Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 nr 101 str. 19
Wersja aktualna od 2023-05-04
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 nr 101 str. 19
Wersja aktualna od 2023-05-04
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2023/808

z dnia 5 kwietnia 2023 r.

dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny (1), w szczególności jego art. 57 ust. 4 i art. 58 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 (2), konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2)

Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3)

Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.

(4)

Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana odnośnie do towarów, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez posiadacza przez pewien okres zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013. Okres ten powinien wynosić trzy miesiące.

(5)

Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku do niniejszego rozporządzenia klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł 2

Wiążąca informacja taryfowa, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013.

Artykuł 3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 5 kwietnia 2023 r.

W imieniu Komisji,

za Przewodniczącą,

Gerassimos THOMAS

Dyrektor Generalny

Dyrekcja Generalna ds. Podatków i Unii Celnej


(1) Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1.

(2) Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1).


ZAŁĄCZNIK

Opis towarów

Klasyfikacja (kod CN)

Uzasadnienie

(1)

(2)

(3)

Wielokrotnego użytku (do ponownego napełniania) urządzenie odparowujące („atomizer") do elektronicznego papierosa, składające się z:

-

nasady z otworem do regulacji powietrza i złączem do podłączenia do urządzenia zasilającego (nieprzedstawianego z atomizatorem),

-

grzałki z metalowym drutem i bawełnianym wacikiem,

-

szklanego zbiorniczka, oraz

-

ustnika.

Atomizer jest przedstawiany bez e-liquidu.

Atomizer jest połączony z urządzeniem zasilającym za pomocą gwintowanego złącza, które jest jednocześnie połączeniem elektrycznym. Dostarczana energia podgrzewa drut grzałki, która następnie podgrzewa i odparowuje e-liquid. W ten sposób powstaje mgiełka pary, która następnie jest wdychana przez użytkownika.

8543 40 00

Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1, 2 a) i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej (ORI) oraz brzmienie kodów CN 8543 i 8543 40 00 .

Chociaż atomizer nadaje się do stosowania wyłącznie z elektronicznym papierosem, wyklucza się klasyfikację do kodu CN 8543 90 00 jako część elektronicznego papierosa, ponieważ atomizer jest zespołem części tak dalece zaawansowanym, że posiada już główne i zasadnicze cechy wyrobu gotowego, tj. elektronicznego papierosa (zob. również Noty wyjaśniające do Systemu Zharmonizowanego do sekcji XVI, uwagi ogólne, (IV) Maszyny niekompletne).

Ściślej ujmując, atomizer składa się ze wszystkich elementów niezbędnych do wykonywania funkcji, do których został zaprojektowany elektroniczny papieros, a mianowicie do podgrzewania i parowania e-liquidu, umożliwiając użytkownikowi wdychanie wytworzonej mgły parowej przez ustnik. Wskutek tego posiada on zasadniczy charakter wyrobu gotowego, a zatem należy go uznać za niekompletny elektroniczny papieros w rozumieniu ORI 2 a).

Atomizer należy zatem klasyfikować do kodu CN 8543 40 00 jako elektroniczny papieros.

(Zob. ilustracja) (*1)

Image 1

(Od dołu do góry: nasada, grzałka, szklany zbiorniczek, ustnik)


(*1) Ilustracja ma charakter wyłącznie informacyjny.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00