Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 nr 13 str. 5
Wersja aktualna od 2023-01-16
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 nr 13 str. 5
Wersja aktualna od 2023-01-16
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2023/110

z dnia 12 stycznia 2023 r.

ustanawiająca środki nadzwyczajne w odniesieniu do potwierdzonych przypadków zarażenia małym chrząszczem ulowym (Aethina tumida) we Włoszech i Francji oraz uchylająca decyzję wykonawczą (UE) 2021/597

(notyfikowana jako dokument nr C(2023) 194)

(Jedynie teksty w językach francuskim i włoskim są autentyczne)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt („Prawo o zdrowiu zwierząt") (1), w szczególności jego art. 259 ust. 1 lit. c),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Aethina tumida (mały chrząszcz ulowy) jest owadem pochodzącym z Afryki Subsaharyjskiej, który rozprzestrzenił się na całym świecie w ostatnich dziesięcioleciach i jest zdolny do szybkiego rozmnażania się, w szczególności w obecności czerwia pszczelego, pyłku i miodu w plastrach miodu. Dorosłe osobniki są w stanie przelecieć do kilku kilometrów, aby zaatakować kolejne miejsca. Zarażenie małym chrząszczem ulowym jest wymienione w załączniku II do rozporządzenia (UE) 2016/429 oraz w załączniku do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/1882 (2).

(2)

Aethina tumida (mały chrząszcz ulowy) jest zasadniczo nieobecny w Unii, ale od września 2014 r. odnotowano zarażenia w niektórych strefach we Włoszech. Decyzją wykonawczą Komisji 2014/909/UE (3) ustanowiono niektóre środki ochrony zdrowia zwierząt w odniesieniu do potwierdzonych zarażeń pasożytem Aethina tumida (mały chrząszcz ulowy) we Włoszech. Środki te zostały przeniesione do decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2021/597 (4). Obecnie jedynie region Kalabrii jest wymieniony w załączniku do tej decyzji wykonawczej jako obszar objęty tymi środkami ochronnymi.

(3)

Francja powiadomiła ostatnio Komisję o zarażeniu pasożytem Aethina tumida (mały chrząszcz ulowy) wykrytym we francuskim departamencie Reunion, a także poinformowała o wprowadzonych środkach. Rozprzestrzenienie się Aethina tumida (małego chrząszcza ulowego) poza obszar we Francji, na którym występuje ten pasożyt, mogłoby stanowić poważne zagrożenie dla pszczół miodnych i trzmieli na pozostałym terytorium Unii. Środki wprowadzone przez Francję są zgodne ze środkami wprowadzonymi przez Włochy i ustanowionymi w decyzji wykonawczej (UE) 2021/597 i uznaje się je za zadowalające pod względem ograniczenia rozprzestrzeniania się małego chrząszcza ulowego.

(4)

Aby zapobiec niepotrzebnym zakłóceniom w handlu wewnątrz Unii oraz uniknąć wprowadzenia przez państwa trzecie nieuzasadnionych barier w handlu, a także aby zapobiec rozprzestrzenianiu się Aethina tumida (małego chrząszcza ulowego) do innych stref Unii, należy dodać francuski departament Reunion do wykazu państw członkowskich lub ich stref objętych ograniczeniami ze względu na występowanie zarażenia pasożytem Aethina tumida (mały chrząszcz ulowy).

(5)

Ze względu na trudności, jakie w ostatnich latach sprawiało właściwemu organowi zwalczanie małego chrząszcza ulowego w dotkniętych nim państwach członkowskich, środki te powinny obowiązywać do dnia 31 grudnia 2024 r.

(6)

W celu uzyskania jasnego i spójnego tekstu należy uchylić decyzję wykonawczą (UE) 2021/597 i zastąpić ją niniejszą decyzją.

(7)

Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Do celów niniejszej decyzji wykonawczej stosuje się następujące definicje:

a)

„ul" oznacza pojemnik stosowany do utrzymywania pszczół miodnych lub trzmieli;

b)

„pasieka" oznacza zakład, w którym utrzymywane są pszczoły miodne lub trzmiele;

c)

„nieprzetworzone pszczele produkty uboczne" oznaczają miód, wosk pszczeli, mleczko pszczele, propolis lub pyłek, nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi zgodnie z definicją w pkt 10 załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 142/2011 (5), niepoddane żadnej z procedur przetwarzania, o których mowa w rozdziale II sekcja 1 tabela 2 wiersz 10 kolumny czwartej w załączniku XIV do tego rozporządzenia;

d)

„sprzęt pszczelarski" oznacza używane ule, części uli i narzędzia wykorzystywane w pasiece.

Artykuł 2

1. Francja i Włochy zapewniają wdrożenie następujących środków nadzwyczajnych w strefach wymienionych w załączniku:

a)

zakaz wysyłki następujących towarów do pozostałych stref Unii:

(i)

pszczół miodnych;

(ii)

trzmieli;

(iii)

nieprzetworzonych pszczelich produktów ubocznych;

(iv)

sprzętu pszczelarskiego;

(v)

produktów pszczelich w plastrach miodu, przeznaczonych do spożycia przez ludzi;

b)

przeprowadzenie nadzoru uli i pasiek oraz dochodzeń epidemiologicznych, obejmujących:

(i)

identyfikację i śledzenie przemieszczeń towarów, o których mowa w lit. a), do i z pasiek i zakładów pozyskiwania miodu znajdujących się na obszarze o promieniu 20 km wokół ula (uli), gdzie potwierdzono zarażenie pasożytem Aethina tumida (mały chrząszcz ulowy);

(ii)

powiadomienie Komisji o wynikach takiego nadzoru i takich dochodzeń epidemiologicznych.

2. W oparciu o wyniki nadzoru i dochodzeń epidemiologicznych, o których mowa w ust. 1 lit. b), Francja i Włochy mogą wdrożyć dodatkowe odpowiednie środki nadzwyczajne na podstawie art. 257 rozporządzenia (UE) 2016/429.

Artykuł 3

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 31 grudnia 2024 r.

Artykuł 4

Decyzja wykonawcza (UE) 2021/597 traci moc.

Artykuł 5

Niniejsza decyzja skierowana jest do Republiki Francuskiej i Republiki Włoskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 12 stycznia 2023 r.

W imieniu Komisji

Stella KYRIAKIDES

Członek Komisji


(1) Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1.

(2) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/1882 z dnia 3 grudnia 2018 r. w sprawie stosowania niektórych przepisów dotyczących zapobiegania chorobom oraz ich zwalczania do kategorii chorób umieszczonych w wykazie oraz ustanawiające wykaz gatunków i grup gatunków, z którymi wiąże się znaczne ryzyko rozprzestrzeniania się chorób umieszczonych w tym wykazie (Dz.U. L 308 z 4.12.2018, s. 21).

(3) Decyzja wykonawcza Komisji 2014/909/UE z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie niektórych środków ochronnych w odniesieniu do potwierdzonych przypadków występowania małego chrząszcza ulowego we Włoszech (Dz.U. L 359 z 16.12.2014, s. 161).

(4) Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2021/597 z dnia 12 kwietnia 2021 r. ustanawiająca środki nadzwyczajne w odniesieniu do potwierdzonych przypadków zarażenia małym chrząszczem ulowym we Włoszech (Dz.U. L 128 z 14.4.2021, s. 4).

(5) Rozporządzenie Komisji (UE) nr 142/2011 z dnia 25 lutego 2011 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 określającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, oraz w sprawie wykonania dyrektywy Rady 97/78/WE w odniesieniu do niektórych próbek i przedmiotów zwolnionych z kontroli weterynaryjnych na granicach w myśl tej dyrektywy (Dz.U. L 54 z 26.2.2011, s. 1).


ZAŁĄCZNIK

Wykaz państw członkowskich lub ich stref objętych środkami nadzwyczajnymi, o których mowa w art. 2 ust. 1

Państwo członkowskie

Strefy objęte środkami nadzwyczajnymi

Francja

Departament Reunion

Włochy

Region Kalabria: cały region

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00