Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 nr 102 str. 91
Wersja aktualna od 2023-03-24
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 nr 102 str. 91
Wersja aktualna od 2023-03-24
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

WSPÓLNA DEKLARACJA Nr 2/2003 UNII I ZJEDNOCZONEGO KRÓLESTWA W RAMACH WSPÓLNEGO KOMITETU USTANOWIONEGO UMOWĄ O WYSTĄPIENIU ZJEDNOCZONEGO KRÓLESTWA WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ Z UNII EUROPEJSKIEJ I EUROPEJSKIEJ WSPÓLNOTY ENERGII ATOMOWEJ

z dnia 24 marca 2023 r.

Unia i Zjednoczone Królestwo pragną ponownie potwierdzić swoje zobowiązanie do pełnego wykorzystania struktur przewidzianych w Umowie o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (zwanej dalej „umową o wystąpieniu"), a mianowicie Wspólnego Komitetu, specjalnych komitetów i wspólnej konsultacyjnej grupy roboczej, w celu nadzorowania wdrażania umowy. Strony będą udzielały sobie wzajemnego wsparcia w wykonywaniu zadań wynikających z ram windsorskich (1) w duchu wzajemnego poszanowania i w dobrej wierze, zgodnie z art. 5 umowy o wystąpieniu.

Zjednoczone Królestwo przypomina o swoim jednostronnym zobowiązaniu do zapewnienia pełnego udziału premiera i wicepremiera Irlandii Północnej w delegacji Zjednoczonego Królestwa na posiedzenia Wspólnego Komitetu, a w tym kontekście o swojej zdecydowanej woli dopilnowania, aby stosowanie ram windsorskich miało możliwie najmniejszy wpływ na codzienne życie społeczności.

Unia i Zjednoczone Królestwo zamierzają regularnie organizować posiedzenia odpowiednich wspólnych organów w celu wspierania dialogu i zaangażowania. W tym kontekście specjalny komitet ds. wdrażania ram windsorskich może umożliwić wymianę poglądów na temat przyszłego ustawodawstwa Zjednoczonego Królestwa dotyczącego towarów mającego znaczenie dla funkcjonowania ram windsorskich. Pozwoliłoby to Zjednoczonemu Królestwu i Unii ocenić potencjalny wpływ tego przyszłego ustawodawstwa w Irlandii Północnej oraz przewidzieć i omówić ewentualne trudności praktyczne.

W tym celu specjalny komitet może zwołać posiedzenie w określonym składzie, a mianowicie jako specjalny zespół ds. towarów. Może on, w razie potrzeby, zwrócić się do wspólnej konsultacyjnej grupy roboczej i jej odpowiednich podgrup, których członkami są eksperci z Komisji Europejskiej i z rządu Zjednoczonego Królestwa, z wnioskiem o zbadanie konkretnego zagadnienia i przedstawienie informacji na jego temat. W stosownych przypadkach do udziału w odpowiednich posiedzeniach mogą być zapraszani przedstawiciele przedsiębiorstw i społeczeństwa obywatelskiego. Specjalny komitet może w razie potrzeby wydawać odpowiednie zalecenia Wspólnemu Komitetowi.

Unia i Zjednoczone Królestwo zobowiązały się do rozwiązywania wszelkich problemów związanych z funkcjonowaniem Protokołu w możliwie najskuteczniejszy i najszybszy sposób. Unia i Zjednoczone Królestwo wykorzystają wspólne organy do rozwiązywania wszelkich problemów, które mogą pojawić się w związku z wdrażaniem ram windsorskich. Na wniosek Stron problemy te mogą być zatem przedmiotem dialogu w ramach wspólnych organów powołanych umową o wystąpieniu. Umożliwia to Stronom regularne omawianie istotnych zmian mających znaczenie dla właściwego wypełniania ich odpowiednich zobowiązań wynikających z ram windsorskich.

Unia i Zjednoczone Królestwo odnawiają swoje zobowiązanie do podejmowania - w drodze dialogu - wszelkich prób, aby znaleźć obopólnie satysfakcjonujące rozwiązania kwestii wpływających na funkcjonowanie umowy o wystąpieniu. W tym celu Unia i Zjednoczone Królestwo zamierzają w pełni i w dobrej wierze wykorzystać uprawnienia Wspólnego Komitetu, aby znaleźć wspólnie uzgodnione rozwiązania kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

Dialog w tych ramach pozostaje bez uszczerbku dla autonomii podejmowania decyzji i porządków prawnych Unii oraz Zjednoczonego Królestwa.


(1) Zob. wspólna deklaracja nr 1/2023.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00