ 1. Uprawnienia są oferowane do sprzedaży na platformie aukcyjnej za pomocą standaryzowanych kontraktów elektronicznych (»produkty sprzedawane na aukcji«).”;

2) art. 7 ust. 7 i 8 otrzymuje brzmienie:

„7. Platforma aukcyjna określa przed rozpoczęciem aukcji metodykę stosowania ust. 6, po konsultacji z monitorującym aukcje, jeśli został on wyznaczony, oraz poinformowaniu właściwych organów krajowych, o których mowa w art. 56.

Dana platforma aukcyjna może zmienić metodykę między dwoma okresami składania ofert na tej samej platformie aukcyjnej. Powiadamia ona o tym bezzwłocznie monitorującego aukcje, jeżeli został on wyznaczony, i właściwe organy krajowe, o których mowa w art. 56.

Platforma aukcyjna uwzględnia w jak największym stopniu opinię monitorującego aukcje, jeżeli została ona przedstawiona.

8. W przypadku gdy jedna aukcja lub kilka kolejnych aukcji zostaje unieważnionych na podstawie ust. 5 lub 6, łączny wolumen uprawnień do sprzedania na tych aukcjach jest rozdzielany równomiernie na kolejne zaplanowane aukcje na tej samej platformie aukcyjnej.

W przypadku uprawnień objętych przepisami rozdziału III dyrektywy 2003/87/WE liczba aukcji, pomiędzy które musi zostać rozdzielony łączny wolumen uprawnień do sprzedania na aukcji, jest równa czterokrotności liczby aukcji, które zostały unieważnione.

W przypadku uprawnień objętych przepisami rozdziału II dyrektywy 2003/87/WE liczba aukcji, pomiędzy które musi zostać rozdzielony łączny wolumen uprawnień do sprzedania na aukcji, jest równa dwukrotności liczby aukcji, które zostały unieważnione.” ;

3) w art. 8 wprowadza się następujące zmiany:

a) ust. 3 otrzymuje brzmienie:

„ 3. W wyjątkowych okolicznościach, po skonsultowaniu się z monitorującym aukcje, jeżeli został on wyznaczony, platforma aukcyjna może zmienić godziny dowolnego okresu składania ofert, uprzedzając o tym wszystkie potencjalnie zainteresowane osoby. Platforma aukcyjna uwzględnia w jak największym stopniu opinię monitorującego aukcje, jeżeli została ona przedstawiona.”;

b) ust. 5 otrzymuje brzmienie:

„ 5. Wolumen uprawnień objętych przepisami rozdziału III dyrektywy 2003/87/WE, sprzedawanych na aukcji na platformie aukcyjnej wyznaczonej na mocy art. 26 ust. 1 lub 2, jest rozdzielany równomiernie na aukcje odbywające się w danym roku, z wyjątkiem wolumenu sprzedaży na aukcjach w sierpniu każdego roku, który jest równy połowie wolumenu sprzedaży na aukcjach odbywających się w pozostałych miesiącach roku.

Wolumen uprawnień objętych przepisami rozdziału II dyrektywy 2003/87/WE, sprzedawanych na aukcji na platformie aukcyjnej wyznaczonej na mocy art. 26 ust. 1 lub 2, jest zasadniczo rozdzielany równomiernie na aukcje odbywające się w danym roku, z wyjątkiem wolumenu sprzedaży na aukcjach w sierpniu każdego roku, który jest równy połowie wolumenu sprzedaży na aukcjach odbywających się w pozostałych miesiącach roku.”;

4) art. 9 otrzymuje brzmienie:

„Artykuł 9

Okoliczności uniemożliwiające przeprowadzenie aukcji

Bez uszczerbku dla stosowania w odpowiednich przypadkach zasad, o których mowa w art. 58, platforma aukcyjna może unieważnić aukcję, jeśli zakłócony jest prawidłowy przebieg tej aukcji lub może on zostać zakłócony. W przypadku gdy jedna aukcja lub kilka kolejnych aukcji zostaje unieważnionych, łączny wolumen uprawnień do sprzedania na tych aukcjach jest rozdzielany równomiernie na kolejne zaplanowane aukcje na tej samej platformie aukcyjnej.

W przypadku uprawnień objętych przepisami rozdziału III dyrektywy 2003/87/WE liczba aukcji, pomiędzy które musi zostać rozdzielony łączny wolumen uprawnień do sprzedania na aukcji, jest równa czterokrotności liczby następujących po sobie kolejno aukcji, które zostały unieważnione.

W przypadku uprawnień objętych przepisami rozdziału II dyrektywy 2003/87/WE liczba aukcji, pomiędzy które musi zostać rozdzielony łączny wolumen uprawnień do sprzedania na aukcji, jest równa dwukrotności liczby następujących po sobie kolejno aukcji, które zostały unieważnione.” ;

5) w art. 11 wprowadza się następujące zmiany:

a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„ 1. Platformy aukcyjne wyznaczone na podstawie art. 26 ust. 1 lub 2 niniejszego rozporządzenia ustalają i publikują okresy składania ofert, poszczególne wolumeny, daty aukcji, jak również produkty sprzedawane na aukcji, terminy płatności i dostaw, dotyczące uprawnień objętych przepisami rozdziału III dyrektywy 2003/87/WE, które mają być sprzedane na poszczególnych aukcjach w każdym roku kalendarzowym, do dnia 30 września poprzedzającego roku, lub w najkrótszym możliwym terminie po tej dacie, po uprzednim zasięgnięciu i uzyskaniu opinii Komisji w tej sprawie. Przedmiotowe platformy aukcyjne uwzględniają w jak największym stopniu opinię Komisji.”;

b) ust. 4 otrzymuje brzmienie:

„4. Kalendarz poszczególnych aukcji uprawnień objętych przepisami rozdziału III dyrektywy 2003/87/WE prowadzonych przez platformę aukcyjną inną niż platformy aukcyjne wyznaczone na podstawie art. 26 ust. 1 lub 2 niniejszego rozporządzenia określa się i publikuje na podstawie art. 32 niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 32 stosuje się również w odniesieniu do aukcji prowadzonych zgodnie z art. 30 ust. 7 akapit drugi przez platformę aukcyjną wyznaczoną na podstawie art. 26 ust. 1 lub 2.”;

6) art. 12 otrzymuje brzmienie:

„Artykuł 12

Roczne wolumeny uprawnień objętych przepisami rozdziału II dyrektywy 2003/87/WE, które są sprzedawane na aukcji

1. Wolumen uprawnień objętych przepisami rozdziału II dyrektywy 2003/87/WE, które mają być sprzedawane na aukcji każdego roku, wynosi 15 % szacowanego wolumenu tych uprawnień w obiegu na ten rok. Jeżeli wolumen uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji w danym roku, jest mniejszy lub większy niż 15 % wolumenu uprawnień rzeczywiście wprowadzonych do obiegu w danym roku, wolumen uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji w następnym roku, koryguje się o tę różnicę. Wszelkie uprawnienia, które pozostają niesprzedane na aukcji po ostatnim roku okresu rozliczeniowego, są sprzedawane na aukcji w ciągu pierwszych czterech miesięcy kolejnego roku.

Wolumen uprawnień sprzedawanych na aukcji w ostatnim roku każdego okresu rozliczeniowego uwzględnia uprawnienia ze specjalnej rezerwy, o której mowa w art. 3f dyrektywy 2003/87/WE.

2. Dla każdego roku kalendarzowego w danym okresie rozliczeniowym część uprawnień każdego państwa członkowskiego, które mają zostać sprzedane na aukcji, objętych przepisami rozdziału II dyrektywy 2003/87/WE, określa się zgodnie z art. 3d ust. 3 tej dyrektywy.”;

7) w art. 13 wprowadza się następujące zmiany:

a) ust. 2 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

„2. Od 2013 r. platformy aukcyjne wyznaczone na podstawie art. 26 ust. 1 lub 2 niniejszego rozporządzenia zasadniczo ustalają i publikują okresy składania ofert, poszczególne wolumeny, daty aukcji oraz produkty sprzedawane na aukcji, terminy płatności i dostaw dotyczące uprawnień objętych przepisami rozdziału II dyrektywy 2003/87/WE, które mają być sprzedane na poszczególnych aukcjach w każdym roku kalendarzowym, do dnia 30 września poprzedzającego roku lub w najkrótszym możliwym terminie po tej dacie, po uprzednim zasięgnięciu i uzyskaniu opinii Komisji w tej sprawie. Przedmiotowe platformy aukcyjne uwzględniają w jak największym stopniu opinię Komisji.”;

b) w ust. 4 dodaje się akapit drugi w brzmieniu:

„Artykuł 32 stosuje się również w odniesieniu do aukcji prowadzonych zgodnie z art. 30 ust. 7 akapit drugi przez platformę aukcyjną wyznaczoną na podstawie art. 26 ust. 1 lub 2.”;

8) w art. 16 wprowadza się następujące zmiany:

a) dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

„1a. Dopuszczenie do aukcji nie może być uzależniane od członkostwa lub uczestnictwa w rynku wtórnym organizowanym przez platformę aukcyjną lub w jakiejkolwiek innej platformie handlu zarządzanej przez platformę aukcyjną lub jakąkolwiek osobę trzecią.”;

b) ust. 3 otrzymuje brzmienie:

„ 3. Platforma aukcyjna może oferować jedną lub więcej alternatywnych możliwości dostępu do swoich aukcji, jeśli główne środki dostępu do nich będą niedostępne z jakiejkolwiek przyczyny, pod warunkiem że takie alternatywne możliwości dostępu są bezpieczne i niezawodne, a korzystanie z nich nie powoduje dyskryminacji któregokolwiek oferenta, zaś państwa członkowskie mogą wymagać, aby platforma aukcyjna oferowała taką możliwość.”;

9) art. 18 ust. 1 lit. a) otrzymuje brzmienie:

„ a) operator lub operator statków powietrznych posiadający rachunek posiadania operatora lub rachunek posiadania operatora statków powietrznych, składający oferty w swoim własnym imieniu, w tym również wszelkie jednostki dominujące, zależne lub powiązane wchodzące w skład tej samej grupy przedsiębiorstw co operator lub operator statków powietrznych;”;

10) art. 20 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

„ 2. Wniosek o dopuszczenie do składania ofert złożony na podstawie ust. 1 składa się poprzez złożenie platformie aukcyjnej wypełnionego formularza. Dana platforma aukcyjna udostępnia formularz wniosku i zapewnia dostęp do niego za pośrednictwem internetu.”;

11) w art. 22 wprowadza się następujące zmiany:

a) ust. 3 otrzymuje brzmienie:

„3. W przypadku państw członkowskich nieuczestniczących we wspólnych działaniach określonych w art. 26 ust. 1 i 2 prowadzący aukcje jest wyznaczany przez wyznaczające państwo członkowskie w celu zawarcia i wdrożenia niezbędnych uzgodnień z platformami aukcyjnymi wyznaczonymi na mocy art. 26 ust. 1 i 2, jak również z połączonym z nimi systemem rozliczeniowym i systemem rozrachunkowymi, aby umożliwić prowadzącemu aukcje sprzedawanie na aukcji uprawnień w imieniu wyznaczającego państwa członkowskiego na wspomnianych platformach aukcyjnych, na wspólnie uzgodnionych warunkach, na podstawie art. 30 ust. 7 akapit drugi i art. 30 ust. 8 akapit pierwszy.”;

b) ust. 4 otrzymuje brzmienie:

„ 4. Państwa członkowskie powstrzymują się od ujawniania informacji wewnętrznych osobom pracującym dla prowadzącego aukcje, chyba że osoba pracująca dla państwa członkowskiego lub działająca w jego imieniu ujawnia takie informacje na zasadzie ograniczonego dostępu w ramach standardowych czynności wykonywanych przez nią w ramach zatrudnienia, wykonywania swojego zawodu lub obowiązków, a dane państwo członkowskie ma pewność, że prowadzący aukcje dysponuje, oprócz środków przewidzianych w art. 42 ust. 1 i 2, odpowiednimi środkami w celu zapobiegania wykorzystywaniu informacji wewnętrznych w rozumieniu art. 3 pkt 28 lub wykorzystywaniu informacji wewnętrznych zakazanemu zgodnie z art. 38, przez jakąkolwiek osobę pracującą dla prowadzącego aukcje.”;

12) art. 24 ust. 1 akapit trzeci otrzymuje brzmienie:

„Jeżeli z powodu wystąpienia siły wyższej monitorujący aukcje nie jest w stanie wykonać swoich zadań związanych z daną aukcją w całości lub w części, przedmiotowa platforma aukcyjna może zadecydować o przeprowadzeniu tej aukcji, pod warunkiem że podejmie stosowne środki w celu zapewnienia stosownego monitorowania aukcji. Powyższe stosuje się także do momentu, gdy pierwszy monitorujący aukcje wyznaczony na podstawie ust. 2 zacznie monitorować przedmiotowe aukcje zgodnie z bardziej szczegółowym opisem zawartym w wyznaczającej go umowie.” ;

13) art. 25 ust. 6 otrzymuje brzmienie:

„6. Monitorujący aukcje wydaje opinie zgodnie z art. 7 ust. 7, art. 8 ust. 3, art. 27 ust. 3 i art. 31 ust. 1 oraz zgodnie z załącznikiem III. Opinie wydawane są w rozsądnym terminie.”;

14) w art. 27 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

„3. W ciągu trzech miesięcy od daty jej wyznaczenia platforma aukcyjna przedkłada szczegółową strategię wyjścia Komisji, która zasięga opinii monitorującego aukcje w tej sprawie. W ciągu dwóch miesięcy od daty otrzymania opinii monitorującego aukcje na podstawie art. 25 ust. 6 platforma aukcyjna dokonuje przeglądu, a w razie potrzeby zmiany strategii wyjścia, uwzględniając tę opinię w jak największym stopniu.”;

15) art. 30 ust. 6 lit. c) otrzymuje brzmienie:

„c) produkt sprzedawany na aukcji oraz wszelkie informacje niezbędne Komisji w celu oceny, czy przewidywany kalendarz aukcji jest zgodny z wszelkimi obowiązującymi lub przewidywanymi kalendarzami aukcji platform aukcyjnych wyznaczonych zgodnie z art. 26 ust. 1 lub 2 oraz z innymi kalendarzami aukcji zaproponowanymi przez inne państwa członkowskie nieuczestniczące we wspólnym działaniu, o którym mowa w art. 26, ale wyznaczające własne platformy aukcyjne; ”;

16) art. 31 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. Każda platforma aukcyjna wyznaczona na podstawie art. 30 ust. 1 pełni te same funkcje co platforma aukcyjna wyznaczona na podstawie art. 26 ust. 1, określone w art. 27.

Jednakże platforma aukcyjna wyznaczona na podstawie art. 30 ust. 1 jest wyłączona z przepisów art. 27 ust. 1 lit. c) i przedkłada strategię wyjścia, o której mowa w art. 27 ust. 3, państwu członkowskiemu, które ją wyznaczyło, które musi następnie zasięgnąć w tej sprawie opinii monitorującego aukcje.”;

17) art. 32 ust. 4 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

„ 4. Platformy aukcyjne wyznaczone na podstawie art. 30 ust. 1 lub 2 niniejszego rozporządzenia ustalają i publikują okresy składania ofert, poszczególne wolumeny, daty aukcji, jak również produkty sprzedawane na aukcji, terminy płatności i dostaw, dotyczące uprawnień objętych przepisami rozdziału II i III dyrektywy 2003/87/WE, które mają być sprzedane na poszczególnych aukcjach w każdym roku, do dnia 31 października poprzedniego roku lub w najkrótszym możliwym terminie po tej dacie. Przedmiotowe platformy aukcyjne dokonują ustalenia i publikacji wyłącznie po dokonaniu ustalenia i publikacji zgodnie z art. 11 ust. 1 i art. 13 ust. 1 niniejszego rozporządzenia, przez platformy aukcyjne wyznaczone na podstawie art. 26 ust. 1 lub 2 niniejszego rozporządzenia, chyba że taka platforma aukcyjna nie została jeszcze wyznaczona. Przedmiotowe platformy aukcyjne dokonują ustalenia i publikacji wyłącznie po konsultacji z Komisją i uzyskaniu jej opinii. Przedmiotowe platformy aukcyjne uwzględniają w jak największym stopniu opinię Komisji.”;

18) art. 33 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

„Po dostarczeniu przez monitorującego aukcje skonsolidowanego sprawozdania rocznego w odniesieniu do aukcji przeprowadzonych w 2014 r. Komisja dokonuje przeglądu ustaleń przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu, w tym funkcjonowania wszystkich procesów aukcyjnych.” ;

19) art. 35 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. Aukcje prowadzone są wyłącznie przez platformę aukcyjną zatwierdzoną jako rynek regulowany, której operator organizuje rynek uprawnień lub instrumentów pochodnych bazujących na uprawnieniach.”;

20) art. 44 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

„ 2. Platforma aukcyjna, w tym połączony(-e) z nią system(-y) rozliczeniowy(-e) lub rozrachunkowy(-e), dokonuje transferu płatności dokonanych przez oferentów lub ich następców prawnych, wynikających ze sprzedaży na aukcji uprawnień objętych przepisami rozdziałów II i III dyrektywy 2003/87/WE prowadzącym aukcje, którzy sprzedali na aukcji dane uprawnienia, z wyjątkiem kwot, w odniesieniu do których została ona poproszona o działanie jako podmiot wypłacający w odniesieniu do monitorującego aukcje.”;

21) w załączniku III wprowadza się zmiany zgodnie z tekstem znajdującym się w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 13 listopada 2013 r.

W imieniu Komisji

José Manuel BARROSO

Przewodniczący


(1) Dz.U. L 275 z 25.10.2003, s. 32.

(2) Dz.U. L 302 z 18.11.2010, s. 1.

(3) Dz.U. L 49 z 19.2.2004, s. 1.

ZAŁĄCZNIK

W tabeli w załączniku III do rozporządzenia (UE) nr 1031/2010 wprowadza się następujące zmiany:

w części 1 po nazwie platformy aukcyjnej wyznaczonej przez Niemcy dodaje się wiersz w brzmieniu:

„ Podstawa prawna

Artykuł 30 ust. 2”

w części 2 po nazwie platformy aukcyjnej wyznaczonej przez Zjednoczone Królestwo dodaje się wiersz w brzmieniu:

„ Podstawa prawna

Artykuł 30 ust. 1”

dodaje się część 3 w brzmieniu:

Platformy aukcyjne wyznaczone przez Niemcy

3

Platforma aukcyjna

European Energy Exchange AG (EEX)

Podstawa prawna

Artykuł 30 ust. 1

Okres wyznaczenia

Najwcześniej od dnia 15 listopada 2013 r. i najpóźniej do dnia 14 listopada 2018 r., bez uszczerbku dla art. 30 ust. 5 akapit drugi.

Warunki

Dopuszczenie do aukcji nie jest uzależnione od członkostwa lub uczestnictwa w rynku wtórnym organizowanym przez EEX lub w jakiejkolwiek innej platformie handlu zarządzanej przez EEX lub jakąkolwiek osobę trzecią.

Obowiązki

1. EEX przedkłada Niemcom strategię wyjścia w celu skonsultowania przez monitorującego aukcje w ciągu dwóch miesięcy od dnia 15 listopada 2013 r. Strategia wyjścia pozostaje bez uszczerbku dla zobowiązań EEX na podstawie umowy z Komisją i państwami członkowskimi, zawartej na podstawie art. 26, oraz praw Komisji i tych państw członkowskich na mocy tej umowy.

2. EEX sporządza i utrzymuje na swojej stronie internetowej wyczerpujący i aktualny wykaz członków dopuszczonych do składania ofert, którzy są uprawnieni do składania ofert w imieniu małych i średnich przedsiębiorstw oraz małych podmiotów uczestniczących w systemie, wraz z łatwymi do zrozumienia praktycznymi wskazówkami informującymi MŚP i małe podmioty uczestniczące w systemie o krokach, jakie muszą podjąć w celu uzyskania dostępu do aukcji za pośrednictwem takich członków.

3. W terminie sześciu miesięcy od rozpoczęcia aukcji lub dwóch miesięcy od wyznaczenia monitorującego aukcje, w zależności od tego, która z tych dat będzie późniejsza, EEX przekazuje monitorującemu aukcje sprawozdanie na temat uzyskanego zasięgu, w tym poziomu uzyskanego zasięgu geograficznego, oraz w największym stopniu uwzględnia w tym względzie zalecenia monitorującego aukcje, tak aby zapewnić wypełnienie swoich obowiązków wynikających z art. 35 ust. 3 lit. a) i b).

4. Niemcy powiadamiają Komisję o wszelkich istotnych zmianach w stosownych ustaleniach umownych z EEX zgłoszonych Komisji w dniu 15 marca 2013 r. oraz przekazanych Komitetowi ds. Zmian Klimatu w dniu 20 marca 2013 r.”

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00