Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 nr 17 str. 92
Wersja aktualna od 2023-01-20
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 nr 17 str. 92
Wersja aktualna od 2023-01-20
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA WYKONAWCZA RADY (UE) 2023/134

z dnia 17 stycznia 2023 r.

w sprawie zmiany decyzji wykonawczej (UE) 2018/1696 w odniesieniu do korzystania z wideokonferencji na potrzeby wysłuchania kandydatów

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) 2017/1939 z dnia 12 października 2017 r. wdrażające wzmocnioną współpracę w zakresie ustanowienia Prokuratury Europejskiej (EPPO) (1), w szczególności jego art. 14 ust. 3,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Decyzją wykonawczą Rady (UE) 2018/1696 (2) ustanowiono zasady działalności komisji selekcyjnej na potrzeby mianowania Europejskiego Prokuratora Generalnego i prokuratorów europejskich.

(2)

Pkt VI ppkt 1 i 2 tych zasad działalności stanowią, że wysłuchanie kandydatów na stanowisko Europejskiego Prokuratora Generalnego i prokuratorów europejskich (zwanych dalej „kandydatami") wymaga ich stawiennictwa.

(3)

W związku z niedawną sytuacją epidemiologiczną, która znacząco utrudniła przeprowadzanie wysłuchań przy osobistym stawiennictwie, należy umożliwić przeprowadzanie przez komisję selekcyjną wysłuchania kandydatów również za pośrednictwem wideokonferencji na podstawie uzasadnionej decyzji komisji selekcyjnej, podjętej z jej inicjatywy lub na wniosek kandydata.

(4)

Sposób, w jaki przeprowadzane są wysłuchania - przy osobistym stawiennictwie lub za pośrednictwem wideokonferencji - może mieć wpływ na wyniki kandydatów. Komisja selekcyjna powinna zapewnić równe traktowanie kandydatów.

(5)

W pkt IV zasad działalności nie wyjaśniono, czy komisja selekcyjna może odbyć obrady za pośrednictwem wideokonferencji. Należy zatem wyjaśnić, że jeżeli wysłuchania kandydatów odbywają się za pośrednictwem wideokonferencji, komisja selekcyjna również może odbyć obrady w ten sam sposób.

(6)

Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję wykonawczą (UE) 2018/1696,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

W załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2018/1696 wprowadza się następujące zmiany:

1)

w pkt IV akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

„Obrady komisji selekcyjnej są poufne i odbywają się przy drzwiach zamkniętych. Jeżeli wysłuchanie kandydatów przeprowadza się za pośrednictwem wideokonferencji, komisja selekcyjna może odbyć obrady z wykorzystaniem takich samych środków komunikacji. Komisja selekcyjna zapewnia równe traktowanie kandydatów. Posiedzenie komisji selekcyjnej jest ważne jedynie, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej dziewięciu członków.";

2)

w pkt VI wprowadza się następujące zmiany:

a)

w ppkt 1 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

„Po otrzymaniu zgłoszeń kandydatów komisja selekcyjna dokonuje ich przeglądu pod kątem spełnienia wymogów, o których mowa w art. 14 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2017/1939, szczegółowo określonych w ogłoszeniu o naborze. Kandydatów, którzy nie spełniają wymogów kwalifikowalności, wyklucza się z kolejnych etapów procedury. Komisja selekcyjna sporządza ranking kandydatów spełniających wymogi, na podstawie ich kwalifikacji i doświadczenia, opierając się na dokumentacji i informacjach zawartych w zgłoszeniu lub dostarczonych na wniosek zgodnie z punktem V. Komisja selekcyjna przeprowadza wysłuchanie wystarczającej liczby kandydatów, którzy zajmują najwyższe miejsca w rankingu, w celu sporządzenia listy kandydatów, o której mowa w punkcie VII(1). Wysłuchanie przeprowadza się przy osobistym stawiennictwie kandydata lub, na podstawie uzasadnionej decyzji komisji selekcyjnej, podjętej z jej inicjatywy lub na wniosek kandydata, za pośrednictwem wideokonferencji. Przed podjęciem z własnej inicjatywy decyzji o przeprowadzeniu wysłuchania za pośrednictwem wideokonferencji, komisja selekcyjna umożliwia kandydatowi przedstawienie jego stanowiska.";

b)

w ppkt 2 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

„Po otrzymaniu wskazanych kandydatur komisja selekcyjna dokonuje ich przeglądu pod kątem spełnienia wymogów określonych w art. 16 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2017/1939. Komisja selekcyjna przeprowadza wysłuchania wskazanych kandydatów. Wysłuchanie przeprowadza się przy osobistym stawiennictwie kandydata lub, na podstawie uzasadnionej decyzji komisji selekcyjnej, podjętej z jej inicjatywy lub na wniosek kandydata, za pośrednictwem wideokonferencji. Przed podjęciem z własnej inicjatywy decyzji o przeprowadzeniu wysłuchania za pośrednictwem wideokonferencji, komisja selekcyjna umożliwia kandydatowi przedstawienie jego stanowiska.".

Artykuł 2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 stycznia 2023 r.

W imieniu Rady

Przewodnicząca

E. SVANTESSON


(1) Dz.U. L 283 z 31.10.2017, s. 1.

(2) Decyzja wykonawcza Rady (UE) 2018/1696 z dnia 13 lipca 2018 r. w sprawie zasad działalności komisji selekcyjnej przewidzianej w art. 14 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2017/1939 wdrażającego wzmocnioną współpracę w zakresie ustanowienia Prokuratury Europejskiej (Dz.U. L 282 z 12.11.2018, s. 8).

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00