Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 29-05-2024
Porada aktualna na dzień 29-05-2024
Data publikacji: 2021-04-28

Jak zwrócić wadium wpłacone w gotówce przez firmę uczestniczącą w przetargu

PYTANIE

W jaki sposób mam zwrócić wadium wniesione przez Wykonawcę. Przebieg sytuacji. Firma X wniosła wadium w formie gotówkowej – w dniu przetargu wpłaciła gotówkę bezpośrednio w banku (Zamawiającego) na rachunek bankowy Zamawiającego. Zamawiający jednak nie posiada oferty Wykonawcy. Na koncie bankowym Zamawiającego widnieje tylko wpłata gotówkowa od Wykonawcy. Zamawiający jest w posiadaniu pełnych danych Wykonawcy tj. adres, telefon kontaktowy oraz wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezrealizowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT (tzw. biała lista podatników). Pytanie. 1. Czy wystarczy napisać pismo do Firmy X z prośbą o padanie numeru rachunku bankowego, na który zostanie zwrócone wadium? 2. Czy takie pismo otrzymane przez Zamawiającego jest wystarczającą podstawą do zwrotu wadium (według nowych przepisów tj. art. 97 ust. 8 ustawy prawo zamówień publicznych)? 3. Czy Zamawiający zgodnie z ustawą z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. z 2020 r. poz. 971 ze. zm.), gdzie są wymienione organy jednostek samorządu terytorialnego jako jednostki współpracujące – art. 2 ust. 2 pkt. 8 ustawy i na podstawie art. 83 tej ustawy, powinniśmy mieć wewnętrzną procedurę AML i ciąży na nas obowiązek powiadamiania Generalnego Inspektora Informacji Finansowej? 4. Czy wysłanie powiadomienia do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej jest formą prawidłową w takiej sytuacji?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00