Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2019-06-21

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2019 r.

Fundusz tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty tworzą fundusz na wniosek zakładowej organizacji związkowej.

Tworzenie ZFŚS

Pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą tworzyć fundusz lub mogą wypłacać świadczenie urlopowe albo zrezygnować z jego tworzenia.

 

UWAGA!

Bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników fundusz tworzą pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych.

 

Warto zwrócić uwagę, że pracodawcy spoza tzw. sfery budżetowej mogą w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania określić niższą wysokość odpisu na fundusz. Z art. 4 ust. 1-2 ustawy o ZFŚS wynika bowiem, że akty prawa wewnątrzzakładowego mogą dowolnie kształtować wysokość odpisu na fundusz. Pracodawca tworzący fundusz, nieobjęty układem zbiorowym pracy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia zmianę wysokości odpisu na fundusz z przedstawicielem pracowników wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów, co wynika z art. 4 ust. 3 ustawy o ZFŚS.

Powołanych regulacji nie stosuje się do:

  • uczelni publicznych działających na podstawie przepisów o szkolnictwie wyższym oraz
  • szkół i placówek objętych systemem oświaty w stosunku do nauczycieli podlegających przepisom Karty Nauczyciela.

 

Wysokość odpisów na ZFŚS

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzy się z corocznego odpisu podstawowego. Fundusz ten powiększają także odpisy fakultatywne, czyli dobrowolne. Wysokość funduszu uzależniona jest od warunków, w jakich jest zatrudniony pracownik, oraz fakultatywnych zwiększeń. Coroczny odpis podstawowy nalicza się w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych.

Sposób obliczania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu regulują przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Z przepisów tych wynika, że podstawę naliczania rocznego odpisu na fundusz stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych u pracodawcy, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych, obejmująca pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy (po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy). Oznacza to, że pracodawcy tworzący ZFŚS zobowiązani są w końcu roku do porównania planowanego stanu zatrudnienia z rzeczywistym i skorygowania wielkości dokonanych dotąd odpisów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00