Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
do 2021-12-31
Artykuł aktualny
do 2021-12-31
Data publikacji: 2020-12-18

Zasady naliczania i wypłacania świadczeń chorobowych na przełomie roku

Pracownik, któremu 31 grudnia danego roku przysługuje wynagrodzenie chorobowe, ma do niego prawo również od 1 stycznia następnego roku w pełnym przysługującym wymiarze. Natomiast w przypadku, gdy w ostatnim dniu roku miał prawo do zasiłku chorobowego i choruje nieprzerwanie w kolejnym roku - po 31 grudnia także otrzyma ten zasiłek, aż do przerwy w niezdolności do pracy. Po przerwie nabędzie prawo do wynagrodzenia chorobowego. Ważne jest też prawidłowe ustalenie podstawy zasiłkowej na przełomie roku. Co roku bowiem zmienia się wysokość minimalnego wynagrodzenia.

Przy długotrwałej chorobie pracownika na przełomie roku istotne jest prawidłowe ustalenie rodzaju świadczenia przysługującego na 31 grudnia (wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek). Zasadą jest bowiem kontynuacja tego rodzaju świadczenia od 1 stycznia nowego roku.

Inaczej jest w przypadku osób niebędących pracownikami. Oni zawsze mają prawo do zasiłku chorobowego bez względu na to, czy jest to przełom roku czy nie.

Wynagrodzenie chorobowe

Prawo do wynagrodzenia chorobowego mają ubezpieczeni będący pracownikami. Zasadniczo nabywają je po tzw. okresie wyczekiwania.

Wynagrodzenie chorobowe (tak jak i zasiłek chorobowy) przysługuje z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy przez okres 33 dni lub 14 dni w przypadku pracownika, który ukończył 50 lat. Okoliczności te dokumentują w szczególności:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00