Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2022 nr 335 str. 61
Wersja aktualna od 2023-01-18
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2022 nr 335 str. 61
Wersja aktualna od 2023-01-18
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2022/2579

z dnia 10 czerwca 2022 r.

uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych określających informacje, które mają być przekazane przez przedsiębiorstwo we wniosku o udzielenie zezwolenia zgodnie z art. 8a tej dyrektywy

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie warunków dopuszczenia instytucji kredytowych do działalności oraz nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami kredytowymi, zmieniającą dyrektywę 2002/87/WE i uchylającą dyrektywy 2006/48/WE oraz 2006/49/WE (1), w szczególności jej art. 8a ust. 6 akapit drugi w związku z art. 8a ust. 6 akapit pierwszy lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 8a dyrektywy 2013/36/UE firmy inwestycyjne, które spełniają warunki określone w art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (2), powinny wystąpić o zezwolenie na prowadzenie działalności jako instytucja kredytowa. Przedsiębiorstwa te powinny przekazywać właściwym organom informacje wystarczające do przeprowadzenia ich kompleksowej oceny jako wnioskujących instytucji kredytowych.

(2) Wykaz informacji, które mają być przekazane we wniosku przez podmioty ubiegające się o zezwolenie, o których mowa w art. 8a dyrektywy 2013/36/UE, powinien zostać określony w rozporządzeniu. Informacje takie powinny obejmować szczegółowe dane identyfikacyjne oraz informacje historyczne dotyczące wnioskującej instytucji kredytowej, w tym posiadane przez nią obecnie zezwolenia, rodzaje działalności, które zamierza prowadzić, aktualną sytuację finansową, program działalności i kapitał założycielski.

(3) Aby zapewnić spójność i harmonizację informacji wymaganych od wnioskujących instytucji kredytowych na potrzeby udzielenia zezwolenia, niniejsze rozporządzenie powinno zawierać odniesienie do rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2022/2580 (3) w sprawie informacji, które należy przekazać na potrzeby udzielenia zezwolenia instytucjom kredytowym, wymogów mających zastosowanie do akcjonariuszy i udziałowców posiadających znaczne pakiety akcji oraz przeszkód, które mogą uniemożliwiać skuteczne sprawowanie funkcji nadzorczych, oraz powinno mieć na celu rozszerzenie jego zakresu na firmy inwestycyjne, które można sklasyfikować jako instytucje kredytowe.

(4) W art. 4 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 określono dwa rodzaje instytucji kredytowych: jeden, który obejmuje instytucje przyjmujące depozyty pieniężne lub inne fundusze podlegające zwrotowi i udzielające kredytów na swój własny rachunek oraz drugi, który obejmuje instytucje wchodzące w zakres stosowania niniejszego rozporządzenia. Natomiast instytucje kredytowe, których działalność obejmuje przyjmowanie depozytów pieniężnych lub innych funduszy podlegających zwrotowi i udzielanie kredytów na swój własny rachunek, powinny spełniać wymogi rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/2580.

(5) Wykaz ustanowionych w niniejszym rozporządzeniu wymogów dotyczących przekazania informacji obowiązujących wnioskujące instytucje kredytowe powinien uwzględniać specyfikę modelu biznesowego firm inwestycyjnych oraz wszelkie zezwolenia udzielone im wcześniej przez właściwy organ.

(6) Właściwe organy mogą być zmuszone do rozszerzenia zakresu wymaganych informacji, aby móc dokładnie ocenić wnioskującą instytucję kredytową, biorąc pod uwagę zakres różnych modeli biznesowych i form prawnych, jakie mogą przyjąć instytucje występujące z wnioskiem. Niniejsze rozporządzenie powinno umożliwiać właściwym organom wymaganie od firmy inwestycyjnej dodatkowych informacji przy ocenie wniosku o udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności jako instytucja kredytowa.

(7) Właściwy organ może rozważyć odstąpienie od wymogów przekazania niektórych informacji ze względu na wielkość, charakter, skalę i złożoność działalności wnioskującej instytucji kredytowej oraz biorąc pod uwagę zasadę proporcjonalności i obciążenie związane z wdrażaniem przepisów spoczywające na instytucjach. Nie powinno to jednak uniemożliwiać przeprowadzenia kompleksowej oceny wniosku o udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności jako instytucja kredytowa.

(8) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt regulacyjnych standardów technicznych przedłożony Komisji przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB).

(9) EUNB przeprowadził otwarte konsultacje publiczne na temat projektu regulacyjnych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych powiązanych kosztów i korzyści oraz zasięgnął porady Bankowej Grupy Interesariuszy ustanowionej zgodnie z art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 (4),

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Zakres wymaganych informacji

1. Wniosek o udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności jako instytucja kredytowa w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 575/2013 musi spełniać wymogi dotyczące instytucji kredytowych określone w art. 3-10 rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/2580.

2. Właściwe organy mogą zażądać dodatkowych informacji, pod warunkiem że informacje te są proporcjonalne i istotne do celów oceny wniosku o udzielenie zezwolenia.

3. O ile właściwy organ nie postanowi inaczej, wnioskodawca nie jest zobowiązany do przekazania informacji określonych w ust. 1, jeżeli informacje te są już w posiadaniu właściwego organu, w tym w przypadku gdy zwrócono się o nie do innego właściwego organu i informacje te od niego uzyskano, pod warunkiem że wnioskodawca poświadczy, że są one dokładne i kompletne w dniu złożenia wniosku.

4. Wnioskująca instytucja kredytowa może pominąć we wniosku informacje, które odnoszą się wyłącznie do rodzajów działalności niewymienionych w informacjach określonych w programie działalności zgodnie z art. 5 rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/2580, pod warunkiem że wnioskodawca wskaże we wniosku pominięte informacje i przytoczy niniejszy przepis jako podstawę pominięcia.

5. Po dokonaniu oceny informacji przedstawionych we wniosku właściwy organ może zażądać od wnioskodawcy przedstawienia dodatkowych informacji lub wyjaśnień, jeżeli organ uzna to za konieczne do celów sprawdzenia, czy spełnione zostały wszystkie wymogi dotyczące udzielenia zezwolenia.

6. Wnioskująca instytucja kredytowa zapewnia aktualność przedstawionych we wniosku informacji w celu zagwarantowania kompletności i dokładności informacji na temat swojej sytuacji.

Artykuł 2

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 10 czerwca 2022 r.

W imieniu Komisji

Przewodnicząca

URSULA VON DER LEYEN

(1) Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 338.

(2) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 (Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 1).

(3) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2022/2580 z dnia 17 czerwca 2022 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych określających informacje, które należy przekazać we wniosku o udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności jako instytucja kredytowa, oraz określających przeszkody, które mogą uniemożliwiać skuteczne sprawowanie funkcji nadzorczych właściwych organów (Dz.U. L 335 z 7.10.2022 s. 64).

(4) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/78/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 12).

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00