Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 26-04-2024
Porada aktualna na dzień 26-04-2024
Data publikacji: 2021-04-15

Jak odpowiedzieć na wniosek w ramach dostępu do informacji publicznej o dane inspektora IOD

PYTANIE

Do urzędu gminy wpłynął wniosek o udostępnienie informacji publicznej poprzez podanie szczegółowych danych odnoszących się do osoby inspektora ochrony danych osobowych (IOD), w tym m.in. wskazania imienia i nazwiska, daty zawarcia i zakończenia umowy, wysokości wynagrodzenia, treści zawartej umowy (skan), doświadczenia itd. Czy na wniosek należy odpowiedzieć w formie opisowej?

ODPOWIEDŹ

Wnioskowane informacje stanowią informację publiczną, ponieważ obrazują funkcjonowanie podmiotu zobowiązanego do udostępnienia informacji publicznej oraz wydatkowanie środków publicznych. Wątpliwości może natomiast budzić, czy wszystkie, często bardzo szczegółowe informacje, odnoszące się do osoby IOD powinny zostać udostępnione w trybie dostępu do informacji publicznej. Obowiązek ich udostępnienia zależy od tego, czy IOD zostanie uznany za osobę pełniącą funkcję publiczną i/lub związaną z pełnieniem takiej funkcji.

W tej kwestii nie istnieje ugruntowana linia orzecznicza i jednolite stanowisko piśmiennictwa.

Jeśli przyjąć, że IOD nie jest osobą pełniącą funkcje publiczne, to szczegółowe informacje dotyczące np. wynagrodzenia, doświadczenia zawodowego osoby fizycznej sprawującej funkcję IOD nie mogłyby zostać udostępnione z uwagi na potrzebę ochrony prywatności osoby fizycznej wyrażoną w art. 5 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej (dalej: udip). Ta kwestia wydaje się jednak drugorzędna, ponieważ w sytuacji bardzo szerokich zakresowo wniosków, w których wypracowanie odpowiedzi wymaga znacznego zaangażowania osobowego, czy analizy wielu dokumentów, wnioskowana informacja publiczna może zostać uznana za przetworzoną. Jej udostępnienie warunkowane jest natomiast wykazaniem istnienia szczególnie uzasadnionego interesu publicznego. Jeżeli wnioskodawca takiego interesu nie wykaże, to postępowanie powinno zostać zakończone wydaniem decyzji o odmowie dostępu do informacji publicznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00