Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 nr 16 str. 24
Wersja aktualna od 2023-02-07
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 nr 16 str. 24
Wersja aktualna od 2023-02-07
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2023/121

z dnia 17 stycznia 2023 r.

w sprawie zmiany i sprostowania rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/1165 zezwalającego na stosowanie niektórych produktów i substancji w produkcji ekologicznej oraz ustanawiającego ich wykazy

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 (1), w szczególności jego art. 24 ust. 9,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 24 ust. 7 rozporządzenia (UE) 2018/848 państwa członkowskie przedłożyły pozostałym państwom członkowskim i Komisji dokumentację dotyczącą niektórych substancji w celu udzielenia na nie zezwolenia i włączenia ich do załączników I, II, III i V do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/1165 (2). Dokumentacja ta została zbadana przez grupę ekspertów ds. doradztwa technicznego w zakresie produkcji ekologicznej (EGTOP) oraz Komisję.

(2)

W swoich zaleceniach dotyczących substancji czynnych zawartych w środkach ochrony roślin (3) Grupa Ekspertów ds. Doradztwa Technicznego w zakresie Produkcji Ekologicznej (EGTOP) zaleciła dodanie substancji Talk E553b do substancji podstawowych dozwolonych w produkcji ekologicznej. EGTOP zaleciła również dodanie do substancji czynnych niskiego ryzyka stosowanych w rolnictwie ekologicznym następujących substancji: (i) ABE-IT 56, pod warunkiem że nie jest pozyskiwany ze szczepów GMO ani z wykorzystaniem podłoży uprawowych pochodzenia GMO; (ii) „pirofosforan żelaza" oraz (iii) „ekstrakt wodny z kiełkujących nasion łubinu białego słodkiego (Lupinus albus)". W związku z tym należy zezwolić na takie zastosowanie tych substancji.

(3)

EGTOP zaleciła ponadto zezwolenie na stosowanie deltametryny w pułapkach zawierających określone środki wabiące przeciwko Rhagoletis completa. W związku z tym należy zezwolić na takie stosowanie deltametryny zgodnie ze szczególnymi warunkami i ograniczeniami.

(4)

W oparciu o zalecenia EGTOP dotyczące nawozów, środków poprawiających właściwości gleby i odżywek (3), należy zezwolić na stosowanie następujących substancji: (i) odzyskany struwit i wytrącone sole fosforanowe, pod warunkiem że spełniają one wymogi określone w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1009 (4) oraz że obornik zwierzęcy będący materiałem źródłowym nie pochodzi z chowu przemysłowego; (ii) chlorek potasu pochodzenia naturalnego; oraz (iii) azotan sodu stosowany do produkcji alg na lądzie w systemach zamkniętych.

(5)

W oparciu o zalecenia EGTOP dotyczące paszy (5) należy zezwolić na stosowanie następujących substancji: (i) fosforan jedno-, dwuwapniowy stosowany jako materiał paszowy pochodzenia mineralnego; (ii) obok tych otrzymanych z Saccharomyces cerevisiae lub Saccharomyces carlsbergensis - wszystkie dopuszczone drożdże i produkty drożdżowe stosowane jako materiały paszowe; (iii) guma ksantanowa stosowana jako technologiczny dodatek paszowy w ramach grupy funkcjonalnej „emulgatory, stabilizatory, zagęszczacze i substancje żelujące"; (iv) illit-montmorylonit-kaolinit i glinka sepiolitowa stosowane jako technologiczne dodatki paszowe w ramach grupy funkcjonalnej „spoiwa i środki przeciwzbrylające"; oraz (v) bentonit stosowany jako technologiczny dodatek paszowy w ramach nowej grupy funkcjonalnej „substancje redukujące zanieczyszczenie paszy mikotoksynami".

(6)

W oparciu o dalsze zalecenie EGTOP w odniesieniu do pasz (6) bezwodna betaina jest obecnie dopuszczona na podstawie rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/1165 wyłącznie w przypadku zwierząt z żołądkiem jednokomorowym. Zalecenie EGTOP opierało się jednak na dokumentacji dotyczącej bezwodnej betainy stosowanej jako dodatek dietetyczny dla drobiu, świń i ryb. Należy zatem udzielić zezwolenia na stosowanie bezwodnej betainy również w odniesieniu do żywienia ryb.

(7)

W oparciu o zalecenia EGTOP dotyczące karmy dla zwierząt domowych (5) należy zezwolić na stosowanie następujących substancji: (i) trifosforan pentasodowy (STPP) i dwuwodorodwufosforan dwusodowy (SAPP) stosowane jako materiał paszowy pochodzenia mineralnego; (ii) karagen; (iii) mączka chleba świętojańskiego, pod warunkiem że mączka chleba świętojańskiego jest otrzymywana w procesie prażenia (iv) guma arabska, stosowane jako substancje żelujące lub emulgatory; (v) tauryna stosowana jako dodatek dietetyczny dla kotów i psów; oraz (vi) chlorek amonu stosowany jako dodatek zootechniczny dla kotów.

(8)

W oparciu o zalecenia EGTOP dotyczące żywności (5) należy zezwolić na stosowanie następujących substancji: (i) dwutlenek krzemu stosowany jako środek przeciwzbrylający w proszku kakaowym w automatycznych dozownikach napojów; oraz (ii) wyciąg z kalafonii sosnowej i wyciąg z szyszek chmielu jako środki przeciwdrobnoustrojowe w produkcji żywności pochodzenia roślinnego.

(9)

Rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/1165 stanowi, że guma gellan jest dopuszczona od dnia 1 stycznia 2023 r. jedynie wówczas, gdy pochodzi z produkcji ekologicznej. Nie ma jednak wystarczającej ilości gumy gellan, która pochodzi z produkcji ekologicznej. Aby umożliwić podmiotom kontynuowanie produkcji żywności, należy odroczyć stosowanie tego wymogu.

(10)

Guma guar E 412 jest wymieniona w części B załącznika III do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/1165 jako spoiwo i środek przeciwzbrylający w dodatkach technologicznych. Jednak w rejestrze dodatków paszowych Unii Europejskiej jest ona wymieniona w kategorii emulgatorów i stabilizatorów, zagęszczaczy i substancji żelujących. Należy sprostować ten błąd.

(11)

Talk E 553b został dopuszczony jako dodatek do żywności w środkach spożywczych pochodzenia roślinnego na podstawie rozporządzenia Komisji (WE) nr 889/2008 (7). Zastosowania tego nie uwzględniono w załączniku V do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/1165. Należy sprostować ten błąd.

(12)

Należy zatem odpowiednio zmienić i sprostować rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/1165.

(13)

Włączenie talku E 553b jako dodatku do żywności zostało błędnie ograniczone, a niektóre podmioty prowadzące działalność ekologiczną mogły nadal stosować go jako dodatek do żywności w środkach spożywczych pochodzenia roślinnego. Błąd ten należy zatem sprostować z mocą wsteczną od dnia wejścia w życie rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/1165.

(14)

Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Produkcji Ekologicznej,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Zmiany w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/1165

W rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/1165 wprowadza się następujące zmiany:

1)

w załączniku I wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem I do niniejszego rozporządzenia;

2)

w załączniku II wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem II do niniejszego rozporządzenia;

3)

w załączniku III wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem III do niniejszego rozporządzenia;

4)

w załączniku V wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem IV do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 2

Sprostowania do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/1165

W rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/1165 wprowadza się następujące sprostowania:

1)

w załączniku III część B pkt 1 (Dodatki technologiczne) wprowadza się następujące sprostowania:

a)

w lit. c) dodaje się pozycję w brzmieniu:

„E412

Guma guar"

b)

w lit. d) skreśla się pozycję dotyczącą „E 412 Guma guar";

2)

w załączniku V część A sekcja A1 (Dodatki do żywności, w tym ich nośniki) pozycja dotycząca „E 553b Talk" otrzymuje brzmienie:

„E 553b

Talk

produkty pochodzenia roślinnego

kiełbasy na bazie mięsa

w przypadku kiełbas na bazie mięsa, tylko obróbka powierzchniowa"

Artykuł 3

Wejście w życie i rozpoczęcie stosowania

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Art. 2 ust. 2 stosuje się od dnia 5 sierpnia 2021 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 stycznia 2023 r.

W imieniu Komisji

Przewodnicząca

Ursula VON DER LEYEN


(1) Dz.U. L 150 z 14.6.2018, s. 1.

(2) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/1165 z dnia 15 lipca 2021 r. zezwalające na stosowanie niektórych produktów i substancji w produkcji ekologicznej oraz ustanawiające ich wykazy (Dz.U. L 253 z 16.7.2021, s. 13).

(3) Sprawozdanie końcowe EGTOP w sprawie nawozów IV i środków ochrony roślin VI oraz sprawozdanie końcowe EGTOP w sprawie środków ochrony roślin VII i nawozów V: https://agriculture.ec.europa.eu/farming/organic-farming/co-operation-and-expert-advice/egtop-reports_en.

(4) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1009 z dnia 5 czerwca 2019 r. ustanawiające przepisy dotyczące udostępniania na rynku produktów nawozowych UE i zmieniające rozporządzenia (WE) nr 1069/2009 i (WE) nr 1107/2009 oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 2003/2003 (Dz.U. L 170 z 25.6.2019, s. 1).

(5) Sprawozdanie końcowe EGTOP dotyczące żywności VII - sprawozdanie końcowe dotyczące paszy V i sprawozdanie końcowe EGTOP dotyczące paszy VI i żywności dla zwierząt domowych I: https://agriculture.ec.europa.eu/farming/organic-farming/co-operation-and-expert-advice/egtop-reports_en.

(6) Sprawozdanie końcowe EGTOP dotyczące pasz III - żywności V; https://agriculture.ec.europa.eu/farming/organic-farming/co-operation-and-expert-advice/egtop-reports_en.

(7) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 889/2008 z dnia 5 września 2008 r. ustanawiające szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych w odniesieniu do produkcji ekologicznej, znakowania i kontroli (Dz.U. L 250 z 18.9.2008, s. 1).


ZAŁĄCZNIK I

W załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/1165 wprowadza się następujące zmiany:

1)

w pkt 1 (Substancje podstawowe) po pozycji „18C Nasiona gorczycy sproszkowane*" dodaje się pozycję w brzmieniu:

„19C

14807-96-6

Wodorometakrzemian magnezu

minerał krzemianowy

(Talk E553b)

jakość spożywcza zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 231/2012 (*1)"

2)

w pkt 2 (Substancje czynne niskiego ryzyka) dodaje się pozycje w brzmieniu:

„16D

Nr CAS: nieprzypisany

ABE-IT 56 (składniki lizatu z Saccharomyces cerevisiae szczep DDSF623)

niepochodzące z GMO

niewyprodukowane przy użyciu podłoży uprawowych pochodzenia GMO"

20 D

10058-44-3

Pirofosforan żelaza

28 D

Wyciąg wodny z kiełkujących nasion łubinu białego słodkiego (Lupinus albus)

3)

w pkt 4 (Substancje czynne nieujęte w żadnej z powyższych kategorii) pozycja „40 A Deltametryna" otrzymuje brzmienie:

„40 A

52918-63-5

Deltametryna

tylko w pułapkach zawierających określone środki wabiące przeciwko Bactrocera oleae, Ceratitis capitata i Rhagoletis completa"


(*1) Rozporządzenie Komisji (UE) nr 231/2012 z dnia 9 marca 2012 r. ustanawiające specyfikacje dla dodatków do żywności wymienionych w załącznikach II i III do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 083 z 22.3.2012, s. 1).";


ZAŁĄCZNIK II

W tabeli w załączniku II do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/1165 dodaje się pozycje w brzmieniu:

„Odzyskany struwit i wytrącone sole fosforanowe

produkty muszą spełniać wymogi określone w rozporządzeniu (UE) 2019/1009

Obornik zwierzęcy jako materiał źródłowy nie może pochodzić z chowu przemysłowego.

Azotan sodu

Wyłącznie do celów produkcji alg na lądzie w systemach zamkniętych.

Chlorek potasu

Wyłącznie pochodzenia naturalnego"


ZAŁĄCZNIK III

W załączniku III do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/1165 wprowadza się następujące zmiany:

1)

w części A wprowadza się następujące zmiany:

a)

w pkt 1 po pozycji „11.3.1 Fosforan dwuwapniowy (precypitat)" dodaje się pozycję w brzmieniu:

„11.3.2

Fosforan jedno-, dwuwapniowy"

b)

w pkt 1 po pozycji „11.3.17 Fosforan jednoamonowy (diwodoroortofosforan amonu)" dodaje się pozycję w brzmieniu:

„11.3.19

Trifosforan pentasodowy (STPP)

Wyłącznie w karmie dla zwierząt domowych.

11.3.27

Dwuwodorodwufosforan dwusodowy (SAPP)

Wyłącznie w karmie dla zwierząt domowych."

c)

w pkt 2 pozycje dotyczące „ex 12.1.5 Drożdże" i „ex 12.1.12 Produkty drożdżowe" otrzymują brzmienie:

„12.1.5

Drożdże

Jeżeli nie są dostępne z produkcji ekologicznej.

12.1.12

Produkty drożdżowe

Jeżeli nie są dostępne z produkcji ekologicznej."

2)

w części B wprowadza się następujące zmiany:

a)

w pkt 1 lit. c) (Emulgatory, stabilizatory, zagęszczacze i substancje żelujące) dodaje się pozycje w brzmieniu:

„E 407

Karagen

Wyłącznie w karmie dla zwierząt domowych.

E 410

Mączka chleba świętojańskiego

Wyłącznie w karmie dla zwierząt domowych.

Otrzymywana wyłącznie w procesie prażenia.

Z produkcji ekologicznej, o ile dostępna.

E 414

Guma arabska

Wyłącznie w karmie dla zwierząt domowych.

Z produkcji ekologicznej, o ile dostępna."

E 415

Guma ksantanowa

b)

w pkt 1 lit. d) (Spoiwa i środki przeciwzbrylające) dodaje się następujące pozycje w kolejności numerów kodów:

„E 563

Glinka sepiolitowa

1g599

Illit-montmorylonit-kaolinit"

c)

w pkt 1 dodaje się nową lit. f) oraz pozycję w brzmieniu:

„f)

Substancje redukujące zanieczyszczenie paszy mikotoksynami

Numer identyfikacyjny lub grupa funkcjonalna

Nazwa

Warunki i ograniczenia szczególne

1m558

Bentonit"

d)

w pkt 3 lit. a) (Witaminy, pro-witaminy i chemicznie dobrze zdefiniowane substancje o podobnym działaniu) wprowadza się następujące zmiany:

(i)

po pozycji dotyczącej „ex3a Witaminy i prowitaminy" dodaje się pozycję w brzmieniu:

„3a370

Tauryna

Wyłącznie dla kotów i psów.

Nie pochodzenia syntetycznego, o ile dostępna."

(ii)

pozycja dotycząca „3a920 Bezwodnej betainy" otrzymuje brzmienie:

„3a920

Bezwodna betaina

Wyłącznie dla zwierząt z żołądkiem jednokomorowym i ryb.

Z produkcji ekologicznej; jeżeli nie jest dostępna, to pochodzenia naturalnego."

e)

w pkt 4 (Dodatki zootechniczne) dodaje się następującą pozycję:

„4d7 i 4d8

Chlorek amonu

Wyłącznie dla kotów."


ZAŁĄCZNIK IV

W części A załącznika V do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/1165 wprowadza się następujące zmiany:

1)

w sekcji A1 (Dodatki do żywności, w tym ich nośniki) wprowadza się następujące zmiany:

a)

pozycja dotycząca „Ε 418 Gumy gellan" otrzymuje brzmienie:

„E 418

Guma gellan

Produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

Wyłącznie postać o wysokiej zawartości grup acylowych.

Wyłącznie z produkcji ekologicznej, z zastosowaniem od dnia 1 stycznia 2026 r."

b)

pozycja dotycząca „Ε 551 Dwutlenku krzemu" otrzymuje brzmienie:

„E 551

Dwutlenek krzemu

Kakao, suszone zioła i przyprawy w postaci proszku

Środki aromatyzujące

Propolis

W odniesieniu do kakao, wyłącznie do stosowania w automatycznych dozownikach."

2)

w sekcji A2 (Środki pomocnicze w przetwórstwie i inne produkty, które mogą być stosowane w przetwarzaniu składników pochodzenia rolniczego z produkcji ekologicznej) pozycje dotyczące wyciągu z szyszek chmielu i wyciągu z kalafonii sosnowej otrzymują brzmienie:

„Wyciąg z szyszek chmielu

Produkty pochodzenia roślinnego

Wyłącznie do celów eliminacji drobnoustrojów.

Z produkcji ekologicznej, o ile dostępny."

„Wyciąg z kalafonii sosnowej

Produkty pochodzenia roślinnego

Wyłącznie do celów eliminacji drobnoustrojów.

Z produkcji ekologicznej, o ile dostępny."

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00