Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 nr 198 str. 41
Wersja aktualna od 2023-07-24
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 nr 198 str. 41
Wersja aktualna od 2023-07-24
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ZALECENIE nr 1/2023 SPECJALNEGO KOMITETU DS. RYBOŁÓWSTWA, USTANOWIONEGO NA MOCY ART. 8 UST. 1 LIT. Q) UMOWY O HANDLU I WSPÓŁPRACY MIĘDZY UNIĄ EUROPEJSKĄ I EUROPEJSKĄ WSPÓLNOTĄ ENERGII ATOMOWEJ, Z JEDNEJ STRONY, A ZJEDNOCZONYM KRÓLESTWEM WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ, Z DRUGIEJ STRONY

z dnia 24 lipca 2023 r.

w odniesieniu do wytycznych dotyczących powiadomień na mocy art. 496 ust. 3 umowy [2023/1612]

SPECJALNY KOMITET DS. RYBOŁÓWSTWA,

uwzględniając Umowę o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony („umowa"), w szczególności jej art. 508 ust. 2 lit. b),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Art. 496 ust. 1 umowy stanowi, że każda ze Stron podejmuje decyzje dotyczące wszelkich środków mających zastosowanie do jej wód w ramach realizacji celów określonych w art. 494 ust. 1 i 2 oraz z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 494 ust. 3.

(2)

Art. 496 ust. 3 umowy stanowi, że Zjednoczone Królestwo i Unia (każde z osobna „Strona", razem „Strony") powiadamiają drugą Stronę o nowych środkach, o których mowa w art. 496 ust. 1, które mogą mieć wpływ na statki drugiej Strony, przed zastosowaniem tych środków, zapewniając drugiej Stronie wystarczająco dużo czasu na przedstawienie uwag lub uzyskanie wyjaśnień.

(3)

Na posiedzeniu Specjalnego Komitetu ds. Rybołówstwa w środę 27 października 2021 r. Strony uzgodniły, że będą kontynuować dyskusje na temat sposobów usprawnienia procesu wymiany powiadomień w celu opracowania protokołu w sprawie powiadomień. Na posiedzeniu Specjalnego Komitetu ds. Rybołówstwa w dniu 21 października 2022 r. Strony zwróciły uwagę na znaczenie uzgodnienia protokołu dotyczącego wymiany powiadomień.

(4)

Art. 508 ust. 2 lit. b) umowy stanowi, że Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa może przyjmować zalecenia dotyczące spraw, o których mowa w art. 508 ust. 1 umowy.

(5)

Art. 10 umowy stanowi, że zalecenia nie mają mocy wiążącej,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ZALECENIE:

1.

Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby w normalnych okolicznościach Strony powiadomiły o nowym środku zarządzania rybołówstwem zgodnie z art. 496 ust. 3, zapewniając drugiej Stronie wystarczająco dużo czasu na przedstawienie uwag lub uzyskanie wyjaśnień, i nie później niż 45 dni kalendarzowych przed wejściem w życie tego środka. Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby Strony starały się terminowo odpowiadać na wszelkie wnioski o wyjaśnienia.

2.

Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa uznaje, że Strona może być zmuszona do wprowadzenia środków nadzwyczajnych obejmujących między innymi środki odnoszące się do poważnego zagrożenia dla ochrony żywych zasobów morza lub dla ekosystemu morskiego podlegającego jurysdykcji Stron. Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby w takich wyjątkowych okolicznościach jedna ze Stron możliwie jak najwcześniej powiadomiła drugą Stronę o środku nadzwyczajnym.Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby jedna ze Stron mogła wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie dyskusji, za pośrednictwem Specjalnego Komitetu ds. Rybołówstwa, na temat stosowania krótszych okresów powiadomienia ze względu na środki nadzwyczajne, aby zagwarantować, że wyjątek ten będzie stosowany tylko w odpowiednich przypadkach i pozostanie wyjątkowy.

3.

Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby powiadomienie zawierało podane niżej informacje i miało następującą strukturę:

a)

niepowtarzalny numer referencyjny i odniesienie do art. 496 ust. 3 umowy;

b)

projekt tekstu proponowanego środka lub, w przypadku gdy jest on niedostępny, pełny i szczegółowy opis wszystkich przepisów proponowanego środka, w tym odniesienie do instrumentu prawnego, który ma zostać użyty, oraz do środków, które zastąpi lub zmieni, w stosownych przypadkach, wraz z projektem tekstu, który zostanie udostępniony, kiedy będzie gotowy;

c)

opis celu środka oraz, w stosownych przypadkach, odpowiednie kody obszarów ICES/FAO;

d)

pełne i wyczerpujące streszczenie oraz, jeżeli są publicznie dostępne, kopię lub link do najlepszych dostępnych opinii naukowych, na których opiera się dany środek;

e)

wszelkie oceny skutków, jeżeli zostały przeprowadzone i są dostępne w momencie zgłoszenia;

f)

wszelkie wydane wytyczne interpretacyjne, jeżeli są one dostępne w momencie powiadomienia;

g)

proponowaną datę wejścia w życie, jeżeli jest dostępna.

4.

Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby Strony jak najszybciej informowały się wzajemnie o dacie wejścia w życie, jeżeli nie jest ona znana w momencie powiadomienia lub zmieniła się od momentu powiadomienia.

5.

Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby Strony informowały się wzajemnie o ostatecznej wersji środka po podaniu tekstu do wiadomości publicznej.

6.

Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa przyjmuje do wiadomości przypadki, w których Strony wdrażają środki zarządzania rybołówstwem uzgodnione przez obie Strony w ramach regionalnych organizacji ds. zarządzania rybołówstwem (RFMO) lub w pisemnych lub uzgodnionych sprawozdaniach z corocznych konsultacji w sprawie rybołówstwa, i zaleca uproszczone powiadomienie w takich przypadkach, pod warunkiem że środki te nie wykraczają poza zakres porozumienia zawartego w RFMO lub pisemnych lub uzgodnionych sprawozdań, zawierających następującą treść, i które należy wydać co najmniej 30 dni kalendarzowych przed wejściem środka w życie:

a)

niepowtarzalny numer referencyjny i odniesienie do art. 496 ust. 3 umowy;

b)

odniesienie do zobowiązania w ramach rfmo lub pisemnego lub uzgodnionego sprawozdania oraz opis zobowiązania, które jest realizowane.

c)

opis sposobu, w jaki Strona wdraża środek, w tym kopię lub link do instrumentu prawnego, jeżeli są dostępne, oraz datę prawdopodobnego wejścia w życie tego środka.

7.

Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby strony okresowo wymieniały się perspektywami przewidywalnych zmian legislacyjnych lub innych środków na kolejne 6-12 miesięcy, które w przypadku ich przyjęcia będą podlegać wymogowi powiadomienia określonemu w art. 496 ust. 3 umowy.

8.

Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa uznaje, że niektóre środki będą przedmiotem konsultacji publicznych lub wezwania do przedstawienia dowodów przed ich wdrożeniem, i zaleca, aby każda ze Stron informowała drugą Stronę o takich inicjatywach politycznych po ich opublikowaniu, aby umożliwić drugiej Stronie przedstawienie uwag lub uzyskanie wyjaśnień na tym etapie, co pozostaje bez uszczerbku dla wymogów dotyczących powiadamiania na mocy art. 496 ust. 3. Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby Strony mogły uzgodnić włączenie dyskusji na temat proponowanych środków do porządku obrad Specjalnego Komitetu ds. Rybołówstwa, w stosownych przypadkach.

9.

Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby powiadomienia były wymieniane za pomocą środków elektronicznych oraz aby Strony przekazywały sobie nawzajem wykaz adresów e-mail, które należy uwzględnić w formalnym przekazywaniu powiadomień, wraz ze wszelkimi zmianami w tym zakresie. Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby Strona otrzymująca skontaktowała się ze Stroną, która je wydała, w celu potwierdzenia otrzymania powiadomień.

10.

Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca przeprowadzenie przeglądu na wniosek jednej ze Stron, jeżeli Strona uzna, że konieczny jest przegląd w celu poprawy funkcjonowania wymiany powiadomień w celu zmiany wytycznych w sposób wzajemnie uzgodniony lub, jeżeli nie będzie to możliwe, ich uchylenia.

Sporządzono w Brukseli i Londynie dnia 24 lipca 2023 r.

W imieniu Specjalnego Komitetu ds. Rybołówstwa

Współprzewodniczący

Eva Maria CARBALLEIRA FERNANDEZ

Mike DOWELL

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00