Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, LI rok 2022 nr 269 str. 9
Wersja aktualna od 2022-10-17
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, LI rok 2022 nr 269 str. 9
Wersja aktualna od 2022-10-17
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA WYKONAWCZA RADY (WPZiB) 2022/1956

z dnia 17 października 2022 r.

w sprawie wykonania decyzji 2011/235/WPZiB dotyczącej środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom i podmiotom w związku z sytuacją w Iranie

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 31 ust. 2,

uwzględniając decyzję Rady 2011/235/WPZiB z dnia 12 kwietnia 2011 r. dotyczącą środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom i podmiotom w związku z sytuacją w Iranie (1), w szczególności jej art. 3 ust. 1,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W dniu 12 kwietnia 2011 r. Rada przyjęła decyzję 2011/235/WPZiB.

(2)

W dniu 25 września 2022 r. Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa wydał w imieniu Unii oświadczenie, w którym potępił powszechne, nieproporcjonalne użycie siły przez irańskie siły bezpieczeństwa przeciwko pokojowym demonstrantom, w wyniku którego liczne osoby poniosły śmierć lub zostały ranne. W oświadczeniu stwierdził też, że odpowiedzialni za śmierć Mahsy Amini muszą zostać rozliczeni, i zaapelował do irańskich władz, by zapewniły przejrzyste i wiarygodne śledztwo co do liczby ofiar śmiertelnych i osób aresztowanych, by uwolniły wszystkich pokojowych demonstrantów i by wszystkim zatrzymanym zagwarantowały rzetelny proces sądowy. Ponadto w oświadczeniu podkreślił, że decyzja Iranu, by radykalnie ograniczyć dostęp do internetu i zablokować aplikacje do wymiany wiadomości, stanowi rażące naruszenie swobody wypowiedzi. Na koniec stwierdził, że Unia rozważy wszelkie dostępne opcje, by odnieść się do śmierci Mahsy Amini i do reakcji irańskich sił bezpieczeństwa na wynikłe demonstracje.

(3)

W tym kontekście i zgodnie z zobowiązaniem Unii, by reagować na wszelkie kwestie dotyczące Iranu, w tym na sytuację naruszeń praw człowieka, należy dodać jedenaście osób i cztery podmioty do wykazu osób i podmiotów objętych środkami ograniczającymi, zamieszczonego w załączniku do decyzji 2011/235/WPZiB.

(4)

Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2011/235/WPZiB,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

W załączniku do decyzji 2011/235/WPZiB wprowadza się zmiany określone w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł 2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 17 października 2022 r.

W imieniu Rady

Przewodniczący

J. BORRELL FONTELLES


(1) Dz.U. L 100 z 14.4.2011, s. 51.


ZAŁĄCZNIK

Do wykazu osób i podmiotów zamieszczonego w załączniku do decyzji 2011/235/WPZiB dodaje się następujące osoby i podmioty:

Osoby

Nazwisko i imię

Informacje identyfikujące

Powody

Data umieszczenia w wykazie

„96.

ROSTAMI CHESHMEH GACHI Mohammed (alias ROSTAMI, Mohammad)

محمد گچی چشمه رستمی

(alias محمد رستمی)م

Miejsce urodzenia: Kermanshah (Kermenszah) (Iran)

Data urodzenia: 1976 lub 1977

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Nr krajowego dowodu tożsamości: 111936 (Iran)

Nr identyfikacji: 13821 (Iran)

Stanowisko: szef Irańskiej Policji Obyczajowej

Mohammad Rostami Cheshmeh Gachi jest szefem Irańskiej Policji Obyczajowej. Od początków roku 2014 do początków roku 2019 był szefem Policji Bezpieczeństwa Publicznego w mieście Kermanszah i zajmował wysokie stanowiska w irańskiej policji wywiadowczej.

Policja Obyczajowa jest częścią Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego i stanowi specjalną jednostkę policyjną, która egzekwuje surowe zasady ubioru kobiet, w tym przymusowe noszenie hidżabu. Policja Obyczajowa stosuje nielegalne środki siłowe wobec kobiet nieprzestrzegających irańskich przepisów o hidżabie, przemoc seksualną i przemoc na tle płciowym, arbitralne aresztowania i zatrzymania, nadmierną przemoc i tortury.

W dniu 13 września 2022 r. Policja Obyczajowa arbitralnie aresztowała w Teheranie 22-letnią Mahsę Amini za rzekomo niewłaściwe noszenie hidżabu. Następnie zabrała ją do siedziby Policji Obyczajowe na »lekcję edukacyjno-orientacyjną«. Według wiarygodnych doniesień i relacji świadków Mahsa Amini była brutalnie bita i maltretowana w więzieniu, co doprowadziło do jej hospitalizacji i jej śmierci w dniu 16 września 2022 r. Przemocowe postępowanie Policji Obyczajowej nie ogranicza się do tego jednego przypadku i jest szeroko udokumentowane.

Jako szef Irańskiej Policji Obyczajowej, Rostami odpowiada za jej działania. Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022

97.

RAHIMI Hossein

حسین رحیمی

Miejsce urodzenia: osada Dodhak, Mahalat, Prowincja Centralna (Iran)

Data urodzenia: 1964

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał brygady

Stanowisko: szef Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w Teheranie

Generał brygady Hossein Rahimi jest szefem Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w Teheranie od dnia 7 sierpnia 2017 r.

Reakcja Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego na protesty we wrześniu 2022 r. była szczególnie ostra. Nadmierne stosowanie przez te organy przemocy wobec demonstrantów doprowadziło do śmierci licznych osób.

Jako szef Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w Teheranie Rahimi odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022

98.

ABDI Abbas

عبدی عباس

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: pułkownik

Stanowisko: szef Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w okręgu Diwandarre

Pułkownik Abbas Abdi jest szefem Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w okręgu Diwandarre.

Reakcja Irańskich organów Ochrony Porządku Publicznego na protesty we wrześniu 2022 r. w Diwandarre była szczególnie ostra. Nadmierne stosowanie przez te organy przemocy wobec demonstrantów doprowadziło do śmierci licznych osób.

Jako szef Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w Diwandarre Abdi odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022

99.

MIRZAEI Haj Ahmad (alias MIRZAEI Hajahmad; MIRZAYI Hajj Ahmad)

حاج احمد میرزایی

Miejsce urodzenia: Tehran (Iran)

Data urodzenia: 9 lutego 1957 r.

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Nr identyfikacji: 4268935215 (Iran)

Stopień: pułkownik

Stanowisko: szef Irańskiej Policji Obyczajowej w Teheranie

Pułkownik Haj Ahmed Mirzaei jest szefem teherańskiego oddziału Irańskiej Policji Obyczajowej od 2018 r.

Policja Obyczajowa jest częścią Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego i stanowi specjalną jednostkę policyjną, która egzekwuje surowe zasady ubioru kobiet, w tym przymusowe noszenie hidżabu. Policja Obyczajowa stosuje nielegalne środki siłowe wobec kobiet nieprzestrzegających irańskich przepisów o hidżabie, przemoc seksualną i przemoc na tle płciowym, arbitralne aresztowania i zatrzymania, nadmierną przemoc i tortury.

W dniu 13 września 2022 r. Policja Obyczajowa arbitralnie aresztowała w Teheranie 22-letnią Mahsę Amini za rzekomo niewłaściwe noszenie hidżabu. Następnie zabrała ją do siedziby Policji Obyczajowe na »lekcję edukacyjno-orientacyjną«. Według wiarygodnych doniesień i relacji świadków Mahsa Amini została brutalnie pobita i była maltretowana w więzieniu, co doprowadziło do jej hospitalizacji i jej śmierci w dniu 16 września 2022 r. Przemocowe postępowanie Policji Obyczajowej nie ogranicza się do tego jednego przypadku i jest szeroko udokumentowane.

Jako szef Policji Obyczajowej w Teheranie Mirzaei odpowiada za jej działania w Teheranie, w tym w jej siedzibie, gdzie Mahsa Amini była bita i maltretowana. Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022

100.

ZAREPOUR Issa

عیسی زارع پور

Miejsce urodzenia: Eslamabad-e Gharb, Prowincja Kermanshah (Iran)

Data urodzenia: 1980

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stanowisko: minister technologii informacyjno-komunikacyjnych

Issa Zarepour jest ministrem technologii informacyjno-komunikacyjnych od dnia 25 sierpnia 2021 r.

Ze względu na swoje stanowisko odegrał kluczową rolę w decyzji rządu irańskiego, by systematycznie naruszać wolność opinii i wypowiedzi narodu irańskiego poprzez nakładanie restrykcji na dostęp do internetu podczas protestów, które nastąpiły po śmierci 22-letniej Mahsy Amini w dniu 16 września 2022 r.

Decyzja ta dodatkowo pomniejszyła już i tak bardzo ograniczone pole działania podmiotów społeczeństwa obywatelskiego w Iranie - w tym obrońców praw człowieka - by gromadzić obiektywne informacje i przekazywać je sobie nawzajem i światu zewnętrznemu.

Blokada internetu miała negatywne skutki pod względem możliwości korzystania z praw człowieka w Iranie zarówno bezpośrednie (a mianowicie wpływ na wolność opinii i wypowiedzi oraz na dostępność obiektywnych informacji), jak i pośrednie (większe ryzyko nieudokumentowanych naruszeń praw człowieka, a przez to ograniczenie rozliczalności za te naruszenia).

Jako minister technologii informacyjno-komunikacyjnych Zarepour odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022

101.

SEPEHR Mohammad-Hossein

محمدحسین سپهر

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stanowisko: dowódca Irańskiej Centralnej Bazy Szkoleniowej Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych

Mohammad-Hossein Sepehr jest dowódcą Irańskiej Centralnej Bazy Szkoleniowej Sztabu Sił Zbrojnych w Teheranie. Jest członkiem Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) oraz Sił Oporu Basidż (ochotniczej organizacji paramilitarnej działającej pod auspicjami IRGC i mającej oddziały w całym Iranie).

Sephehr nadzoruje szkolenie pacyfikacyjne dla irańskich sił bezpieczeństwa i popiera represyjną postawę względem demonstrantów.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022

102.

SAFARI Sayd Ali

صفری سید علی

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: pułkownik

Stanowisko: szef Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w Saqqez

Pułkownik Sayd Ali Safari jest szefem Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w Saqqez.

Reakcja tych organów na protesty we wrześniu 2022 r. w Saqqez była szczególnie ostra. Nadmierne stosowanie przez te organy przemocy wobec demonstrantów doprowadziło do śmierci licznych osób.

Jako szef Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w Saqqez Safari odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022

103.

ADYANI Seyed Alireza (alias ADIANI Hojjat al-Islam Seyyed Alireza)

ادیانی سید علیرضا

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stanowisko: szef biura ideologiczno-politycznego Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego

Seyed Alireza Adyani jest szefem biura ideologiczno-politycznego Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego.

Adyani odpowiada za formułowanie i wdrażanie zasad interwencji sił policji. Stwierdził, że Irańskie Organy Ochrony Porządku Publicznego muszą działać »praktycznie« i »skutecznie« względem przeciwników i wychwalał Policję Obyczajową za »intensywne« wykonywanie obowiązków.

Irańskie Organy Ochrony Porządku Publicznego zastosowały masową przemoc wobec demonstrantów, w tym wobec osób protestujących po śmierci Mahsy Amini.

Adyani odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022

104.

AZADI Ali

آزادی علی

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: zastępca generała brygady

Funkcja: szef Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w Kurdystanie

Zastępca generała brygady Ali Azadi jest szefem Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w Kurdystanie od 2019 r.

Podczas pacyfikowania protestów we wrześniu 2022 r. organy pod jego dowództwem strzelały do demonstrantów w Kurdystanie, zabiły lub raniły liczne osoby.

Azadi odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022

105.

SHALIKAR Mohammed Zaman

شالیکار محمد زمان

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: pułkownik

Funkcja: szef Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w Babolu, Mazandaranie

Pułkownik Mohammed Zaman Shalikar jest szefem Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w Babolu, Mazandaranie od 2021 r.

Podczas demonstracji, które nastąpiły po śmierci Mahsy Amini we wrześniu 2022 r., siły pod jego dowództwem raniły i zabijały demonstrantów w Babolu, Mazandaranie.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022

106.

HEIDARI Salman

حیدری سلمان

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: pułkownik

Funkcja: szef Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w Bukanie

Pułkownik Salman Heidari jest szefem Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w Bukanie.

Reakcja tych organów na protesty we wrześniu 2022 r. w Bukanie była szczególnie ostra. Nadmierne stosowanie przez te organy przemocy wobec demonstrantów doprowadziło do śmierci przynajmniej jednego dziecka oraz obrażeń licznych osób.

Jako szef Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w Bukanie Heidari odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022"

Podmioty

Nazwa

Informacje identyfikujące

Powody

Data umieszczenia w wykazie

„5.

Iran's Morality Police (Irańska Policja Obyczajowa) (alias

Gasht-e-Ershad, Islamic Guidance Patrol (Islamski Patrol Korekcyjny)/Guidance Patrols (Patrole Korekcyjne))

غشتى إرشاد

Adres: Vozara Street, corner of 25th Street, District 6, Tehran (Iran)

Policja Obyczajowa jest częścią Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego i stanowi specjalną jednostkę policyjną, która egzekwuje surowe zasady ubioru kobiet, w tym przymusowe noszenie hidżabu. Policja Obyczajowa stosuje nielegalne środki siłowe wobec kobiet nieprzestrzegających irańskich przepisów o hidżabie, przemoc seksualną i przemoc na tle płciowym, arbitralne aresztowania i zatrzymania, nadmierną przemoc i tortury.

W dniu 13 września 2022 r. Policja Obyczajowa arbitralnie aresztowała w Teheranie 22-letnią Mahsę Amini za rzekomo niewłaściwe noszenie hidżabu. Następnie zabrała ją do siedziby Policji Obyczajowe na »lekcję edukacyjno-orientacyjną«. Według wiarygodnych doniesień i relacji świadków Mahsa Amini była brutalnie bita i maltretowana w więzieniu, co doprowadziło do jej hospitalizacji i jej śmierci w dniu 16 września 2022 r. Przemocowe postępowanie Policji Obyczajowej nie ogranicza się do tego jednego przypadku i jest szeroko udokumentowane.

Policja Obyczajowa odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022

6.

Basij Resistance Force (Siły Oporu Basidż)

(alias Basij-e Mostazafan)

بسیج مستضعفین

Siły Oporu Basidż to ochotnicza organizacja paramilitarna działająca pod auspicjami Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i mająca oddziały w całym Iranie.

Reakcja organów bezpieczeństwa na protesty we wrześniu 2022 r. w Iranie była szczególnie ostra i spowodowała śmierć wielu osób. Siły Oporu Basidż są jedną z sił wysłaną przez rząd do tłumienia protestów. Siły Oporu Basidż raniły lub zabiły licznych demonstrantów.

Siły Oporu Basidż odpowiadają zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022

7.

Cyber Defense Command of the Islamic Revolutionary Guard Corps (Dowództwo Cyberobrony Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej)

قرارگاه دفاع سایبری

Adres: Tehran (Iran)

Tel. +98 26 3448 9826

Dowództwo Cyberobrony Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej monitoruje strony internetowe, e-maile oraz działania internetowe osób uważanych za opozycjonistów.

Podczas protestów we wrześniu 2022 r. w Iranie Dowództwo Cyberobrony odegrało aktywną role w represyjnych działaniach rządu irańskiego, m.in. poprzez identyfikowanie i aresztowanie demonstrantów.

Dowództwo Cyberobrony odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022

8.

Law Enforcement Forces of the Islamic Republic of Iran (Irańskie Organy Ochrony Porządku Publicznego) (alias NAJA; FARAJA)

فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

Adres: Tehran (Iran)

Irańskie Organy Ochrony Porządku Publicznego to mundurowa służba policji.

Rażące i poważne naruszenia praw człowieka prze te organy (jak np. masowe strzelanie ostrą amunicją do pokojowych demonstrantów, w tym do dzieci) zostały szeroko udokumentowane, odkąd w połowie września 2022 r. rozpoczęły się protesty w związku ze śmiercią Mahsy Amini. Organy te zabiły ponad 70 demonstrantów oraz poważnie raniły setki osób, w tym dzieci. Od początku demonstracji siły policyjne zatrzymują też arbitralnie licznych obrońców praw człowieka i dziennikarzy.

Irańskie Organy Ochrony Porządku Publicznego odpowiadają zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022"

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00