Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 nr 69 str. 75
Wersja aktualna od 2023-03-01
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 nr 69 str. 75
Wersja aktualna od 2023-03-01
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ZALECENIE KOMISJI (UE) 2023/499

z dnia 1 marca 2023 r.

w sprawie Kodeksu postępowania dotyczącego zarządzania aktywami intelektualnymi w celu waloryzacji wiedzy w europejskiej przestrzeni badawczej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 292,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Skuteczne zarządzanie aktywami intelektualnymi ma zasadnicze znaczenie dla przyspieszenia wykorzystywania innowacyjnych rozwiązań oraz opracowywania nowych technologii, produktów i usług z myślą o sprostaniu najpilniejszym wyzwaniom społecznym, takim jak zapewnienie sprawiedliwej ekologicznej i cyfrowej transformacji zgodnie z celem przewidzianym w Nowym europejskim planie na rzecz innowacji (1), jednocześnie nadal mając na uwadze otwartą strategiczną autonomię Unii w zakresie badań naukowych i innowacji.

(2)

Około 20 % światowych osiągnięć naukowych i technologicznych jest dokonywanych w Unii (2). Innowacyjne przedsiębiorstwa intensywnie wykorzystujące wiedzę, których rozwój w znacznym stopniu zależy od wartości niematerialnych i prawnych, w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci zmieniły swoje podejście do kontroli aktywów intelektualnych, o czym świadczy gwałtowny wzrost inwestycji w Unii w „produkty stanowiące własność intelektualną" wynoszący 87 % (3). Ponadto wykorzystanie możliwości w zakresie badań naukowych i innowacji poprzez skuteczne zarządzanie aktywami intelektualnymi i zwiększenie współpracy między przemysłem a środowiskiem akademickim przyczyni się do poprawy wyników sektorów, w których inwestycje w badania i rozwój zmniejszyły się w ostatnich latach, w szczególności sektorów, które najbardziej odczuły skutki kryzysu związanego z COVID-19, takich jak sektor lotniczy i kosmiczny oraz obronny, motoryzacyjny i chemiczny.

(3)

Oprócz formalnych praw własności intelektualnej (takich jak patenty lub prawa autorskie) zasadnicze znaczenie ma uwzględnienie innych rodzajów aktywów intelektualnych, takich jak publikacje, dane, wiedza fachowa uzyskana przez podmioty działające w sferze badań naukowych i innowacji, aby zwiększyć możliwości tworzenia wartości i innowacje społeczne. Aktywa intelektualne stanowią główny element waloryzacji wiedzy pod kątem rezultatów uzyskanych w ramach programu „Horyzont Europa" (4) i innych programów finansowania unijnego finansowanych za pomocą takich instrumentów jak polityka spójności (5), Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (6) czy fundusz innowacyjny (7).

(4)

Celem strategii zarządzania aktywami intelektualnymi jest utworzenie portfela wartościowych aktywów intelektualnych, którymi można zarządzać w sposób strategiczny z myślą o wykorzystaniu ich poprzez wiele ścieżek tworzenia wartości, w szczególności przy ubieganiu się o finansowanie badań naukowych, zachęcaniu do współpracy badawczej i jej nawiązywaniu, wykorzystywaniu możliwości komercyjnych przez udzielanie licencji, sprzedaż lub tworzenie przedsięwzięć. Stworzenie środowiska, w którym praktyki zarządzania aktywami intelektualnymi są jasno określone, przekazywane i realizowane, jest pierwszym krokiem do ułatwienia ich waloryzacji w ekosystemie badań naukowych i innowacji.

(5)

Wspólne działania badawcze są dla partnerów idealnym środowiskiem do łączenia wiedzy i pomysłów oraz wspólnego opracowywania nowych technologii, produktów i usług. Takie projekty oparte na współpracy stanowią jednak wyzwanie, ponieważ uczestniczą w nich różni partnerzy, tacy jak uniwersytety, organizacje badawcze, społeczności lokalne, przedsiębiorstwa, w tym małe albo średnie przedsiębiorstwa (MŚP), organizacje pozarządowe (NGO) i partnerzy społeczni, z odmiennych środowisk kulturowych, mający różne doświadczenie zawodowe, motywacje i interesy - od czysto badawczych po wykorzystanie komercyjne (8).

(6)

Podmioty działające w sferze badań naukowych i innowacji mogą napotykać wyzwania w zakresie skutecznego zarządzania swoimi aktywami intelektualnymi ze względu na trudności w określeniu najodpowiedniejszych środków kontrolowania swoich aktywów, znalezieniu właściwych rynków i angażowaniu partnerów biznesowych. Ponadto wprowadzenie rezultatów badań na rynek może być uciążliwe z uwagi na różne rozumienie ich wartości, a także asymetrię informacji i pozycji negocjacyjnych.

(7)

Współpraca międzynarodowa jest głównym aspektem badań naukowych i innowacji; nauka i technologia są jednak również głównym obiektem napięć geopolitycznych w zmieniającym się środowisku globalnym (9). Inne zmiany, takie jak przejście na system otwartej nauki w celu udoskonalenia badań, o czym przypomniano w konkluzjach Rady w sprawie oceny badań naukowych i wdrażania otwartej nauki (10), oraz przejście na otwarte podejście do innowacji, stanowią zarówno możliwości, jak i wyzwania w zmieniającym się ekosystemie badań naukowych i innowacji. Zmiany te powinny zapewnić doskonałość i oddziaływanie unijnych inwestycji w badania naukowe i innowacje, a jednocześnie chronić interesy Unii. W tym kontekście główne podmioty uczestniczące w europejskich projektach dotyczących badań naukowych i innowacji wyraziły potrzebę lepszego zrozumienia zarządzania strategicznego, kontrolowania (w tym ochrony), upowszechniania, przeniesienia własności/udzielania licencji oraz wykorzystywania rezultatów badań (11).

(8)

Zgodnie z programem polityki w zakresie europejskiej przestrzeni badawczej (EPB) (12), który obejmuje działanie polegające na „Udoskonaleniu wskazówek UE dotyczących lepszej waloryzacji wiedzy", Komisja przedstawia niniejsze zalecenie w sprawie Kodeksu postępowania dotyczącego zarządzania aktywami intelektualnymi w celu wykonania zalecenia Rady (UE) 2022/2415 (13). Wezwanie do przedstawienia niniejszego zalecenia określono w komunikacie Komisji w sprawie nowej europejskiej przestrzeni badawczej na rzecz badań naukowych i innowacji (14) oraz w konkluzjach Rady z dnia 26 listopada 2021 r. w sprawie zarządzania europejską przestrzenią badawczą oraz paktu na rzecz badań naukowych i innowacji w Europie (15). Ponadto w Planie działania UE w zakresie własności intelektualnej (16) uznano, że prawidłowe zarządzanie własnością intelektualną jest potrzebne do wspierania waloryzacji i wdrażania rezultatów badań i rozwoju w Europie, a także konieczność poprawy wykorzystania rezultatów badań naukowych i innowacji oraz dostępu do nich i ich udostępniania poprzez usprawnienie zarządzania aktywami intelektualnymi.

(9)

Niniejsze zalecenie odzwierciedla nowe kierunki wyznaczone w zaleceniu Rady (UE) 2022/2415, ponieważ jego zakres obejmuje szersze pojęcie aktywów intelektualnych w kontekście badań naukowych i innowacji. Ma ono na celu przezwyciężenie fragmentacji ekosystemu innowacji w Unii i propagowanie spójności innowacji, jak określono w Nowym europejskim planie na rzecz innowacji.

(10)

Podmioty działające w sferze badań naukowych i innowacji należy zachęcać do stosowania strategicznego podejścia do poszczególnych etapów zarządzania aktywami intelektualnymi oraz do podejmowania wyzwań związanych z odpowiednią kontrolą i wystarczającym wykorzystaniem aktywów intelektualnych. Należy ponadto zachęcać do strategicznej wymiany wiedzy jako solidnej podstawy współpracy. Należy uwzględnić również możliwości rynkowe wynikające z otwartych innowacji oraz znaczenie otwartości badań naukowych odzwierciedlone w ostatecznym porozumieniu w sprawie reformy oceny badań naukowych (17).

(11)

Do stosowania niniejszego zalecenia należy zachęcać wszystkie kategorie podmiotów zaangażowanych w badania naukowe i innowacje, takie jak pośrednicy, pojedynczy badacze, innowatorzy i ich zespoły oraz organizacje, w tym uniwersytety, publiczne i prywatne organizacje zajmujące się badaniami naukowymi i innowacjami, przedsiębiorstwa każdej wielkości, infrastruktury badawcze i technologiczne, administracje publiczne i przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego. Niniejsze zalecenie należy stosować zgodnie z wszelkimi odpowiednimi przepisami na poziomie krajowym lub regionalnym oraz na poziomie Unii. Chociaż części niniejszego zalecenia są sformułowane w odniesieniu do poziomu organizacji, ich zakres ma zasadnicze znaczenie również dla ukierunkowania pojedynczych badaczy, innowatorów i ich zespołów w zarządzaniu strategicznym aktywami intelektualnymi powstałymi w ramach ich projektów,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ZALECENIE:

1. DEFINICJE

Do celów niniejszego zalecenia stosuje się następujące definicje:

2. USTANOWIENIE STRATEGII SKUTECZNEGO ZARZĄDZANIA AKTYWAMI INTELEKTUALNYMI

2.1. Zaleca się określenie i przyjęcie strategicznych praktyk zarządzania aktywami intelektualnymi poprzez:

2.2. Zachęca się do zarządzania aktywami intelektualnymi w sposób umożliwiający praktykowanie otwartej nauki i stosowanie otwartych innowacji. W tym kontekście zaleca się:

2.3. Zaleca się inwestowanie w kształcenie, szkolenie i podnoszenie świadomości przez:

3. ZARZĄDZANIE AKTYWAMI INTELEKTUALNYMI WE WSPÓLNYCH DZIAŁANIACH W ZAKRESIE BADAŃ NAUKOWYCH I INNOWACJI

3.1. Zaleca się jak najwcześniejsze wyjaśnienie kwestii własności aktywów intelektualnych przez:

3.2. Zaleca się ustalenie jasnych warunków współpracy przez:

4. OD STWORZENIA AKTYWÓW INTELEKTUALNYCH PO RYNEK

4.1. Zaleca się znalezienie odpowiednich środków kontroli przez:

4.2. W zakresie przeprowadzania wyceny własności intelektualnej zaleca się następujące działania:

4.3. Zaleca się ustanowienie praktyk monitorowania, przekazywania i udzielania licencji przez:

61)

określenie odpowiednich zainteresowanych stron, które będą zaangażowane w upowszechnianie i wykorzystywanie rezultatów, w tym w stosownych przypadkach ewentualnych użytkowników, oraz odpowiednie zaangażowanie ich w negocjacje;

62)

rozważenie zaangażowania się we wspólne mechanizmy licencyjne, takie jak zasoby patentowe oraz izby rozliczeniowe;

63)

określenie nowo wydanych patentów i nowo opublikowanych zgłoszeń patentowych należących do stron trzecich w drodze monitorowania patentów w trakcie trwania projektu, w celu ograniczenia ewentualnych naruszeń i zapewnienia wartości każdego przyszłego patentu powstałego w wyniku realizacji projektu;

64)

określenie potencjalnych patentów uzupełniających i negocjowanie porozumień o licencjonowaniu wzajemnym w celu zwiększenia wartości opracowanej technologii dla potencjalnych inwestorów i licencjobiorców będących stronami trzecimi;

65)

zobowiązanie się do stosowania zrównoważonych, odpowiedzialnych społecznie praktyk udzielania licencji;

66)

rozważenie, w stosownych przypadkach, możliwości przyznania partnerom wynikającego z umowy prawa do priorytetowego zawarcia transakcji biznesowej z podmiotem prawnym (prawo odmowy) lub ograniczonej czasowo licencji niewyłącznej na korzystanie z własności intelektualnej wytworzonej w trakcie projektu oraz uwzględnienie wszelkich obowiązujących przepisów dotyczących finansowania, w kontekście wspólnych działań przemysłu i środowiska akademickiego;

67)

określenie ryzyka związanego z odpowiedzialnością za rozwój produktów i wprowadzanie do obrotu oraz uwzględnienie go w negocjacjach dotyczących umów licencyjnych.

Sporządzono w Brukseli dnia 1 marca 2023 r.

W imieniu Komisji

Mariya GABRIEL

Członek Komisji


(1) Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów - Nowy europejski plan na rzecz innowacji (COM(2022) 332 final).

(2) Sprawozdanie na temat osiągnięć UE w dziedzinie nauki, badań i innowacji w 2022 r.

(3) Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów - Pełne wykorzystanie potencjału innowacyjnego UE - Plan działania w zakresie własności intelektualnej wspierający odbudowę i odporność UE (COM(2020) 760 final).

(4) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/695 z dnia 28 kwietnia 2021 r. ustanawiające program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont Europa" oraz zasady uczestnictwa i upowszechniania obowiązujące w tym programie oraz uchylające rozporządzenia (UE) nr 1290/2013 i (UE) nr 1291/2013 (Dz.U. L 170 z 12.5.2021, s. 1).

(5) Nowa polityka spójności (europa.eu).

(6) Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (ec.europa.eu).

(7) Fundusz innowacyjny (europa.eu).

(8) Wykorzystywanie innowacji poprzez współpracę: wyzwania i możliwości związane z własnością intelektualną, przed którymi stoją MŚP w kontekście projektów badawczych opartych na współpracy finansowanych przez UE (lesi.org).

(9) Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów - Globalne podejście do badań naukowych i innowacji. Strategia Europy na rzecz współpracy międzynarodowej w zmieniającym się świecie (COM(2021) 252 final).

(10) Konkluzje Rady w sprawie oceny badań naukowych i wdrażania otwartej nauki.

(11) Wykorzystywanie innowacji poprzez współpracę: wyzwania i możliwości związane z własnością intelektualną, przed którymi stoją MŚP w kontekście projektów badawczych opartych na współpracy finansowanych przez UE (lesi.org).

(12) Program polityki w zakresie europejskiej przestrzeni badawczej (europa.eu).

(13) Zalecenie Rady (UE) 2022/2415 z dnia 2 grudnia 2022 r. w sprawie zasad przewodnich w odniesieniu do waloryzacji wiedzy (Dz.U. L 317 z 9.12.2022, s. 141).

(14) Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów - Nowa europejska przestrzeń badawcza na rzecz badań naukowych i innowacji (COM(2020) 628 final).

(15) Przyszłe zarządzanie Europejską Przestrzenią Badawczą (EPB) - Konkluzje Rady.

(16) Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów - Pełne wykorzystanie potencjału innowacyjnego UE - Plan działania w zakresie własności intelektualnej wspierający odbudowę i odporność UE (COM(2020) 760 final).

(17) Porozumieniu w sprawie reformy oceny badań naukowych z dnia 20 lipca 2022 r.

(18) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/695 z dnia 28 kwietnia 2021 r. ustanawiające program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont Europa" oraz zasady uczestnictwa i upowszechniania obowiązujące w tym programie oraz uchylające rozporządzenia (UE) nr 1290/2013 i (UE) nr 1291/2013 (Dz.U. L 170 z 12.5.2021, s. 1).

(19) 17 CELÓW | Zrównoważony rozwój (un.org).

(20) Mierniki dotyczące transferu wiedzy - w kierunku ogólnoeuropejskiego zbioru zharmonizowanych wskaźników.

(21) Weryfikacja poprawności projektu | ERBN: Europejska Rada ds. Badań Naukowych (europa.eu).

(22) „Transformacja" EIC (europa.eu).

(23) Na przykład unijnej platformy waloryzacji wiedzy.

(24) Na przykład beneficjenci programu „Horyzont Europa" są zobowiązani do zapewnienia natychmiastowego otwartego dostępu do publikacji naukowych za pośrednictwem repozytoriów i na podstawie otwartych licencji, a szczegółowe zasady dotyczące otwartego dostępu określono w załączniku 5 do wzoru umowy o udzielenie dotacji. Rozporządzenie (UE) 2021/695 ustanawiające program „Horyzont Europa".

(25) Zasady FAIR - GO FAIR (go-fair.org).

(26) Takich jak Platforma rezultatów programu „Horyzont 2020" i „Horyzont Europa" poświęcona projektom finansowanym w ramach tych programów.

(27) Europa - zespół ambasadorów (europa.eu).

(28) Europejska Sieć Przedsiębiorczości (europa.eu).

(29) EPO - ośrodki informacji patentowej.

(30) Europejski Punkt Informacyjny IP (europa.eu).

(31) Analiza swobody działania służy zapewnieniu, by komercyjna produkcja, wprowadzenie na rynek i wykorzystanie nowego produktu, procesu lub nowej usługi nie naruszała lub nie naruszało praw własności intelektualnej innych stron.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00