Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 13-05-2024
TEMATY:
Porada aktualna na dzień 13-05-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2021-02-16

Czy szkoła może zawrzeć umowę zlecenia z nauczycielem tej szkoły

PYTANIE

Mam pytanie odnośnie zawierania umowy zlecenia pomiędzy osobą fizyczną a szkołą, która nie ma osobowości prawnej. Czy jest taka możliwość zawarcia umowy zlecenia na podstawie uzyskanego pełnomocnictwa (Burmistrza Gminy) przez dyrektora jako kierownika jednostki? Jeśli tak, to kto jest płatnikiem i rozlicza taką umowę, czy dana szkoła/dyrektor ją reprezentujący czy też gmina jako jst? Czy szkoła może zawrzeć umowę zlecenie z nauczycielem tej szkoły zatrudnionym na podstawie mianowania, na wykonywanie całkiem innych czynności związanych z BHP i kto rozlicza taką umowę?

ODPOWIEDŹ

1. Tak - szkoła, w imieniu której działa dyrektor, ma możliwość zawarcia przez dyrektora jako kierownika gminnej jednostki organizacyjnej umowy zlecenia na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez wójta/burmistrza/prezydenta.

2. W przypadku umów cywilno-prawnych zawieranych przez dyrektora jednostki (szkoły), stroną umów zlecenia/o dzieło jest gmina i dyrektor szkoły zawiera umowę jako jej reprezentant na podstawie pełnomocnictwa. Skoro umowy zlecenia i umowy o dzieło zawiera gmina (jednostka samorządu terytorialnego posiadająca zdolność do czynności prawnych), to na gminie - stronie umowy zlecenia bądź umowy o dzieło - ciążą wynikające z przepisów prawa podatkowego obowiązki płatnika. Obowiązki płatnika są konsekwencją czynności prawnej i obarczają stronę umowy. Nie ma przy tym znaczenia, który podmiot dokonuje fizycznie wypłaty należności, jest to bowiem jedynie kwestia organizacyjno-techniczna. Co prawda gmina w celu wykonywania zadań może tworzyć jednostki organizacyjne celem przekazania tym podmiotom pewnych czynności do wykonywania, jednak obowiązki podatkowe są ściśle określone, wynikają z przepisów prawa podatkowego i nie podlegają przeniesieniu na inne podmioty (tj. jednostki organizacyjne gminy (jednostki budżetowe, zakłady budżetowe).

3. Szkoła może z nauczycielem zatrudnionym w tej szkole na umowę o pracę na podstawie mianowania zawrzeć umowę zlecenie na wykonywanie całkiem innych czynności – np. związanych z BHP. Taka umowę może rozliczać szkoła.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00