Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2022 nr 326 str. 34
Wersja aktualna od 2023-01-10
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2022 nr 326 str. 34
Wersja aktualna od 2023-01-10
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2022/2520

z dnia 20 grudnia 2022 r.

w sprawie szczegółowych ustaleń dotyczących procesu przekazania i przejęcia systemu e-CODEX

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/850 z dnia 30 maja 2022 r. w sprawie informatycznego systemu transgranicznej elektronicznej wymiany danych w obszarze współpracy sądowej w sprawach cywilnych i współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych (system e-CODEX) oraz w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) 2018/1726 (1), w szczególności jego art. 6 ust. 1 lit. c),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Należy ustanowić szczegółowe ustalenia dotyczące procesu przekazania i przejęcia systemu e-CODEX z podmiotu zarządzającego systemem e-CODEX do eu-LISA.

(2)

Ustalenia te powinny obejmować kryteria pomyślnego przebiegu procesu przekazania i przejęcia oraz pomyślnego zakończenia tego procesu i związanej z tym procesem dokumentacji.

(3)

W szczegółowych ustaleniach dotyczących przekazania należy również ustanowić przepisy dotyczące praw własności intelektualnej i praw do użytkowania związanych z systemem e-CODEX oraz powiązanych z nim oprogramowaniem, dokumentacją i innymi aktywami, które powinny być określone w dokumencie przekazania, aby eu-LISA mogła wykonywać swoje obowiązki i zadania.

(4)

Zgodnie z art. 1 i 2 Protokołu nr 22 w sprawie stanowiska Danii, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej i do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, Dania nie uczestniczyła w przyjęciu rozporządzenia (UE) 2022/850 i w związku z tym nie jest związana niniejszą decyzją ani jej nie stosuje.

(5)

Zgodnie z art. 1 i 2 oraz art. 4a ust. 1 Protokołu nr 21 w sprawie stanowiska Zjednoczonego Królestwa i Irlandii w odniesieniu do przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej i do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, bez uszczerbku dla art. 4 tego protokołu, Irlandia nie uczestniczyła w przyjęciu rozporządzenia (UE) 2022/850 i w związku z tym nie jest związana niniejszą decyzją ani jej nie stosuje.

(6)

Zgodnie z art. 42 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 (2) skonsultowano się z Europejskim Inspektorem Ochrony Danych, który w dniu 24 listopada 2022 r. wydał opinię.

(7)

Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na podstawie art. 19 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2022/850,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Szczegółowe ustalenia dotyczące procesu przekazania i przejęcia systemu e-CODEX, o którym mowa w art. 10 rozporządzenia (UE) 2022/850, określono w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł 2

Kryteria pomyślnego przebiegu procesu przekazania i przejęcia systemu e-CODEX i pomyślnego zakończenia tego procesu, o których mowa w art. 10 rozporządzenia (UE) 2022/850, określono w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł 3

Przepisy dotyczące praw własności intelektualnej i praw do użytkowania związanych z systemem e-CODEX, które mają zostać uwzględnione w dokumencie przekazania, określono w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł 4

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 20 grudnia 2022 r.

W imieniu Komisji

Przewodnicząca

Ursula VON DER LEYEN


(1) Dz.U. L 150 z 1.6.2022, s. 1.

(2) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39).


ZAŁĄCZNIK

Szczegółowe ustalenia dotyczące procesu przekazania i przejęcia systemu e-CODEX

1. WPROWADZENIE

Między podmiotem zarządzającym systemem e-CODEX a eu-LISA nastąpi proces przekazania i przejęcia systemu. Do momentu przekazania podmiot zarządzający systemem e-CODEX pozostaje za niego w pełni odpowiedzialny i zapewnia, by z wyjątkiem bieżących napraw systemu e-CODEX nie dokonywano w nim żadnych zmian, ani nie wprowadzano nowych wersji oprogramowania.

Celem tych szczegółowych ustaleń jest określenie:

-

szczegółowych rozwiązań dotyczących przekazania eu-LISA systemu e-CODEX,

-

kryteriów pomyślnego przebiegu procesu przekazania i przejęcia oraz pomyślnego zakończenia tego procesu i związanej z tym procesem dokumentacji,

-

postanowień dotyczących praw własności intelektualnej lub praw do użytkowania związanych z systemem e-CODEX oraz powiązanych z nim oprogramowaniem, dokumentacją i innymi aktywami (wymienionymi w załączniku do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/850 (1)).

Na podstawie szczegółowych ustaleń dotyczących procesu przekazania i przejęcia określonych w niniejszym załączniku podmiot zarządzający systemem e-CODEX ma, zgodnie z art. 10 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2022/850, przedłożyć eu-LISA dokument przekazania do 31 grudnia 2022 r. Wzór tego dokumentu przekazania znajduje się w dodatku do niniejszego załącznika.

Komisja monitoruje proces przekazania i przejęcia w celu zapewnienia prawidłowej realizacji szczegółowych rozwiązań dotyczących przekazania systemu e-CODEX.

Zgodnie z art. 10 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2022/850 eu-LISA przejmie odpowiedzialność za system e-CODEX w dniu, w którym Komisja stwierdzi, że proces przekazania i przejęcia zakończył się pomyślnie; nastąpi to w okresie między 1 lipca 2023 r. a 31 grudnia 2023 r., po zasięgnięciu opinii podmiotu zarządzającego systemem e-CODEX oraz eu-LISA.

2. GŁÓWNE KAMIENIE MILOWE

a)

Termin dostarczenia dokumentu przekazania: do 31 grudnia 2022 r.

b)

Proces przekazania i przejęcia: w ciągu sześciu miesięcy od dostarczenia dokumentu przekazania.

c)

Spotkanie inauguracyjne rozpoczynające proces przekazania i przejęcia zaplanowano na styczeń 2023 r., przy czym dokładna data ma zostać uzgodniona między eu-LISA, podmiotem zarządzającym systemem e-CODEX i Komisją.

d)

Przeniesienie odpowiedzialności za system na eu-LISA: najpóźniej do 31 grudnia 2023 r., ale nie wcześniej niż 1 lipca 2023 r.

3. CZYNNOŚCI ZWIĄZANE Z PRZEKAZANIEM I PRZEJĘCIEM

Proces przekazania i przejęcia rozpoczyna się od przedłożenia eu-LISA dokumentu przekazania przez podmiot zarządzający systemem e-CODEX. eu-LISA ma sprawdzić i potwierdzić, czy w dokumencie przekazania zawarto wszystkie istotne informacje, aby zapewnić pomyślne przekazanie. Dokument przekazania musi zawierać szczegółowe informacje dotyczące co najmniej następujących elementów:

a)

plany dotyczące wszystkich działań, które mają zostać przeprowadzone zgodnie z niniejszym załącznikiem, w tym spotkań dotyczących synchronizacji, szkoleń, testów itp.;

b)

wszystkie aktywa i artefakty, które mają zostać przekazane na początku okresu przekazania i na jego końcu (wstępne przekazanie aktywów i ostateczne przekazanie aktywów). Definicje „wstępnego przekazania aktywów" i „ostatecznego przekazania aktywów" przedstawiono w dodatku do niniejszego załącznika;

c)

wszystkie szkolenia, warsztaty, sesje informacyjne i sesje obserwacji pracy, które zostaną zaplanowane;

d)

wszystkie obowiązujące procedury robocze podmiotu zarządzającego systemem e-CODEX. Jeżeli procedury te nie zostały udokumentowane, należy je wyraźnie określić, udokumentować i przekazać do eu-LISA;

e)

dane kontaktowe wszystkich zaangażowanych stron w całym okresie wykonywania czynności związanych z przekazaniem i przejęciem, wraz z macierzą ról i odpowiedzialności;

f)

jasne, możliwe do zweryfikowania i obiektywne kryteria oceny pomyślnego przebiegu procesu przekazania i przejęcia;

g)

specyfikacje testów służących ocenie poprawności wykonania procesu przejęcia;

h)

postanowienia dotyczące praw własności intelektualnej lub praw do użytkowania związanych z systemem e-CODEX oraz powiązanych z nim oprogramowaniem, dokumentacją i innymi aktywami wymienionymi w załączniku do rozporządzenia (UE) 2022/850, co umożliwi eu-LISA wykonywanie jej obowiązków zgodnie z art. 7 rozporządzenia (UE) 2022/850.

Celem dokumentu przekazania jest zapewnienie narzędzia umożliwiającego przejrzystą, sprawną i pełną migrację usług informatycznych z podmiotu zarządzającego systemem e-CODEX do eu-LISA pod nadzorem Komisji.

Dokument ma zawierać opis wszystkich środków, które mają zostać wprowadzone przez eu-LISA i podmiot zarządzający systemem e-CODEX w celu zapewnienia sprawnego przejścia.

Przykład struktury takiego dokumentu przedstawiono w dodatku do niniejszego załącznika. W razie potrzeby można go dostosować, pod warunkiem że będzie zawierał szczegółowe informacje dotyczące elementów wymienionych w niniejszej sekcji.

Zarówno podmiot zarządzający systemem e-CODEX, jak i eu-LISA sporządzają do 30 czerwca 2023 r. sprawozdania z przekazania i przejęcia dotyczące wyników podjętych działań, aby umożliwić Komisji Europejskiej przedstawienie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie do 31 lipca 2023 r. aktualnych informacji na temat procesu przekazania i przejęcia (zob. pkt 5 i 6 niniejszego załącznika).

Format i sposoby przekazywania każdego artefaktu (np. wspólna przestrzeń współpracy, taka jak stosowane wcześniej oprogramowanie „Basic Support for Cooperative Work", Centrum zasobów dotyczących komunikacji i informacji dla organów administracji, przedsiębiorstw i obywateli - CIRCABC, dostęp do aktualnych repozytoriów itp.) są uzgadniane między eu-LISA a podmiotem zarządzającym systemem e-CODEX, z uwzględnieniem systemu docelowego, który ma być wykorzystywany w środowisku eu-LISA.

Wymagania dotyczące infrastruktury i bezpieczeństwa w odniesieniu do poszczególnych aktywów uwzględnia się w dokumentacji odpowiedniego elementu lub w odpowiednim kursie specjalistycznym.

Niewyczerpujący wykaz elementów systemu e-CODEX, powiązanego z nim oprogramowania, dokumentacji i innych aktywów przedstawiono w poniższej tabeli.

Tabela zbiorcza elementów, artefaktów i działań wspierających przekazanie:

Element

Artefakty

Wsparcie przekazania

Pozycje do opracowania i obsługi

Narzędzie konfiguracji - CMT

Kod źródłowy

Baza danych konfiguracji i dokumentacja pModes

Zrzut bazy danych na etapie przekazania wstępnego i ostatecznego.

Dokumentacja

Kurs specjalistyczny „Narzędzie konfiguracji"

Opracowanie i utrzymanie systemu, instalacja, konfiguracja, obsługa i rozwiązywanie problemów

Centralna platforma testowa - CTP

Kod źródłowy Dokumentacja

Zrzut bazy danych na etapie przekazania wstępnego i ostatecznego.

Dokumentacja

Kurs specjalistyczny „Centralna platforma testowa"

Opracowanie i utrzymanie systemu, instalacja, konfiguracja, obsługa i rozwiązywanie problemów

Serwer repozytoriów (obecnie: Nexus)

Repozytoria

Kurs specjalistyczny „Opracowanie systemu i infrastruktura"

Serwer integracji (obecnie: Jenkins)

Pozycje dotyczące integracji

Repozytorium kodu źródłowego (obecnie: Gitblit)

Kod źródłowy

Strona internetowa e-CODEX

Treść strony internetowej e-CODEX

Kurs specjalistyczny „Informacje ogólne na temat e-CODEX"

Pozycje do opracowania i dostarczenia

Architektura e-CODEX

Strona internetowa e-CODEX Dokumentacja

Dokumentacja Kurs specjalistyczny „Informacje ogólne na temat e-CODEX"

Pakiet oprogramowania typu „Connector"

Dla każdego elementu (Connector, Client, Plugin, Security Library, Utilities itp.): Kod źródłowy Dokumentacja

Dokumentacja Kurs specjalistyczny „Connector"

Schematy przypadków użycia:

-

europejski nakaz zapłaty,

-

drobne roszczenia,

-

europejski nakaz aresztowania,

-

kary finansowe,

-

wzajemna pomoc prawna,

-

FD 909 (kary pozbawienia wolności),

-

sprawy małżeńskie,

-

unijny nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym,

-

rejestr testamentów,

-

doręczanie dokumentów.

Schematy

Model procesów biznesowych

Unijny słownik podstawowy e-Justice (dostęp przyznawany za pomocą narzędzia „Metadata Workbench")

Dokumentacja Kurs specjalistyczny „Schematy"

Inne pozycje

Zgłoszenia dotyczące e-CODEX

Wszystkie zgłoszenia wraz ze wszystkimi statusami

(na potrzeby zarządzania wiedzą)

Kurs specjalistyczny „Connector"

Zrzut bazy danych ze wszystkimi danymi

Plan działania dotyczący pakietu oprogramowania e-CODEX Connector

Strona internetowa e-CODEX

Kurs specjalistyczny „Connector"

Wymogi bezpieczeństwa dotyczące e-CODEX

Dokument

Kurs specjalistyczny „Connector"

4. DZIAŁANIA

a) Działania szkoleniowe

Podmiot zarządzający systemem e-CODEX ma przygotować wykaz modułów szkoleniowych, aby zapewnić pełen transfer wiedzy do eu-LISA.

Materiały szkoleniowe i potrzeby w zakresie planowania mają być zdefiniowane i uzgodnione pomiędzy wszystkimi zaangażowanymi podmiotami w odniesieniu do każdego modułu szkoleniowego i kursu specjalistycznego. W szczególności jeżeli eu-LISA uzna to za konieczne, musi mieć możliwość zwrócenia się o dodatkowe moduły szkoleniowe i kursy specjalistyczne i ich odbycia.

W dokumencie przekazania muszą się znaleźć szczegółowe plany i harmonogram szkoleń, sesji praktycznych i sesji obserwacji pracy (podczas których zespół eu-LISA może uczyć się przez obserwację zespołu technicznego podmiotu zarządzającego systemem e-CODEX).

Minimalny, niewyczerpujący wykaz szkoleń, które należy przeprowadzić, przedstawiono w poniższej tabeli:

Tytuł

Treść modułu

Rodzaj dokumentu

Moduł materiałów szkoleniowych nr 1: Kurs specjalistyczny „Informacje ogólne na temat e-CODEX"

Podczas tego pierwszego kursu specjalistycznego zostanie zaprezentowany ogólny przegląd elementów e-CODEX, w tym przegląd podstawowej architektury e-CODEX, ogólne zasady e-CODEX oraz krótki opis powstania e-CODEX.

Moduł ten ma charakter głównie teoretyczny.

Prezentacja PPT i materiały szkoleniowe e-CODEX

Moduł materiałów szkoleniowych nr 2: Kurs specjalistyczny „Connector"

Podczas tego kursu uczestnicy otrzymają szczegółowe wyjaśnienia dotyczące pakietu oprogramowania typu „Connector" i jego różnych produktów/elementów, w tym powiązania z bramą sieciową.

Moduł ten składa się z części teoretycznej, szkolenia praktycznego oraz fakultatywnych sesji obserwacji pracy, obejmującej instalację, rozwiązywanie problemów i wsparcie techniczne.

Prezentacja PPT i materiały szkoleniowe e-CODEX

Moduł materiałów szkoleniowych nr 3: Kurs specjalistyczny „Schematy"

W trakcie tego kursu uczestnicy zapoznają się ze schematami danych opracowanymi przez podmiot zarządzający systemem e-CODEX. Kurs poświęcony będzie również oprogramowaniu Metadata Workbench wykorzystywanemu do administrowania unijnym słownikiem podstawowym e-Justice oraz technice modelowania procesów biznesowych.

Moduł ten składa się z części teoretycznej, szkolenia praktycznego oraz fakultatywnych sesji obserwacji pracy.

Prezentacja PPT i materiały szkoleniowe e-CODEX

Moduł materiałów szkoleniowych nr 4: Kurs specjalistyczny „Narzędzie konfiguracji"

Podczas tego kursu uczestnicy zapoznają się z funkcjami i procesami narzędzia konfiguracji CMT. CMT to narzędzie online służące do zarządzania gromadzeniem danych uczestników i dystrybucją plików konfiguracyjnych e-CODEX.

Moduł ten składa się z części teoretycznej, szkolenia praktycznego oraz fakultatywnych sesji obserwacji pracy.

Prezentacja PPT i materiały szkoleniowe e-CODEX

Moduł materiałów szkoleniowych nr 5: Kurs specjalistyczny „Centralna platforma testowa"

Podczas tego kursu uczestnicy zapoznają się z funkcjami i procesami centralnej platformy testowej oraz strategią testowania. Centralna platforma testowa zapewnia pełne środowisko testowe e-CODEX oraz interfejs internetowy do wysyłania i odbierania dostosowywanych komunikatów testowych.

Moduł ten składa się z części teoretycznej, szkolenia praktycznego oraz fakultatywnych sesji obserwacji pracy.

Prezentacja PPT i materiały szkoleniowe e-CODEX

Moduł materiałów szkoleniowych nr 6: Kurs specjalistyczny „Opracowanie systemu i infrastruktura"

Podczas tego kursu uczestnicy będą dalej omawiać zagadnienia związane z opracowywaniem systemu i infrastrukturą, takie jak zarządzanie serwerem repozytoriów.

Moduł ten składa się z części teoretycznej, szkolenia praktycznego oraz fakultatywnych sesji obserwacji pracy.

Prezentacja PPT i materiały szkoleniowe e-CODEX

Moduł materiałów szkoleniowych nr 7: Kurs specjalistyczny „Usuwanie błędów"

Podczas tego kursu uczestnicy zapoznają się z wykrywaniem i naprawianiem ewentualnych błędów w systemie e-CODEX oraz rozwiązywaniem problemów, w tym udzielaniem pomocy technicznej.

Moduł ten składa się z części teoretycznej, szkolenia praktycznego oraz fakultatywnych sesji obserwacji pracy.

Prezentacja PPT i materiały szkoleniowe e-CODEX

b) Przejrzystość procesu przekazania i przejęcia

Proces przekazania i przejęcia ma być przejrzysty dla użytkowników końcowych i wywrzeć jak najmniejszy wpływ na ich procedury robocze i bieżącą działalność. Podmiot zarządzający systemem e-CODEX ma zagwarantować wsparcie techniczne podmiotom obsługującym i instalującym autoryzowane punkty dostępu do systemu e-CODEX i zapewniać to wsparcie do czasu przejęcia odpowiedzialności za system e-CODEX przez eu-LISA.

c) Odpowiedzialność eu-LISA i podmiotu zarządzającego systemem e-CODEX w trakcie procesu przekazania i przejęcia

Zgodnie z art. 10 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2022/850 do momentu przekazania podmiot zarządzający systemem e-CODEX pozostaje za niego w pełni odpowiedzialny i zapewnia, by z wyjątkiem bieżących napraw systemu e-CODEX nie dokonywano w nim żadnych zmian, ani nie wprowadzano nowych wersji oprogramowania.

W tym celu podmiot zarządzający systemem e-CODEX ma nadal zapewniać utrzymanie i wsparcie elementów w tym okresie.

Jeżeli chodzi o jakiekolwiek wnioski o wsparcie, do czasu przejęcia odpowiedzialności za system e-CODEX przez eu-LISA jedynym punktem kontaktowym ma być podmiot zarządzający systemem e-CODEX.

Agencja eu-LISA może zażądać, aby informacje na temat wniosków o wsparcie otrzymanych przez podmiot zarządzający systemem e-CODEX przed przejęciem przez eu-LISA odpowiedzialności za ten system były przekazywane wyznaczonym pracownikom eu-LISA, którzy muszą mieć możliwość obserwowania działań naprawczych podejmowanych przez podmiot zarządzający systemem e-CODEX.

Podmiot zarządzający systemem e-CODEX musi rozpatrzyć wszystkie otrzymane wnioski o wsparcie techniczne zanim eu-LISA przejmie odpowiedzialność za system e-CODEX. Wyłącznie w przypadkach uzasadnionych obiektywnymi względami technicznymi podmiot zarządzający systemem e-CODEX może uzgodnić z eu-LISA przekazanie agencji otrzymanych przez siebie wniosków o wsparcie techniczne, których nie uda się rozwiązać do czasu przekazania eu-LISA odpowiedzialności za system e-CODEX. Podmiot zarządzający systemem e-CODEX musi zapewnić, aby takie rozwiązanie nie miało wpływu na użytkownika końcowego i aby nie wywołało opóźnienia w rozpatrzeniu wniosku o udzielenie wsparcia. Takie rozwiązanie zostanie sformalizowane w ramach kryterium pomyślnego przebiegu nr 6 w pkt 5 niniejszego załącznika.

Podmiot zarządzający systemem e-CODEX ma dostarczyć eu-LISA wyczerpujący wykaz użytkowników systemu e-CODEX, których eu-LISA ma powiadomić o przejęciu odpowiedzialności za system e-CODEX w terminie 30 dni od daty przejęcia.

Podmiot zarządzający systemem e-CODEX ma wspierać eu-LISA, i w razie potrzeby jej pomagać, do 31 marca 2024 r.

W odniesieniu do każdego elementu podmiot zarządzający systemem e-CODEX może zaproponować szereg zmian, które należy wprowadzić w związku z potrzebami użytkowników.

5. KRYTERIA POMYŚLNEGO PRZEBIEGU PROCESU PRZEKAZANIA

Kryteria

Wskaźnik służący do monitorowania

Sposób weryfikacji

Termin

1

Transfer wiedzy dotyczącej poszczególnych elementów systemu e-CODEX

Przeprowadzono wszystkie sesje szkoleniowe

Wypełnienie formularzy rejestracji i przekazanie materiałów szkoleniowych do eu-LISA

do 1 lipca 2023 r.

2

Przekazanie wszystkich elementów systemu e-CODEX

Przekazano wszystkie aktywa i zakończono prace nad nimi

Wyraźne potwierdzenie przez eu-LISA

do 1 lipca 2023 r.

3

Techniczna stabilność systemu e-CODEX (wszystkich elementów)

Dwie ostatnie wersje opracowane przez podmiot zarządzający systemem e-CODEX

Stabilna wersja systemu e-CODEX, czyli pakiet, który można uruchomić w środowisku produkcyjnym, który zapewnia integralność wszystkich wymian wykonywanych w ramach tej wersji.

do 31 grudnia 2022 r.

4

Przydzielenie wystarczających zasobów w eu-LISA

Skład zespołu e-CODEX (w tym technicy, którzy mają zostać przeszkoleni) zgłoszony przez eu-LISA Komisji i podmiotowi zarządzającemu systemem e-CODEX

Zgłoszenie przez eu-LISA Komisji i podmiotowi zarządzającemu systemem e-CODEX

do 1 stycznia 2023 r.

5

Przeniesienie praw własności intelektualnej i praw do użytkowania

Przekazanie systemu e-CODEX oraz powiązanego z nim oprogramowania, dokumentacji i innych aktywów wymienionych w załączniku do rozporządzenia (UE) 2022/850 przeprowadzone wraz ze wszystkimi prawami własności intelektualnej i prawami do użytkowania

1.

Wyczerpujące oświadczenie podmiotu zarządzającego systemem e-CODEX dotyczące praw własności intelektualnej i praw do użytkowania w odniesieniu do wszystkich elementów systemu e-CODEX oraz powiązanego z nim oprogramowania, dokumentacji i innych aktywów wymienionych w załączniku do rozporządzenia (UE) 2022/850.

2.

Oświadczenie podmiotu zarządzającego systemem e-CODEX, że podmiot ten i jego członkowie są uprawnieni do przekazania eu-LISA wszystkich praw własności intelektualnej i praw do użytkowania, o których mowa w poz. 1, w sposób umożliwiający eu-LISA wykonywanie jej obowiązków zgodnie z art. 7 rozporządzenia (UE) 2022/850.

3.

Oświadczenie podmiotu zarządzającego systemem e-CODEX o całkowitym i nieodpłatnym przekazaniu na rzecz eu-LISA wszystkich praw własności intelektualnej i praw do użytkowania, o których mowa w pkt 1.

Data złożenia przez podmiot zarządzający systemem e-CODEX oraz eu-LISA wspólnego wniosku do Komisji o stwierdzenie pomyślnego zakończenia procesu przekazania i przejęcia

6

Rozpatrzenie wszystkich wniosków o wsparcie otrzymanych przez podmiot zarządzający systemem e-CODEX przed przejęciem przez eu-LISA odpowiedzialności za system

Wszystkie wnioski o wsparcie otrzymane przez podmiot zarządzający systemem e-CODEX przed przejęciem przez eu-LISA odpowiedzialności za systemem zostały zamknięte lub eu-LISA potwierdziła, że je przejmie

1.

Wykaz nierozpatrzonych wniosków o wsparcie przedstawiony przez podmiot zarządzający systemem e-CODEX.

2.

Porozumienie między podmiotem zarządzającym systemem e-CODEX a eu-LISA w sprawie ich przejęcia, wraz z wyraźnym oświadczeniem podmiotu zarządzającego systemem e-CODEX, że porozumienie nie ma wpływu na użytkownika końcowego i że nie oznacza opóźnienia w rozpatrywaniu wniosku o wsparcie.

Data złożenia przez podmiot zarządzający systemem e-CODEX oraz eu-LISA wspólnego wniosku do Komisji o stwierdzenie pomyślnego zakończenia procesu przekazania i przejęcia

7

Porozumienie między podmiotem zarządzającym systemem e-CODEX a eu-LISA w kwestii pomyślnego zakończenia procesu przekazania i przejęcia

Porozumienie między podmiotem zarządzającym systemem e-CODEX a eu-LISA w kwestii wypełnienia kryteriów pomyślnego przebiegu procesu przekazania i pomyślnego zakończenia tego procesu

Wspólny wniosek podmiotu zarządzającego systemem e-CODEX oraz eu-LISA do Komisji o stwierdzenie pomyślnego zakończenia procesu przekazania i przejęcia

Między 1 lipca a 31 grudnia 2023 r.

6. KRYTERIA POMYŚLNEGO PRZEBIEGU PROCESU PRZEJĘCIA

Celem procesu przekazania i przejęcia jest zapewnienie, aby w odniesieniu do każdego artefaktu i każdego przekazanego składnika aktywów system e-CODEX, wiedza dotycząca jego obsługi, wiedza techniczna oraz najlepsze praktyki i techniki związane z usługami świadczonymi przez podmiot zarządzający systemem e-CODEX zostały prawidłowo przejęte przez eu-LISA po zakończeniu procesu testowania.

Proces testowania w ramach przejęcia ma polegać na przeprowadzeniu szeregu testów przygotowanych w celu potwierdzenia, że eu-LISA zdobyła odpowiednią wiedzę dotyczącą obsługi systemu i jest gotowa do prowadzenia działań, które ma przejąć. Specyfikacje dotyczące testów dostarcza podmiot zarządzający systemem e-CODEX.

Jeżeli test zakończy się niepowodzeniem, poziom jego wpływu należy określić w następujący sposób:

Poziom wpływu

Skutki dla usługi

1

Nie można świadczyć usługi

2

Nie można prawidłowo świadczyć odpowiednich usług i nie można obejść problemu

3

Niewielki wpływ na odpowiednie usługi

Przypadki testowe mają obejmować konkretne procesy, które mają zastosowanie do przejmowanych aktywów. Przypadki testowe należy pogrupować według głównych procesów; wykonanie wszystkich testów dotyczących danego głównego procesu ma na celu potwierdzenie gotowości eu-LISA.

Wykonanie testu kończy się po spełnieniu wszystkich następujących kryteriów pomyślnego przebiegu:

a)

Żadna wada o poziomie wpływu 1 nie posiada statusu otwartego. Jeżeli napotkano wadę o poziomie wpływu 1:

(i)

należy wstrzymać test;

(ii)

należy naprawić wadę;

(iii)

zakończony niepowodzeniem przypadek testowy i wszelkie powiązane z nim przypadki należy powtarzać do czasu usunięcia wady;

(iv)

test musi zakończyć się pomyślnie.

b)

Żadna wada o poziomie wpływu 2 nie posiada statusu otwartego;

c)

w przypadku maksymalnie 10 % przypadków testowych stwierdzono wady o poziomie wpływu 3.

W tym celu w terminach określonych w poniższej tabeli należy spełnić co najmniej następujące kryteria, a eu-LISA musi potwierdzić, że zostały spełnione.

Kryterium

Wskaźnik służący do monitorowania

Sposób weryfikacji

Termin

1

Transfer wiedzy dotyczącej poszczególnych elementów systemu e-CODEX

Personel eu-LISA wziął udział we wszystkich przeprowadzonych sesjach szkoleniowych

Potwierdzenie przez eu-LISA

do 1 lipca 2023 r.

2

Przekazanie wszystkich elementów systemu e-CODEX

Otrzymano wszystkie źródła i zakończono prace nad wszystkimi dokumentami

Potwierdzenie przez eu-LISA

do 1 lipca 2023 r.

3

Przydzielenie wystarczających zasobów w eu-LISA

1.

Rekrutacja personelu ds. projektu e-CODEX do 1 stycznia 2023 r.

2.

Wyznaczenie kierownika projektu

3.

Wyznaczenie personelu technicznego do przeszkolenia

Potwierdzenie przez eu-LISA

do 1 stycznia 2023 r.

4

Utworzenie grupy doradczej ds. e-CODEX

Utworzenie grupy doradczej i zorganizowanie jej posiedzeń odbywających się co najmniej raz na dwa miesiące podczas procesu przekazania i przejęcia zgodnie z art. 12 rozporządzenia (UE) 2022/850

1.

Potwierdzenie przez eu-LISA utworzenia grupy doradczej ds. e-CODEX, zgłoszenie jej składu i dostarczenie protokołu z jej pierwszego posiedzenia

2.

Protokoły z trzech pierwszych posiedzeń grupy doradczej ds. e-CODEX

Odnośnie do poz. 1: 28 lutego 2023 r.;

Odnośnie do poz. 2: do 30 czerwca 2023 r.

5

Utworzenie Rady Programowej e-CODEX

Utworzenie Rady Programowej e-CODEX i zorganizowanie jej posiedzeń podczas procesu przekazania i przejęcia zgodnie z art. 13 rozporządzenia (UE) 2022/850

1.

Potwierdzenie przez eu-LISA utworzenia Rady Programowej e-CODEX i zgłoszenie jej składu

2.

Protokoły z posiedzeń Rady Programowej e-CODEX podczas procesu przekazania i przejęcia

Odnośnie do poz. 1: 1 stycznia 2023 r.;

Odnośnie do poz. 2: do 30 czerwca 2023 r.

6

Transfer danych

Wszystkie stosowne dane, w tym między innymi zgłoszenia serwisowe, dane uwierzytelniające użytkowników itp., przekazano eu-LISA w formie zrzutu bazy danych lub w innym formacie uzgodnionym między podmiotem zarządzającym systemem e-CODEX a eu-LISA

Potwierdzenie przez eu-LISA

do 1 lipca 2023 r.

7

Transfer danych historycznych dotyczących wszelkich problemów

W formie zrzutu bazy danych lub w innym formacie uzgodnionym między podmiotem zarządzającym systemem e-CODEX a eu-LISA

Potwierdzenie przez eu-LISA

do 1 lipca 2023 r.

8

Przekazanie nierozwiązanych problemów

W formie zrzutu bazy danych lub w innym formacie uzgodnionym między podmiotem zarządzającym systemem e-CODEX a eu-LISA

Potwierdzenie przez eu-LISA

Data złożenia przez podmiot zarządzający systemem e-CODEX oraz eu-LISA wspólnego wniosku do Komisji o stwierdzenie pomyślnego zakończenia procesu przekazania i przejęcia

9

Przekazanie zarządzania użytkownikami, w tym użytkownikami końcowymi (dostęp do narzędzia konfiguracji, centralnej platformy testów...)

W formie zrzutu bazy danych lub w innym formacie uzgodnionym między podmiotem zarządzającym systemem e-CODEX a eu-LISA

Przekazanie danych uwierzytelniających, import tych danych do infrastruktury eu-LISA i potwierdzenie przez wybranych użytkowników końcowych dostępu do poszczególnych elementów systemu

do 1 lipca 2023 r.

10

Przejęcie funkcji działu pomocy:

-

procesów działu pomocy,

-

zarządzania incydentami,

-

wsparcia technicznego,

-

wniosków o wsparcie.

Zrozumiano dany proces i wprowadzono procedury robocze, dzięki którym zespół przejmujący może wykonywać swoje bieżące zadania

Narzędzie zarządzania zgłoszeniami jest do dyspozycji, jest dostępne i wszystkie zgłoszenia przeniesiono do narzędzia eu-LISA (funkcyjna skrzynka pocztowa, jeżeli istnieje, szablony udzielania wsparcia, baza wiedzy dotyczącej wsparcia itp.)

Data złożenia przez podmiot zarządzający systemem e-CODEX oraz eu-LISA wspólnego wniosku do Komisji o stwierdzenie pomyślnego zakończenia procesu przekazania i przejęcia

11

Dane uwierzytelniające służące do dostępu do aplikacji

Przekazanie wykazów użytkowników i odpowiednich danych uwierzytelniających do eu-LISA z uwzględnieniem środków bezpieczeństwa i zaleceń dotyczących tego rodzaju danych

Użytkownicy otrzymali swoje dane uwierzytelniające i informacje służące do połączenia

do 1 lipca 2023 r.

12

Przejęcie działań wdrożeniowych

Wykaz zaległości, plany i wszelka istotna dokumentacja bądź powiązane wnioski o wprowadzenie zmian (RfC) lub zgłoszenia

Działania wdrożeniowe zostały wyraźnie zidentyfikowane i przygotowano plany zakończenia działań rozpoczętych

do 1 lipca 2023 r.

13

Przejęcie działań w zakresie tworzenia programowania

Wykaz zaległości, plany i wszelka istotna dokumentacja bądź powiązane RfC lub zgłoszenia

Działania w zakresie tworzenia programowania zostały wyraźnie zidentyfikowane i przygotowano plany zakończenia działań rozpoczętych

do 1 lipca 2023 r.

14

Przejęcie działań testowych

Wykaz zaległości, plany i wszelka istotna dokumentacja bądź powiązane RfC lub zgłoszenia

Działania testowe zostały wyraźnie zidentyfikowane i przygotowano plany zakończenia działań rozpoczętych

do 1 lipca 2023 r.

15

Przejęcie działań dotyczących zarządzania zmianami i wersjami

Wykaz zaległości, plany i wszelkie istotne RfC lub dokumentacja

Wszystkie otwarte RfC i plan wersji przejęte i włączone do ogólnego planu projektu

do 1 lipca 2023 r.

16

Dostępność infrastruktury i zarządzanie infrastrukturą

Otrzymano informacje na temat wszystkich wymogów dotyczących infrastruktury i wypełniono te wymogi Udostępnienie i dostarczenie eu-LISA wszystkich zidentyfikowanych aktywów e-CODEX

Wszystkie zainteresowane strony posiadają odpowiedni dostęp do wszystkich elementów.

Potwierdzenie przez eu-LISA przygotowania i uruchomienia infrastruktury służącej do tworzenia oprogramowania.

do 1 lipca 2023 r.

17

Zarządzanie bezpieczeństwem

Wszystkie wymogi i zalecenia dotyczące bezpieczeństwa przekazane eu-LISA i wdrożone przez agencję

Należy udostępnić następującą dokumentację:

-

zasady bezpieczeństwa,

-

plan bezpieczeństwa,

-

środki bezpieczeństwa dotyczące zarządzania użytkownikami,

-

plan ciągłości działania.

Agencja eu-LISA powinna potwierdzić wdrożenie powyższych elementów.

do 1 lipca 2023 r.

18

Plan informacyjny

Należy przygotować plan informacyjny w celu powiadomienia wszystkich użytkowników i wszystkie zainteresowane strony o nadchodzącej zmianie usługodawcy i o nowych kanałach i procedurach komunikacji.

Powiadomienia otrzymane od eu-LISA przez wszystkich użytkowników i zainteresowane strony przed końcem okresu przekazania/przejęcia w celu poinformowania ich o nowych procedurach pracy: dane uwierzytelniające, adresy URL, strony internetowe, narzędzie zgłoszeniowe itp.

do 1 lipca 2023 r.

19

Ostateczne uspójnienie danych

Ostateczne wypełnienie braków w aktywach dostarczonych eu-LISA na początku procesu przekazania/przejęcia.

1.

Sprawdzenie połączeń ze wszystkimi niezbędnymi elementami, zgodnie z potrzebami użytkowników i zainteresowanych stron (dostępności serwerów).

2.

Import ostatniego stanu.

3.

Sprawdzenie, czy wszystkie niezbędne aktualizacje są instalowane na serwerach, jeśli dotyczy.

4.

Przekazanie, w stosownych przypadkach, haseł z podmiotu zarządzającego systemem e-CODEX do eu-LISA.

5.

Import do odpowiedniej infrastruktury różnicy między pierwotnym pakietem przekazanym eu-LISA na początku procesu przekazania/przejęcia a jego kształtem na końcu tego procesu.

1 lipca 2023 r.

20

Porozumienie między podmiotem zarządzającym systemem e-CODEX a eu-LISA w kwestii pomyślnego zakończenia procesu przekazania i przejęcia

Porozumienie między podmiotem zarządzającym systemem e-CODEX a eu-LISA w kwestii wypełnienia kryteriów pomyślnego przebiegu procesu przekazania i pomyślnego zakończenia tego procesu

Wspólny wniosek podmiotu zarządzającego systemem e-CODEX oraz eu-LISA do Komisji o stwierdzenie pomyślnego zakończenia procesu przekazania i przejęcia

Między 1 lipca a 31 grudnia 2023 r.

7. PRAWA WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ LUB PRAWA DO UŻYTKOWANIA

Podmiot zarządzający systemem e-CODEX przekazuje eu-LISA prawa własności intelektualnej i prawa do użytkowania dotyczące systemu e-CODEX oraz powiązanego z nim oprogramowania, dokumentacji i innych aktywów wymienionych w załączniku do rozporządzenia (UE) 2022/850 do dnia złożenia przez podmiot zarządzający systemem e-CODEX oraz eu-LISA wspólnego wniosku do Komisji o stwierdzenie pomyślnego zakończenia procesu przekazania i przejęcia.

Agencja eu-LISA otrzymuje te prawa bezpłatnie i bez ograniczeń, stając się ich jedynym właścicielem.

Agencja eu-LISA jest zobowiązana do dalszego udostępniania tych elementów oprogramowania i ich kolejnych wersji na zasadach licencji publicznej Unii Europejskiej (EUPL).

8. HARMONOGRAM

W zależności od dostępności poszczególnych podmiotów (podmiotu zarządzającego systemem e-CODEX oraz eu-LISA) harmonogram zostanie poddany przeglądowi i zatwierdzony na pierwszym spotkaniu poświęconym ustaleniu zakresu działań.

Czas trwania kursów specjalistycznych (orientacyjny):

Element

Wsparcie przekazania

Czas trwania

(orientacyjny)

Kolejność

Pozycje do opracowania i obsługi

Narzędzie konfiguracji - CMT

Dokumentacja

Kurs specjalistyczny „Narzędzie konfiguracji"

2 dni

4

Centralna platforma testowa - CTP

Dokumentacja

Kurs specjalistyczny „Centralna platforma testowa"

2 dni

5

Serwer repozytoriów (obecnie: Nexus)

Kurs specjalistyczny „Opracowanie systemu i infrastruktura"

2 dni

6

Serwer integracji (obecnie: Jenkins)

Repozytorium kodu źródłowego (obecnie: Gitblit)

Pozycje do opracowania i dostarczenia

Architektura e-CODEX

Dokumentacja

Kurs specjalistyczny „Informacje ogólne na temat e-CODEX"

4 dni

1

Pakiet oprogramowania typu „Connector"

Dokumentacja

Kurs specjalistyczny „Connector"

20 dni

2

Schematy przypadków użycia

Dokumentacja

Kurs specjalistyczny „Schematy"

10 dni

3

9. STRUKTURA PROTOKOŁU PRZEKAZANIA SPORZĄDZANEGO PRZEZ PODMIOT ZARZĄDZAJĄCY SYSTEMEM e-CODEX

Protokół przekazania stanowi podsumowanie wszystkich czynności wykonanych w ramach przekazania:

a)

wykaz aktywów i artefaktów przekazanych do eu-LISA na koniec okresu przekazania;

b)

opis i treść wszystkich warsztatów zorganizowanych podczas przekazania;

c)

wykaz prezentacji i powiązanych dokumentów przedstawionych podczas warsztatów;

d)

wykaz wyciągniętych wniosków;

e)

wykaz nierozwiązanych problemów na koniec przekazania;

f)

zakończenie i gotowość eu-LISA.

10. STRUKTURA SPRAWOZDANIA Z PRZEJĘCIA SPORZĄDZANEGO PRZEZ EU-LISA

Głównym produktem eu-LISA na tym etapie jest sprawozdanie z przejęcia. Dokument ten zawiera m.in. następujące informacje:

a)

oświadczenie o gotowości do przejęcia projektu;

b)

wykazanie w odniesieniu do każdego procesu, że eu-LISA jest faktycznie gotowa do przejęcia danych działań;

c)

realizowany plan testów oraz wyniki każdego testu. Zakres testów ma obejmować wszystkie zasoby i działania wykonane w tym okresie oraz zgodnie z kryteriami zakończenia określonymi we wcześniejszej części dokumentu.

W sprawozdaniu z przejęcia powinny znaleźć się informacje dotyczące co najmniej następujących elementów:

a)

środki bezpieczeństwa;

b)

transfer i uzyskanie wiedzy:

(i)

przekazanie dokumentacji;

(ii)

transfer danych;

(iii)

przekazanie zgłoszeń (o statusie zamkniętym i otwartym);

(iv)

spotkania techniczne;

(v)

sesje szkoleniowe;

(vi)

sesje praktyczne;

(vii)

sesje obserwacji pracy;

(viii)

w stosownych przypadkach równoległe próby generalne.

c)

wdrożone procedury, jeżeli dotyczy;

d)

finalizacja procesu przejęcia i działania kończące:

(i)

stan połączeń systemu e-CODEX (wszystkie niezbędne elementy są osiągalne);

(ii)

istnieją kopie zapasowe danych;

(iii)

na serwerach zainstalowano wszystkie niezbędne aktualizacje;

(iv)

przekazanie danych uwierzytelniających i haseł.

DODATEK

STRUKTURA DOKUMENTU PRZEKAZANIA

Rejestr zmian w dokumencie

Wersja

Data wprowadzenia

Zmienione punkty

Zmiany

SPIS TREŚCI

1.

DOKUMENTY ŹRÓDŁOWE I DOKUMENTY POWIĄZANE 51

1.1.

Dokumenty źródłowe 51

1.2.

Dokumenty powiązane 51

2.

TERMINOLOGIA 51

2.1.

Skróty i akronimy 51

3.

WPROWADZENIE 51

3.1.

Cel dokumentu 51

3.2.

Odbiorcy docelowi 51

4.

ZAŁOŻENIA I RYZYKO 52

4.1.

Założenia i warunki wstępne 52

4.2.

Ryzyko 52

5.

PODEJŚCIE STOSOWANE W PROCESIE PRZEKAZANIA I PRZEJĘCIA 52

5.1.

Spotkanie inauguracyjne 52

5.2.

Spotkania dotyczące synchronizacji 52

5.3.

Plan przekazania 52

5.4.

Wstępne przekazanie aktywów 53

5.4.1.

Aplikacje 53

5.4.2.

Dokumentacja 53

5.4.3.

Procedury 53

5.4.4.

Wykaz zaległości (wnioski o zmianę, zgłoszenia, problemy itp.) 53

6.

OSTATECZNE PRZEKAZANIE AKTYWÓW 53

6.1.

Aplikacje 53

6.2.

Dokumentacja 53

6.3.

Procedury 53

6.4.

Wykaz zaległości (wnioski o zmianę, zgłoszenia, problemy itp.) 53

7.

TRANSFER WIEDZY 53

8.

DANE KONTAKTOWE DOTYCZĄCE PRZEKAZANIA 53

9.

DANE KONTAKTOWE DOTYCZĄCE PRZEJĘCIA 53

10.

POTRZEBY INFRASTRUKTURALNE W EU-LISA 53

10.1.

Aplikacje 53

10.2.

Wymogi w zakresie sprzętu/systemu 54

10.3.

COTS (oprogramowanie z półki) 54

11.

WYMOGI W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA 54

12.

HARMONOGRAM WARSZTATÓW 54

12.1.

Ogólny warsztat dotyczący wszystkich usług 54

12.2.

Warsztaty dotyczące udzielania pomocy i obsługi systemu 54

12.3.

Warsztaty dotyczące instalacji i testowania 54

12.3.1.

Instalacja 54

12.3.2.

Testy 55

12.3.3.

Warsztaty dotyczące innych tematów 55

12.3.4.

Warsztaty poświęcone pytaniom i odpowiedziom oraz obserwacji pracy 55

13.

KRYTERIA POMYŚLNEGO PRZEBIEGU PROCESU PRZEKAZANIA I POMYŚLNEGO ZAKOŃCZENIA TEGO PROCESU 55

14.

OKRES OBSERWACJI PRACY, PRZEKAZANIE ODPOWIEDZIALNOŚCI I OKRES PO PRZEKAZANIU 55

15.

PLANOWANIE 55

15.1.

Planowanie na wysokim szczeblu 55

15.2.

Plany szczegółowe 55

16.

PLAN TESTÓW W RAMACH PRZEJĘCIA 55

17.

MATERIAŁY DOTYCZĄCE PRZEKAZANIA 56

18.

POSTANOWIENIA DOTYCZĄCE PRAW WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ I PRAW DO UŻYTKOWANIA 56

Tabela zawierająca informacje o tabelach (fakultatywnie)

Tabela 1: Dokumenty źródłowe

Tabela 2: Dokumenty powiązane

Tabela 3: Skróty i akronimy

Uwaga: Tekst umieszczony w poniższych sekcjach dokumentu ma charakter wyłącznie przykładowy. Podmiot zarządzający systemem e-CODEX oraz eu-LISA mogą w stosownych przypadkach zmienić strukturę dokumentu na potrzeby swoich działań, pod warunkiem że dokument będzie zawierał szczegółowe informacje dotyczące elementów wymienionych w sekcji 3 załącznika.

1. DOKUMENTY ŹRÓDŁOWE I DOKUMENTY POWIĄZANE

1.1. Dokumenty źródłowe

ID

Tytuł

Odniesienie

Wersja

Tabela 1: Dokumenty źródłowe

1.2. Dokumenty powiązane

ID

Tytuł

Odniesienie

Wersja

Tabela 2: Dokumenty powiązane

2. TERMINOLOGIA

2.1. Skróty i akronimy

Skrót

lub

akronim

Znaczenie

Tabela 3: Skróty i akronimy

3. WPROWADZENIE

3.1. Cel dokumentu

[Celem dokumentu jest opisanie podejścia, które będzie stosowane w procesie przekazania i przejęcia systemu e-CODEX. Przekazanie i przejęcie obejmuje przeniesienie wszystkich dokumentów i pakietów aplikacji, a także transfer wiedzy z podmiotu zarządzającego systemem e-CODEX do eu-LISA.]

3.2. Odbiorcy docelowi

[Wykaz odbiorców docelowych]

4. ZAŁOŻENIA I RYZYKO

4.1. Założenia i warunki wstępne

[W tej sekcji należy jasno wskazać i wymienić założenia i warunki wstępne określone zarówno przez podmiot zarządzający systemem e-CODEX, jak i eu-LISA]

4.2. Ryzyko

[Podmiot zarządzający systemem e-CODEX oraz eu-LISA zastosują wszelkie niezbędne środki, aby proces przekazania i przejęcia zakończył się powodzeniem, a ryzyko zostało zminimalizowane. Informacje o każdym ryzyku, którego nie można ograniczyć i które wpływa na rezultat procesu przekazania i przejęcia, zostaną jak najszybciej przekazane Komisji.]

Ryzyko

Właściciel ryzyka

Ograniczenie ryzyka

5. PODEJŚCIE STOSOWANE W PROCESIE PRZEKAZANIA I PRZEJĘCIA

[Celem przekazania jest:

-

fizyczne przekazanie wszystkich niezbędnych materiałów (pakietów oprogramowania, dokumentacji, zgłoszeń itp.),

-

transfer wiedzy o aplikacji za pomocą warsztatów szkoleniowych i obserwacji pracy,

-

transfer wiedzy o obsłudze aplikacji za pomocą warsztatów szkoleniowych i obserwacji pracy,

-

przeniesienie odpowiedzialności za wszystkie usługi z podmiotu zarządzającego systemem e-CODEX do eu-LISA.

W przypadku działań związanych z przejęciem celem jest przeprowadzenie transferu i uzyskania wiedzy w drodze:

-

udziału w transferze wiedzy, wsparciu i szkoleniach prowadzonych przez podmiot zarządzający systemem e-CODEX,

-

analizy i oceny stanu i przydatności przejętych informacji. W przypadku stwierdzenia, że jakiekolwiek informacje wymagają poprawy, sprawę kieruje się do Komisji,

-

zorganizowania, monitorowania i dopracowania równoległego uruchomienia i obsługi systemu (prób generalnych), w stosownych przypadkach;

-

udziału w doraźnych spotkaniach technicznych z podmiotem zarządzającym systemem e-CODEX;

-

przygotowania danych, integracji danych i załadowania ich w narzędziach eu-LISA.]

5.1. Spotkanie inauguracyjne

[Wszystkie działania związane z przekazaniem i przejęciem rozpoczynają się od spotkania inauguracyjnego z udziałem wszystkich zaangażowanych stron. Podczas tego spotkania przedstawione zostaną role i obowiązki oraz plany na wysokim szczeblu.]

5.2. Spotkania dotyczące synchronizacji

[Regularne spotkania koordynacyjne kadry kierowniczej, odbywające się co dwa tygodnie z udziałem wszystkich stron, służące śledzeniu stanu działań związanych z przekazaniem i przejęciem oraz umożliwieniu podmiotowi zarządzającemu systemem e-CODEX oraz eu-LISA synchronizacji działań].

5.3. Plan przekazania

[Wszystkie czynności związane z przekazaniem są opisane w planie przekazania tj. w niniejszym dokumencie.]

5.4. Wstępne przekazanie aktywów

[Na początku procesu przekazania i przejęcia planuje się wstępne przekazanie wszystkich materiałów. Obejmuje to co najmniej: najnowszą wersję pakietów aplikacji (wraz z dokumentacją), aktualny spis oprogramowania i dokumentacji oraz wyciąg z bazy danych dotyczących zgłoszeń (lub te same informacje w innym formacie).]

5.4.1. Aplikacje

[Wykaz aktywów do przekazania]

5.4.2. Dokumentacja

[Wykaz aktywów do przekazania]

5.4.3. Procedury

[Wykaz aktywów do przekazania]

5.4.4. Wykaz zaległości (wnioski o zmianę, zgłoszenia, problemy itp.)

[Wykaz aktywów do przekazania]

6. OSTATECZNE PRZEKAZANIE AKTYWÓW

[W momencie przekazania odpowiedzialności podmiot zarządzający systemem e-CODEX dostarcza ostateczną (aktualną) wersję każdego składnika aktywów, który został zmodyfikowany w okresie przekazania i przejęcia, a także nowy wyciąg z bazy danych dotyczących zgłoszeń (lub te same informacje w innym formacie).]

6.1. Aplikacje

[Wykaz aktywów do przekazania]

6.2. Dokumentacja

[Wykaz aktywów do przekazania]

6.3. Procedury

[Wykaz aktywów do przekazania]

6.4. Wykaz zaległości (wnioski o zmianę, zgłoszenia, problemy itp.)

[Wykaz aktywów do przekazania]

7. TRANSFER WIEDZY

[Przekazanie wiedzy podmiotu zarządzającego systemem e-CODEX odbywa się podczas szeregu warsztatów i sesji obserwacji pracy odbywających się w okresie przekazania i przejęcia systemu. Takie podejście, wraz ze wsparciem w okresie po przekazaniu, zapewni pełny transfer wiedzy dotyczącej obsługi systemu.

Wszystkie warsztaty będą oparte na specjalnie przygotowanych prezentacjach/dokumentach pochodzących z poprzednich szkoleń lub dostosowanych do konkretnych potrzeb przez podmiot zarządzający systemem e-CODEX. Prezentacje dostarcza się eu-LISA na tydzień przed każdym warsztatem].

8. DANE KONTAKTOWE DOTYCZĄCE PRZEKAZANIA

[Wpisać dane kontaktowe]

9. DANE KONTAKTOWE DOTYCZĄCE PRZEJĘCIA

[Wpisać dane kontaktowe]

10. POTRZEBY INFRASTRUKTURALNE W EU-LISA

10.1. Aplikacje

10.2. Wymogi w zakresie sprzętu/systemu

10.3. COTS (oprogramowanie z półki)

11. WYMOGI W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA

[W tej sekcji należy opisać środki, które mają być wprowadzone przez eu-LISA, uwzględniając następujące elementy:

-

ogólne zarządzanie bezpieczeństwem na poziomie projektu,

-

zarządzanie bezpieczeństwem na poziomie systemu obejmujące środki bezpieczeństwa na poziomie całego systemu e-CODEX i wszystkich jego elementów, w tym infrastruktury,

-

zarządzanie bezpieczeństwem na poziomie aplikacji, obejmujące aplikacje objęte zakresem działań eu-LISA,

-

zarządzanie bezpieczeństwem na poziomie sieci,

-

procesy i procedury zarządzania użytkownikami w zakresie zarządzania, aktualizowania i prowadzenia wykazu upoważnionych użytkowników, danych uwierzytelniających użytkowników, praw dostępu i uprawnień.

Ponadto eu-LISA powinna być w stanie przedstawić na żądanie następujące dokumenty:

-

zasady bezpieczeństwa,

-

plan bezpieczeństwa,

-

środki bezpieczeństwa dotyczące zarządzania użytkownikami,

-

plan ciągłości działania, z uwzględnieniem wymagań w zakresie przywrócenia gotowości do pracy po wystąpieniu sytuacji nadzwyczajnej.]

12. HARMONOGRAM WARSZTATÓW

12.1. Ogólny warsztat dotyczący wszystkich usług

[Data

Wpisać datę

Czas trwania

Wpisać czas trwania

Lokalizacja

Wpisać lokalizację

Odbiorcy

Wszyscy

Zakres

Wprowadzenie i funkcjonalny przegląd wszystkich aplikacji i usług systemu e-CODEX.]

12.2. Warsztaty dotyczące udzielania pomocy i obsługi systemu

[Data

Wpisać datę

Czas trwania

Wpisać czas trwania

Lokalizacja

Wpisać lokalizację

Odbiorcy

Zespół działu pomocy

Zakres

Wsparcie, rozwiązywanie incydentów, zgłaszanie, powiadomienia, zarządzanie bezpieczeństwem itp.]

12.3. Warsztaty dotyczące instalacji i testowania

12.3.1. Instalacja

[Data

Wpisać datę

Czas trwania

Wpisać czas trwania

Lokalizacja

Wpisać lokalizację

Odbiorcy

Zespół techniczny

Zakres

instalacje wersji i poprawek]

12.3.2. Testy

[Data

Wpisać datę

Czas trwania

Wpisać czas trwania

Lokalizacja

Wpisać lokalizację

Odbiorcy

Zespół ds. testów

Zakres

testy wszystkich aplikacji]

12.3.3. Warsztaty dotyczące innych tematów

[Data

Wpisać datę

Czas trwania

Wpisać czas trwania

Lokalizacja

Wpisać lokalizację

Odbiorcy

W zależności od doraźnych potrzeb

Zakres

Wszystkie pozostałe kwestie]

12.3.4. Warsztaty poświęcone pytaniom i odpowiedziom oraz obserwacji pracy

[Data

Wpisać datę

Czas trwania

Wpisać czas trwania

Lokalizacja

Wpisać lokalizację

Odbiorcy

W zależności od doraźnych potrzeb

Zakres

W zależności od tematu]

13. KRYTERIA POMYŚLNEGO PRZEBIEGU PROCESU PRZEKAZANIA I POMYŚLNEGO ZAKOŃCZENIA TEGO PROCESU

[Wymienić kryteria zgodnie z kryteriami wymienionymi w rozdziałach 5 i 6 załącznika oraz w akcie wykonawczym, o którym mowa w art. 6 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) 2022/850 (2)]

14. OKRES OBSERWACJI PRACY, PRZEKAZANIE ODPOWIEDZIALNOŚCI I OKRES PO PRZEKAZANIU

15. PLANOWANIE

15.1. Planowanie na wysokim szczeblu

[Może to być schemat z istotnymi kamieniami milowymi]

15.2. Plany szczegółowe

[w postaci pliku mpp]

16. PLAN TESTÓW W RAMACH PRZEJĘCIA

[Proces testowania w ramach przejęcia polega na przeprowadzeniu szeregu testów przygotowanych w celu potwierdzenia uzyskania odpowiedniej wiedzy dotyczącej obsługi systemu i gotowości do prowadzenia przejmowanych działań.

Każdy przypadek testowy będzie przypisany do określonego zespołu (zespołów), a członkowie każdego zespołu będą musieli współpracować w celu wykonania określonych kroków. Zadaniem osoby wykonującej testy jest wykonanie przypadków testowych określonych w niniejszym planie, a następnie interpretacja i udokumentowanie wyniku każdego przypadku testowego.

Kryteria dopuszczalności określono w załączniku.

Przypadki testowe powinny obejmować wszystkie elementy wymienione w podejściu dotyczącym przekazania i przejęcia.

W trakcie procesu przekazania i przejęcia plan testów może zostać odpowiednio rozszerzony i w razie potrzeby można dodać szczegółowe przypadki testowe.

Sprawozdanie z testów będzie zawierało wynik każdego testu.]

17. MATERIAŁY DOTYCZĄCE PRZEKAZANIA

[Szczegółowy wykaz materiałów zidentyfikowanych w ramach przekazania i przejęcia, które zostaną udostępnione eu-LISA.]

18. POSTANOWIENIA DOTYCZĄCE PRAW WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ I PRAW DO UŻYTKOWANIA

[Wyczerpujące oświadczenie podmiotu zarządzającego systemem e-CODEX dotyczące praw własności intelektualnej i praw do użytkowania w odniesieniu do wszystkich elementów systemu e-CODEX oraz powiązanego z nim oprogramowania, dokumentacji i innych aktywów wymienionych w załączniku do rozporządzenia (UE) 2022/850.

Oświadczenie podmiotu zarządzającego systemem e-CODEX, że podmiot ten i jego członkowie są uprawnieni do przekazania eu-LISA wszystkich praw własności intelektualnej i praw do użytkowania, o których mowa powyżej, w sposób umożliwiający eu-LISA wykonywanie jej obowiązków zgodnie z art. 7 rozporządzenia (UE) 2022/850.]


(1) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/850 z dnia 30 maja 2022 r. w sprawie informatycznego systemu transgranicznej elektronicznej wymiany danych w obszarze współpracy sądowej w sprawach cywilnych i współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych (system e-CODEX) oraz w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) 2018/1726 (Dz.U. L 150 z 1.6.2022, s. 1).

(2) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/850 z dnia 30 maja 2022 r. w sprawie informatycznego systemu transgranicznej elektronicznej wymiany danych w obszarze współpracy sądowej w sprawach cywilnych i współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych (system e-CODEX) oraz w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) 2018/1726 (Dz.U. L 150 z 1.6.2022, s. 1).

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00