Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-05-16

Postępowanie restrukturyzacyjne a ewidencja księgowa

Postępowanie restrukturyzacyjne jest uregulowane ustawą - Prawo restrukturyzacyjne. Głównym założeniem tej ustawy jest wprowadzenie skutecznych instrumentów pozwalających na przeprowadzenie restrukturyzacji przedsiębiorstwa dłużnika i zapobieżenie jego likwidacji. Zachowanie przedsiębiorstwa dłużnika w wielu przypadkach jest bowiem znacznie korzystniejsze dla wierzycieli niż jego likwidacja.

Ustawa - Prawo restrukturyzacyjne reguluje:

1) zawieranie przez dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością układu z wierzycielami oraz skutki układu,

2) przeprowadzanie działań sanacyjnych.

Cztery postępowania restrukturyzacyjne

Prawo restrukturyzacyjne reguluje także cztery postępowania restrukturyzacyjne, dla dłużników z różnym stopniem zadłużenia. Poczynając od dłużników, którzy są w stanie sami uzgodnić program naprawczy ze swoimi wierzycielami, oraz takich, którzy potrzebują pomocy sądu, a kończąc na takich, dla których jedynym ratunkiem jest skorzystanie przez dłużnika z najdalej idących instrumentów naprawy jego przedsiębiorstwa.

Zgodnie z zapisami ustawy restrukturyzację przeprowadza się w następujących postępowaniach restrukturyzacyjnych:

1) postępowaniu o zatwierdzenie układu,

2) przyspieszonym postępowaniu układowym,

3) postępowaniu układowym,

4) postępowaniu sanacyjnym.

Warto zwrócić uwagę na to, że kolejność wymienionych postępowań nie jest przypadkowa. Pierwsze z nich, czyli postępowanie o zatwierdzenie układu, jest przeznaczone dla dłużników, którzy są w stanie uzgodnić program naprawczy ze swoimi wierzycielami. Kolejne dwa, czyli przyspieszone postępowanie układowe i postępowanie układowe, przeznaczone są dla dłużników, którzy potrzebują udziału sądu w zawieraniu układu.

Ostatnie z postępowań, czyli postępowanie sanacyjne, przeznaczone jest dla dłużników, którzy potrzebują ratunku w postaci skorzystania z najdalej idących instrumentów naprawy ich przedsiębiorstwa.

Wspólną cechą wszystkich postępowań jest więc dokonywana restrukturyzacja przedsiębiorstwa dłużnika. W pierwszej kolejności dokonywana jest restrukturyzacja zobowiązań dłużnika, a następnie jego majątku, sposobu zarządzania przedsiębiorstwem oraz zatrudnienia. Cztery różne postępowania mają na celu zapewnienie możliwości wyboru formy restrukturyzacji dostosowanej do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa, w konkretnej sytuacji finansowej. Do wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych mają zastosowanie te same regulacje dotyczące zakresu wierzytelności objętych układem, propozycji układowych, zawarcia i zatwierdzenia układu i jego skutków, a także zasady zmian i uchylenia układu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00