Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2019-12-03

Jak przygotować się do zmian w akcyzie na 2020 r.

Zmiany, które zaczną obowiązywać od Nowego Roku, dotkną nie tylko podatników VAT, ale również podatników akcyzy. W związku z uszczelnianiem tego podatku jest icj bardzo dużo. W przeciwieństwie do zmian w VAT, te dotyczące akcyzy są na razie w fazie projektów, mimo że w większości mają obowiązywać od 2020 r. Dosotoswanie się do zmian będzie wymagało od podatnika spełnienia wielu nowych obowiązków informacyjnych w ustawowych  terminach.

1. Zmiana definicji terytorium państwa członkowskiego

1.1. Na czym polegają zmiany

Według projektowanych przepisów, od 1 stycznia 2020 r. włoska gmina Campione d'Italia i włoskie wody jeziora Lugano zostaną wykreślone z wykazu terytoriów nieuznawanych za terytorium państwa członkowskiego UE. Zmiana wynika z konieczności wdrożenia z 1 stycznia 2020 r. dyrektywy Rady (UE) 2019/475, która włącza te terytoria do „akcyzowego obszaru UE”.

Na skutek tych zmian będzie możliwe przesyłanie do tych terytoriów lub przywóz z nich wyrobów akcyzowych w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy. Warunkiem jest jednak, aby tamtejszy kontrahent zdobył uprawnienia do korzystania z tej procedury. Ponadto całość spraw związanych z obrotem akcyzowym z tymi obszarami będziemy mogli załatwiać wyłącznie w urzędzie skarbowym. Obecnie podatnicy mogą załatwiać formalności w urzędzie celno-skarbowym, gdyż obrót akcyzowy z tymi obszarami jest traktowany jako import i eksport. Po zmianach będzie traktowany jako nabycie i dostawa wewnątrzwspólnotowa.

1.2. Przygotowanie do zmian

Podatnicy dokonujących obrotu z kontrahentami z obszarów: włoska gmina Campione d'Italia i włoskie wody jeziora Lugano, powinni się z nimi skontaktować w celu uzyskania informacji, czy będą:

  • korzystać z procedury zawieszenia poboru akcyzy,
  • handlować poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Od tej decyzji uzależnione są dalsze rozliczenia w zakresie akcyzy i wszelkie formalności, zarówno po stronie nabywcy, jak i dostawcy.

Podstawa prawna:

  • art. 1 pkt 1 lit. a projektu z 17 września 2019 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (UD557) - opubl. na

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00