Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2019-11-20

Do kiedy odwrotne obciążenie, od kiedy podzielona płatność

Od 1 listopada 2019 r. - wraz z wprowadzeniem obowiązkowej podzielonej płatności - prawodawca całkowicie likwiduje odwrotne obciążenie w transakcjach krajowych. W okresie przejściowym jest to problem dla podatników zobowiązanych dotychczas do stosowania odwróconego obciążenia. Muszą oni ustalić, które transakcje powinni jeszcze rozliczyć na zasadzie odwróconego obciążenia, a które podlegają już pod płatność podzieloną. Ustawodawca wprowadził przepisy przejściowe, które powinny ułatwić to zadanie.

W praktyce poważne wątpliwości mogą dotyczyć tego, jak stosować podzieloną płatność na przełomie stanów prawnych. Skoro przepisy wprowadzające podzieloną płatność w formule obligatoryjnej do polskiego VAT weszły w życie 1 listopada 2019 r., to co do zasady podzieloną płatność w formule obligatoryjnej należy stosować przy dokonywaniu zapłaty od tego dnia.

Ustawodawca wprowadził jednak przepisy przejściowe, wskazujące, jak należy stosować przepisy na przełomie stanów prawnych. Są to regulacje art. 10 i 13 ustawy z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00