Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 nr 187 str. 40
Wersja aktualna od 2023-08-15
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 nr 187 str. 40
Wersja aktualna od 2023-08-15
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2023/1538

z dnia 25 lipca 2023 r.

ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2379 w odniesieniu do statystyk dotyczących produkcji roślinnej

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2379 z dnia 23 listopada 2022 r. w sprawie statystyk dotyczących nakładów i produkcji w rolnictwie, zmiany rozporządzenia Komisji (WE) nr 617/2008 oraz uchylenia rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1165/2008, (WE) nr 543/2009 i (WE) nr 1185/2009 oraz dyrektywy Rady 96/16/WE (1), w szczególności jego art. 4 ust. 6, art. 5 ust. 10, art. 7 ust. 2 oraz art. 9 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Rozporządzeniem (UE) 2022/2379 ustanowiono zintegrowane ramy opracowywania, tworzenia i rozpowszechniania europejskich statystyk dotyczących nakładów i produkcji w działalności rolniczej.

(2)

Konieczne jest określenie wymogów w zakresie danych na potrzeby tworzenia statystyk dotyczących nakładów i produkcji w rolnictwie w odniesieniu do produkcji roślinnej, aby dane zebrane w poszczególnych państwach członkowskich były porównywalne i aby osiągnąć harmonizację.

(3)

Zgodnie z art. 5 ust. 10 rozporządzenia (UE) 2022/2379 w niniejszym rozporządzeniu określono elementy techniczne danych, które mają być przekazywane. Elementy te obejmują wykaz zmiennych, opis zmiennych, jednostki obserwowane, wymogi dotyczące dokładności i zasady metodologiczne, które należy stosować, a także terminy przekazywania danych.

(4)

Należy określić zmienne, dla których wymagany jest wymiar rolnictwa ekologicznego lub poziomu regionalnego, ponieważ wymiary te są potrzebne tylko w przypadku niektórych zmiennych.

(5)

W stosownych przypadkach należy określić zakres zbiorów danych wykraczający poza wymogi określone w art. 4 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2022/2379, aby uniknąć niespójności między państwami członkowskimi.

(6)

Należy doprecyzować okresy odniesienia, o których mowa w art. 9 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2022/2379.

(7)

Ważnym wskaźnikiem w przypadku produkcji rolnej są plony, w związku z czym powinny one stanowić element danych. Komisja (Eurostat) powinna jednak obliczać ten wskaźnik w oparciu o dane, które jej przekazano.

(8)

Zawartość wilgoci w uprawach rolnych oraz zawartość cukru w burakach cukrowych w poszczególnych latach znacznie się różnią, co utrudnia porównywanie wielkości produkcji w czasie i w poszczególnych krajach. W związku z tym, aby tworzyć porównywalne statystyki, potrzebne są informacje o standardowej wilgotności i zawartości cukru dla każdego państwa.

(9)

Zgodnie z art. 7 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2022/2379 można zwolnić państwa członkowskie z przekazywania danych dotyczących ustalonych wcześniej zmiennych w określonych terminach, jeżeli wpływ produkcji danego państwa na łączne unijne wartości tych zmiennych jest ograniczony. Ma to miejsce w przypadku, gdy produkcja danego państwa nie przekracza określonych progów. Konieczne jest zatem określenie tych progów, metod ich obliczania, źródeł danych wykorzystywanych przy stosowaniu tej metodyki oraz danych, do których stosuje się takie zwolnienie.

(10)

Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Europejskiego Systemu Statystycznego ustanowionego na mocy art. 7 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009 (2),

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Wymogi w zakresie danych

Państwa członkowskie przekazują dane z zakresu statystyk dotyczących produkcji roślinnej, o których mowa w art. 5 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) 2022/2379, w formie zagregowanych zbiorów danych. Dane dotyczące produkcji całkowitej i ekologicznej przekazuje się Komisji (Eurostatowi) na wymaganym poziomie geograficznym.

Artykuł 2

Zbiory danych

1. Dane, które należy zawrzeć w zbiorach danych, określono w:

1)

załączniku I w odniesieniu do tematu (i) „Powierzchnia upraw i produkcja roślinna" obejmującego tematy szczegółowe:

1)

uprawy z gruntów ornych i trwałe użytki zielone,

2)

ogrodnictwo z wyłączeniem upraw trwałych,

3)

uprawy trwałe;

2)

załączniku II w odniesieniu do tematu (ii) „Bilans upraw" obejmującego tematy szczegółowe:

1)

bilans zbóż,

2)

bilans nasion oleistych;

3)

załączniku III w odniesieniu do tematu (iii) „Użytki zielone" obejmującego temat szczegółowy:

1)

zarządzanie użytkami zielonymi.

2. W sekcji I dla każdego zbioru danych określono:

1)

opis jego zawartości;

2)

zmienne, które należy dostarczyć na poziomie krajowym oraz, w razie potrzeby, na poziomie regionalnym;

3)

zmienne, które należy dostarczyć w odniesieniu do produkcji ekologicznej;

4)

terminy przekazywania danych Komisji (Eurostatowi);

5)

okresy odniesienia.

3. W sekcji II dla każdego zbioru danych określono, w stosownych przypadkach:

1)

opis jednostek miary;

2)

wymogi techniczne dotyczące zmiennych;

3)

progi zwolnień z terminów przekazywania danych.

Artykuł 3

Wymogi dokładności

Jeżeli dane gromadzi się w oparciu o próby statystyczne, państwa członkowskie zapewniają, aby ważone wyniki były reprezentatywne dla populacji statystycznej odpowiedniej jednostki geograficznej i aby spełniały wymogi dokładności określone w załączniku IV. Jeżeli wymogi dokładności nie mają zastosowania - na przykład wówczas, gdy korzysta się ze źródeł innych niż badania statystyczne - jakość statystyk zapewnia się przez dopilnowanie, aby były one reprezentatywne dla zakresu, który opisują, i aby spełniały one kryteria jakości określone w art. 12 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 223/2009.

Artykuł 4

Opisy

Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się opisy terminów określone w załączniku V.

Artykuł 5

Metodyka zwolnień

1. Można zwolnić państwa członkowskie z niektórych terminów regularnego przekazywania danych, jeżeli wpływ danego państwa członkowskiego na łączne wartości UE tych zmiennych jest ograniczony.

2. Zwolnienie z przekazywania danych w przypadku zmiennych w zbiorach danych dotyczących tematu „Powierzchnia upraw i produkcja roślinna" przyznaje się pod warunkiem że zastosowanie takiego zwolnienia nie ograniczy informacji dotyczących oczekiwanych łącznych wartości UE dla odpowiedniej zmiennej o więcej niż 5 %. Komisja (Eurostat) oblicza progowe wartości odniesienia dla produkcji każdej uprawy, którą można objąć zwolnieniem. Obliczeń dokonuje się w oparciu o średnią danych statystycznych dotyczących wielkości produkcji z trzech ostatnich lat.

3. Państwo członkowskie, w którym produkcja danej uprawy była równa progowej wartości odniesienia lub od tej wartości niższa przez trzy kolejne lata, zostaje zwolnione z przekazywania w określonych terminach danych dotyczących wszystkich (pod)zmiennych tej uprawy, jak każdorazowo wskazano w sekcji II zbiorów danych w załączniku I. Zwolnienie uchyla się automatycznie, gdy odpowiednia wartość produkcji w danym państwie członkowskim przez trzy kolejne lata przekracza progową wartość odniesienia. Przekazywanie danych rozpoczyna się w roku odniesienia następującym po trzech kolejnych latach, w których przekroczono progową wartość odniesienia. Zwolnienie przywraca się automatycznie, gdy produkcja określonej uprawy w danym państwie członkowskim przez trzy kolejne lata jest równa wartości progowej lub od tej wartości niższa.

4. Progowe wartości odniesienia każdorazowo określono w sekcji II załącznika I. Komisja może zmienić każdą z tych wartości, jeżeli przez trzy kolejne lata średnia łączna wartość UE pozostaje niższa niż 90 % lub wyższa niż 110 % łącznej wartości UE, na podstawie której obliczono progowe wartości odniesienia.

Artykuł 6

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2025 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 25 lipca 2023 r.

W imieniu Komisji

Przewodnicząca

Ursula VON DER LEYEN


(1) Dz.U. L 315 z 7.12.2022, s. 1.

(2) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009 z dnia 11 marca 2009 r. w sprawie statystyki europejskiej oraz uchylające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE, Euratom) nr 1101/2008 w sprawie przekazywania do Urzędu Statystycznego Wspólnot Europejskich danych statystycznych objętych zasadą poufności, rozporządzenie Rady (WE) nr 322/97 w sprawie statystyk Wspólnoty oraz decyzję Rady 89/382/EWG, Euratom w sprawie ustanowienia Komitetu ds. Programów Statystycznych Wspólnot Europejskich (Dz.U. L 87 z 31.3.2009, s. 164).


ZAŁĄCZNIK I

POWIERZCHNIA UPRAW I PRODUKCJA ROŚLINNA

ZBIÓR DANYCH i.1

Uprawy z gruntów ornych i trwałe użytki zielone

Dziedzina:

b.

Statystyki dotyczące produkcji roślinnej

Temat:

i.

Powierzchnia upraw i produkcja roślinna

Temat szczegółowy:

i.1

Uprawy z gruntów ornych i trwałe użytki zielone

SEKCJA I

Zawartość danych

Dane obejmują wczesne szacunki i ostateczne statystyki dotyczące powierzchni, produkcji i plonów upraw rolnych z gruntów ornych i trwałych użytków zielonych, uprawianych głównie w okresie odniesienia, w gospodarstwach rolnych w państwach członkowskich, w tym upraw zgodnych z zasadami produkcji ekologicznej.

Dane na poziomie krajowym

Dane na poziomie regionalnym

Dane dotyczące produkcji ekologicznej

Rodzaj uprawy

Termin przekazywania danych

31 stycznia roku N (1)

30 czerwca roku N (1)

31 sierpnia roku N (1)

30 września roku N

30 listopada roku N

31 marca roku N+1

30 września roku N+1

30 września roku N+1

30 września roku N+1

Wykorzystywana powierzchnia użytków rolnych z wyłączeniem ogrodów przydomowych (2)

MA

MA

OMU, OMC, OMA

Grunty orne (3)

MA

MA

OMU, OMC, OMA

Zboża na ziarno (w tym na nasiona)

MA, SA, PR

SA, PR

Pszenica i pszenica orkisz

SA

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

Pszenica zwyczajna i pszenica orkisz

SA

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

OF, OP

Pszenica zwyczajna ozima i pszenica orkisz ozima

SA

SA

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

Pszenica zwyczajna jara i pszenica orkisz jara

SA

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

Pszenica durum

SA

SA

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

OF, OP

Żyto

SA

SA

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

OF, OP

Jęczmień

SA

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

OF, OP

Jęczmień ozimy

SA

SA

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

Jęczmień jary

SA

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

Owies

SA

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

OF, OP

Kukurydza na ziarno i mieszanka ziarnowo-kolbowa

SA

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

OF, OP

Pszenżyto

SA

SA

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

OF, OP

Sorgo

SA

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

OF, OP

Ryż siewny

SA

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

OF, OP

Ryż indyjski

SA, PR

Ryż japoński

SA, PR

Mieszanki zbożowe ozime (mieszanki żyta z pszenicą)

SA, PR

Mieszanki zbożowe jare (mieszanki zbożowe inne niż mieszanki żyta z pszenicą)

SA, PR

OF, OP

Pozostałe zboża g.i.n. (proso, mozga kanaryjska itp.)

SA, PR

Zboża rzekome

SA, PR

Gryka

SA, PR

Komosa ryżowa

SA, PR

Pozostałe zboża rzekome g.i.n.

SA, PR

Uprawy strączkowe i białkowe na ziarno (łącznie z nasionami oraz mieszankami zbóż i nasion roślin strączkowych)

MA, SA, PR

SA, PR

Peluszka

SA

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

OF, OP

Bób i bobik

SA

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

OF, OP

Słodki łubin

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

OF, OP

Soczewica

SA

SA

SA, PR

SA, PR

OF, OP

Wyka siewna

SA

SA

SA, PR

SA, PR

OF, OP

Ciecierzyca

SA

SA

SA, PR

SA, PR

OF, OP

Inne uprawy strączkowe i białkowe na ziarno g.i.n.

SA, PR

Uprawy okopowe

MA, SA, PR

Ziemniaki (włącznie z uprawami ziemniaków na sadzeniaki)

SA

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

OF, OP

Buraki cukrowe (z wyjątkiem upraw nasiennych)

SA

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

OF, OP

Pozostałe uprawy okopowe g.i.n.

SA, PR

Uprawy przemysłowe

MA, SA

Rośliny oleiste

SA, PR

Rzepak i rzepik na nasiona

SA

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

OF, OP

Rzepak i rzepik ozimy na nasiona

SA

SA

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

Rzepak i rzepik jary na nasiona

SA

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

Nasiona słonecznika

SA

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

OF, OP

Soja

SA

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

OF, OP

Siemię lniane (len oleisty)

SA, PR

Nasiona bawełny

PR

Pozostałe rośliny oleiste g.i.n.

SA, PR

Rośliny włókniste

SA, PR

Len włóknisty

SA

SA

SA, PR

SA, PR

Konopie

SA

SA

SA, PR

SA, PR

Bawełna na włókno

SA, PR

Pozostałe rośliny włókniste g.i.n.

SA, PR

Tytoń

SA, PR

Chmiel

SA, PR

Rośliny aromatyczne oraz o zastosowaniu medycznym i kulinarnym

SA

OF

Uprawy energetyczne g.i.n.

MA, PR

Pozostałe uprawy przemysłowe g.i.n.

SA

Uprawy pastewne na zielonkę na gruntach ornych

MA, PR

MA

Trawy polowe i pastwiska polowe

MA, PR

MA

OMA

Rośliny strączkowe na zielonkę

SA, PR

OF, OP

Lucerna siewna

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

Mieszanki traw i roślin strączkowych

SA, PR

Pozostałe rośliny strączkowe na zielonkę g.i.n.

SA, PR

Kukurydza na zielonkę

SA

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

SA, PR

OF, OP

Pozostałe zboża na zielonkę (z wyłączeniem kukurydzy na zielonkę)

SA, PR

Pozostałe uprawy pastewne na zielonkę na gruntach ornych g.i.n.

SA, PR

Uprawa roślin na nasiona i sadzonki

MA

OMA

Grunty ugorowane

MA

MA

Pozostałe uprawy na gruntach ornych g.i.n.

MA

Trwałe użytki zielone

MA, PR

MA

OMU, OMC, OMA

Trwałe pastwiska i łąki z wyłączeniem pastwisk i łąk niepielęgnowanych

MA, PR

Trwałe pastwiska i łąki niepielęgnowane

MA, PR

Trwałe użytki zielone niewykorzystywane już do produkcji i kwalifikujące się do dopłat

MA

N oznacza rok, którego dane dotyczą.

MA

=

całkowita powierzchnia pod uprawę główną (1 000 ha), w tym powierzchnia upraw ekologicznych.

SA

=

całkowita powierzchnia obsiana (1 000 ha), w tym powierzchnia upraw ekologicznych.

OF

=

powierzchnia obsiana objęta certyfikowaną uprawą ekologiczną (1 000 ha).

OMC

=

powierzchnia pod certyfikowaną ekologiczną uprawę główną.

OMU

=

powierzchnia pod uprawę główną w trakcie konwersji na uprawę ekologiczną (1 000 ha).

OMA

=

powierzchnia pod certyfikowaną ekologiczną uprawę główną lub pod uprawę główną w trakcie konwersji na uprawę ekologiczną (1 000 ha).

PR

=

całkowite zbiory (1 000 ton), w tym zbiory z produkcji ekologicznej.

OP

=

certyfikowane zbiory z produkcji ekologicznej (1 000 ton).

Okres odniesienia: rok zbiorów.

SEKCJA II

Opis jednostek miary

Powierzchnia obsiana: odnosi się do całkowitej powierzchni obsianej lub obsadzonej uprawą, na której to powierzchni zbiory rozpoczynają się w roku kalendarzowym odniesienia, niezależnie od tego, kiedy nastąpiło sadzenie. Jeżeli uprawę wysiewa się lub sadzi więcej niż raz w roku na tej samej działce, powierzchnię mnoży się przez liczbę nasadzeń.

Powierzchnia pod uprawę główną: odnosi się do fizycznej powierzchni działki (działek), niezależnie od tego, czy w roku zbiorów istniała tylko jedna uprawa czy kilka upraw. W przypadku upraw rocznych powierzchnia główna odpowiada powierzchni obsianej; w przypadku upraw łączonych powierzchnia główna odpowiada powierzchni zajętej wspólnie przez dane uprawy; w przypadku kolejnych siewów lub upraw daną powierzchnię bierze się pod uwagę tylko raz; w przypadku upraw trwałych oprócz powierzchni produkcyjnej uwzględnia się również nieprodukcyjne młode plantacje i powierzchnie tymczasowo opuszczone. W ten sposób każda powierzchnia uwzględniona jest tylko raz.

Zbiory: odnoszą się do zbiorów całkowitych, po odjęciu strat w zbiorach.

Produkcję zbóż, upraw strączkowych na ziarno i roślin oleistych zgłasza się w postaci suchej masy czystych ziaren na stałym standardowym rynkowym poziomie wilgotności w danym państwie. Ryż zgłasza się w postaci niełuskanej.

Dane dotyczące produkcji roślin okopowych należy zgłaszać w kategoriach czystej masy, tj. po usunięciu naci i liści roślin, gleby oraz błota.

Produkcja upraw pastewnych na zielonkę na gruntach ornych i trwałych użytkach zielonych obejmuje wielkość zbiorów uzyskanych w drodze koszenia i wypasania. Dane podaje się w postaci suchej masy.

Produkcję innych upraw zgłasza się na stałym standardowym rynkowym poziomie wilgotności w państwach, w których wilgotność wpływa na wprowadzanie tych upraw do obrotu, w postaci najczęściej stosowanej w handlu.

Państwa, o których mowa powyżej, informują Komisję (Eurostat) o stałych standardowych rynkowych poziomach wilgotności, a w oparciu o te informacje Eurostat ponownie oblicza produkcję dla standardowej wilgotności w UE na potrzeby normalizacji.

W przypadku buraków cukrowych państwa przekazują Komisji (Eurostatowi) dane dotyczące zawartości cukru w zbiorach z danego roku wraz z ostatecznymi danymi dotyczącymi produkcji, na podstawie których Eurostat ponownie oblicza produkcję dla standardowej zawartości cukru w UE (16 %) na potrzeby normalizacji.

Powierzchnia pod certyfikowaną uprawę ekologiczną: odnosi się do powierzchni - z wyłączeniem powierzchni w okresie konwersji, o której mowa w art. 10 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 (4) - zarządzanych zgodnie z wymogami mającymi zastosowanie do produkcji ekologicznej określonymi w rozporządzeniu (UE) 2018/848 lub, w stosownych przypadkach, w najnowszym prawodawstwie.

Powierzchnia w trakcie konwersji na uprawę ekologiczną: odnosi się do powierzchni w okresie konwersji, o której mowa w art. 10 rozporządzenia (UE) 2018/848 lub, w stosownych przypadkach, w najnowszym prawodawstwie, zarządzanej zgodnie z wymogami mającymi zastosowanie do produkcji ekologicznej.

Powierzchnia pod certyfikowaną uprawę ekologiczną lub w trakcie konwersji na uprawę ekologiczną: odnosi się do powierzchni będących powierzchniami pod certyfikowaną uprawę ekologiczną lub powierzchniami w trakcie konwersji na uprawę ekologiczną.

Certyfikowane zbiory ekologiczne: odnoszą się do zbiorów z „powierzchni pod certyfikowaną uprawę ekologiczną", o której mowa powyżej.

Powierzchnie pod uprawę ekologiczną uwzględnia się w powierzchni całkowitej, a produkcję ekologiczną - w całkowitej produkcji.

Wymogi techniczne dotyczące zmiennych

Plony oblicza się dzieląc całkowite zbiory przez całkowitą powierzchnię obsianą. Eurostat obliczy plony na podstawie przekazanych danych. Zjawiska pogodowe mające poważny wpływ na zbiory zgłasza się Komisji (Eurostatowi).

Progowe wartości odniesienia na potrzeby zwolnienia z przekazywania danych

Progowe wartości odniesienia, o których mowa w art. 5 ust. 2, są następujące:

Odnośna zmienna:

Produkcja

Progowa wartość odniesienia (1 000 ton)

Zwolnienie z przekazywania danych

Pszenica zwyczajna i pszenica orkisz

1 700

31 stycznia roku N

30 czerwca roku N

31 sierpnia roku N

Pszenica durum

170

Żyto

80

Jęczmień

500

Owies

70

Kukurydza na ziarno i mieszanka ziarnowo-kolbowa

1 100

Pszenżyto

120

Sorgo

15

Ryż siewny

65

Peluszka

25

Bób i bobik

15

Ziemniaki

350

Buraki cukrowe

1 500

Rzepak i rzepik na nasiona

300

Nasiona słonecznika

150

Soja

60

Kukurydza na zielonkę

2 000

ZBIÓR DANYCH i.2

Ogrodnictwo z wyłączeniem upraw trwałych

Dziedzina:

b.

Statystyki dotyczące produkcji roślinnej

Temat:

i.

Powierzchnia upraw i produkcja roślinna

Temat szczegółowy:

i.2

Ogrodnictwo z wyłączeniem upraw trwałych

SEKCJA I

Zawartość danych

Dane obejmują wczesne szacunki i ostateczne statystyki dotyczące powierzchni, produkcji i plonów upraw ogrodniczych, uprawianych w okresie odniesienia w gospodarstwach rolnych w państwach członkowskich, w tym upraw zgodnych z zasadami produkcji ekologicznej.

Dane na poziomie krajowym

Dane dotyczące produkcji ekologicznej

Rodzaj uprawy

Termin przekazywania danych

30 czerwca roku N (5)

30 września roku N (5)

31 maja roku N+1

30 września roku N+1

30 września roku N+1

Świeże warzywa (włączając melony), truskawki i poziomki

HA, PR

MA

OH, OP

Świeże warzywa (włączając melony)

HA, PR

OH, OP

Kapustne

HA, PR

OH, OP

Kalafior i brokuły

HA, PR

Brukselka/kapusta brukselska

HA, PR

Kapusta

HA, PR

Pozostałe warzywa kapustne g.i.n.

HA, PR

Warzywa liściowe i łodygowe (z wyłączeniem kapustnych)

HA, PR

OH, OP

Pory

HA, PR

Seler

HA, PR

Sałaty

HA, PR, PRG

Endywia

HA, PR

Szpinak

HA, PR

Szparagi

HA, PR

Cykoria

HA, PR

Karczochy

HA, PR

Pozostałe warzywa liściowe lub łodygowe g.i.n.

HA, PR

Warzywa uprawiane na owoce (włączając melony)

HA, PR

OH, OP

Pomidory

HA

HA, PR

HA, PR, PRG

OH, OP

Ogórki i korniszony

HA, PR, PRG

Bakłażany

HA, PR

Cukinie i kabaczki

HA, PR

Tykwy i dynie

HA, PR

Melony

HA, PR

Arbuzy

HA, PR

Papryka (capsicum)

HA, PR, PRG

Pozostałe warzywa uprawiane na owoce g.i.n.

HA, PR

Warzywa korzeniowe, bulwiaste i cebulowe

HA, PR

OH, OP

Marchew

HA, PR

OH, OP

Cebula i szalotka

HA, PR

OH, OP

Buraki

HA, PR

Seler korzeniowy

HA, PR

Rzodkiew

HA, PR

Czosnek

HA, PR

Pozostałe warzywa korzeniowe, bulwiaste i cebulowe g.i.n.

HA, PR

Świeże warzywa strączkowe

HA, PR

OH, OP

Świeży groch

HA, PR

Świeża fasola

HA, PR

Pozostałe świeże warzywa strączkowe g.i.n.

HA, PR

Pozostałe świeże warzywa g.i.n.

HA, PR

Truskawki i poziomki

HA, PR, PRG

OH, OP

Kwiaty i rośliny ozdobne (z wyłączeniem szkółek)

MA

Grzyby uprawne

PR

OP

Pieczarki

PR

Pozostałe grzyby uprawne g.i.n.

PR

N oznacza rok, którego dane dotyczą.

MA

=

całkowita powierzchnia pod uprawę główną (1 000 ha).

HA

=

całkowita powierzchnia zbiorów (1 000 ha).

OH

=

powierzchnia zbiorów certyfikowanej uprawy ekologicznej (1 000 ha).

PR

=

całkowite zbiory (1 000 ton).

PRG

=

całkowita produkcja pod szkłem lub wysokimi (dostępnymi) osłonami (1 000 ton).

OP

=

certyfikowane zbiory z produkcji ekologicznej (1 000 ton).

Okres odniesienia: rok zbiorów.

SEKCJA II

Opis jednostek miary

Powierzchnia zbiorów: odnosi się do powierzchni określonej uprawy, zbieranej w roku odniesienia. Jeżeli w okresie odniesienia uprawę wysiewa się lub sadzi więcej niż raz na tej samej powierzchni, powierzchnię tę mnoży się przez liczbę rocznych zbiorów.

Powierzchnia pod uprawę główną: zob. zbiór danych i.1, sekcja II.

Zbiory: zob. zbiór danych i.1, sekcja II.

Powierzchnia pod certyfikowaną uprawę ekologiczną: zob. zbiór danych i.1, sekcja II.

Certyfikowane zbiory ekologiczne: zob. zbiór danych i.1, sekcja II.

Wymogi techniczne dotyczące zmiennych

Plony oblicza się dzieląc całkowite zbiory przez całkowitą powierzchnię zbiorów. Eurostat obliczy plony na podstawie przekazanych danych. Zjawiska pogodowe mające poważny wpływ na zbiory zgłasza się Komisji (Eurostatowi).

Progowe wartości odniesienia na potrzeby zwolnienia z przekazywania danych

Progowe wartości odniesienia, o których mowa w art. 5 ust. 2, są następujące:

Odnośna zmienna

Progowa wartość odniesienia (1 000 ton)

Zwolnienie z przekazywania danych

Produkcja pomidorów

250

30 czerwca roku N

30 września roku N

ZBIÓR DANYCH i.3

Uprawy trwałe

Dziedzina:

b.

Statystyki dotyczące produkcji roślinnej

Temat:

i.

Powierzchnia upraw i produkcja roślinna

Temat szczegółowy:

i.3

Uprawy trwałe

SEKCJA I

Zawartość danych

Dane obejmują wczesne szacunki i ostateczne statystyki dotyczące powierzchni, produkcji i plonów trwałych upraw rolnych, uprawianych głównie w okresie odniesienia w gospodarstwach rolnych w państwach członkowskich, w tym upraw zgodnych z zasadami produkcji ekologicznej.

Rodzaj uprawy

Dane na poziomie krajowym

Dane na poziomie regionalnym

Dane dotyczące produkcji ekologicznej

Termin przekazywania danych

30 listopada roku N (6)

31 marca roku N+1

30 września roku N+1

30 września roku N+1

30 września roku N+1

Uprawy trwałe

MA

MA

OMC, OMU, OMA

Uprawy trwałe do spożycia przez ludzi

PA, PR

MA, PA, PR

Drzewa owocowe, rośliny jagodowe i orzechy (z wyłączeniem owoców cytrusowych, winogron, truskawek i poziomek)

PA, PR

MA

MA

OPA, OP

Owoce rosnące w strefie klimatu umiarkowanego

PA, PR

OPA

Owoce ziarnkowe

PA, PR

OPA

Jabłka

PA, PR

PA, PR

OPA, OP

Gruszki

PA, PR

PA, PR

OPA, OP

Pozostałe owoce ziarnkowe g.i.n.

PA, PR

Owoce pestkowe

PA, PR

OPA

Brzoskwinie

PA, PR

PA, PR

OPA, OP

Nektaryny

PA, PR

PA, PR

OPA, OP

Morele

PA, PR

OPA, OP

Wiśnie i czereśnie

PA, PR

OPA, OP

Czereśnie

PA, PR

Wiśnie

PA, PR

Śliwki

PA, PR

OPA, OP

Pozostałe owoce pestkowe g.i.n.

PA, PR

Owoce rosnące w strefach klimatu subtropikalnego i tropikalnego

PA, PR

OPA

Figi

PA, PR

Kiwi

PA, PR

OPA, OP

Awokado

PA, PR

Banany

PA, PR

Pozostałe owoce rosnące w strefach klimatu subtropikalnego i tropikalnego g.i.n.

PA, PR

Owoce jagodowe (z wyłączeniem truskawek i poziomek)

PA, PR

OPA, OP

Czarne porzeczki

PA, PR

Czerwone porzeczki

PA, PR

Maliny

PA, PR

Borówki amerykańskie

PA, PR

Pozostałe jagody g.i.n.

PA, PR

Orzechy

PA, PR

OPA, OP

Orzechy włoskie

PA, PR

Orzechy laskowe

PA, PR

Migdały

PA, PR

Kasztany jadalne

PA, PR

Pozostałe orzechy g.i.n.

PA, PR

Owoce cytrusowe

PA, PR

MA, PA, PR

MA

OPA, OP

Pomarańcze

PA, PR

PA, PR

PA, PR

OPA, OP

Drobne owoce cytrusowe

PA, PR

PA, PR

Satsumy

PA, PR

PA, PR

PA, PR

Klementynki

PA, PR

PA, PR

PA, PR

Pozostałe drobne owoce cytrusowe i hybrydy mandarynek g.i.n.

PA, PR

PA, PR

Cytryny i limony

PA, PR

PA, PR

Pomarańcze olbrzymie i grejpfruty

PA, PR

PA, PR

Pozostałe owoce cytrusowe g.i.n.

PA, PR

PA, PR

Winogrona

PA, PR

MA, PA, PR

MA

OPA, OP

Winogrona do produkcji win

PA, PR

PA, PR

OPA, OP

Winogrona do produkcji win o chronionej nazwie pochodzenia (ChNP)

PA, PR

PA, PR

Winogrona do produkcji win o chronionym oznaczeniu geograficznym (ChOG)

PA, PR

PA, PR

Winogrona do produkcji pozostałych win g.i.n. (bez ChNP/ChOG)

PA, PR

PA, PR

Winogrona stołowe

PA, PR

PA, PR

Winogrona do produkcji rodzynek

PA, PR

PA, PR

Winogrona do innych celów g.i.n.

PA, PR

PA, PR

Oliwki

PA, PR

PA, PR

MA, PA, PR

MA

OPA, OP

Oliwki stołowe

PA

PA, PR

PA, PR

Oliwki na oliwę

PA

PA, PR

PA, PR

Pozostałe uprawy trwałe przeznaczone do spożycia przez ludzi g.i.n.

PA, PR

MA

Szkółki

MA

Pozostałe uprawy trwałe

MA

N oznacza rok, którego dane dotyczą.

MA

=

całkowita powierzchnia pod uprawę główną (1 000 ha).

PA

=

całkowita powierzchnia produkcyjna (1 000 ha).

OPA

=

powierzchnia objęta certyfikowaną uprawą ekologiczną (1 000 ha).

OMC

=

powierzchnia pod certyfikowaną ekologiczną uprawę główną.

OMU

=

powierzchnia pod uprawę główną w trakcie konwersji na uprawę ekologiczną (1 000 ha).

OMA

=

powierzchnia pod certyfikowaną ekologiczną uprawę główną lub pod uprawę główną w trakcie konwersji na uprawę ekologiczną (1 000 ha).

PR

=

całkowite zbiory (1 000 ton).

OP

=

certyfikowane zbiory z produkcji ekologicznej (1 000 ton).

Okres odniesienia: rok zbiorów.

SEKCJA II

Opis jednostek miary

Powierzchnia produkcyjna: odnosi się do powierzchni, z której większość uprawy potencjalnie można zebrać w roku odniesienia.

Powierzchnia pod uprawę główną: zob. zbiór danych i.1, sekcja II.

Zbiory: zob. zbiór danych i.1, sekcja II.

Powierzchnia pod certyfikowaną uprawę ekologiczną: zob. zbiór danych i.1, sekcja II.

Powierzchnia pod certyfikowaną ekologiczną uprawę główną lub uprawę główną w trakcie konwersji na uprawę ekologiczną: zob. zbiór danych i.1, sekcja II.

Certyfikowane zbiory ekologiczne: zob. zbiór danych i.1, sekcja II.

Wymogi techniczne dotyczące zmiennych

Plony oblicza się dzieląc całkowite zbiory przez całkowitą powierzchnię produkcyjną. Eurostat obliczy plony na podstawie przekazanych danych. Zjawiska pogodowe mające poważny wpływ na zbiory zgłasza się Komisji (Eurostatowi).

Progowe wartości odniesienia na potrzeby zwolnienia z przekazywania danych

Progowe wartości odniesienia, o których mowa w art. 5 ust. 2, są następujące:

Odnośna zmienna:

Produkcja

Progowa wartość odniesienia (1 000 ton)

Zwolnienie z przekazywania danych

Jabłka

150

30 listopada roku N

Gruszki

40

Brzoskwinie

90

Nektaryny

80

Pomarańcze

300

Klementynki

140

Satsumy

120

Oliwki

700


(1) Zob. sekcja II dotycząca zasad zwolnienia z przekazywania danych.

(2) Do wykorzystywanej powierzchni użytków rolnych wlicza się powierzchnie ujęte w zbiorach danych i.2 oraz i.3, z wyjątkiem powierzchni uprawy grzybów ujętej w zbiorze danych i.2.

(3) Do powierzchni gruntów ornych wlicza się powierzchnie ujęte w zbiorze danych i.2.

(4) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 (Dz.U. L 150 z 14.6.2018, s. 1).

(5) Zob. sekcja II dotycząca zasad zwolnienia z przekazywania danych.

(6) Zob. sekcja II dotycząca zasad zwolnienia z przekazywania danych.


ZAŁĄCZNIK II

BILANS UPRAW

ZBIÓR DANYCH ii.1

Bilans zbóż

Dziedzina:

b.

Statystyki dotyczące produkcji roślinnej

Temat:

ii.

Bilans upraw

Temat szczegółowy:

ii.1

Bilans zbóż

SEKCJA I

Zawartość danych

Dane obejmują dostawy, wykorzystanie i zapasy głównych zbóż oraz produktów uzyskanych na pierwszym poziomie w państwach członkowskich w okresie odniesienia.

Rodzaj uprawy

Pszenica zwyczajna i pszenica orkisz

Pszenica durum

Żyto

Jęczmień

Owies

Pszenżyto

Kukurydza na ziarno i mieszanka ziarnowo-kolbowa

Termin przekazywania danych

Koniec roku gospodarczego + 11 miesięcy

Charakterystyka pozycji bilansowej

Podaż

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Zbiory

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Straty i odpady z gospodarstw rolnych

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Przywóz

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Przywóz wewnątrz UE

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Przywóz spoza UE

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Stan zapasów na początku roku gospodarczego

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Wykorzystanie

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Wykorzystanie krajowe

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Wykorzystanie krajowe - spożycie przez ludzi

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Wykorzystanie krajowe - zastosowanie przemysłowe

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Wykorzystanie krajowe - wykorzystanie bioetanolu przemysłowego, innych biopaliw lub biogazu

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Wykorzystanie krajowe - wykorzystanie w całości jako materiał paszowy

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Wykorzystanie krajowe - nasiona

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Wykorzystanie krajowe - straty

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Wywóz

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Wywóz wewnątrz UE

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Wywóz poza UE

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Stan na koniec roku gospodarczego

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Q

Q

=

ilość (1 000 ton) na poziomie krajowym.

Okres odniesienia: rok gospodarczy N (od 1 lipca roku N do 30 czerwca roku N+1).

SEKCJA II

Opis jednostek miary

Ilość: odnosi się do ilości upraw lub ich równoważnika wyrażonego w ziarnach, którą to ilość wykorzystuje się jako wartość pozycji bilansowej na stałym standardowym rynkowym poziomie wilgotności w danym państwie.

ZBIÓR DANYCH ii.2

Bilans nasion oleistych

Dziedzina:

b.

Statystyki dotyczące produkcji roślinnej

Temat:

ii.

Bilans upraw

Temat szczegółowy:

ii.2

Bilans nasion oleistych

SEKCJA I

Zawartość danych

Dane obejmują dostawy, wykorzystanie i zapasy głównych nasion oleistych w państwach członkowskich w okresie odniesienia.

Rodzaj uprawy

Rzepak i rzepik na nasiona

Nasiona słonecznika

Soja

Termin przekazywania danych

Koniec roku gospodarczego + 11 miesięcy

Charakterystyka pozycji bilansowej

Podaż

Q

Q

Q

Zbiory

Q

Q

Q

Straty i odpady z gospodarstw rolnych

Q

Q

Q

Przywóz

Q

Q

Q

Przywóz wewnątrz UE

Q

Q

Q

Przywóz spoza UE

Q

Q

Q

Stan zapasów na początku roku gospodarczego

Q

Q

Q

Wykorzystanie

Q

Q

Q

Wykorzystanie krajowe

Q

Q

Q

Wykorzystanie krajowe - spożycie przez ludzi

Q

Q

Q

Wykorzystanie krajowe - wykorzystanie w całości jako materiał paszowy

Q

Q

Q

Wykorzystanie krajowe - tłoczenie

Q

Q

Q

Tłoczenie olejów - spożycie przez ludzi

Q

Q

Q

Tłoczenie olejów - biopaliwa

Q

Q

Q

Tłoczenie olejów - inne zastosowanie przemysłowe

Q

Q

Q

Wykorzystanie krajowe - nasiona

Q

Q

Q

Wykorzystanie krajowe - straty

Q

Q

Q

Wywóz

Q

Q

Q

Wywóz wewnątrz UE

Q

Q

Q

Wywóz poza UE

Q

Q

Q

Stan na koniec roku gospodarczego

Q

Q

Q

Q

=

ilość (1 000 ton) na poziomie krajowym.

Okres odniesienia: rok gospodarczy N (od 1 lipca roku N do 30 czerwca roku N+1).

SEKCJA II

Opis jednostek miary

Ilość: odnosi się do ilości upraw lub ich równoważnika wyrażonego w nasionach, którą to ilość wykorzystuje się jako wartość pozycji bilansowej na stałym standardowym rynkowym poziomie wilgotności w danym państwie.


ZAŁĄCZNIK III

UŻYTKI ZIELONE

ZBIÓR DANYCH iii.1

Zarządzanie powierzchnią wypasu

Dziedzina:

b.

Statystyki dotyczące produkcji roślinnej

Temat:

iii.

Użytki zielone

Temat szczegółowy:

iii.1

Zarządzanie użytkami zielonymi

SEKCJA I

Zawartość danych

Dane obejmują powierzchnię trwałych i tymczasowych użytków zielonych sklasyfikowaną według wieku, zasięgu i zarządzania w państwach członkowskich w okresie odniesienia.

Powierzchnia całkowita

W tym zarządzana

Zarządzana, w tym nawożona

Termin przekazywania danych

30 września roku N+1

Rodzaj uprawy:

Trwałe użytki zielone (min. 20-letnie)

MA, MAR

MA

MA

Trwałe użytki zielone (11-19-letnie)

MA, MAR

MA

MA

Trwałe użytki zielone (6-10-letnie)

MA, MAR

MA

MA

Trawy polowe i pastwiska polowe

MA, MAR

1-3-letnie

MA, MAR

4-5-letnie

MA, MAR

Część powierzchni trwałych użytków zielonych, na której znajdują się:

Drzewa lub krzewy

MA, MAR

Zarządzana powierzchnia agroleśnictwa

MA, MAR

Jednostki miary:

MA

=

całkowita powierzchnia pod uprawę główną (1 000 ha).

MAR

=

powierzchnia uprawy głównej na poziomie regionalnym.

Częstotliwość

:

lata kończące się cyfrą 0, 3 lub 6.

Okres odniesienia

:

rok kalendarzowy.

SEKCJA II

Opis jednostek miary

Powierzchnia pod uprawę główną: zob. zbiór danych i.1.


ZAŁĄCZNIK IV

Wymogi dokładności

Dane zgromadzone w charakterze próbki i ekstrapolowane na całą populację statystyczną zbioru danych muszą spełniać wymogi dokładności określone w tabeli 1.

Wymogi dokładności mają zastosowanie przy ostatecznym przekazywaniu krajowych szacunków dla określonych zmiennych należących do zbiorów danych wymienionych w tabeli 1.

Zmienne dotyczą powierzchni pod uprawę główną na poziomie krajowym.

Populację odniesienia określono w pierwszej kolumnie tabeli 1.

Tabela 1

Wymogi dokładności

Populacja odniesienia

Zmienne, do których stosuje się wymogi dokładności

Względny błąd standardowy

Zbiór danych: Uprawy z gruntów ornych i trwałe użytki zielone

Gospodarstwa rolne prowadzące uprawę związaną z odpowiednią zmienną

-

Powierzchnia pod główną uprawę zbóż na ziarno

3 %

-

Powierzchnia pod główne uprawy strączkowe i białkowe na ziarno

-

Powierzchnia pod główne uprawy okopowe

-

Powierzchnia pod główne uprawy przemysłowe

-

Powierzchnia pod główne uprawy pastewne na zielonkę na gruntach ornych

-

Powierzchnia pod uprawę główną trwałych użytków zielonych

Zbiór danych: Ogrodnictwo z wyłączeniem upraw trwałych

Gospodarstwa rolne prowadzące produkcję ogrodniczą z wyłączeniem upraw trwałych

-

Powierzchnia pod główne uprawy świeżych warzyw (włączając melony), truskawek i poziomek

3 %

Zbiór danych: Uprawy trwałe

Gospodarstwa rolne prowadzące uprawy trwałe

-

Powierzchnia pod główne uprawy trwałe

3 %


ZAŁĄCZNIK V

OPISY TERMINÓW

Rok zbiorów

Rok kalendarzowy, w którym rozpoczyna się zbiory, w tym okres, w którym podejmowane są wszystkie działania przygotowawcze (takie jak orka, sadzenie i stosowanie nawozów oraz środków ochrony roślin) służące zabezpieczeniu tych zbiorów, również podejmowane w poprzednim roku kalendarzowym.


Wykorzystywana powierzchnia użytków rolnych z wyłączeniem ogrodów przydomowych

Całkowita powierzchnia gruntów ornych, trwałych użytków zielonych i upraw trwałych.

Grunty orne

Grunty poddawane stałej uprawie (orane lub uprawiane w inny sposób) lub regularnie obsadzane, na ogół w systemie płodozmianu.

Uprawy ozime

Uprawy wysiewane zimą lub przed zimą.

Uprawy jare

Uprawy wysiewane wiosną.

Zboża na ziarno (w tym na nasiona)

Wszystkie zboża zbierane w stanie suchym na ziarno, bez względu na jego przeznaczenie.

Pszenica i pszenica orkisz

Triticum aestivum L. emend. Fiori et Paol., Triticum spelta L., Triticum monococcum L i Triticum durum Desf.

Pszenica zwyczajna i pszenica orkisz

Triticum aestivum L. emend. Fiori et Paol., Triticum spelta L. i Triticum monococcum L. oraz inne gatunki z rodziny Triticum uprawiane ze względu na podobną charakterystykę.

Pszenica durum

Triticum durum Desf.

Żyto

Secale cereale L.

Mieszanki zbożowe ozime (mieszanki żyta z pszenicą)

Mieszanki żyta z innymi zbożami oraz z innymi mieszankami zbóż wysiewanymi zimą lub przed zimą (meslin).

Jęczmień

Hordeum vulgare L.

Owies

Avena sativa L.

Mieszanki zbożowe jare (mieszanki zbożowe inne niż mieszanki żyta z pszenicą)

Zboża wysiewane wiosną i uprawiane jako mieszanki.

Kukurydza na ziarno i mieszanka ziarnowo-kolbowa

Zea mays L. zbierana na ziarno, nasiona lub mieszankę ziarnowo-kolbową.

Pszenżyto

x Triticosecale Wittmack.

Sorgo

Sorghum bicolor (L.) Conrad Moench lub Sorghum x sudanense (Piper) Stapf.

Ryż siewny

Oryza sativa L.

Ryż indyjski

Oryza sativa ssp. indica.

Ryż japoński

Oryza sativa ssp. japonica.

Inne zboża g.i.n.

Zboża zbierane w stanie suchym na ziarno, nieujęte w żadnej z poprzednich pozycji, takie jak proso (Panicum miliaceum L.), mozga kanaryjska (Phalaris canariensis L.) i inne zboża, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Zboża rzekome

Rośliny, które produkują owoce lub nasiona, wykorzystywane i spożywane jako ziarna, choć zgodnie z botaniką rośliny te nie są ani trawami, ani prawdziwymi zbożami.

Gryka

Fagopyrum esculentum Mill.

Komosa ryżowa

Chenopodium quinoa Willd.

Pozostałe zboża rzekome g.i.n.

Zboża rzekome gdzie indziej niesklasyfikowane.

Uprawy strączkowe i białkowe na ziarno

Wszystkie uprawy strączkowe i białkowe zbierane w stanie suchym na ziarno, bez względu na ich przeznaczenie.

Peluszka

Wszystkie odmiany peluszki (Pisum sativum L. convar. sativum lub Pisum sativum L. convar. arvense L. lub convar. speciosum) zbierane w stanie suchym.

Bób i bobik

Wszystkie odmiany bobu i bobiku (Vicia faba L. (partim)) zbierane w stanie suchym.

Słodki łubin

Wszystkie słodkie łubiny (Lupinus sp.) zbierane w stanie suchym na ziarno.

Soczewica

Lens culinaris Medikus.

Ciecierzyca

Cicer arietinum L.

Wyka siewna

Vicia sativa subsp. Sativa L. zbierana w stanie suchym na ziarno.

Inne uprawy strączkowe i białkowe na ziarno g.i.n.

Uprawy strączkowe i białkowe zbierane w stanie suchym na ziarno, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Uprawy okopowe

Rośliny uprawiane dla swoich korzeni, bulw lub zmodyfikowanych łodyg. Nie dotyczy to m.in. warzyw korzeniowych, bulwiastych ani cebulowych, jak m.in. marchew, buraki, brukiew.

Ziemniaki (włącznie z uprawami ziemniaków na sadzeniaki)

Solanum tuberosum L.

Buraki cukrowe (z wyjątkiem upraw nasiennych)

Beta vulgaris L. subsp. vulgaris var. altissima Döll, przeznaczona głównie dla cukrownictwa i produkcji alkoholu.

Pozostałe uprawy okopowe g.i.n.

Buraki pastewne (Beta vulgaris L.) oraz rośliny z rodziny kapustnych zbierane głównie na paszę, niezależnie od tego, czy zbierany jest korzeń czy łodyga, a także inne rośliny uprawiane głównie ze względu na korzeń na paszę, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Uprawy przemysłowe

Rośliny, które normalnie nie są sprzedawane bezpośrednio do celów konsumpcyjnych, ponieważ przed ostatecznym użyciem wymagają obróbki przemysłowej.

Rośliny oleiste

Rośliny uprawiane głównie ze względu na zawartość w nich oleju.

Rzepak i rzepik na nasiona

Rzepak (Brassica napus L.) i rzepik (Brassica rapa L. var. oleifera (Lam.) uprawiane do produkcji oleju, zbierane jako suche ziarno.

Nasiona słonecznika

Helianthus annuus L. zbierany jako suche ziarno.

Soja

Glycine max L. Merril zbierana jako suche ziarno, niezależnie od zastosowania.

Siemię lniane (len oleisty)

Różne odmiany siemienia lnianego i lnu oleistego (Linum usitatissimum L.) uprawiane głównie do produkcji oleju i zbierane jako suche ziarno.

Pozostałe rośliny oleiste g.i.n.

Inne rośliny uprawiane głównie ze względu na zawartość w nich oleju, zbierane jako suche ziarno, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Rośliny włókniste

Rośliny uprawiane głównie ze względu na zawartość w nich włókna.

Len włóknisty

Różne odmiany lnu (Linum usitatissimum L.) uprawiane głównie do produkcji włókna.

Konopie

Cannabis sativa L. uprawiane do produkcji słomy i do innych podobnych zastosowań przemysłowych.

Bawełna

Gossypium spp. zbierana do produkcji włókna lub do wykorzystania nasion oleistych.

Pozostałe rośliny włókniste g.i.n.

Inne rośliny uprawiane głównie dla zawartego w nich włókna, gdzie indziej niesklasyfikowane, takie jak juta (Corchorus capsularis L.), abaca (manila) (Musa textilis Née), sizal (Agave sisalana Perrine) i kenaf (Hibiscus cannabinus L.).

Tytoń

Nicotiana tabacum L. uprawiana ze względu na liście.

Chmiel

Humulus lupulus L. uprawiany ze względu na szyszki.

Rośliny aromatyczne oraz o zastosowaniu medycznym i kulinarnym

Rośliny aromatyczne oraz o zastosowaniu medycznym i kulinarnym uprawiane w celach farmaceutycznych, do produkcji perfum lub do spożycia przez ludzi.

Uprawy energetyczne g.i.n.

Uprawy wykorzystywane wyłącznie do produkcji energii odnawialnej, gdzie indziej niesklasyfikowane i uprawiane na gruntach ornych.

Pozostałe uprawy przemysłowe g.i.n.

Inne rośliny przemysłowe, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Uprawy pastewne na zielonkę na gruntach ornych

Wszystkie uprawy zbierane jako zielone plony i przeznaczone głównie na pasze dla zwierząt, zielonkę lub do produkcji energii odnawialnej, mianowicie zboża, trawy, rośliny strączkowe lub przemysłowe i inne uprawy na gruntach ornych zbierane lub wykorzystywane jako zielone plony.

Trawy polowe i pastwiska polowe

Rośliny trawiaste przeznaczone na wypas, na siano lub kiszonki, stosowane jako element normalnego płodozmianu upraw, pozostające na polu przez przynajmniej jeden rok uprawy, a zazwyczaj krócej niż przez pięć lat, wysiewane jako trawy lub mieszanki traw.

Rośliny strączkowe na zielonkę

Rośliny strączkowe uprawiane i zbierane na zielonkę, jako całe rośliny, głównie z przeznaczeniem na paszę lub do produkcji energii, w tym mieszanki upraw złożone głównie z roślin strączkowych (zwykle > 80 % roślin strączkowych) i trawiastych, zbierane na zielonkę lub jako suche siano.

Lucerna siewna

Medicago spp. uprawiana sama lub w ramach mieszanki, której stanowi znaczącą większość.

Mieszanki traw i roślin strączkowych

Długoterminowa uprawa polowa obsiana mieszanką traw i pastewnych roślin strączkowych (zwykle < 80 % roślin strączkowych) zbieranych na zielonkę lub jako suche siano.

Pozostałe rośliny strączkowe na zielonkę g.i.n.

Inne rośliny strączkowe zbierane na zielonkę i przeznaczone głównie na pasze lub do produkcji energii.

Kukurydza na zielonkę

Zea mays L. uprawiana głównie na kiszonkę, a nie zbierana na ziarno (całe kolby, części całej rośliny lub cała roślina).

Pozostałe zboża na zielonkę (z wyłączeniem kukurydzy na zielonkę)

Wszystkie zboża (z wyjątkiem kukurydzy), uprawiane i zbierane na zielonkę, jako całe rośliny, z przeznaczeniem na paszę lub do produkcji energii odnawialnej (biomasy).

Pozostałe uprawy pastewne na zielonkę na gruntach ornych g.i.n.

Pozostałe roczne lub wieloletnie uprawy (trwające krócej niż pięć lat), zbierane na zielonkę, z przeznaczeniem głównie na paszę dla zwierząt. Również gdzie indziej niesklasyfikowane pozostałości po innych uprawach, które uległy zniszczeniu, jeżeli pozostałości te wciąż nadają się do wykorzystania (na paszę lub do produkcji energii odnawialnej).

Uprawa roślin na nasiona i sadzonki

Uprawa roślin na sadzonki (z wyjątkiem ziemniaków i innych roślin, w przypadku których korzenie są również używane jako sadzonki), uprawa na paszę, trawy, rośliny przemysłowe (z wyjątkiem ziaren oleistych) oraz nasiona i sadzonki warzyw i kwiatów.

Grunty ugorowane

Grunty orne włączone w system płodozmianu albo utrzymywane według norm utrzymania w dobrej kulturze rolnej zgodnej z ochroną środowiska (GAEC) - niezależnie od tego, czy są one uprawiane - nieprzeznaczone do produkcji plonów w roku zbiorów. Podstawową cechą charakterystyczną gruntów ugorowanych jest pozostawienie ich na odpoczynek, zwykle na okres pełnego roku uprawy. Gruntem ugorowanym może być:

(i)

grunt niepokryty roślinnością, bez jakichkolwiek upraw lub

(ii)

grunt pokryty roślinnością, która wyrosła w sposób naturalny i którą można wykorzystać jako paszę lub przeorać lub

(iii)

grunt obsiany wyłącznie w celu produkcji nawozu zielonego (grunt ugorowany zielony).

Pozostałe uprawy na gruntach ornych g.i.n.

Uprawy polowe gdzie indziej niesklasyfikowane.

Trwałe użytki zielone

Grunty wykorzystywane w sposób ciągły (przez kilka, zazwyczaj przynajmniej pięć, kolejnych lat) do uprawy zielnych roślin pastewnych lub roślin energetycznych, zarówno uprawnych (wysiewanych), jak i zasianych naturalnie (samosiewnych), niewłączone w gospodarstwie rolnym do systemu płodozmianu. Takie grunty można wykorzystywać jako tereny do wypasu, kosić porastającą je roślinność na kiszonki lub siano lub wykorzystywać ją do produkcji energii odnawialnej.

Trwałe pastwiska i łąki z wyłączeniem pastwisk i łąk niepielęgnowanych

Pastwiska trwałe na glebach o dobrej lub średniej jakości, które można zazwyczaj wykorzystać do intensywnego wypasu.

Trwałe pastwiska i łąki niepielęgnowane

Niskourodzajne trwałe użytki zielone, zwykle na glebach niskiej jakości, na przykład w terenie pagórkowatym i na dużych wysokościach, na ogół nienawożone, nieuprawiane, bez dosiewów i drenażu. Obszary te można zwykle wykorzystywać do ekstensywnego wypasu i zazwyczaj nie są one koszone lub są koszone ekstensywnie, jako że nie są w stanie wykarmić większej liczby zwierząt.

Trwałe użytki zielone niewykorzystywane już do produkcji i kwalifikujące się do dopłat

Trwałe użytki zielone i łąki wyłączone z produkcji, utrzymywane - zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/21151 lub z najnowszym prawodawstwem, jeśli ma ono zastosowanie - w stanie nadającym się do wypasu lub uprawy bez działań przygotowawczych wykraczających poza zwykłe metody rolnicze i użycie zwykłego sprzętu rolniczego oraz kwalifikujące się do objęcia ich dopłatami.


Świeże warzywa (włączając melony), truskawki i poziomki

Wszystkie warzywa kapustne, warzywa liściowe i łodygowe, warzywa uprawiane ze względu na owoce, warzywa korzeniowe, bulwiaste i cebulowe, świeże warzywa strączkowe, inne warzywa zbierane jako świeże (nie suche) oraz truskawki i poziomki, w tym zarówno warzywa, truskawki i poziomki uprawiane na gruntach ornych na wolnym powietrzu w płodozmianie z innymi uprawami rolnymi lub ogrodniczymi, jak i warzywa, truskawki i poziomki uprawiane pod szkłem lub wysokimi (dostępnymi) osłonami.

Świeże warzywa (włączając melony)

Wszystkie warzywa kapustne, warzywa liściowe i łodygowe, warzywa uprawiane ze względu na owoce, warzywa korzeniowe, bulwiaste i cebulowe, świeże warzywa strączkowe oraz inne warzywa zbierane jako świeże (nie suche).

Kapustne

Wszystkie warzywa kapustne, uprawiane ze względu na liście, łodygi, kwiaty lub pąki, a także warzywa korzeniowe i bulwiaste, zbierane jako świeże (nie suche).

Kalafior i brokuły

W tym kalafior (Brassica oleracea L. convar. Botrytis (L.)), brokuł (Brassica oleracea L. var. botrytis subvar. cymos), kalafior zielony (zielona odmiana kalafiora), brokuł włoski, brokuł chiński, jarmuż chiński, in. kailaan (krzyżówka brokuła i gai lan (Brassica oleracea L. var. alboglabra)) oraz kalafior romanesco (Brassica oleracea convar. Botrytis var. botrytis).

Brukselka/kapusta brukselska

Brassica oleracea L. var. Gemmifera DC.

Kapusta

W tym kapusta głowiasta biała (Brassica oleracea L. var. oleracea), kapusta stożkowa (Brassica oleracea L. convar. capitata Alef. var. alba DC), kapusta głowiasta czerwona (Brassica oleracea L. convar. capitata Alef. var. capitata L. f. rubra) oraz kapusta głowiasta włoska (Brassica oleracea L. convar. capitata Alef. var. sabauda L.).

Pozostałe warzywa kapustne g.i.n.

Wszystkie pozostałe warzywa kapustne, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Warzywa liściowe i łodygowe (z wyłączeniem kapustnych)

Wszystkie warzywa liściowe lub łodygowe (z wyjątkiem kapustnych): pory, selery, sałaty, endywie, szpinak, szparagi, cykorie, karczochy i inne warzywa liściowe lub łodygowe.

Pory

Allium porrum L. i inne gatunki z rodziny Allium uprawiane ze względu na podobną charakterystykę.

Seler

Apium graveolens var. Dulce (Mill.) Pers.

Sałaty

Lactuca spp.

Endywia

Endywia (Cichorium endivia L. var. crispum Lam.) i endywia szerokolistna (Cichorium endivia L. var. latifolium Lam.).

Szpinak

Spinacia oleracea L.

Szparagi

Asparagus officinalis L.

Cykoria

Odmiany cykorii (Cichorium intybus L.) do sałatek i do wytwarzania inuliny lub kawy.

Karczochy

Cynara scolymus L.

Pozostałe warzywa liściowe lub łodygowe g.i.n.

Pozostałe warzywa liściowe i łodygowe gdzie indziej niesklasyfikowane.

Warzywa uprawiane na owoce (włączając melony)

Wszystkie warzywa uprawiane na owoce: pomidory, ogórki, korniszony, bakłażany, cukinie i kabaczki, tykwy i dynie, melony i arbuzy, papryka (Capsicum spp.) i inne warzywa uprawiane na owoce.

Pomidory

Wszystkie pomidory (Solanum lycopersicon L. Syn. Lycopersicon lycopersicum (L.) H. Karst. Syn. Lycopersicon esculentum Mill.).

Ogórki i korniszony

Ogórki (Cucumis sativus L.), w tym szczególne odmiany uprawne stosowane zazwyczaj w przypadku ogórków kiszonych (korniszonów), w tym Cucumis anguria L.

Bakłażany

Solanum melongena L.

Cukinie i kabaczki

Odmiany cukinii i kabaczków (Cucurbita pepo L. ssp. Pepo).

Tykwy i dynie

Odmiany tykw (Cucurbita moschata Duchesne) i dyni (Curcubita maxima spp.) przeznaczone do spożycia przez ludzi.

Melony

Cucumis melo L.

Arbuzy

Citrullus lanatus (Thunb.) Matsum. & Nakai.

Papryka (capsicum)

Wszystkie odmiany (słodkiej) papryki (Capsicum annuum L.) i papryki chili (Capsicum frutescens L.).

Pozostałe warzywa uprawiane na owoce g.i.n.

Pozostałe warzywa uprawiane na owoce do spożycia przez ludzi, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Warzywa korzeniowe, bulwiaste i cebulowe

Wszystkie warzywa korzeniowe, bulwiaste i cebulowe: marchew, cebula, szalotka, burak, seler, rzodkiew, czosnek i inne warzywa korzeniowe, bulwiaste i cebulowe.

Marchew

Daucus carota L. ssp. sativus (Hoffm.) Hayek.

Cebula i szalotka

Cebula zwyczajna (Allium cepa L.), dziki por szerokolistny (Allium ampeloprasum L.), czosnek dęty (Allium fistulosum L.) i szalotka (Allium ascalonicum L.) oraz inne gatunki z rodziny Allium uprawiane ze względu na podobną charakterystykę.

Buraki

Beta vulgaris L. var. conditiva Alef.

Seler korzeniowy

Apium graveolens L. var. rapaceum.

Rzodkiew

Wszystkie odmiany rzodkwi (Raphanus sativus L.) zbierane i wykorzystywane jako warzywa.

Czosnek

Allium sativum L.

Pozostałe warzywa korzeniowe, bulwiaste i cebulowe g.i.n.

Warzywa korzeniowe, bulwiaste i cebulowe do spożycia przez ludzi, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Świeże warzywa strączkowe

Wszystkie świeże warzywa strączkowe, takie jak groch, fasola i inne świeże warzywa strączkowe do spożycia przez ludzi.

Świeży groch

Wszystkie odmiany grochu (Pisum sativum L. (partim)) zbierane jako świeże do spożycia przez ludzi.

Świeża fasola

Fasola zwykła i fasola wielokwiatowa (Phaseolus spp.) oraz fasola mung, fasolnik chiński i fasola mungo (Vigna spp.) zbierane jako świeże do spożycia przez ludzi.

Pozostałe świeże warzywa strączkowe g.i.n.

Świeże warzywa strączkowe do spożycia przez ludzi, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Pozostałe świeże warzywa g.i.n.

Wszystkie pozostałe świeże warzywa do spożycia przez ludzi, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Truskawki i poziomki

Fragaria spp.

Kwiaty i rośliny ozdobne (z wyłączeniem szkółek)

Wszystkie kwiaty i rośliny ozdobne przeznaczone do sprzedaży jako kwiaty cięte, kwiaty i rośliny doniczkowe, rabatowe i balkonowe, kwiaty bulwiaste oraz inne rośliny ozdobne.

Grzyby uprawne

Grzyby uprawiane w budynkach specjalnie do tego celu zbudowanych lub przystosowanych, jak również w podziemnych pomieszczeniach, grotach i piwnicach.

Pieczarki

Pieczarki dwuzarodnikowe (Agaricus bisporus L.).

Pozostałe grzyby uprawne g.i.n.

Inne grzyby uprawne, gdzie indziej niesklasyfikowane.


Uprawy trwałe

Wszelkie drzewa owocowe, cytrusowe, orzechowe i oliwkowe, wszelkie plantacje jagód i winnice i wszelkie pozostałe uprawy trwałe przeznaczone do spożycia przez ludzi (np. herbata, kawa lub chleb świętojański) i do innych celów (np. szkółki roślin, plantacje choinek lub roślin wykorzystywanych do wyplatania i tkania, takich jak rattan czy bambus).

Uprawy trwałe do spożycia przez ludzi

Wszelkie drzewa owocowe, cytrusowe, orzechowe i oliwkowe, wszelkie plantacje jagód i winnice i wszelkie pozostałe uprawy trwałe przeznaczone do spożycia przez ludzi (np. herbata, kawa lub chleb świętojański).

Drzewa owocowe, rośliny jagodowe i orzechy (z wyłączeniem owoców cytrusowych, winogron, truskawek i poziomek)

Sady owoców ziarnkowych, owoców pestkowych i orzechów oraz uprawy jagód i owoców ze strefy tropikalnej i subtropikalnej.

Owoce rosnące w strefie klimatu umiarkowanego

Sady owoców ziarnkowych, owoców pestkowych i orzechów oraz uprawy jagód z wyłączeniem owoców ze strefy tropikalnej i subtropikalnej.

Owoce ziarnkowe

Wszelkie owoce ziarnkowe, takie jak jabłka (Malus spp.), gruszki (Pyrus spp.), pigwy (Cydonia oblonga Mill.) czy nieszpułki (Mespilus germanica, L.).

Jabłka

Malus pumila Miller syn. Malus domestica (Borkh.) Borkh.

Gruszki

Pyrus communis L.

Pozostałe owoce ziarnkowe g.i.n.

Owoce ziarnkowe gdzie indziej niesklasyfikowane.

Owoce pestkowe

Owoce pestkowe, takie jak brzoskwinie i nektaryny (Prunus persica (L.) Batch), morele (Prunus armeniaca L. i inne), czereśnie i wiśnie (Prunus avium L., P. cerasus), śliwki (Prunus domestica L. i inne) oraz inne owoce pestkowe, gdzie indziej niesklasyfikowane, takie jak śliwa tarnina (Prunus spinosa L.) i nieśplik japoński/miszpelnik japoński (Eriobotrya japonica (Thunb.) Lindl.).

Brzoskwinie

Prunus persica (L.) Batch.

Nektaryny

Prunus persica (L.) Batach var. nucipersica.

Morele

Prunus armeniaca L.

Wiśnie i czereśnie

Czereśnie (Prunus avium L.) i wiśnie (Prunus cerasus L.)

Czereśnie

Prunus avium L.

Wiśnie

Prunus cerasus L.

Śliwki

Prunus domestica L.

Pozostałe owoce pestkowe g.i.n.

Owoce pestkowe gdzie indziej niesklasyfikowane.

Owoce rosnące w strefach klimatu subtropikalnego i tropikalnego

Wszelkie owoce rosnące w strefach klimatu subtropikalnego i tropikalnego, takich jak figi (Ficus carica L.), kiwi (Actinidia chinensis Planch.), avocado (Persea americana Mill.) i banany (Musa spp.).

Figi

Ficus carica L.

Kiwi

Actinidia chinensis Planch.

Awokado

Persea americana Mill.

Banany

Musa spp.

Pozostałe owoce rosnące w strefach klimatu subtropikalnego i tropikalnego g.i.n.

Owoce rosnące w strefach klimatu subtropikalnego i tropikalnego, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Owoce jagodowe (z wyłączeniem truskawek i poziomek)

Wszystkie plantacje owoców jagodowych, takich jak czarne porzeczki (Ribes nigrum L.), czerwone porzeczki (Ribes rubrum L.), maliny (Rubus idaeus L.) i borówki amerykańskie (Vaccinium corymbosum L.).

Czarne porzeczki

Ribes nigrum L.

Czerwone porzeczki

Ribes rubrum L., w tym również wariant biały.

Maliny

Rubus idaeus L.

Borówki amerykańskie

Vaccinium corymbosum L.

Pozostałe jagody g.i.n.

Pozostałe jagody gdzie indziej niesklasyfikowane.

Orzechy

Wszystkie drzewa orzechowe: orzechy włoskie, orzechy laskowe, migdały, kasztany jadalne i inne orzechy.

Orzechy włoskie

Juglans regia L.

Orzechy laskowe

Corylus avellana L.

Migdały

Prunus dulcis (Mill.) D.A.Webb.

Kasztany jadalne

Castanea sativa Mill.

Pozostałe orzechy g.i.n.

Orzechy gdzie indziej niesklasyfikowane.

Owoce cytrusowe

Owoce cytrusowe (Citrus spp.): pomarańcze, małe owoce cytrusowe, cytryny, limony, pomarańcze olbrzymie, grejpfruty i inne owoce cytrusowe.

Pomarańcze

Pomarańcze słodkie (Citrus sinensis (L.) Osbeck) i gorzkie (Citrus aurantium L.).

Małe owoce cytrusowe

Wszystkie małe owoce cytrusowe.

Klementynki

Citrus x clementina.

Satsumy

Citrus unshiu var. owari, clausellina, planellina itd.

Pozostałe drobne owoce cytrusowe i hybrydy mandarynek g.i.n.

Wszystkie pozostałe małe owoce cytrusowe, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Cytryny i limony

Citrus limon (L.) Burm.f., C. jambhiri Lush., C. meyeri Yu. Tanaka, C. pseudolimon Tanaka lub krzyżówki z jedną z tych cytryn.

Pomarańcze olbrzymie i grejpfruty

Pomarańcze olbrzymie (Citrus maxima (Merr., Burm. f.)) i grejpfruty (Citrus paradisi (Macfad.)).

Pozostałe owoce cytrusowe g.i.n.

Owoce cytrusowe gdzie indziej niesklasyfikowane.

Winogrona

Vitis vinifera L. wykorzystywane do wszystkich celów.

Winogrona do produkcji win

Odmiany winogron uprawiane zwykle z przeznaczeniem na produkcję soku, moszczu lub wina.

Winogrona do produkcji win o chronionej nazwie pochodzenia (ChNP)

Odmiany winogron uprawiane zwykle z przeznaczeniem na produkcję wina o chronionej nazwie pochodzenia, spełniające wymogi określone w (i) rozporządzeniu Rady (WE) nr 491/2009 lub w najnowszym prawodawstwie, jeśli ma ono zastosowanie, i (ii) w odpowiednich przepisach krajowych.

Winogrona do produkcji win o chronionym oznaczeniu geograficznym (ChOG)

Odmiany winogron uprawiane zwykle z przeznaczeniem na produkcję wina o chronionym oznaczeniu geograficznym, spełniające wymogi określone w (i) rozporządzeniu (WE) nr 491/2009 lub w najnowszym prawodawstwie, jeśli ma ono zastosowanie, i (ii) w odpowiednich przepisach krajowych.

Winogrona do produkcji pozostałych win g.i.n. (bez ChNP/ChOG)

Odmiany winogron uprawiane zwykle z przeznaczeniem na produkcję win innych niż wina ChNP i ChOG.

Winogrona stołowe

Odmiany winogron uprawiane zwykle z przeznaczeniem na produkcję winogron stołowych.

Winogrona do produkcji rodzynek

Odmiany winogron uprawiane zwykle z przeznaczeniem na produkcję rodzynek.

Winogrona do innych celów g.i.n.

Odmiany winogron gdzie indziej niesklasyfikowane, uprawiane z przeznaczeniem innym niż na produkcję wina, soku, moszczu, winogron stołowych lub rodzynek.

Oliwki

Drzewa oliwne (Olea europea L.) z przeznaczeniem na produkcję oliwek.

Oliwki stołowe

Drzewa oliwne z przeznaczeniem na produkcję oliwek stołowych.

Oliwki na oliwę

Drzewa oliwne z przeznaczeniem na produkcję oliwy z oliwek.

Pozostałe uprawy trwałe przeznaczone do spożycia przez ludzi g.i.n.

Uprawy trwałe do spożycia przez ludzi, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Szkółki

Obszary uprawy młodych zdrewniałych (drzewnych) sadzonek na otwartym powietrzu w celu przesadzenia w przyszłości.

Pozostałe uprawy trwałe

Uprawy trwałe gdzie indziej niesklasyfikowane, rośliny wykorzystywane do wyplatania i tkania (zwykle zbierane co roku) i plantacje choinek na wykorzystywanej powierzchni użytków rolnych.

Bilans upraw

Produkty uzyskane na pierwszym poziomie

Produkty, takie jak mąka, uzyskane w wyniku pierwszego przetworzenia dotychczas nieprzetworzonych (surowych) produktów roślinnych w fazie początkowej.

Straty i odpady z gospodarstw rolnych

Straty powstałe po zbiorach, tj. w trakcie przechowywania lub przygotowania do sprzedaży, np. przy sortowaniu.

Przywóz wewnątrz UE

Wielkość wewnątrzunijnego przywozu produktów roślinnych.

Przywóz spoza UE

Wielkość przywozu produktów roślinnych spoza Unii.

Stan zapasów na początku okresu sprawozdawczego

Wszystkie produkty roślinne (zboża i rośliny oleiste wyrażone w ziarnach) dostępne w gospodarstwie lub na rynku na początku roku gospodarczego (1 lipca roku N).

Stan zapasów na koniec okresu sprawozdawczego

Wszystkie produkty roślinne (zboża i rośliny oleiste wyrażone w ziarnach) dostępne na koniec roku gospodarczego (30 czerwca roku N+1), które odpowiadają stanowi zapasów na początek następnego okresu odniesienia.

Wykorzystanie krajowe

Wszystkie możliwe zastosowania produktów roślinnych (z wyłączeniem wywozu i pozostawienia w zapasie) ogółem na obszarze odniesienia w okresie odniesienia.

Wykorzystanie krajowe - spożycie przez ludzi

Ilość surowych lub przetworzonych produktów roślinnych wykorzystanych do spożycia przez ludzi na obszarze odniesienia w okresie odniesienia, z wyłączeniem nasion oleistych wykorzystanych do tłoczenia olejów przeznaczonych do spożycia przez ludzi.

Wykorzystanie krajowe - zastosowanie przemysłowe

Ilość produktów roślinnych wykorzystanych w przemyśle do produkcji produktów przemysłowych innych niż przeznaczone do spożycia przez ludzi, z wyłączeniem nasion oleistych wykorzystanych do tłoczenia olejów przeznaczonych do spożycia przez ludzi.

Wykorzystanie krajowe - wykorzystanie bioetanolu przemysłowego, innych biopaliw lub biogazu

Ilość produktów roślinnych wykorzystanych w przemyśle do produkcji bioetanolu lub innych biopaliw lub biogazu.

Wykorzystanie krajowe - wykorzystanie w całości jako materiał paszowy

Ilość produktów roślinnych (surowych lub przetworzonych) wykorzystanych w przemyśle paszowym lub bezpośrednio do żywienia zwierząt w gospodarstwie, z wyłączeniem ubocznych produktów innych procesów przemysłowych (np. makuchy).

Wykorzystanie krajowe - nasiona

Ilość nasion wykorzystanych do siewu w następnym cyklu produkcyjnym.

Wykorzystanie krajowe - straty

Straty powstałe w trakcie korzystania z produktów roślinnych przeznaczonych do spożycia przez ludzi, do użytku przemysłowego, jako pasza lub nasiona.

Wykorzystanie krajowe - tłoczenie

Ilość nasion oleistych wykorzystanych do tłoczenia (przetwarzania) na potrzeby produkcji olejów roślinnych i ciast.

Tłoczenie olejów - spożycie przez ludzi

Ilość nasion oleistych wykorzystanych do tłoczenia (przetwarzania) na potrzeby produkcji olejów roślinnych przeznaczonych do spożycia przez ludzi, z wyłączeniem ilości przeznaczonych do spożycia przez ludzi bez tłoczenia.

Tłoczenie olejów - biopaliwa

Ilość nasion oleistych wykorzystanych do tłoczenia (przetwarzania) na potrzeby produkcji olejów roślinnych do zastosowań przemysłowych jako biopaliwa.

Tłoczenie olejów - inne zastosowanie przemysłowe

Ilość nasion oleistych wykorzystanych do tłoczenia (przetwarzania) na potrzeby produkcji olejów roślinnych do zastosowań przemysłowych innych niż biopaliwa.

Wywóz wewnątrz UE

Wielkość wewnątrzunijnego wywozu produktów roślinnych.

Wywóz poza UE

Wielkość wywozu produktów roślinnych poza Unię.

Użytki zielone i pastwiska

Użytki zielone

Użytki rolne pokryte głównie roślinami trawiastymi, uprawianymi na zielonkę, jako rośliny pastewne lub do wykorzystania w produkcji energii, niezależnie od wieku tych roślin.

Zarządzana powierzchnia trwałych użytków zielonych

Trwałe użytki zielone, na których regularnie (niekoniecznie raz w roku) podejmowane są działania takie jak ponowne zasiewy, nawadnianie, stosowanie nawozów lub środków ochrony roślin, w ramach długoterminowych planów zarządzania gospodarstwem, w tym obszary, które nie są już wykorzystywane do produkcji i kwalifikują się do dopłat.

Nawożona powierzchnia trwałych użytków zielonych

Zarządzane trwałe użytki zielone, regularnie (niekoniecznie raz w roku) nawożone nawozami nieorganicznymi lub organicznymi innymi niż odchody zwierząt żywionych paszami objętościowymi, w ramach długoterminowych planów zarządzania gospodarstwem.

Drzewa i krzewy (na użytkach zielonych)

Użytki zielone z pokrywą roślinną, na którą składają się gatunki roślin o łodygach drzewiastych (drzewa i krzewy), z wyłączeniem obszarów agroleśnictwa oraz obszarów, na których działalność rolnicza i działalność leśna prowadzone są równolegle (np. montado i dehesas).

Zarządzana powierzchnia agroleśnictwa (na użytkach zielonych)

Agroleśnictwo to szczególny sposób użytkowania gruntów i wykorzystania technologii, w ramach którego rośliny drzewne (drzewa, krzewy itp.) celowo umieszcza się na tej samej jednostce gospodarowania gruntami, co uprawy rolne lub zwierzęta. Uwzględnia się jedynie obszary agroleśnictwa na użytkach zielonych. Nie wlicza się drzew i krzewów nienależących do agroleśnictwa.

1

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 z dnia 2 grudnia 2021 r. ustanawiające przepisy dotyczące wsparcia planów strategicznych sporządzanych przez państwa członkowskie w ramach wspólnej polityki rolnej (planów strategicznych WPR) i finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) i z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz uchylające rozporządzenia (UE) nr 1305/2013 i (UE) nr 1307/2013 (Dz.U. L 435 z 6.12.2021, s. 1).

2

Rozporządzenie Rady (WE) nr 491/2009 z dnia 25 maja 2009 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1234/2007 ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych (rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku) (Dz.U. L 154 z 17.6.2009, s. 1).

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00