Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-08-20

Reforma ubezpieczeń społecznych - na czym polegają zmiany

Uchwalona przez Sejm 11 sierpnia 2021 r. duża nowelizacja m.in. w zakresie ustawy systemowej emerytalnej, zasiłkowej i wypadkowej wprowadza szereg zmian i doprecyzowuje obecnie obowiązujące przepisy, które dotychczas powodowały rozbieżności interpretacyjne. Omawiana nowelizacja m.in. ujednolica zasady podlegania ubezpieczeniom przez wspólników spółek, a także wprowadza nowe zasady obejmowania dobrowolnymi ubezpieczeniami, ustalania prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych i ich wypłaty (chodzi zarówno o emerytury i renty, jak i zasiłki z ubezpieczenia społecznego). Zmiany mają usprawnić rozliczenia pomiędzy ZUS a płatnikami składek i ubezpieczonymi.

Ustawa z 24 czerwca 2021 r.,  o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa nowelizująca), wprowadza zmiany przepisów dotyczących m.in. rozliczeń z płatnikami składek, zasiłków, emerytur oraz składki wypadkowej. Celem tej ustawy jest uporządkowanie i ujednolicenie przepisów już istniejących oraz wprowadzenie jednolitych rozwiązań w zakresie przyznawania i wypłaty świadczeń, usprawnienia obsługi prowadzenia rozliczeń pomiędzy ZUS a płatnikami składek, ustalania uprawnień do zasiłków czy emerytur. Większa część zmian wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 r. Poniżej opisujemy najważniejsze zmiany.

  1. Zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych

Podleganie ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu przez wspólników spółek (zmiana art. 13 pkt 4 i dodanie pkt 4a i 4b do ustawy systemowej)

Ustawa nowelizująca precyzuje (wskazuje) okres podlegania ubezpieczeniom przez wspólników jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółek osobowych w następujący sposób:

  • wspólnik jednoosobowej sp. z o.o. będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym od dnia wpisania spółki do Krajowego Rejestru Sądowego albo od dnia nabycia udziałów w spółce do dnia wykreślenia spółki z Krajowego Rejestru Sądowego albo zbycia wszystkich udziałów w spółce, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności przez spółkę zostało zawieszone na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców;
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00