Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-06-13

Jak rozliczyć w księgach rachunkowych przekwalifikowanie inwestycji na środek trwały

PROBLEM

Jak rozliczyć w księgach rachunkowych przekwalifikowanie inwestycji na środek trwały? Według jakiej wartości wprowadzić go do ewidencji?

RADA

Krajowy Standard Rachunkowości nr 11 „Środki trwałe” przewiduje trzy warianty ustalania wartości początkowej środka trwałego powstałego z przekwalifikowania z inwestycji. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Krajowy Standard Rachunkowości nr 11 „Środki trwałe” przewiduje, że w razie pozyskania środka trwałego przez przekwalifikowanie z nieruchomości inwestycyjnej, wartość początkową powstałego tą drogą środka trwałego, stanowi wartość przedstawiona w jednym z trzech poniższych wariantów.

Wariant 1 - wycena według zasad określonych dla środków trwałych (wartość historyczna)

Według tego wariantu wartość początkową środka trwałego przekwalifikowanego z nieruchomości inwestycyjnej stanowi wartość księgowa netto na dzień przekwalifikowania - jeżeli zgodnie z przyjętymi zasadami (polityką) rachunkowości jednostka wycenia nieruchomości inwestycyjne według zasad określonych dla środków trwałych. Jednostka ujmuje w księgach rachunkowych odrębnie wartość księgową brutto i umorzenie oraz ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00